www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 1:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS43»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 25, 2012 1:56 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Еден од најважните фактори за успех на едно СП е составот на натпреварувачкиот но и на раководниот тим на Репрезентацијата. Значи упатно е да се обрне внимание да не се рушат основните мотиви за успешна лига натпревари и принципите на создавање на составот на овие два горенаведени фактори.

Лига натпреварите, покрај целта да се види кои 4 екипи се најдобри во земјата го дава и составот на Репрезентацијата. Дилемите за промена на овој принцип, во старт ги рушат мотивите за учество во самата лига. Ако дојдеме во состојба некој кој победил на домашно ниво да го смениме и да ставиме на негово место некој кој е поразен или воопшто не учествувал во лигата мислам дека ќе погрешиме. Ако НЕ успеам некого да победам у Лига, а ме ставите во Репрезентација како многу поискусен, со минати успеси И.Т.Н. која е гаранцијата дека ќе бидам подобар од тој што ме победил дома, на СП?
Затоа, мислам дека треба да ги оставиме само оние не дај боже причини за промена на составот каде секој си го заслужил местото. Исто така, и ротациите во самите пласирани тимови е меч со две сечила. Остајте му на Селекторот да си ја заврши работата, тоа е негово право, но пак ќе кажам двајца се навикнати еден на друг бидејќи повеќе се разбираат одколку со некој нов и за прв пат заедно. На крајот, да се внимава, она што ќе се прати во ЦИПС не може отпосле да се менува.
Еве ќе повторам пак.
Ако нешто не е сменето во меѓувреме има три функции и тоа:
1. Генерален менаџер или шеф на Репрезентацијата
2. Селектор т.е. тренер на репрезентацијата и
3. Капитен, кој има делегатска функција и ја претставува Репрезентацијата на состаноци и останатата комуникација со Организаторот и ЦИПС.
И пак ќе се повторам,
Не случајно размислувам и го гледам на пример еден Сашо како раководител и генерален менаџер на Репрезентацијата. Мислам дека во моментов, со неговата смиреност и способности е одлично решение.
Па тој би можел да создаде тим кој ќе има примарна цел бркање средства, па иљадарче овде-иљадарче онде, да дојде до 6-7 иљадарчиња и ете ти Португалија. (единствен и постира за можностите за обезбедување средства).

Исто така, на пример Сергеј (Sportex), ако има шанси да прифати (заради обврски) и ако има желба (иако најдобро би било да натпреварува :D ) во моментов е одлично решение за раководење со стручниот дел на Репрезентацијата на местото Селектор т.е. Тренер на Репрезентацијата, но без обврски и задолженија за делот за организација и менаџирање.
Јане е идеален за третата работа (јазик и правила), доколку не засука бркови и не се фати во костец со :ico: , со младиве.

Ова го пишувам со цел за да се обрне внимание во носењето на одлуки на новата Натпреварувачка комисија. Мора да се биде во тек, постојано да има информирации што се планира, пред да се одлучува. Во составот на оваа Комисија пожелно е да има по еден претставник за крапџии, пливка и др. дисцилини.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 25, 2012 2:15 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
nemoze zajakot jane da se fati so mene, oti mi e kum zatoa pred se ke bide miren.. a i ke go smiram u sekoe vreme.. ;)

eve bas sega pred 1 saat razgovarav so nego da bide del od ovaa zaebancija , i ke bide,, :mrgreen:

rabotite odat u podobar pravec, koj imame podrska i od dosta ljudge + vlijatelni sto i mora vasil i kire brada da pomognat so clen 47 li bese da se prepravi vo interes na site krapdgii, koj sakaat da go realiziraat ovoj sampionat,,

sto se odnesuva do organizacijata site treba da pridoneseme pred se od ligata za da se pomogne na reprezentativcite sto ke ne prestavuvaat i lovat na samponatot,,

za kompleten tim za samionatot, predlagam da se uklucat poveketo od ligata da prisustvuvaat na samionatot ,koj i te kako ke trebaat za bna staza, a i malku ke se prosetaat po evropa..

ligata pred se e prioritet i obvrska za da se realizira i samionatot vo esen,, pogolem problem ke bidat sredstvata da se soberat, za ostanatoto medgu nas ke go realizirame dobro koj nema da ima nikakov problem,, hrana strategija dobra logistika itn. se ke se kroi pred natprevar i sekoj da snosi nekoja obvrska...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 25, 2012 3:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Добро е да се има финален и конкретен став за Португалија 2013.

Зошто?

Со оглед на околностите во кои се наоѓаме и позитивната енергија од постарата гарда кој после подолго
време е решена да даде и се труди за резултат. Гладни се и они кои подолго време апстинираат поради X причини,
а и младиве кои гледаат шанса за успех и напредок.

Поискусниве колеги поминале и лиги и наптревари и единствен поголем предизвик им е Португалија.
Можеби мене не толку со оглед на фактот дека не сум натпреварувал ни во лига досега поради тоа што сум
прилично нов во овој спорт, но и те како ме мотивира можноста.

Ме мотивира да натперварувам против еден Ицо, Даниел, Јане , Предраг, Мечо, Дацо, Мартин, Пепи итн..

Е сеа...

Тоа би се случило доколку се оди во Португалија, доколку НЕ сигурен сум дека многу од нив не би
инвестирале во 3 кола за државен првак т.е титулата број 1.
Автоматски мотивот би паднал кај нив, но и кај мене и кај помладиве....
Нема да можам да натпреварувам со цел да победам и се докажам и сработам.

Без конкуренција, нема резултат. Мотивот е лимитиран и амбициите се на ниско ниво.

Не ми е предизвик титулата ако одам во лига со 5 екипи...што ако имам титула, кога против мене не сум имал
вистински лисици. :D

Копнежот по резултат ни дава да сме подобри, поквалитетни, посериозни, посветени и успешни.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 25, 2012 5:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
nisto do sega ne e odredeno i ne se potrebni spekulacii za vo idnina,, ke ostavime i vreme i prostor na tie sto treba da odredat ,za da se znae sto ke bide,,

p.s i toj pravilnik sto go procitavte od cucul ne e oficijalen ,zatoa relax,,, ima pozitivna energija kaj site ,koj mislam deka vo tekot na januar site ke bideme obavsteni sto tocno ke se slucuva,,

gledam poveketo se diskutira na predlogot sto bese postaven na koi vodi da se lovi,, i kako normalno bea ufrleni globocica i mavrovica ezera koj i ne se losi,,

eve ja mojata zamisla za koja voda bi trebalo da se odrzi ligata ,i normalno koj ne mora da se prifati,,
ezero istatov..zosto :?:

1.kako edna voda sto ima kapacitet da podrzi 15 ekipi.2

2. da ja exsponirame da ja zbogatime so riba za da bide poveke posetena od krapski ribolovci..

3.. ima riba u ezerotto ima i trava ima i prepreki,,+ dopolnitelno ako se pusti uste nesto, e predizvik i iskustvo da se lovi naa taa voda.. koja treba markiranje, vadenje riba i kontakt pogolem so opremata sto mora da se koristi..

4.site 3 kola da bidat na taa voda koj ke bidat i kako 3 dobri treninzi za sekoj..

5.. vodata e plitka , dole na jug ,aktivnosta na ribata i u pocetok na maj ke bide golema koj moze do 15 juni da zavrsi ligata i da pocnat pripremi za sampionat..

6.. znaci nikoj nema da smeta na natprevaruvacite dodeka trae natprevarot,..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 25, 2012 10:29 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Штотуку добив дозвола за да го објавам следново:

Натпреварувачката комисија е разрешена токму заради решенијата која ги доставила како предлози до УО на МРФ.
Тие предлози се неприфатливи ниту за крапџиите ниту за пливкарите ниту за УО на МРФ.
Според планираното и Програмата на МРФ :
ПЛАНИРАНА Е ДРЖАВНА ЛИГА ЗА КРАП ЗА 2013 ГОДИНА
ПЛАНИРАНО Е УЧЕСТВО НА МАКЕДОНСКАТА КРАПСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА СП ВО ПОРТУГАЛИЈА ВО 2013 ГОДИНА.
ПРИФАТЛИВИ СЕ ПРЕДЛОЗИТЕ ОД КРАПЏИИТЕ ДИСКУТИРАНИ НА ОВОЈ ФОРУМ
ПОСТОЈАТ ГОЛЕМИ РЕАЛНИ ШАНСИ СО НАША ЗАЕДНИЧКА АКЦИЈА ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ ФИНАСИСКА КОНСТРУКЦИЈА ЗА ОВА СП.

Сето ова, со полна морална одговорност и БЕЗ РЕЗЕРВА.
Се извинувам за обоеноста

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 25, 2012 10:30 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
:thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 25, 2012 11:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
marks НапишиCOLON
Штотуку добив дозвола за да го објавам следново:

Натпреварувачката комисија е разрешена токму заради решенијата која ги доставила како предлози до УО на МРФ.
Тие предлози се неприфатливи ниту за крапџиите ниту за пливкарите ниту за УО на МРФ.
Според планираното и Програмата на МРФ :
ПЛАНИРАНА Е ДРЖАВНА ЛИГА ЗА КРАП ЗА 2013 ГОДИНА
ПЛАНИРАНО Е УЧЕСТВО НА МАКЕДОНСКАТА КРАПСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА СП ВО ПОРТУГАЛИЈА ВО 2013 ГОДИНА.
ПРИФАТЛИВИ СЕ ПРЕДЛОЗИТЕ ОД КРАПЏИИТЕ ДИСКУТИРАНИ НА ОВОЈ ФОРУМ
ПОСТОЈАТ ГОЛЕМИ РЕАЛНИ ШАНСИ СО НАША ЗАЕДНИЧКА АКЦИЈА ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ ФИНАСИСКА КОНСТРУКЦИЈА ЗА ОВА СП.

Сето ова, со полна морална одговорност и БЕЗ РЕЗЕРВА.
Се извинувам за обоеноста
Конечно конкретни вести и информација кој и тоа како ја подгрева ситуацијата (позитивно). Време беше да се слушне гласот на МРФ кој задира длабоко во нашите крапски срца кои се бореа за егзистенција во оваа 2012 и на овој форум!!

Многу ми е мило ако биде се како што треба и се добие нешто за кое сите сонуваме, почит, верба и кредибилитет пред единствената мајчинска институција.

Браво! Уште еднаш докажавме дека форумот е единствен медиум преку кој можеме да делуваме на многу полиња.

Ценете го ова од МРФ, сепак некој, некаде се потрудил да не послуша.

Ајде сега... острете ги параболиците младино, време е стариве да научат лекција! 8-) :lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 1:24 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Име позитивни вибрации, слушнав денеска некои доплнителни информации за отварање на можности.

Сега за сега работите одат на подобро... :lepi:

Можам само да кажам дека од 01.01.2013 се спремам за лига ...ама ЈАКО!!

Колеги, без оглед кој и да победи и кој и да оди....ОВОЈ СПОРТ ЗАСЛУЖУВА РЕЗУЛТАТ и ПОЧЕСТИ!

Спремајте се и најдобрите нека победат и дадат СЕ во Португалија , за да се врати МК репрезентација со ПРЕЧЕК!!

Бистро и ајде да направиме лига најдобра досега! :thumbs_up:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 1:39 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
Imam eden predlog , da se sobereme site i da odlucime koh se naj dobri
SO glasanje i tie da idat ako sakate uspex samo taka


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 2:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
i jas sum povekje za glasanje :lol:
vo liga moze da mu se posrekji na billo koj i na nekoj pochetnik moze da tepa!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS43»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 70 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum