www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 11:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS139140141142143ELLIPSIS147»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 6:49 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Не знам во што си натпреварувал, но очигледно не се разбираме и реалноста ви бега од пред очи.
Во Агенција за млади и спорт има категоризација на спортови и спортисти. Ние сме некаде во трета категорија. Зошто???
Затоа што ова нашево во основа не е професионален спорт туку 100% рекреативен, аматерски. Секоја репрезентација во други спортови веднаш после лига пакуе куфери и оди на подготовки т.е. во карантин до заршувањето на едно СП. Таму се јаде, спие и тренира. За тоа врема, кај нас, Крки се враќа од трета смена од болница. Легнуе неколку саата и станува да си ги заврши домашните обврски. Барем еден викенд да се соберат, а не месец или два. Не знам кој од овој, во основа рекреативен спорт како нашиов лета во облаци со некакви еднострани професионални обврски и нереални желби. Кога ќе ги соберете репрезентативциве (не треба у Франција) еве на Преспанско или Мавровица едно месец и половина да ловат, вежбаат истегнуваат тетиви и палат мускули, ќе прифатам се што пишувате. Но со еден ден кастинг и евентуално еден викенд тренинг (да не заборавам дека поголема активност е правењето бојли) не се прави потребен, издржлив квалитет. Бегате од реалноста дека натпреварот на СП трае 72 часа, а не три или пет часа.
Тоа е една работа. Втора работа е дека ниту еден фудбалер, кошаркар, ракометар, атлетичар или одбојкар сам не купува дресови, копачки, топки. За тие месец дена подготовки Ицо и Даниел, Дени и Роби и Милчо и Жиле и резервата, треба да потрошат едно 20 км. конци и плетеници.
И на целата оваа поставеност, некој си го толчка со гревовиве кои изгореа, ветер и град ги однесе, се расправаа (наместо да пецаат) наместо организаторот со падобранци на стаза и победија, ама нема да одат ако не фрлат доволно, а некој кој ете од средината на табелата, еднаш до три пати може да фрли 140+ м.
Не е нормата и 140 м. проблем. Проблем е елиминаторниот карактер со ограничувања од 0,25 мм.
Србите сакаа, увидоа и се откажаа од оваа нереална работа. Хрватите ја немаат. Со три натпревари годишно и со терање еден ист збор да го препишеш на 5 страници не се постигнува краснопис ниту 72-часовно ловење на поголема дистанца.
Најдете ревир каде за да победам треба на 150 м. да ловам и јас и моето здружение ќе сториме се да победиме и на 150 м. Вака на 20-30 м. или евентуално на 60-80 м. можеме и без краснопис.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 7:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
marks НапишиCOLON
Не знам во што си натпреварувал, но очигледно не се разбираме и реалноста ви бега од пред очи.
Во Агенција за млади и спорт има категоризација на спортови и спортисти. Ние сме некаде во трета категорија. Зошто???
Затоа што ова нашево во основа не е професионален спорт туку 100% рекреативен, аматерски. Секоја репрезентација во други спортови веднаш после лига пакуе куфери и оди на подготовки т.е. во карантин до заршувањето на едно СП. Таму се јаде, спие и тренира. За тоа врема, кај нас, Крки се враќа од трета смена од болница. Легнуе неколку саата и станува да си ги заврши домашните обврски. Барем еден викенд да се соберат, а не месец или два. Не знам кој од овој, во основа рекреативен спорт како нашиов лета во облаци со некакви еднострани професионални обврски и нереални желби. Кога ќе ги соберете репрезентативциве (не треба у Франција) еве на Преспанско или Мавровица едно месец и половина да ловат, вежбаат истегнуваат тетиви и палат мускули, ќе прифатам се што пишувате. Но со еден ден кастинг и евентуално еден викенд тренинг (да не заборавам дека поголема активност е правењето бојли) не се прави потребен, издржлив квалитет. Бегате од реалноста дека натпреварот на СП трае 72 часа, а не три или пет часа.
Тоа е една работа. Втора работа е дека ниту еден фудбалер, кошаркар, ракометар, атлетичар или одбојкар сам не купува дресови, копачки, топки. За тие месец дена подготовки Ицо и Даниел, Дени и Роби и Милчо и Жиле и резервата, треба да потрошат едно 20 км. конци и плетеници.
И на целата оваа поставеност, некој си го толчка со гревовиве кои изгореа, ветер и град ги однесе, се расправаа (наместо да пецаат) наместо организаторот со падобранци на стаза и победија, ама нема да одат ако не фрлат доволно, а некој кој ете од средината на табелата, еднаш до три пати може да фрли 140+ м.
Не е нормата и 140 м. проблем. Проблем е елиминаторниот карактер со ограничувања од 0,25 мм.
Србите сакаа, увидоа и се откажаа од оваа нереална работа. Хрватите ја немаат. Со три натпревари годишно и со терање еден ист збор да го препишеш на 5 страници не се постигнува краснопис ниту 72-часовно ловење на поголема дистанца.
Најдете ревир каде за да победам треба на 150 м. да ловам и јас и моето здружение ќе сториме се да победиме и на 150 м. Вака на 20-30 м. или евентуално на 60-80 м. можеме и без краснопис.
Like od mene...ubavo i prosto objasneto.Sekoja cest Goce Delcev :D

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 7:21 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Dule odlicen tekst,samo u slucaj goce delcev da stane i da vidi so se slucuva u drzavava,avtomatski infarkt ke go udri :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 8:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Sto li nema da procitam, konec 0,35 = 135 metra, bi sakal da go vidam toa.
PS ova na nadolnica da ne e ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 8:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Boris НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
Ама го плесна, директно во лице. Како кон мали дечиња. Браво Борисе.
Ако имаш доблест, не заради мојата суета, туку заради сите оние што оставиле трага во изминативе 15 години, ќе се извиниш. А и не мораш.
Со кој кредибилитет и бекграунд го испука овој пост? Да натпреваруваш, да си осетил, па да сватам. Нема да полемизирам. Ќе кажам само дека би го прифатил сето ова доколку ти како дел од раководството на најдоброто здружение и МРФ им овозможивте поуспешен настап на сопствените екипи, барем за опрема и сето она што некои од ерата на Гоце Делчев сами си го плаќаа и освоија еден медал, едно седмо место и еден одличен секторски пласман ловејќи, а не фрлајќи.

Толку од мене и после ова повелете кастинзирајте и ви пожелувам ерата на далечински крапски риболов да биде поуспешна од ерата на Гоце Делчев.

ПС

Предраг, до сега молчеше. И тоа беше очигледно ок. Не знам и не можам да ти дадам совет, но моето кукање нека не ти пречи. Не е за мене, за оние дечки е што се докажаа во ловење крап. Но, и ова ќе помине.
За што да се извинам професоре ? Кого навредив и со што ? Гоце Делчев е бренд и секогаш ќе си остане, ако се пронаоѓаш во таа ера тогаш комплимент сум дал и не само тебе туку кон сите кои натпреварувале пред 10 и повеќе години и Сергеј и Ицо и сите останати. Тоа што е освоено е освоено и кој и да бил и каде и да бил...фрлал па ловел....без фрлање нема ловење нели ? Сите ловат, само некои подалеку. Прашањето за дебата е до каде се спремни да фрлаат другите репрезентации, а до каде нашата во изминативе години. Ако ти велиш дека тоа не е битно и дека во изминативе години нема тенденција на вежбање, тегнење тетиви и слично, а сето тоа во насока кон поголеми дистанци од другите репрезентации...почитувам ама не се согласувам.

Другото за кредибилитетот мислам дека беше суетна реакција во недостиг на аргументи, ама ако јас не барам извинување. Она што јас го пишав е од лично искуство и мое лично мислење. За фрлањето не би се повторувал, лани и ти се појавуваше чат пат на фрлањата и вежбањата, јас со мојата скромна опрема фрлив толку, гледав луѓе кои фрлаат повеќе и апсолутно никој неможе да ме убеди дека 140 со систем и олово е тежок предизвик, ама треба вежбање и опрема.

Инаку јас сум натпреварувал, не во риболов, туку во друг спорт и не гледам ама никаква разлика кога е во прашање подготовка за да си ја претставуваш земјата надвор. Во најголем дел од спортовите (покрај мозок) треба јако физички да запнеш, да тегнеш тетиви, да воспалуваш мускули и да се подготвуваш за настапот надвор и незнам зошто ама мислам дека ти како професор во областа треба да бидеш прв промотор на ова.

Momce daleku si od realnosta.vo nasiov sport najveke treba mozdanite vijugi da gi razvivas a najmalku tetivite.ustvari vo sekoj sport se najbitni vijugite..
Kade toa pisuva deka dalecinata poslednive godini odlucuva.bese nekade da vidis?
Faktite koi gi prezentirav govorat sosema obratno od sve sto pisuvaat poedinci I se pravdaat.DA POEDINCI zosto groto se obratno od toa.
Edno se slagam so Sergej deka kako natprevaruvac treba da si spremen da odgovoris na sekoj moment vo koj I da problem naletas na staza a tuka e I dalecinata.
Ete lani frlija pa vo realnost tie sto se borat za pravilnikot nemozea 72 daati 20m ponazad da izfrzat na svetsko


Povtorno fakti a ne sto vi pisuvaat odredeni individui okolu pravdanjeto deka samo poradi distancata ne fatile ni ripce.

fakt e deka pepi megu bojanic I krunic od hr bese na 90m tret.
fakt deka flore I riste na balkansko lani vo hr bea vtori iako daleku ponazad frlaat od hrvatite
fakt e deka lani anglicanite na krste I kremenafla pred nos im vadea riba a ovie nemozele zosto gi isekle na dalecina?
Fakt e deka sekoja godina megu koi I jas izvadivme ribi na dalevini na koi mozeme da rabotime samo ako se ostavat takmicarite sami da rabotat a ne so kvazi idejni proekti.
faKt e deka fali iskustvo vo natprevari nadvor a ne distanci I kopiranje drugi so boili hrana I ostanato
fakt e deka site ekipi osven tri cetiri na svetsko lovat na nasi dostapni dalecini.
fakt e deka nie nema da gi stogneme odredeni reprezentacii zosto nemame iskustvo.nemame hrana.neznaeme zig.a ne distanca deka nemame.e sega onie od Goce Delcev so nekoe kakvo takvo Golemo iskustvo od megunarodno go znaat za raxlika od drugi koi od megunarodno videke samo koga propatuva niz druga drzava za odmor.



Toa se faktite momce ne e distancata i nikogas nebilafa

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 9:24 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
vasil НапишиCOLON
Sto li nema da procitam, konec 0,35 = 135 metra, bi sakal da go vidam toa.
PS ova na nadolnica da ne e ?
Vasil има видеа, има слики, имаше куп луѓе кога фрлавме, јас си фрлав со мојата опрема, машина Spro incognito Pro i 35 конец, само со олово, без никаков систем


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 9:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Na 16- ti sum vo Skopje, na 17-ti ke gi gledam kolegite kako se natprevaruvaat vo kasting pa ako moze da dojdes da te vidam vo zivo, moze nesto I da se nauci od tebe momce


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 9:32 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
marks НапишиCOLON
Не знам во што си натпреварувал, но очигледно не се разбираме и реалноста ви бега од пред очи.
Во Агенција за млади и спорт има категоризација на спортови и спортисти. Ние сме некаде во трета категорија. Зошто???
Затоа што ова нашево во основа не е професионален спорт туку 100% рекреативен, аматерски. Секоја репрезентација во други спортови веднаш после лига пакуе куфери и оди на подготовки т.е. во карантин до заршувањето на едно СП. Таму се јаде, спие и тренира. За тоа врема, кај нас, Крки се враќа од трета смена од болница. Легнуе неколку саата и станува да си ги заврши домашните обврски. Барем еден викенд да се соберат, а не месец или два. Не знам кој од овој, во основа рекреативен спорт како нашиов лета во облаци со некакви еднострани професионални обврски и нереални желби. Кога ќе ги соберете репрезентативциве (не треба у Франција) еве на Преспанско или Мавровица едно месец и половина да ловат, вежбаат истегнуваат тетиви и палат мускули, ќе прифатам се што пишувате. Но со еден ден кастинг и евентуално еден викенд тренинг (да не заборавам дека поголема активност е правењето бојли) не се прави потребен, издржлив квалитет. Бегате од реалноста дека натпреварот на СП трае 72 часа, а не три или пет часа.
Одлично се разбираме, ако зборуваш за рекреација тогаш бујрум во рекреативци, јас сум рекреативец си одам си пецкам не се замарам многу за далечини, не тегнам тетиви....ама извини Вие што сте влегле да се натпреварувате тоа веќе не е рекреација туку спорт. Е сега кој колку вежба во спортов, односно кој колку има желба да вежба тоа е друга приказна. Инаку за тие што се пласирале приказната добива и друга димензија. Ако јас идам да претставувам држава не ми треба мене некој да ме буцка, носи некаде да тренирам или незнам што, тоа сам ќе си го правам, ама така не размислуваат сите.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 9:55 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
JaneMK НапишиCOLON
Momce daleku si od realnosta.vo nasiov sport najveke treba mozdanite vijugi da gi razvivas a najmalku tetivite.ustvari vo sekoj sport se najbitni vijugite..
Kade toa pisuva deka dalecinata poslednive godini odlucuva.bese nekade da vidis?
Faktite koi gi prezentirav govorat sosema obratno od sve sto pisuvaat poedinci I se pravdaat.DA POEDINCI zosto groto se obratno od toa.
Edno se slagam so Sergej deka kako natprevaruvac treba da si spremen da odgovoris na sekoj moment vo koj I da problem naletas na staza a tuka e I dalecinata.
Ete lani frlija pa vo realnost tie sto se borat za pravilnikot nemozea 72 daati 20m ponazad da izfrzat na svetsko


Povtorno fakti a ne sto vi pisuvaat odredeni individui okolu pravdanjeto deka samo poradi distancata ne fatile ni ripce.

fakt e deka pepi megu bojanic I krunic od hr bese na 90m tret.
fakt deka flore I riste na balkansko lani vo hr bea vtori iako daleku ponazad frlaat od hrvatite
fakt e deka lani anglicanite na krste I kremenafla pred nos im vadea riba a ovie nemozele zosto gi isekle na dalecina?
Fakt e deka sekoja godina megu koi I jas izvadivme ribi na dalevini na koi mozeme da rabotime samo ako se ostavat takmicarite sami da rabotat a ne so kvazi idejni proekti.
faKt e deka fali iskustvo vo natprevari nadvor a ne distanci I kopiranje drugi so boili hrana I ostanato
fakt e deka site ekipi osven tri cetiri na svetsko lovat na nasi dostapni dalecini.
fakt e deka nie nema da gi stogneme odredeni reprezentacii zosto nemame iskustvo.nemame hrana.neznaeme zig.a ne distanca deka nemame.e sega onie od Goce Delcev so nekoe kakvo takvo Golemo iskustvo od megunarodno go znaat za raxlika od drugi koi od megunarodno videke samo koga propatuva niz druga drzava za odmor.



Toa se faktite momce ne e distancata i nikogas nebilafa
Абе момче бе....многу факти се расфрлаш, јас ќе ти кажам само еден....Факт е дека Кладофора твојот партнер на твоето последно светско сам си вежбаше на Треска пред светското за да фрла подалеку. Сам без никој да го тера, без елиминаторен кастинг. Капата доле, тоа е правиот пример како треба секој. Човекот вежбаше и напредна, а многумина по малку изненадени почнаа да зборат кој потивко, кој погласно “абе чоеков фрла“. И ти самиот беше изненаден и оставаше легендарни коментари тука ако се сеќаваш, како беше она “Да знаев дека мојот партнер може толку да фрли...“

Како и да е....не Ви коментирам веќе...гледам ви работат суетите и напаѓате безвезе....ја спинувате темата со лични дисквалификации од типот “кај си натпреварувал ти“...“си видел ли ти“....“ние од гоцевото време“... ама затоа Даме Груев кога ќе ви пише мукла сите ....го баравте толку време, епа ете ви го тука е со него дебатирајте во тој стил “си видел ли бе ти“. ...Ве чека он на кастинг и ви го збори истово што и јас, да вежбате.....Ај создравје....И не заборавајте човек учи додека е жив, а спортист вежба и напредува се додека активно се бави со спорт. Ако сакате да бидете СПОРТИСТИ бидете, ако не цурих назат во рекреативци.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 09, 2016 11:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Boris НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
Не знам во што си натпреварувал, но очигледно не се разбираме и реалноста ви бега од пред очи.
Во Агенција за млади и спорт има категоризација на спортови и спортисти. Ние сме некаде во трета категорија. Зошто???
Затоа што ова нашево во основа не е професионален спорт туку 100% рекреативен, аматерски. Секоја репрезентација во други спортови веднаш после лига пакуе куфери и оди на подготовки т.е. во карантин до заршувањето на едно СП. Таму се јаде, спие и тренира. За тоа врема, кај нас, Крки се враќа од трета смена од болница. Легнуе неколку саата и станува да си ги заврши домашните обврски. Барем еден викенд да се соберат, а не месец или два. Не знам кој од овој, во основа рекреативен спорт како нашиов лета во облаци со некакви еднострани професионални обврски и нереални желби. Кога ќе ги соберете репрезентативциве (не треба у Франција) еве на Преспанско или Мавровица едно месец и половина да ловат, вежбаат истегнуваат тетиви и палат мускули, ќе прифатам се што пишувате. Но со еден ден кастинг и евентуално еден викенд тренинг (да не заборавам дека поголема активност е правењето бојли) не се прави потребен, издржлив квалитет. Бегате од реалноста дека натпреварот на СП трае 72 часа, а не три или пет часа.
Одлично се разбираме, ако зборуваш за рекреација тогаш бујрум во рекреативци, јас сум рекреативец си одам си пецкам не се замарам многу за далечини, не тегнам тетиви....ама извини Вие што сте влегле да се натпреварувате тоа веќе не е рекреација туку спорт. Е сега кој колку вежба во спортов, односно кој колку има желба да вежба тоа е друга приказна. Инаку за тие што се пласирале приказната добива и друга димензија. Ако јас идам да претставувам држава не ми треба мене некој да ме буцка, носи некаде да тренирам или незнам што, тоа сам ќе си го правам, ама така не размислуваат сите.
Cekaj sega kako ne se zamaras so dalecini koga frlas 135m so 35ka,ti na kasting so 0,25 bar 150m ke frlis,a so malku trening i oprema go poeba i toj Banaj sto lovi na 180m :)

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS139140141142143ELLIPSIS147»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 106 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum