www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 6:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 28, 2012 11:15 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Колеги, некако слабо со одзив на оваа тема, повик и од мене секој во рамките на својата можност да даде свој допринос


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 28, 2012 3:48 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
eden staviv sega go pisuvam i vtoriot a gi imam 20.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2012 2:19 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
:arrow:

:confused:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2012 2:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Filip site tekstovi mi gi prati na mail, sto se na angliski ke gi prevedam so zadovolstvo i taka nemam sto da pravam cel den tuka, mojot e-mail go znaes.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2012 2:58 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ти само кажи :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2012 2:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
BREJ AMA SI BRZZ :lollol: :lollol:

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 29, 2012 8:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Pastrmka- Spinerski Tehniki

Pokraj mojata strast za musicarenje, Uste go naogjam spin ribarenjeto zabavno I efektivno pa I posle 30 godini.

Vsusnost mnogute ribolovci veruvaat deka moraat da se odlucat dali ke bidat Musicari ili Spin-Ribolovci, no ovaa ne treba da bide slucajot.Jas pronajdov deka moeto ribarenje e napraveno po bogato, po uspesno i nagraduvacko za moite sposobnosti, da gi prisvojam mamcite I tehnikite, I najdobrite vremenski uslovi.Pocesto e spiningot, sto mi odgovara mnogu fino.

Del od spin-ribarenjeto pojasnuva deka ponekogas ne ti se potrebniu ogromni vestini da dojdes do posakuvaniot uspeh.Ovoj stil e najverovatno I mojot slucaj.Na mojot prv spinerski den na Ezeroto Waitaki, jas fativ kafena pastrmka, vinozitna pastrmka, I mladica za 1 casoven ribolov!!!Spinerot? Poznation Crno Zlaten ( Zebra) Toby. Jas bev mnogu dobro zakacen.Od togas pa i nekolku stotici denovi provedeni na voda, dojdov do slednite zaklucoci….

Idealni Uslovi za Spining

Spin-ribarenjeto mnogu podlegnuva na lazenje I vestina ( podobro nego li Musicarenje, sto najcesto e imitacija), ako imate bezbojna voda, malku branovi I oblaci ke vi pomognat vo sansite-posebno ako gi imate site tri faktori vo isto vreme.Musicarenjeto e podobro vo cisti vodi, ako rekata e bezbojna jas povekje bi odel na Spin.Kako I da e dali vo bistro I mirna voda, soncevi uslovi, spin-tehnikata moze da bide mnogu predizvikuvacka,posebno ako odite na ezero.( Ne bi sakal da kazam deka e bezpomosto no, tamu se I nekoi preduslovi za ribarenje.)

Ako odite po riba vo ovakvi uslovi, gledajte vasiot mamec da bide pomal I koristite poslab najlon nego li obicniot.Isto taka da zapomnite deka vo esen I zima, koga temperaturite pocnuvaat da pagjaat pastrmkata ke bide pobleda od obicnata.Mnogu pati Spin-ribarenjeto povekje raboti na poladni uslovi I vo poladni meseci vo godinata.

Sekogas pri raka.

Spin- ribarenje uklucvuva samo mal primer od oprema, za razlika od Musicarenjeto.Od ovaa pricina Spin-ribarenjeto e mnogu po prakticno, lesno e da cuvas Spinerski Stap vo tvojata kola vo sekoe vreme vo slucas da ti se ukaze sansa za ribilov.

Po prakticno e I daleku podobro od toa ako imate teleskop ili stap vo 4 parcinja: Seta oprema za Spin mozete da ja smestite pod patnickoto sediste vo avtomobilot.Se sto vi e potrebno e mala plasticna kutija I selekcija na spineri.Tolku minimalna oprema e polesna za transport vo camec, pa duri I da ja spakauvas I na velosiped.

Soocuvanje so didymo

Nov faktor sto treba da se stavi do znaenje e koga Spin-Ribarenje e didymo.Jas pred nekoe vreme fativ kafena ubavica 3 kilogrami vo Waitaki, no didymo ne ja osteti mojata oprema, uste imav sansi da ulovam nekoja ubava pastrmka.

Prvin napraviv kratki zafrluvanja vo direknata linija vo extra voda ( podobro nego li da potrosam mnogu vreme I da bidam izmamen so dolgi zafrluvanja vo vtoroklasna voda)

Vtoro, ako mozes da zafrlis nizvodno samo za nekoj agol pomalku od predhodniot., ke imas pomal problem nego koga zafrlas pravo I nadole, sto najverovatno ke imas problem dudymo da ti se kaci na tvojata oprema.

Treto, zamenete gi nevolite so edinceni , I zavrzete cvor okolu 40 santimetri od tvojot spiner. Vrzuvanjeto ( mozes da koristis I krven cvor) ke vodi do tocka sto didymo ke se skoncetrira na nego a ne na tvojot spiner.Isto taka da bides oprezen deka didymo e sezonski, pa ke ima mnogu pomalku od negovo dejstvo da se seta po rekata vo odredeni vreminja.


Zafrluvanje nizvodno

Koga ribaris po rekite, zafrluvaj nizvodno I malku pobrzo povlekuvaj od tecenieto na rekata.Ovaa tehniha ovozmozuva tvojot spiner da potone priblizno do recniot krevet, glavnata zona kade pastrmkata e skoncentrirana I najcesto tamu lezi.

Pokrivanjeto na vodata.

Spin-ribarenjeto e odlicen nacin da pokries pogolemi povrsini na voda.Odlicno rabotu na dolgi reki, posebno koga ribite lezat vo dlabokite bazeni, I vo ezerata kade pastrmakta e rasirena na povekje mesta.Koga jatata pastrmkata se najdeni , mozes da izlezes od musicarskata oprema po nekolku minuti odmaranje na voda, vo ovaa faza ke imas poverenie deka pastrmkata e tuka.

So fakt, dvojnosta vo Spin-ribarenjeto I Musicarenjeto moze da raboti odlicno.Ednas koga pastrmkata ke go odbie spinerot, toa e obicno koga tie se opametile i nema da nasednat uste ednas .No ako ja odmoris vodata malku I posle nekoe vreme pak pocnes so misicarska oprema, ovaa moze da bide dobitna kombinacija.

Na dolgite reki jas sakam da musicaram nizvodno , na vrakjanjeto nazad sakam da koristam spiner niz dlabokite bazeni i I niz vodite koi se teski I ti treba povekje vreme za ribolov.

Jacina na najlonot.

Dodavanje na najosnovniot set za spin-ribolov vo tvojata oprema, nekolku raboti ke si dadat samite na sebe prednost.Na primer, imas 2 razlicni spulni za tvojata masinka so razlicna izdrzlivost na najloni.Edniot treba da bide napolnet so 2kg najlon za cisti uslovi, kade pastrmkata moze mnogu lesno da se voznemiri, I vasiot tenok najlon ovozmozuva vasiot mamec da potone podlaboko.Vtorata spulna e za lovenje na podolgi reki, niz poteski mesta, ili ako vodata ne e tolku bistra, znaci 3 kg najlon e preporacliv za taa voda.

Bi trebalo vie da odite so 4 do 5 kg najlon, sto ke go pokrie recnoto ribarenje na borbenata pastrmka.Znaci tuka gi imate I sansite da zakacite mladica I drugi borbeni ribi.Ovoj najlon isto taka e omilen koga lovite vo bazenite nizvodno, kade dodadeniot lider go koristite za vasite mamci da potonat podlaboko.Vo takvi vreminja, vo dlaboki vodi, vasaiot najlon ke trca niz kamenja na dnoto, a imajki pojak najlon e prednost.

Podolgite stapovi se prednost

Mozete da si dadete sebesi pogolemi sansi I da imate podolgi stapovi od obicniot prosecen stap.Spin stapovite 2.75m ( isti kako I musicarski stapovi) - sega se dostapni skoro vo site ribarski prodavnici.Dolgite stapovi se odlicni za lovenje na ezero koga zafrluvate povekje od drugite spinerdzii toa moze da vi ja dade krajnosta.Dolgite stapovi isto taka moze I da gi koristite koga lovite od camec, koga sakate da frlite mnogu povekje od moznoto , samiot camec vi ovozmozuva so svoeto mrdanje.

Selekcija na spineri

Treba da znaete koi spineri da gi koristite toa e najvaznoto. Pet tipovi na spineri na mene mi se imaat pokazano mnogu dobro I se pokazaa na mojot test na vremeto, no kako I da e probajte da imate sto pomali spineri I sto potenok konec.

Bibbed Lures ( Rapalas) : Najdobrite, izgledaat kako I viskinskite mamci,Na nekoi od nasite reki( kade obicno mozes da vidis samo musicari ) mozes da imas dosta golem uspeh so nekoja mala rapala duri I vo najsoncevite denovi I najbistrite vodi.
Blade Spinners ( Veltic) : Ovie spineri se idealni za bazeni I za dlaboki vodi.No I najmalite rabotat mnogu dobro po rekite.Isto taka mozat da se koristat I da imaat smrtonosen efekt ako se oteznati koga lovite vo dlaboki vodi.
Plastic-winged lures ( Tasmanian Devil/ King Cobras) : Odlicni se za ezerata I za trolling vo zamatena voda.
Metal slices/spoons ( Tobies): Odlicno rabotat, no mnogu lesno pastrmkata gi isfrluva od usta koga ribata skoka od vodata.Odlicni se za daleki zafrluvanja, I brzo potonuvanje.
Soft-plastick and jig heads: Rabotat dobro, posebno vo dlaboka voda so borbenite pastrmki.Mnogu zadovolitelni.Nemojte da gi koristite onie mirizlivi varijanti vo vodi kade sto se zabraneti.

Znaci skimnete gi bliknerite I dajte mu uste edna sansa na Spiningot , ke bidete oduseveni.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 29, 2012 8:33 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Bravo bre Kumanovac...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 29, 2012 9:54 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Samo za :ico: i :jane:

Amur

Familija: Cyprinidae
Latinski Ime: Ctenopharyngodon Idella Valenc
Lokalno Ime: Amur
Zabrana za ribolov: Nema
Maksimalna Duzina: 2,1 metar

Opis i konstrukcija:

Beliot Amur e riba on aziskite reki, poteknuva od Sredna Azija, negovata boja pocnuva od temna, zeleno-crna, sto negoviot bel stomak doagja do poglem izraz.Ima polukruzno telo sto e pokrieno so krupni krluski.Vo nasite kraevi nema uslovi sto mu odgovaraat za mrest, pa primeroci za poribuvanje se koristat od 1-2kg , a mozat da dostignat tezina do 20kg.

Razmnozuvanje:

Amurot se mresti na tereni sto se prekrieni so pesok i imaat dosta jaka struja, ja polozuvaat ikrata vo delovite na rekite blisku do nekoj izvor, zatoa sto negovata ikra ne e fiksirana, tuku vodnata stuja ja nosi nizvodno.Zenskite mozat da nosat i do 1 milion ikri.Za da bide uspesen mrestot na Amurot temperaturata na vodata mora da bide preku 37 stepeni.Vo nasite uslovi mrestot na amurot e mozen samo po vestacki pat.

Naviki, Dom, Rasprostranetost:

Amurot poteknuva od golemite reki na Sredna Azija.Vo nasite kraevi e donesen od Magjarska, najprvin e prenesen vo ribnici a posle e pusten vo nasite reki,ezera, kanali i nivnite pritoki.Sega e najrasprostranet vo ezerata so mnogu vodeni rastenija, koi se i negovata najomilena hrana.Moze da se najde i vo nekoi kanali sto vo golemi slucai primeroci od 10kg se loveni so vili.

Mamci I Pribor:

Amurot se lovi na tezok pribor so najlon do 0.50mm, i so saranski trski.Mnogo agresivna i borbena riba taka da treba i priborot da se prilagodi prema ribata.Stapovite moraat da bidat polni, najdobro dvodelni a nekogas i prazni teleskopi mozat da zavrsat rabota.Sitnite primeroci na amuri mozad da se lovat i na crvi, ili leb izmesan so spanakj,zelka,detelina,zelena salata, Krupnite primeroci mozat da se lovat na mov koj se lepi na drvjata i na kamenjata sto se potopeni vo voda.Znae ubavo da jade i sliva, mlad mumuruz, list od detelina, mlad vaden mumuruz i boili , negoviot lov e najslicen so lovot na krapot, pa zatoa se desava mnogu pati koga cekate krap da docekate amur.Se lovi na dubinski olova, no mnugo lugje go cekaat na tapi so jaka sprema na dno i po sredinata na vodata.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 29, 2012 11:00 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Osnovni Soveti Za Koristenje Na Spineri

Tuka se i mnogute ribolovni veterani sto raspravaat deka spinning tehnikata e najdobra za lovenje na pastrmka za koja ste sonuvale.Dali spiningot e podobar od musicarenjeto e debata koja ke ja socuvame za podocna.Fakt e deka spinning tehnika za pastrmka e odlicen nacin da doneses riba vo vasiot dom, tuka se i nekoi osnovni raboti koi treba da gi znaete i razberete.Eve nekoi osnovni raboti i predlozi da vi pomognat pri start na lovenja na pastrmkata od vasite sonista.

Koga odite so spin tehnika na pastrmka osnovna idea e vasiot mamec da zavrsi tocno kade sto se ribite sankcionirani.Najdobro e da se kladite na ladna I dlaboka voda, toplite denovi ja brkaat pastrmkata da se krie vo podlabokite I poladnite vodi i da se krie od samite topli vodi.

Pastrmkata e poznata kako mnogu borbena i predpazliva riba za lov.Tie koristat mnogu mala energija koga se hranat i skoro sekogas cekaat rekata da im go donese jadenjeto.Ovaa e uste mnogu po vazno deka treba da se osigurate da go frlite vasiot spiner sto poblisku do niv.Najdobro e da go frlite spinerot po tecenieto samiot da potone i da go donese do samata pastrmka.

Edna od klucnite raboti e koga go ostavate spinerot da bide nosen od samta voda ke vi treba edna solidna masinka.Masinkata moze da mu dade zamenska brzina koga probuvate da go otkriete spinerot.Ovaa ke vi pomogne da go drizite nadvor od kamenjata i da ja dostignete posakuvanata dlabocina.

Najdobar nacin da izrabotite edna dupka e da go frlite vasiot spiner niz povekje kanali kade sto i samata pastrmka se hrani.Ovie se kanali sto gi pravi samata reka koga protecuva niz kamenjata ili drugi potonati raboti vo nea.Tuka e i samata pastrmka.Ako mozete da go zadrzite vasiot spiner tocno do ivicata na ovie kanali ke i dozvolite na pastrmkata da ripne po vasiot mamec bez da trosi mnogu energija.

Eden predlog koga odite spinning na pastrmka , mnogu lugje go ignoriraat ovaa.Koga ke padne vasiot spiner vo voda mozete vednas da pocnete da motate.Ako sakate da cekate i dozlovite vasiot spiner da potonone pomekju kamenjata i trevite ja promasuvate akcijata na vasiot spiner deka negova zadaca e da gi privlece ribite.

Posleden sovet koga lovite na reka e da gi locirate tie dupki sto se napraveni od kamenja ili padnati drva vo vodata.Najdete go mestoto so navednati drva i visnati granki i pustete go vasiot spiner pod samite niv.Tuka e i samata pastrmka koja ceka nekoja hrana da padne od samite lisja i granki.Frlete go spinerot na pravo mesto I ke imate dosta ubavi spomeni da odnesete doma od vasiot riboloven den.

Odlicni vesti deka ako go frlite vasiot spiner po tecenieto na rekata bas i ne e taka lesno kako sto zvuci.Vsusnost malku praksa i vreme ovaa e tehnika koja i naj iskusnite ribolovci mozat da ja naucat.Site tie prikazni sto gi slusate kako lugje fatile cudoviste od pastrmka vsusnost toa moze da vi sluci i na vas, dokolku ste spremni za toa, naucete kako da ja izrabotite rekata I imajte malku trpenie.

Ribite se tamu nekade I se gladni.Sega e se na vas ostaveno da odite I da gi najdete.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum