www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 9:29 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS70»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 3:06 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
За греота сме. Да се немало вода за 20-тина екипи комотно да се соберат, а да има шанси таа вода да има доволно риба за интересни натпревари. Црничани е во голема предност заради рибите. Џабе е супер стаза (Велешко, Глобочица, Паљурци, Мавровица и сл.) кога нема доволен фонд на риби. Боље да се мачиш да ги вадиш, отколку ич да не вадиш.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 3:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
taka si e.
koga ima riba sve drugo okolu se zapostavuva i goleminata,uslovite,vremeto...
samo da ima AKCIJA ! drugo nishto ne e bitno.se prilagoduvame brzo posle prvata riba shto kje ja vidime dali kaj nas ili kaj nekoj drug :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 5:30 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A kolku toa riba se izvadi ili ke se izvadi.po mene brojkata e mnogu slicna izmegu crnicino i druga voda.


Povtorno ke kazam na neroden petko kapa mu kroime.prvo propozicii.pa prijavi.pa spored prijavenite-voda

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 5:50 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Си праиме муабет бе Јанко. До пролет уште 10 варијанти ќе излезат. А ти што мислиш, дека на друга вода ќе има повеќе улов?
Не би требало бројката или количината на извадени риби да биде слична со друга вода. Мене ми е сеедно. Не гледам само поединечно туку ошто дали ќе биде интересно. Верувам дека на Црничино сите ќе се запишат. За другите води ... не знам.
А за пропозициите има лек за се. САМО НЕКА ИМА ЕКИПИ и масовност. Ќе се пецка, ако треба, 6 викенди, а не само 3. Ако јас се прашувам би го средил езерото и за 20 екипи, па сите одеднаш, со ротации 3 кола.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 6:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Dule jas sum za segde.Megutoa da se ima barem slicni uslovi za site 20 ekipi.Kolku ke se izvadi i dali ke izvadat site sepak e i do majstorijata :jane: :jane:

Ako zborime za ubava staza paljurci definitivno e broj eden.Ako zborime za 10 ribi izvadeni na celo ezero-velesko ima prednost.itn.itn.Sto ke odlucat toa e megutoa kako alek nekoj da zbori deka e odlicno ili idila ezeroto a ustvari e daleku od toa nema smisla.Moze da e prepolno so riba ako nemas uslovi da fakas dzabe ti e sve.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 6:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ајде не размислувајте во правец кој е не ефективен.

Црничани и мене ме плаши, само сеа поарно нема. Шо да праиме!!

Се спиело толку време и одеднаш сеа македонско пелагичево сакаме.

Да нема трева, да има стаза, да има риба...

Па толку крапџии у државава до сега што правеа? :D

Кој ви е крив што нема риба... ај живели за муабетот.:eatdrink:

Ицо ја пушта бувата за дива вода, зајак еден од нежилово. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 6:39 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Spaiva НапишиCOLON
Ајде не размислувајте во правец кој е не ефективен.

Црничани и мене ме плаши, само сеа поарно нема. Шо да праиме!!

Се спиело толку време и одеднаш сеа македонско пелагичево сакаме.

Да нема трева, да има стаза, да има риба...

Па толку крапџии у државава до сега што правеа? :D

Кој ви е крив што нема риба... ај живели за муабетот.:eatdrink:

Ицо ја пушта бувата за дива вода, зајак еден од нежилово. :D
dzabe mu e buva.Ke peca trava. :hit_head: :hit_head: :hit_head:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 7:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Во контекс со темава,
- минатата година ауцајдери, почетници, рибари (крапари) почетници...секј фати крап на ова езеро. За цело време овака како сега Нико од Крушево велеше да сме сега на нашето езеро секој ќе има барем по три риби!!! Последното коло еве не на таа вод Крушевско езеро и :s) едвај некој да фати некој крап!!!
- Пред некоја година прво коло Мавровица и повторно на некој му текна има едно езеро богато со риба и ајде второ коло таму и ајде Селимли и повторно промашај!!! ( се сеќаваат Дуки, Ицо, Пепи, Мрчо...)
- понатака кога МакКрап ќе правеше натпревар(куп) пред самиот натпревар пример Мавровица, Аквариоум..ќе пуштеше крап 200-300кг и истиот крап се фаќаше!!!

Нам ни е потребна вода (езеро) порибено, плус стар крап но во исто време да целата оваа риба биде заштитена од мрежари и криволовци, заградено, обезбедено. Далеку дека јас имам некаков интерес или пак сакам да помогнам на некој концесионер, напротив сакам и имам голема желба да се повтори лигата од езеро Треска кога секој можеше да извади риба, за секого беше подеднакво и во прашање остана - храната, прихраната, опремата и се разбира мајсторијата!!

Бистро


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 7:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Predrag dali imas informacii okolu poribuvanje na istoto...

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 7:13 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
И мене ми е сеедно. Ако има доволно екипи, можеби и нема да пецам. Но ако пецкам, да не дремам 50 саати за една риба. Па макар стазата писта била. За победа на Црничани ќе треба најмалку дупло од лани, ако вака остане со риба. Ако се пуштат уште 500 до 1000 кгр крап за победа ќе требаат од 50 до 100 кгр. Црничани не е Глобочица или Мантово. Тука е рибата :D :D :D. И тоа Прво коло. Второ и трето повеќе. :volku_golema: :volku_golema:
Не е добро за омасовување да направиме лига во која само 5 екипи ќе имаат улов.
Што вика Предраг, најголемата грешка до сега ја правевме на ова поле. Ај Мавровица на која само 3,4 екипи имаа по две три крапчиња (пола од нив само со по една риба). Останатите геврек. И одма не чини, одиме на друга вода. Ааајде на Селимли (вриело крап и крупни биле). Една екипа со 2 крапчиња и две екипи со по едно крапче со прашалници. Ајде Крушево. Абе ко то тамо пева.
Најдобра лига до сега беше она на езеро Треска. По сите критериуми. Имаше и супер лиги и на Аквариум. Секоја чест за убавите диви води. Ама не се за натпревари. Пола и повеќе екипи ќе паднат у депресија. Ќе се откажат. Налет и светско и се друго ако не ја заживееме лигата. Тогаш ќе има уште повеќе екипи и на државен куп, и на Глобочица кај Тасим, и на куп за Тпе = пуна капа.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS70»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 81 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum