www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 5:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS136137138139140ELLIPSIS145»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 7:55 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
И од мене еден голем поздрав до натпреварувачите кои ја преставуваа Македонија на ова светско првенство, добар успех ако се земе во предвид условите во кои ловеле.
Штета за позицијата на која ловел Јане, ама и целиот сектор C на крај се покажа дека е скапаница. Отука недржи коментарот на колегата дека Јане неловел како треба, та небеше сам без риба во таа група.
Сигурен сум дека и Ицо и Даниел дале се од себе за подобар резултат , ама тоа е , кога несака - несака !
И да не се напагаат дечките , ако некој мисли дека е подобар од нив - доага лига 2014 па нека повели !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 9:49 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Keltan НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Ајде колеги да почнеме по ред, успеав вчера да прочитам се што е напишано од вас за овие две недели. Во репортажата што ја спремам ќе биде објаснето и опфатено за нашиот настап на ова светско првенство а овде ќе напишам и ќе полемизираме околу други ситуации.
Ако приметивте на онаа фотографија што ја пратив со фрижидерите на плин на екипата на Белгија беше пријавена неправилност оклу дозволениот начин на ловење. За што стануваше збор, после неколку успешно извадени риби прво јас а после Васил се залепивме позади нивниот бокс и видовме иако тие вешто го скриваа тоа дека после извадена риба вадат од фрижидерот нешто како топка го закачуваат на оловото и фрлааат во вода. Пријавени беа од друга репрезентација за чуден и неправилен начин па така веќе вториот ден на состанокот на капитени се разговараше за овој настан. Белгиците објасниа дека користат смрзнати топки во кој се наоѓа целиот предвез- значи боила на влакно, јадица и целото завиткано во смрзнати партикли и само го закачува предвезот и се фрла во вода. Жири комисијата одлучила дека ова е дозволено :confused: со објаснување дека во правилникот на ФИПС нема дека е забрането користење на смрзната топја од партикли???? Е сега претседателот рече ова е дозволено сега а ние капитените треба да одлучиме дали ќе биде дозволено за наредната године или пак не и да се вметне во правилникот на ФИПС кој еднаш во годината се прави измени или се дополнува. Се гласаше поединечно и освен ние балканците ( Словенија, Босна, Хрватска, Србија, Македонија) понатака ЈАР и уште неколку беше 10-9 во однос да се дозволи!!! Останааа да се изјаснат уште Украина кој капитен беше отсутен на овој состанок. Утредента бевме известени дека и Украина е ЗА па така остана 11 према 9 и дека во правилникот ќе се вметне дека е дозволено користење на смрзнати партикли во топка каде ќе биде сместено СЕ и јадица и боила!!!!
Белгијанците тврдеа дека на овој начин ловат веќе 15-ет години и до сега никој не им дал замерка и како минатата година во Романија никој немал против да боилата и јадицата бидат прекриени со паста.
Veruvam deka se taka bilo , nepravilnosti imalo i ce ima . AMA nisto od toa sto posoci ne vlijae na nasiot uspeh . Da uspeeja Jane i Ico da odrabotat svojot del . . . :head_bang: druga slika ce bese :volku_golema:
Никаде не споменав дека поради некои неправилности имавме оваков успех- неуспех!!!!!
Добивав пораки во кои имаше и некакви моабети за нерегуларности а јас само сакав да ве информирам за реално она што се случуваше на и околу теренот.

Едно сакам да Ви посочам на сите, онаму во Португалија сите три тима заедно со логистиката имаа желба, сакаа и пробуваа да направат да бидат најдобри во својот сектор. Сите работеа со максимални сили, кај сите во одреден момент се јавува можеби паника, несигурност, колебање но бев постојано со нив и во постојани контакти каде што сите добиваа различен мотив плус за да успеат да ги пребродат овие моменти. Далеку дека е правдање дека на Ицо и Даниел им го бутна шаторот или пак дека врнеше па биле мокри е моабет за оправдување. Такви момци на теренот немаше сите работеа со максимално залагање и се слушаа и спроведуваа тактиките кои ги добиваа по токи воки.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 10:01 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Niti pa jas . Pogrsno go tumacis mojot post . Me interesira sto bidna so ona video sto englezite tvrdat deka go imaat okolu vaganjeto i nepravilnostite kaj domasnite ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 10:56 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Како изгледаа нашите натпреварувачи по натпреварот заклучете сами колку беа задоволни и среќни.
[ img ]
[ img ]
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 11:39 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Битно најубави тренерки и маички имавте,...убав спомен ќе остане.....а фаците без гајле ќе се исправат и пак ќе се смеат


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 12:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Keltan НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Ајде колеги да почнеме по ред, успеав вчера да прочитам се што е напишано од вас за овие две недели. Во репортажата што ја спремам ќе биде објаснето и опфатено за нашиот настап на ова светско првенство а овде ќе напишам и ќе полемизираме околу други ситуации.
Ако приметивте на онаа фотографија што ја пратив со фрижидерите на плин на екипата на Белгија беше пријавена неправилност оклу дозволениот начин на ловење. За што стануваше збор, после неколку успешно извадени риби прво јас а после Васил се залепивме позади нивниот бокс и видовме иако тие вешто го скриваа тоа дека после извадена риба вадат од фрижидерот нешто како топка го закачуваат на оловото и фрлааат во вода. Пријавени беа од друга репрезентација за чуден и неправилен начин па така веќе вториот ден на состанокот на капитени се разговараше за овој настан. Белгиците објасниа дека користат смрзнати топки во кој се наоѓа целиот предвез- значи боила на влакно, јадица и целото завиткано во смрзнати партикли и само го закачува предвезот и се фрла во вода. Жири комисијата одлучила дека ова е дозволено :confused: со објаснување дека во правилникот на ФИПС нема дека е забрането користење на смрзната топја од партикли???? Е сега претседателот рече ова е дозволено сега а ние капитените треба да одлучиме дали ќе биде дозволено за наредната године или пак не и да се вметне во правилникот на ФИПС кој еднаш во годината се прави измени или се дополнува. Се гласаше поединечно и освен ние балканците ( Словенија, Босна, Хрватска, Србија, Македонија) понатака ЈАР и уште неколку беше 10-9 во однос да се дозволи!!! Останааа да се изјаснат уште Украина кој капитен беше отсутен на овој состанок. Утредента бевме известени дека и Украина е ЗА па така остана 11 према 9 и дека во правилникот ќе се вметне дека е дозволено користење на смрзнати партикли во топка каде ќе биде сместено СЕ и јадица и боила!!!!
Белгијанците тврдеа дека на овој начин ловат веќе 15-ет години и до сега никој не им дал замерка и како минатата година во Романија никој немал против да боилата и јадицата бидат прекриени со паста.
Veruvam deka se taka bilo , nepravilnosti imalo i ce ima . AMA nisto od toa sto posoci ne vlijae na nasiot uspeh . Da uspeeja Jane i Ico da odrabotat svojot del . . . :head_bang: druga slika ce bese :volku_golema:
keltan ne e u red da go omalovazuvas nasiot trud i zelba za uspeh so ikoni od tipot :head_bang: i ne si u pravo deka ne vlijaele nepravilnostite direktno na nasiot uspeh na primer vaganjeto ne moze so edna vaga da meri 1,760 kg a so na sudiite pod 1,5 kg da receme deka imal vlijanie i silniot veter no ne veruvam deka samo do nego bilo nema veze.drugo ako si sakal da pomognes so tvoeto beskrajno iskustvo sto ne dojde so nas pa da ni pomognes kako logistika i so predrag vasil risteto i flore da se setas po staza od 4,5km na veter i dozd i mokar do gagji da pomagas.potoa sektor c kako i ostanatite gi plivavme mozebi imas prestava kako e da ides na staza so dolzina od 4,5 km i sekoj vtor box da go isplivas gore dole po 120 metri da gnjuris i da go baras dnoto.sektor c koj si go imenuval kade lovevme so jane e plitok i ne potfrlivme samo nie pogledni oficijalna tabela i vidi kolku ekipi imale ulov za da se upisat pa potoa daj konstruktivna kritika.i imavme nie ribi i slobodno moze da napisam po brojka i najmnogu vo nas sektor(pesic bese u nas box skoro cel den i na sekoj pola saat ripase od stolce so nadez deka bas ovaa e vo merka) so isklucok na ekipite koi bea isfrleni pred nas i poveke od 50 metri bidejki za niv nemam podatoci a znam isto taka deka dobar del i od niv ne se upisaa ednostavno ne mozes da selektiras riba od 1 kg i 1,5 kg odlucuvacki faktor bese srekata za zal nie ja nemavme.mojot komentar se odnesuva za sektor c kade lovevme so jane.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 1:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
:head_bang: znaci deka mi e krivo , barem jas za toa go staviv ! Mislev samo na nepravilnostite koi Predrag gi spomena .I fakt e deka ako nasite uspeea da ulovat tie nekolku krapcinja nad 1.5 kg plasmanot ce ni bese mnogu pogore , taka li e ! Nemam nikakva namera da omalovuzuvam nikogo , posebno takmicar , veruval ili ne . Ete gi pogore moite postovi sto sum napisal vo vrska so ova prvenstvo , pa vidi sto mislam za nasiot tim ! Sega diskutirame samo sto bi bilo koga bi bilo . .. . :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 3:35 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Maр 11, 2013 5:46 pm
МислењаCOLON34
i od mene bravo super su decki ako sakate vie odete pa bidete podobri samo treba da im se alal za na kakvo tesko vreme lovile


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 3:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ajde , ajde , uste malku macenici ce gi napravime :D Pa malku li sme kisnele za svoj kef na sloboden ribolov ? TIE barem kisneja za nesto pogolemo . . . . I koj mu e kriv na zajko sto so patiki se spacira tamu i zaboravil cizmite doma :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 5:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Se nadevam deka dogodina barem najmalku vaka ke bidat sploteni ekipite i barem dve mesta ke se kacat pogore od nas

MAKEDONIJA :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy:

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS136137138139140ELLIPSIS145»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 81 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum