www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 7:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3233343536ELLIPSIS145»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
marks НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
ПОЗИЦИИТЕ СЕ СЛЕДНИ

А 15
Б 2
Ц 7


Сега се сместуваат по боксови.

Во Б сектор лево и десно од Пепи и Мики се Србија ( Бојанич ) и Хрватска.
Човеков (Пепи) со предвидувањава веќе ме плаши :D .

Теоретски (сега веќе тргаме :D ) најдобра позиција е Б3, па Ицо со А15 и најтешка (околу средината) има Јане на Ц7
Кое менгеме за Пепуш. Солиден сендвич.
Меѓутоа, тоа може и ништо да не значи.
Има подобри и послаби сектори, па подобри и послаби позиции. Зависи од конфигурацијата на теренот и движењето на рибата. Битно е за Пепи, комшииве, да не му ја однесат рибата на 130 метри (познати се по тоа). Битно е да има активно ранилиште поблиску, за навечер.
Ицо ќе им го најде крајот, а Јане се докажа како стрплив и методичен.
Сите репрезентации имаат шареноликост во позициите.
Фаворити на хартија се крајните позиции во секторите А1-А20; Б1-Б20; Ц1-Ц20, а особено А1 и Ц20, ако идат редоследно.
Ај нека изсондираат квалитетно и ќе стекнат претстава за теренот.
Збирно, не е воопшто лошо и позицииве ветуваат резултат. Повторувам=Теоретски.

Здраво Маркс и фала за поздравите што си ми ги испратил ! :)

Според мене, Не мора да значи дека отварачите и затварачите се фаворит позиции секаде, многу зависи од тоа дали секторите се одвоени или не, односно дали помеѓу нив има празно место или се залепени или пак многу блиску?
Се што е помалку од 70 до 100 метра празен простор помеѓу два сектора е еднакво на исто како да не се раздвоени секторите.

Колку што усшеав да видам Б секторот е споен со А секторот ?

Потенцијални фаворит позиции се и Б 11 и Б12 бидејќи тука се дели секторот и има залив меѓу нив, како и Ц 5 и Ц 6 кои се обележани на сликата со стрелки.

Пепи ќе има страшно тешка задача, Боки е одличен тактичар и пред се фрлач. Ги познава сите техники на лов и секогаш е 110% спремен. Не знам која Хрватска екипа е десно до него но познавајќи ги учесниците од Хрватска, ќе има убделиво најтешка задача.

На светско според мене е поважно код е лево и десно од тебе одколу на која позиција се наоѓаш !

Иако денес веќе скоро и да нема аутсајдери, искрено не би сакал да се најдам на местото на Пепи, поготово не на тоа езеро.

Ако се повтори историјата (а мое мислење е дека ќе се повтори) Бојан и Хрватите ќе ловат на 140 плус, поготово преку ден. Ноќе сигурно рибата ќе сака да пријде поблиску но прашање е клку ќе и дозволат комшиите на Пепи.

Ицо и Даниел се на потесниот дел од езерото што може да биде олиснителна околност до некаде.

Не знам кој се лево и десно од екипата во Ц секторот но според мене, ако не се некој фаворизирани репрезентации, они имаат најдобра позиција. Најблиску се до позицијата отварач !

тактиките за ова езеро се горе долу општо познати. Новитет е само Зигот бидејќи на минатите светски првенства одржани на ова езеро, оваа техника беше непозната или барем не толку популарна.

Инаку воглавном, како и на сите светски големи збиднуванја, рибата се повлекува далеку после истоваруванјето на милион луге на обалата, и кој сака да лови и тоа успешно ќе мора да излезе далеку. Кога велам далеку мислам на далечини над 130 метра што честопати за некои екипи е недостижна далечина, поготово за прихранување!

Ќе видиме што ќе се случи?

[ img ]

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:25 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znae li nekoj so sto oprema raspolagaat nasite timovi,pred se mislam na dalekometnata.Spremni li se za takva borba.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:28 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Голем поздрав легендо. Потполно си во право. Јас не ја увидов близината на секторите. Кога еден сектор се дели на два дела, позициите на ивиците на тоа одвојување се пофаворитни од да речеме во случајов Б1, Б2, заради близината на А20. Истото се случи во Јар, кога А секторот се подели на два дела па од А8 до А9 имаше растојание од 500 м. Ама еден слепец на А8 не го искористи тоа :D . Да се надеваме дека Пепи, дење, барем со 2 стапа ќе им парира колку што може навнатре.
Да почекаме после првите неколку саати. Опрема имаат адекватна и мислам според тоа што го слушав, адаптирана е за лов на поголеми дистанци (шок лидерче со потенок основен конец). А и стапчињата се ОК.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:37 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
koj znae sto taktiki spremile nasite reprezentativci......se nadevam samo dobitni :lepi: :lepi: :lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:39 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne se sekirajte.
Razraboteni bea site mozni taktiki.
Oprema imaat dovolno i za blisku i za daleku.

Mozat i spremni se.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:40 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Пепи и Ицо ги двојат 7 боксови. Таму е и потесно езерото. А за Јане е позитивно тоа што е втор бокс од заливот, каде што е поделен Ц секторот, со интенција, веројатно, да лови кон Ц 6 (накај заливот). Значи, за Јане, битно е кој е на Б6. Сепак зависи и од теренот, длабочината. Абе ова крај нема. Важно е секој си има свое ловно царство и ќе си пецка според свои согледувања :D .

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:42 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Добро утро професоре :D кафенце кога ке пиеме 8-)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:46 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
ТафТабиТ НапишиCOLON
Добро утро професоре :D кафенце кога ке пиеме 8-)
Добро утро Тафта. Со Вас, во секое време :D .

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:49 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
значи сега е нај битно сите да имаат улов во мерка - првиот час и половина , ако не се лажам

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 25, 2013 11:49 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
na kogo tipuvate od nasite deka ke izvadi prv riba


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3233343536ELLIPSIS145»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 61 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum