www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 5:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7273747576ELLIPSIS110»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 10:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Daniel НапишиCOLON
Odamna se nemam nacitano povekje tamba lamba muabeti :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:
Pa mesto tabma lamba odgovor na tambalamba komentari . .. .Daj da procitame nekoj tvoj komentar ..nie si muabetime . .Si go gledal li filmot Rashomon od Akira Kurosava ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 10:42 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Decki jas znam kako se pravi reprezentacija.
I garantiram deka vo narednite 3 godini ke imame plasmani nad 10 mesto i eden piedestal.
Mi falat samo 300.000 Eur.

Normalno ova e sala no ima i vistina vo toa.

Fakti:
Imame ograniceni vodi kade sto mozeme da trenirame, lovime i go unapreduvame ovoj sport.
Imame ograniceni finansii.

Se dodeka ne se sredat ovie raboti nema da imame krapska reprezentacija koja ke moze da vleze vo prvite 10 mesta.

Vo ovoj sport nemame nekoj Samsonenko koj moze da isfinansiraa, ezera kako da kazeme Mantovo so 10 toni riba, oprema od vrvni proizvoditeli, tri dua koj ke otidat i ke se zapoznaat so vodata mesec dena pred svetskoto i site ostanati potrepstini ( prihrana i siten pribor.

E bidejki toa go nemame, ke imame varijacija vo nastapite, ednas 15 ednas 23 ednas .....
Iako i nekoj reprezentacii koj gi imaat ovie uslovi imaat varijacija vo plasmanot.
Eve da gi vdime sosedite Bugari, ednas vtori , pa ednas ne ucestvuvaa a godinava ....
Poglednete gi Englezite, Italijanite, Francuzite.....

Megutoa isto taka e fakt deka gledano od organizaciski aspekt, vo poslednite dve godini sme naprednale, imame se poveke ,, mladi ,, krapdzii, imame kakva takva finansiska podrska ( od MRF, edno-dve Zdruzenija i ponekoj sponzor ) i prakame ekipi koj se kolku tolku spremni ili pokazale najdobar rezultat vo Ligata.
Ne velam deka se najdobri no toa e sistemot na izbor na reprezentacija.
Ima i drug sistem, selektorski ( go imaat golem del od zemjite kade finansiite ne im se problem a mislam deka i Srbija ).
Megutoa, tek togas forumov ke zbesnese i sekogas e se najdese nekoj koj ke imase razlicni mislenja za izborot na kandidatite.

Ne sum ni jas zadovolen od rezultatot no pricinite ke gi baram otkoga ke se vratat lugeto koj bea tamo.

I uste sega mislam deka MORA barem edna ekipa da otide eden mesec pred svetskoto na vodata kade ke se odrzuva prvenstvoto. Da se soberat informacii, da se izmarkira vodata i sogleda na koj nacin se ovi krapot tamo.
Mozebi toa nema da mozeme da go napravime ako slednata godina se odrzuva prvenstvoto vo Spanija no so sigurnost ke mozeme da go napravie ako nekoja druga godna prvenstvoto bide vo balkanskite zemji ili Romanija.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 10:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Crven НапишиCOLON
Какви моабети прочитав чудесии.....да најдеме некој да тргне по Македонијава и да бара крапиџии онака што ќе му се видат убаи за на светско,....може додека ги тражи и по бандери да лепи плакати “Се бараат најдобрите крапџии од Македонија да не застапуваат на светско, тел. тој и тој, јавете се“...........Алоооо кој е овој филм....

Во секој нормален спорт во светот каде има клубско натпреварување фудбал, ракомет, кошарка....има лига натпреварување и се знае кој оди во лига на шампиони, кој во куп на уефа и сл..........така и во крапсково натпреварување имаш лига....ако сакаш да се натпреваруваш пријави се, навремено ќе дознаеш каде ќе биде лигата, испецај, победи, влези во репрезентација...........ако има бар 10 години нормално и масовно натпреварување во лига јас сум убеден дека ќе има резултат.....

Да ве потсетам

Во изминатите неколку години имаше години и кога Македонија воопшто не учествуваше на ова светско...
Имаше години каде што тие што одеа сосема сами се спремаа и фиансиски и секако друго
Имаше години каде што лигата беше бојкотирана
Имаше години каде што на тие што одеа им беше платено само превоз и
Овие две години каде што МРФ дефинитивно го подобри впечатокот барем во делот на поддршката и може да се каже дека репрезентацијата одеше доста поспремна....

Дали е доволно - Никогаш не е доволно (Американците како што гледате имаа и вила покрај езеро)

Ама патот е тој, треба континуитет, пренесување на искуство и напредување.....Инаку тој што размислува за поинакви патчиња ...нека си најде истомисленици.....нека си најде здружение, нека го поддржат во здружението, потоа нека проба да влезе во МРФ, нека го поддржат и другите здруженија во МРФ, и на крај кога ќе ја има сета поддршка нека ја смени регулативата и патот за идење на светско....Ако пак никој не го поддржува...како беше онаа “Никој не е со мене, очигледо јас не сум со сите“
Nesto debelo te dosigna mojot predlog gledam ? Nekoja posebna pricina ? A koj ne e so site ne e tvoje da kazes zatoa sto ne si psihijatar . .ili si mozebi ? I toa go svajcam kako licna navreda !!I zasluzuvas da sam sebe baniras . . . A taka mozeme do nedogled . .mnogumina forumasi ovde imaat zabeleski kako go vodis ovaj forum ,ama nikoj ne ti napisa deka ne si so site . .. .
I od kade zakluci deka nikoj ne podrzuva toj predlog ? fanga li ti kaza ? Pa nema dva saata od koga go napisav ...a imame 1700 clena da go procitaat . . .??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 10:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Селекција без легитимен пласман (лига) е Ad Hoc решение. Тоа е апсолутна дискриминација кон другите спортски роболовци.
Таа екипа да оди и да тренира константно е еднакво на невозможно!

Ало, неможе никој во оваа држава да си дозволи да биде по професија крапски риболовец! Сфатете го ова како хендикеп!

Пример... Лани имавме лига, лига каде неможеше поискусни и по спремни крапари од државава да однесат 3 места и се пласираат и обезбедат пласман на светско. Јане, Пепи, Ицо, Даниел ...малтене елита. и?

Треба да се сфати едно за да се дојде до чекор напред (ова за пласман до 8-12 место).

1. Лигата мора да еволуира, мора правила, мора повеќе купови и повеќе финансии.
2. Крапари со детерминација и извонреден инстинкт
3. Врвна опрема и ракување со истата
4. Официјален Кастинг натпревар (мора да се знае кој колку фрла)

и главен предуслов

5. Посета на водата (најмалку 3 пати) на која ќе се лови светско

Ова 5-то влече многу пари, време, енергија и технички ресурси.

За успех или медал ќе треба сите да станеме професионалци.
Се надевам дека некој од нашиве бил досетлив и прашал некој од хрватите што работи како стигнале до 1-во место.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 10:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Na kraj kraeva toa e samo eden predlog . . ..ne rekov i presekov tolku sto se uplasi .Poveli objasni mi zosto 4 godini po red sme na DNOTO na tabelata .A potoa jas ce ti kazam zosto sme , bez vlakna na jazikot ..ama nemoj da me brises . .moze li taka ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 11:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON
Селекција без легитимен пласман (лига) е Ad Hoc решение. Тоа е апсолутна дискриминација кон другите спортски роболовци.
Таа екипа да оди и да тренира константно е еднакво на невозможно!

Ало, неможе никој во оваа држава да си дозволи да биде по професија крапски риболовец! Сфатете го ова како хендикеп!

Пример... Лани имавме лига, лига каде неможеше поискусни и по спремни крапари од државава да однесат 3 места и се пласираат и обезбедат пласман на светско. Јане, Пепи, Ицо, Даниел ...малтене елита. и?

Треба да се сфати едно за да се дојде до чекор напред (ова за пласман до 8-12 место).

1. Лигата мора да еволуира, мора правила, мора повеќе купови и повеќе финансии.
2. Крапари со детерминација и извонреден инстинкт
3. Врвна опрема и ракување со истата
4. Официјален Кастинг натпревар (мора да се знае кој колку фрла)

и главен предуслов

5. Посета на водата (најмалку 3 пати) на која ќе се лови светско

Ова 5-то влече многу пари, време, енергија и технички ресурси.

За успех или медал ќе треба сите да станеме професионалци.
Се надевам дека некој од нашиве бил досетлив и прашал некој од хрватите што работи како стигнале до 1-во место.
Da baram li postot kade barav oficijalen casting ..ili ne treba ?Isturija drvja i kamenja na mene kolku se sejcavam . . .. . :head_bang:
ne mora da bide toa Dime Profi tim , mislev finansiite ,energijata da im se posveti niv . . taka milsam deka pobrzo ce dojdeme do povisoki plasmani . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 11:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Смирено, што се жустрите бре неможам да разберам. Оставете интелектот да работи, ќе му текне нешто на некој.
Што мора со еготрипови, тврдоглавост, со некаков негативен пристап да се колеме секој пат?!?!

Не ве сфаќам, дајте бре тие сме...дајте да напраиме нешто во овој спорт. Единствен е возбудлив и е на светско ниво афирмиран.
Дајте да напраиме да се запишеме на крапската мапа како сериозни кандидати.

Време е секој да се свести дека филмот самоуништување сте го гледале вие и дека не треба вашите деца и помлади да помислат да го гледаат....


Аман те....

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 11:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Keltan НапишиCOLON
Da baram li postot kade barav oficijalen casting ..ili ne treba ?Isturija drvja i kamenja na mene kolku se sejcavam . . .. . :head_bang:
ne mora da bide toa Dime Profi tim , mislev finansiite ,energijata da im se posveti niv . . taka milsam deka pobrzo ce dojdeme do povisoki plasmani . ..
Кастинг ќе има, јас ќе се заложам и нека биде како една дружба но на ниво спроведен.
Со тоа ќе ги срушиме бариерите и ќе одиме понапред. Ќе се надминеме себе си (знаете на што мислам со ова).

Тоа е решение за медал, но тоа може да биде само негативна патека за идните.
Лигата те тера да размислуваш, да вежбаш дисциплина на вода, да бидеш колигијален и најбитно ГО РАЗВИЕШ ИНСТИНКТОТ!!
Настрана светското и пласманите...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 11:12 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Crven НапишиCOLON
Какви моабети прочитав чудесии.....да најдеме некој да тргне по Македонијава и да бара крапиџии онака што ќе му се видат убаи за на светско,....може додека ги тражи и по бандери да лепи плакати “Се бараат најдобрите крапџии од Македонија да не застапуваат на светско, тел. тој и тој, јавете се“...........Алоооо кој е овој филм....

Во секој нормален спорт во светот каде има клубско натпреварување фудбал, ракомет, кошарка....има лига натпреварување и се знае кој оди во лига на шампиони, кој во куп на уефа и сл..........така и во крапсково натпреварување имаш лига....ако сакаш да се натпреваруваш пријави се, навремено ќе дознаеш каде ќе биде лигата, испецај, победи, влези во репрезентација...........ако има бар 10 години нормално и масовно натпреварување во лига јас сум убеден дека ќе има резултат.....

Да ве потсетам

Во изминатите неколку години имаше години и кога Македонија воопшто не учествуваше на ова светско...
Имаше години каде што тие што одеа сосема сами се спремаа и фиансиски и секако друго
Имаше години каде што лигата беше бојкотирана
Имаше години каде што на тие што одеа им беше платено само превоз и
Овие две години каде што МРФ дефинитивно го подобри впечатокот барем во делот на поддршката и може да се каже дека репрезентацијата одеше доста поспремна....

Дали е доволно - Никогаш не е доволно (Американците како што гледате имаа и вила покрај езеро)

Ама патот е тој, треба континуитет, пренесување на искуство и напредување.....Инаку тој што размислува за поинакви патчиња ...нека си најде истомисленици.....нека си најде здружение, нека го поддржат во здружението, потоа нека проба да влезе во МРФ, нека го поддржат и другите здруженија во МРФ, и на крај кога ќе ја има сета поддршка нека ја смени регулативата и патот за идење на светско....Ако пак никој не го поддржува...како беше онаа “Никој не е со мене, очигледо јас не сум со сите“
Nesto debelo te dosigna mojot predlog gledam ? Nekoja posebna pricina ? A koj ne e so site ne e tvoje da kazes zatoa sto ne si psihijatar . .ili si mozebi ? I toa go svajcam kako licna navreda !!I zasluzuvas da sam sebe baniras . . . A taka mozeme do nedogled . .mnogumina forumasi ovde imaat zabeleski kako go vodis ovaj forum ,ama nikoj ne ti napisa deka ne si so site . .. .
I od kade zakluci deka nikoj ne podrzuva toj predlog ? fanga li ti kaza ? Pa nema dva saata od koga go napisav ...a imame 1700 clena da go procitaat . . .??
Те молам воздржи се од коментари по личност често го правиш тоа, а забрането е. Јас не те спомнав тебе, туку коментирам на тема, а ти што си ја ишкаш мувата не те разбирам. Повеќемина заговараа некаква измена на регулатива т.е патот за составување на репрезентација и идење на светско. Мојот коментар на тоа е дека за да се смени нешто тоа треба некој да го иницира и мнозинството го поддржат. Патот како тоа да се направи го објаснив погоре Иницијатор - Подршка - Здружение - Подршка - МРФ - Поддршка = Измена. Секој може да се испроба. Инаку не само во риболвот, туку и во се на светот....ако некој нема поддршка за неговите идеи од НИКОЈ,...тогаш многу логично неговите идеи и тој самиот НЕ Е СО СИТЕ (кои треба да му ја дадат поддршката)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 27, 2014 11:18 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
На 71 страна прочитав многу убав пост на Иванов, а исто така на 72 од Васил. И Сашо добро збори и се слагам со него.

Дај да не ја тупиме многу. Сите знаеме што нечини, а кога треба да се најде решение никаде не нема. Тоа ни се силите во задно време и тоа е.

Не се дечките виновни. Убеден сум дека дале се од себе. Со тие води со кои располагаме и конкуренцијата, толку. Колку пари толку музика.

Сите сме јаки на тастатура. Да ги оставиме малце натпреварувачите да дискутираат за резултатите, а не да поставуваме прашања како се бодува еден натпревар (се извинувам за примерот, не мислам на никого лично), а од друга страна да фрламе дрвја и камења на репрезентација. Сите сме разочарани од постигнатото но тоа е што е..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7273747576ELLIPSIS110»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 91 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum