www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 5:22 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8384858687ELLIPSIS110»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Posle bitkata site se generali.
Da Ve vidam pred bitkata kade bevte ?
Imase generali i pred bitkata samo svoeto mislenje vo interes na reprezentacijata za da ne se narusi raspolozenieto go iznesoa malce tajno preku PP.
Marks mi e svedok. :mrgreen:
Eve malku slag na tortata Filipe :D
JaneMK НапишиCOLON
Se gleda deka imate mnogu za ucenje za zig :D :D :D
JaneMK НапишиCOLON
zig rig voobicaeno se pravi od fluorocarbon ili drug bezboen konec so debelina 0,25 ili 0,28mm
predvezot moze da bide i do 4.5 m .
Primer. globocica vodata e vo dvizenje sto znaci zigot nema vertikalno da stoi vo termoklimata nego konstatno ke paga ili diga
Primer crnicani ili Kozjak.Mesta kade ima mnogu jaka treva ili granki-Totalno neprakticno.koga udira riba racunajte deka ima 2,3,4 m predvez so koj vo sekunda e vo grankite ili trevite i od start ja gubite.Golema riba isto taka mnogu tesko se vadi
Zigot se praktikuva na otvoreni vodi bez zakacki so mnogu prostor za rabota i so leno podesena kocnica
Предраг НапишиCOLON
Зиг риг кога, каде и зошто???

Оваа техника на ловење на крап првенствено е наменета за натпревари. Ловењето со оваа техника има многу кинење па така многупати се фаќа крап со по неколку пирса во уста (јадици) и влече конци (флуорокарбони) од по неколку метри. Поради фактот што на натпревар треба да се улови што поголема количина честопати не се води сметка при контри, влечење и крајниот резултат е премногу изгубени риби. Се лови со мали јадици, мали мамци, со тенки конци па спредбено е исто кога ловите на тапа со тенко конче и на бел црв ви удри крап од 2кг. влече-кине и си замине.
Се лови претежно на води каде што рибата не се плаши од ракети туку напротив навикната е да кога ќе падне ракета таа доаѓа на ова место. Длабочината на водата мора да е над 3 метри како би имало можност да се бара таа меќузона на водата. Оваа техника на ловење бара многу голема количина на прихрана и постојано хранење, а од друга страна е многу скапа (мислам на онаа која има ефект на задржување во потребната длабочина). Прашкастата храна во која има млеко во прав како и одредени партикли кој лебдат во одреден слој на водата прават облак и му прават на крапот да постојано се храни а со самото тоа има и многу голем број на ударци.
Претежно зиг ригот е актуелен дење и кога е топло на знае да земе и ноќе но поретко (ноќе не се храни со ракети)

Баш поради наведениве причини (од вкубниот број на удари максимално може да се извади 50 проценти а другото се откачува и кине) на скоро сите комерцијали е забранет за нормален риболов и на нормални купови и натпревари. Но по ФИПСовиот правилник зиг ригот е дозволен на Светските првенства како и на Балканското првенство.

Иако главниот конец е 0,35мм зигот е со флуорокарбон 0,25мм и со јадички 12-ка, 10-ка и најголема 8-ца.

И на крај на води како што е Козјак, Црничани,...води со препреки и треви тешко да се успее да се извади некоја риба, напротив кога се лови на зиг-рег рибата се вади со многу голем осет и мора да се попушта кога сака да земе а тоа на овие води значи заминување - кинење. Еден од поголемите проблеми е исто така кога пред кеп имате риба на јадица а на врвот од параболикот се клати олово од 80 грама и шета лево-десно па и овде многи шесто се губат риби.
A eve sto misli edan hrvatski vrhunski natprevaruvac za ova . .. . . samo del od postot ce citiram , ne sakam da go objavuvam cel . .cel post moze ako saka da proveri dali e originalen da dobie Saso .Cak i ce mu kazam pasword ako treba sam da se najavi na toj forum i procita porakata !


Bok!

Slobodno im reci da nemaju pojma, za zig se nikada ne koristi FC, prvenstveno zbog težine, a ima još nedostataka kao što je nosivost i krutost.
Bilo koji najlon osim tonućih dobre nosivosti i proziran savršeno obavljaju "posao", najbolje mi se pokazao šuplji najlon od Ultima-e Flo-cast, uz to što je šupalj (ima rupu kroz sredinu) ima utore po dužini koji onemogućuju frkanje...šteta što se više ne proizvodi.


Tolku od mene ......zigasi !! Sega prodolzete da barate vinovnici . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:29 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
VladoMKD НапишиCOLON
А што се користи за подвез?
Keltan НапишиCOLON

Slobodno im reci da nemaju pojma, za zig se nikada ne koristi FC, prvenstveno zbog težine, a ima još nedostataka kao što je nosivost i krutost.
Bilo koji najlon osim tonućih dobre nosivosti i proziran savršeno obavljaju "posao", najbolje mi se pokazao šuplji najlon od Ultima-e Flo-cast, uz to što je šupalj (ima rupu kroz sredinu) ima utore po dužini koji onemogućuju frkanje...šteta što se više ne proizvodi.


Tolku od mene ......zigasi !! Sega prodolzete da barate vinovnici . . .
Добро е, си го дочекав одговорот по 80 страни :)

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:29 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Swordfish НапишиCOLON
ivanov НапишиCOLON
Gledam,na sekogo nesto mu fali,eve ke pocnam so ezerata.
Crnicani bila bara,Krusevsko bilo malo,Crnicani imalo treva,jedelo sitno krapce i dr.
Eve zamislite da Peskara ezeroto e vo Makedonija,znaci imame ezero so mnogu riba kade mozeme da rabotime so site tehniki na krapskiot ribolov.I seega,za edno takmicenje na Peskara,treba da si spremen da fakas na dva nacina,na zig i na dno,zavisi na koja pozicija ke fakas.Znaci vo kolata treba da imas 60 kg kvalitetni boili,dve jupolki hrana za zig,spod miks,sekerac.Se vkupno od 500 do 800 evra,samo za hrana.Ova e za takmicenje.
A za trening,ako sakas da isprobas nekoja nova taktika,toa e plus pari.Zboruvam za duo,koe treba da bide uigrano,i spremno da raboti 70 cssa.
Vo mesecot treba dva pati da go posetis,za trening ,za da bides vo forma,da se takmicis.Ova e naj kratko objasneto.
I sega,pose ke pocnat moabetite,e pa toa mnogu pari,koj toa ke go izdrzi,daj da odime na crnicani da si ispeckame liga.
NIE TREBA OD KOREN DA GO SMENIME POGLEDOT NA TAKMICARSKIOT KRAPSKI RIBOLOV.
Toa se pokaza na poslednite 4 svecki prvestva,na koj sme megju poslednite,trba nesto da menuvame.
Mladite krapcii,koi sega pocnuvaat,treba da se opredelat dali sakat i imaat moznost da se takmicat,ili sakaat da pecaat krap na sloboden ribolov,takmicarskiot i slobodniot krapski ribolov se sosema razlicni.Toa e toa. :foottap: :foottap: :papa: :papa:

Potpolno pravilno razmisluvanje a voedno i mnogu ubavo kazano i napisano... Ne moze stalno da se bara opravduvanje za sekoj neuspeh a i da se kaze momcite ginat , pagjaat vo nesvest i trista gluposti... Ednostavno treba da se znae dali na nekoj mu e mestoto tamu na Svetsko prvenstvo ili ne... Ako ne se profesionalci vo toj sport i ako nemaat dovolno finansiski sredstva za da vezbaat i da dojdat do nivo na profesionalci sto barat toga vo Reprezentacija... Ne moze nekoj sto kupil 3 trski i masinki i bil dva pati na Gogomod i posle toa na ,,Crnicani'' pecal liga i sega e spremen da ja prestavuva Makedonija pred svetot... Isto kako da zemes nekoja fudbalska ekipa od treta liga i da gi stavis da igraat na svetsko protiv Francija ili Germanija... Samo smeenje i sram sleduva drugo nisto... Profesionalci koi ke mozat da go izdrzat finansiskoto tempo dali so sponzori ili od sopstven djep se nesto sosema drugo od edni obicni amateri so tri trski i dve izleguvanja na Gogomond i nekolku reportazi na forum so krapce od tamu.... MRF pokrila golem del od trosocite sto e za respekt ali za kogo e toa e drugo prasanje... Nisto licno protiv nikogo nemam nekoi od tie sto se vo Italija i licno gi poznavam ali sepak celiot ovoj cirkus voopsto ne go podrzuvam .... Sepak e vreme za nekoi promeni posto od moja gledna tocka ova e sramota da se povtoruva od godina vo godina se vo nedogled i da se baraat opravduvanja deka imase drvored , nemavme oprema i gluosti slicni na toa.. .... Sepak ova e moe razmisluvanje i samo go napisav toa sto mislev ....
Какви ставови ејјј :) кој си ти бе пријателе така да судиш ? Swordfish не те знам, не сум видел од тебе репортажи на форумов, најверојатно ни трска не си фатил во животот, ниту пак рипче некое - Вака во ред ли е да се пишува ? По тоа на форум што ќе видиме ќе судиме кој е и што е и кај фаќал и колку риба фатил и дали имал 3 или 30 трски и по интиуција ќе знаеме со што отишол на светско а ? и ќе си дозволуваме секакви квалификации да даваме ? Не е ли малку безобразно вака да се пишува. Ако не ги знаете луѓето и каде фаќале и колку фаќале и со што отишле на светско....подобро не пишувајте отколку да навредувате


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:31 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
sto se ne se iznacitav.... :?

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:31 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Сеп 27, 2013 1:38 pm
МислењаCOLON48
Keltan НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Posle bitkata site se generali.
Da Ve vidam pred bitkata kade bevte ?
Imase generali i pred bitkata samo svoeto mislenje vo interes na reprezentacijata za da ne se narusi raspolozenieto go iznesoa malce tajno preku PP.
Marks mi e svedok. :mrgreen:
Eve malku slag na tortata Filipe :D
JaneMK НапишиCOLON
Se gleda deka imate mnogu za ucenje za zig :D :D :D
JaneMK НапишиCOLON
zig rig voobicaeno se pravi od fluorocarbon ili drug bezboen konec so debelina 0,25 ili 0,28mm
predvezot moze da bide i do 4.5 m .
Primer. globocica vodata e vo dvizenje sto znaci zigot nema vertikalno da stoi vo termoklimata nego konstatno ke paga ili diga
Primer crnicani ili Kozjak.Mesta kade ima mnogu jaka treva ili granki-Totalno neprakticno.koga udira riba racunajte deka ima 2,3,4 m predvez so koj vo sekunda e vo grankite ili trevite i od start ja gubite.Golema riba isto taka mnogu tesko se vadi
Zigot se praktikuva na otvoreni vodi bez zakacki so mnogu prostor za rabota i so leno podesena kocnica
Предраг НапишиCOLON
Зиг риг кога, каде и зошто???

Оваа техника на ловење на крап првенствено е наменета за натпревари. Ловењето со оваа техника има многу кинење па така многупати се фаќа крап со по неколку пирса во уста (јадици) и влече конци (флуорокарбони) од по неколку метри. Поради фактот што на натпревар треба да се улови што поголема количина честопати не се води сметка при контри, влечење и крајниот резултат е премногу изгубени риби. Се лови со мали јадици, мали мамци, со тенки конци па спредбено е исто кога ловите на тапа со тенко конче и на бел црв ви удри крап од 2кг. влече-кине и си замине.
Се лови претежно на води каде што рибата не се плаши од ракети туку напротив навикната е да кога ќе падне ракета таа доаѓа на ова место. Длабочината на водата мора да е над 3 метри како би имало можност да се бара таа меќузона на водата. Оваа техника на ловење бара многу голема количина на прихрана и постојано хранење, а од друга страна е многу скапа (мислам на онаа која има ефект на задржување во потребната длабочина). Прашкастата храна во која има млеко во прав како и одредени партикли кој лебдат во одреден слој на водата прават облак и му прават на крапот да постојано се храни а со самото тоа има и многу голем број на ударци.
Претежно зиг ригот е актуелен дење и кога е топло на знае да земе и ноќе но поретко (ноќе не се храни со ракети)

Баш поради наведениве причини (од вкубниот број на удари максимално може да се извади 50 проценти а другото се откачува и кине) на скоро сите комерцијали е забранет за нормален риболов и на нормални купови и натпревари. Но по ФИПСовиот правилник зиг ригот е дозволен на Светските првенства како и на Балканското првенство.

Иако главниот конец е 0,35мм зигот е со флуорокарбон 0,25мм и со јадички 12-ка, 10-ка и најголема 8-ца.

И на крај на води како што е Козјак, Црничани,...води со препреки и треви тешко да се успее да се извади некоја риба, напротив кога се лови на зиг-рег рибата се вади со многу голем осет и мора да се попушта кога сака да земе а тоа на овие води значи заминување - кинење. Еден од поголемите проблеми е исто така кога пред кеп имате риба на јадица а на врвот од параболикот се клати олово од 80 грама и шета лево-десно па и овде многи шесто се губат риби.
A eve sto misli edan hrvatski vrhunski natprevaruvac za ova . .. . . samo del od postot ce citiram , ne sakam da go objavuvam cel . .cel post moze ako saka da proveri dali e originalen da dobie Saso .Cak i ce mu kazam pasword ako treba sam da se najavi na toj forum i procita porakata !


Bok!

Slobodno im reci da nemaju pojma, za zig se nikada ne koristi FC, prvenstveno zbog težine, a ima još nedostataka kao što je nosivost i krutost.
Bilo koji najlon osim tonućih dobre nosivosti i proziran savršeno obavljaju "posao", najbolje mi se pokazao šuplji najlon od Ultima-e Flo-cast, uz to što je šupalj (ima rupu kroz sredinu) ima utore po dužini koji onemogućuju frkanje...šteta što se više ne proizvodi.


ekstra ekstra pateticno


Последна промена од 1 на Djumba, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
sto se ne se iznacitav.... :?
После битката сите се генерали Зоки.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:36 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
PERUN НапишиCOLON
hmmm cudno navistina,ako ovoj sostav nemoze da go fati krajot tesko deka nekoj drug bi mozel da ja komentira situacijava i da bide seriozno svaten.
post od 34 str.jas se izvinuvam sto moram sam sebe da se citiram,se nadevam deka nema da bidam pogresno svaten od nakoi forumgii sto so pravo napisaa nekoi postovi no za zal se malce.

_________________
...?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
VladoMKD НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
А што се користи за подвез?
Keltan НапишиCOLON

Slobodno im reci da nemaju pojma, za zig se nikada ne koristi FC, prvenstveno zbog težine, a ima još nedostataka kao što je nosivost i krutost.
Bilo koji najlon osim tonućih dobre nosivosti i proziran savršeno obavljaju "posao", najbolje mi se pokazao šuplji najlon od Ultima-e Flo-cast, uz to što je šupalj (ima rupu kroz sredinu) ima utore po dužini koji onemogućuju frkanje...šteta što se više ne proizvodi.


Tolku od mene ......zigasi !! Sega prodolzete da barate vinovnici . . .
Добро е, си го дочекав одговорот по 80 страни :)
Vredjas imenjace , vredjas ..ima i generali pred bitka :D
A imame nie temi i toa dve ..eve citaj imenjace ima sto da procitas na primer i vakvi postovi ,ovaj kolega sto podolu go citiram na sekoj cekor dusa mi vadi ...citaj viewtopic.php?f=93&t=4996&start=150

A imam i jas nekoj biser tamu ..pobaraj gi :D

ivanov НапишиCOLON
Koga pisuvate sto sakate da doznaaete,dali mislite deka nekoj koj potrosil cela godina i mozda poveke, da go usuvrsi zigot,so nacin na frlanje,dimenzii,koi jadici odgovaraat,koj fluro karbon e dobar,koja boja na podizaci se najdobri,koga jade na zig,kolku trski treba da frlis na zig,kako da gi spremis zigovite da ti bidat pravi koga ke gi odmotas.Izleguvanje na voda,benzini,trosoci,probuvanja,ne vaka taka,6 meseci non stop na voda,pa ne si go pogodil vremeto,pa ne jade zaradi zigot ili pritisokot,milion i edna dilema.
Pa hranata,tecna,netecna,da se diga od dno,da lebdi,da pagja na dno,od ovoj proizveduvac od onoj,kobinacii,pa hranenje so spomb,non stop,koga kako,kolku cesto,zasto tecna,pa sto sakas da postignes so hranata.Tolku trud,maka finasii.
Dali mozes da go zamislis toa?????????????????????I vie ocekuvate covekot sto go pravel toa,potrosil iljadnici evra,vreme i zivci,da sedne i da vi napise se,od recepturi za tecna prihrana,dolzini za zigovi,konci,jadici,a vie treba samo da prepisete.
Forumot sluzi da vi dade nasoka da ne lutate,osnovnite raboti koj gi znaeme i koj sakame da gi kazeme,a slednoto e vase dali sakate da naucite,i kolku vreme sakate da vlozite vo krapskiot ribolov,so tri vikenda izleguvanje na voda ne mozete da napravivte nisto.I taka. :papa: :papa:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 10:50 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Отиде темата во 100 правци.

Бујрум во темите за зафрлање, за зигови, за како треба на светско и милион други конкретно отворени теми за конкретен моабет.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 8:31 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
------pa ajde da odgovoram na takmicari i netakmicari i na site koi itekako cekaat da e vidi sto bea rabotite.

Bevme odlicno spremeni so prihrana za zig kako i so site dodatoci i nedodatoci i za a dno i za zig.
Prv problem informaciite koi gi dobivme za toa ezero bea skroz pogresni.Del od ekipite koi lovea tamu na traning sega bea megu poslednite kako i JAr.Hrvatite vesto si go skrija adutot.Hranata za zig bese prisposobena za voda kade ribata nebga na 400 metri od obala koga ke pocnat site da lupaat.
Znaci taktitkata od Skopje koja ja razrabotivme bese skroz pogresna za taa voda( zatoa se ide na trenig na taa voda poradi sobiranje informacii-hendikep)
Taa taktitka za drzevme barem nie celi 50 saati.KOga vidov bojanic koj bese preku eden boks deka ja menuva taktikata znev deka nesto smrdi.Inaku i on ja imase slicna prihranata (dve vrsti na corbi so plus sitni elementi) kako sto pecaa vo ligata nivna i on nemase ucinok kako sto treba.
Informacii od pozadina frcea na site strani sekoi 5 min i site bea razlicni.znaci nemase edna asalna informacija koja bi mozel da ja iskoristis.Ustvari sekoj si fakase na nekoj negov nacin koj mu daval rezultati na trening a nie lutavme.
Korordinacija vo pozadina nikakva za razlika od lani(sekoja cest na Vasil).Mene nemitreba nekoj da me uci vo boks ama mi treba informacija prava na vreme.
Pocnavme na 95 m na sprud od 6 m i poleka zgolemuvavme.112 pa 120 do max 125 kade mozevme da ranime.(nebese problemot i ponataka da plasirame ama dzabe koga nemas hrana tamu)
Frustriracki e da gledas kako frlaat na 150-160-170m i uste ze zafrkavaat pri zafrlanjeto kako da fakaat na 80m.Hrvatite za ova bea masini.izvezbani zosto na kupovi kako i na liga se lovi na zig i ne e zabranet zigot kaj niv Filip.
90% od ekipite imaa suva hrana i odlicni rezultati.corbata nerabotese na ova ezero.Znaci nebese problem goleminata na zigot niti bojata a najmalku konecot.Isfrlavme 6 i 5 m na 125 m isto kako i so boila za dno.Bese problem taktitkata i prihranata.
Od koga Vasil dojde i ni kaza so sto ranat hrvatite i so odeneje vo toalet vidov na sto lovi bojanic(sistem prezentacija na dno ) kompletno ja smeniv taktikata i mamecot.Komsiite nemozea da dofrlat do 125 m taka da bevme pred niv.megutoa seto toa bese veke kasno
Inaku bojanic 80% od ribite odkoga smeni taktika gi dobi na dno so singl mamec boila 14mm a ne na zig.
Promenata odma dade rezultati ama kasno.mestoto so taa corba bese unisteno i dokolku nemozes da izlezes barem 20m napred dzabe e seto.

Suma sumarum
Ne samo nie mnoogu reprezentacii nemozea ni da im se priblizat vo dalecina na hrvatite(znaci ne sme tolkavi golemi kasteri)
Toa sto nekoj ovde pisuva info od hrvati jas i Predrag sme gi fakale tie vodi i tamu dodeka neisfrlis 20 kg spod na 110m plus nemas riba.Itekako imaat ezera specijalizirani za toj nacin na ribolov.
Nemanje komunikacija so sektorite-3 dena motorolata mi stoi prazna vo box
Pozadina rastrkana i osven Vasil Kostov sve tamba lamba muabeti a ne prava informacija
Pogresna prihrana za taa voda.. znaci i pogresna taktitka(lazni informacii)
Site ovie raboti kako sitnici doveduvaat do slab plasman.Poziciite nebea koj znae sto ama ke bevme sigurno pogore ako ovie raboti bea napraveni kako treba..

Dali sme dale max sekoj si znae za sebe.Nie so Oliver sigurno ne spievme vo box.A kako e da isfrlis tolku prihrana na taa dalecina zemete pa ke vidite..

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8384858687ELLIPSIS110»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum