www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 3:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS39»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 9:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Inaku masini se Francuzive na videovo. Da ti e kejf da gi gledas kako rabotat.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 2016 World Carpfishing Championship - Lаc du Bourdon, Fr
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 9:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
emil.matoski НапишиCOLON
Jas mislam deja zigot ne e poveke od 2 mt. Neli gledate deka sami kepaat ribi. Ako e dolg zigot nema da mozat da ja stignat ribata so kepot.
Plus Radovan kazuva deka lovat kade e 6 mt dlabocina, a zigot im e na 4 mt dlabocina, sto znaci deka predvezot e okolu 2 mt.
Не кепаат сами,баш сакав да искоментирам за тоа што се зборуваше во некоја тема,дека не смее двајца во вода нешто ово-оно. Добра стратегија направиле дечките,двајцата вадат риба и во исто време едниот и вади риба и кепа на колегата и само му подава кепче.Другиот одма префрла,храни,риба во сак,па ја кепа рибата на првиот. Милина да ги гледаш каква организација имат. Е за таков риболов богами треба теретана.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 2016 World Carpfishing Championship - Lаc du Bourdon, Fr
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 10:22 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
emil.matoski НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
emil.matoski НапишиCOLON

dali ubavo go izgledavte videoto???

ovie poveke od 120m ne frlaat ,koristat technium surf konec koj e mnogu jak a odlicen za dalecini zosto e mek,ranat non stop duri i koga udira riba
dipuvani pop upovi,i red red drugi raboti sto se gledaat,duri mozes i otprilika da odredis zigot 3,5 4 m kolku sto vidov jas
Jas mislam deja zigot ne e poveke od 2 mt. Neli gledate deka sami kepaat ribi. Ako e dolg zigot nema da mozat da ja stignat ribata so kepot.
Plus Radovan kazuva deka lovat kade e 6 mt dlabocina, a zigot im e na 4 mt dlabocina, sto znaci deka predvezot e okolu 2 mt.

zigot e predvez emil :),ako imas trska dugacka 3,96 m taman ti doaga

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 2016 World Carpfishing Championship - Lаc du Bourdon, Fr
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 10:23 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Dimitar НапишиCOLON
emil.matoski НапишиCOLON
Jas mislam deja zigot ne e poveke od 2 mt. Neli gledate deka sami kepaat ribi. Ako e dolg zigot nema da mozat da ja stignat ribata so kepot.
Plus Radovan kazuva deka lovat kade e 6 mt dlabocina, a zigot im e na 4 mt dlabocina, sto znaci deka predvezot e okolu 2 mt.
Не кепаат сами,баш сакав да искоментирам за тоа што се зборуваше во некоја тема,дека не смее двајца во вода нешто ово-оно. Добра стратегија направиле дечките,двајцата вадат риба и во исто време едниот и вади риба и кепа на колегата и само му подава кепче.Другиот одма префрла,храни,риба во сак,па ја кепа рибата на првиот. Милина да ги гледаш каква организација имат. Е за таков риболов богами треба теретана.

treba dremene na voda min dva meseci ili tri ,a ne teretana :)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 2016 World Carpfishing Championship - Lаc du Bourdon, Fr
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 10:44 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
emil.matoski НапишиCOLON
Jas mislam deja zigot ne e poveke od 2 mt. Neli gledate deka sami kepaat ribi. Ako e dolg zigot nema da mozat da ja stignat ribata so kepot.
Plus Radovan kazuva deka lovat kade e 6 mt dlabocina, a zigot im e na 4 mt dlabocina, sto znaci deka predvezot e okolu 2 mt.
Не кепаат сами,баш сакав да искоментирам за тоа што се зборуваше во некоја тема,дека не смее двајца во вода нешто ово-оно. Добра стратегија направиле дечките,двајцата вадат риба и во исто време едниот и вади риба и кепа на колегата и само му подава кепче.Другиот одма префрла,храни,риба во сак,па ја кепа рибата на првиот. Милина да ги гледаш каква организација имат. Е за таков риболов богами треба теретана.

treba dremene na voda min dva meseci ili tri ,a ne teretana :)
Јане,де бре друже ама стварно ти се очобол некој постови :D Пасе знае како се спрема човек физички-кондиционо,значи треба тренинг,фитнес,теретана било што... Де амн соземи се.. Зборам за физичка спремност на чевечко тело,а не за техниката која користат при вадење риба,техника за ловење зиг,црпење со една рака додека со друга вадиш риба.. За тоа да треба дремење на вода.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 10:48 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
За да имаме подобар увид во светското првенство каде што е впрошем и оваа анализа ќе наведам некој податок од терен.

- Цапан на руските репрезентативци им вели ( нема фрлање втор пат иста јадица- предвез) значи имаат еден куп готови предвези и без разлика дали имаат тит, удар, риба или префрлаат се вади тој предвез се фрла на страна и се става нов. Ништо не се остава на случајност. :secret:

- Банај по натпрот вели дека имал спремено 400 зига од две должини (3 и 6 метри) и одма крати и става нема врзување на лице место. :hit_head:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 10:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Лесно е после битката да се биде паметен Генерал.

На некој му текна дека ќе хранат со големи Халибут пелети кои тонат како камен на дно и со големи боили а ќе фаќаат на ЗИГ , пред натпреварот?

Па не само нас, не му текна на никој освен на русите, со тоа што и нив не им текна туку Цапан од 4 пати што беше на езерото пробајќи да исчачка нешто од нивните тренинзи, успеа да најде на што и како хранат.

Во разговори со колеги од Србија, Хрватска, Босна и Англија после натпреварот, дискутиравме за начинот на Прихраната за ЗИГ која ја употребија Французите.

Сите беа изненанадениа а некои мислеа дека лажеме ние што кажуваме дека хранеа така, класична прихрана за на дно а пецање на ЗИГ.

Но се си има свои причини, секое зошто свое затоа.

Имено кога ние го посетивме зерото исто водата се испушташе, но немаше такво струење.

Сега на натпреварот не можеа натпреварувачите да измаркираат поради мевот што се создаваше од најлонот или плетеницата под влијание на огромното струење.

Очигледно тактички изиграа фрнацузите испуштајќи вода од езерото, створија Струја која сите други каши, чорби и ситна прихрана за ЗИГ ја направија неефективна, поради тоа што ја носеше со голема брзина.

Не дека ние не знаеме дека се храни со пелети за ЗИГ, и самите фрлавме на тренингот но ситни мали, лесни да тонат споро и да се задржуваат што е можно подолго во средниот слој на водата а не 24 мм што тонат како камен на дно. Но тогаш струењето беше минимално дури и незабележливо.

Околу Мамците за зиг.....Сунѓерче, папуча, боила, дипувана или не, апсолутно нема врска кога е рибата тука.

Русите пецаа ни на Жолт и на Портокалов и на Пинк сунѓер и вадеа риба на сите, не заради сунѓерот ами заради тоа то рибата беше таму.

Французите на Портокалова и Жолта боила и плус на сунѓер во Б, Некој на комбинација на Жолто и црно, кој како мисли.

Има една разлика која тие што не биле на свтески никако не можат да разберат дека има две ситуации таму.

Првата е имаш риба и треба да работиш за да ја задржиш.

Втората е немаш риба и треба да се посереш од работа да ја донесеш, ако ја донесеш.


Првата ситуација беше кај Французите и Русите во Б сектор.

Рибата беше тука, само требаше да се млати нон стоп спомб на 120 за да се држи.

Русите не можеа 120 нон стоп па работеа на 10 м пократко ама работеа.

Двајца со големи спомбови нон стоп без престан. Пауза само кога ќе удри риба додека се извади.

Дури и да знаевме се, дури и да имавме се исто,мислите ли дека ќе направевме резултат?

НЕ ! Затоа што ние немаме спремни натпреварувачи кои можат да Дрват голем спомб на 120 цел ден, сакале ние да си признаеме тоа или не.


Втората ситуација беше во А секторот кај Французите.

Босанците фрлија и на бафтана извадија еден крап и толку, со тој останаа до крај. Французите до нив и тој го немаа првиот ден.

Арно ама, 4 кофи халибут пелети од по 30 литра (20 кг пелети се тоа горе доле во една кофа) и две кофи боили искипаа првиот ден.

Следниот ден почна Представата што и вие ја гледавте на видеото.

Дали ние можевме да донесеме риба кај нас во Бокс ако имавме храна и можевме да млатиме цел ден?

Искрен да бидам не сум сигурен, Можеби да можеби не.

Аустријанците до нас исфрлаа милион ракети првите два дена па не успееаа да донесат риба. Последниот ден на зиг без никава прихрана и надвор од местото каде што хранеа имаа три удари за кратко време од кои реализираа два.

Дури да имавме храна толку многи у со такви карактеристики, пак ќе кажам, немавме шанси поради тоа што во МК нема натпреварувачи што можат двајцата коинтинуирано по цел ден да маваат голем спомб на 100 плус.

Токму и затоа насоките во лигата одат и ќе мораат да одат во тој правец, ако сакаме да имаме успех. Ни треба вода со риба, захтевна каде што ќе се работи 24 цаса на ден а не да се прават салати и да се печат кременадли во бокс. Да се мине цела лига со 10 кила боила и 10 кг спод микс и да ти остане за слободно пецанје.

Лига која ќе ги натера оние што сакаат да се натпреваруваат да вежабаат за да бидат успешни. Лига низ која ќе се проверат способностите на натпреварувачите во сите сегменти.

Кастинг мора да постои во лига, се разбира со други пропозиции многу поразлични од лани, но мора. И систем и ракета.

Мораме неколку години да работиме по овој рецепт и прробавме да направиме добри тимови кои ќе можат да не представуваат на светско. Инаку, истиов муабет Ќе го тераме секоја година.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 11:21 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Dali ti, Sergej, ke se nafatis i ponatamu da bides selektor/kapiten na nasata reprezentacija i na slednite svetski natprevaruvanja ( se razbira dokolku MRF toa pobara od tebe - ne goledam pricina toa da ne go storat ) ?

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 11:22 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Definitivno za natprevari od ovoj tip treba sila i kondicija za da se izdrzi tempoto

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 30, 2016 11:26 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ili vo sprotivno kazano izbor na 6 - 7ekipi i spremanje cela god za naredno svetsko i sostavuvanje na 4 idealni za tamu...
Ezero i rab 24 casa za sega ne gledam vo nasava drzava... Gi ima mnogu ama za zal se prazni so kapacitet na riba...

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7891011ELLIPSIS39»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 89 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum