www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 12:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS9091929394ELLIPSIS147»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 6:46 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
Ima tema ama nema rabotnici sve gazdi.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 9:20 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Неколку пати прочитав Диме што си напишал и сеуште црева ми се преврќаат! Посебно ради ова што го напишал некој како тебе *** Доста со кастингот, не сме дораснати за да бидеме фрлачи, да работиме далеку, да вадиме риба од далеку и НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕМЕ....тоа треба да ви биде јасно! Барем не у наредни 5-7 год.*** Се сеќаваш ли пријателе кој беше во 2011 год.? Сигурно тогаш научи да врзуваш кнотлес кнот :) а веќе во 2012 колку се сеќавам мавташе со пехар на купот на глобочица. Во 2014 имавте со Тафта стратегија во 3-те кола да фатите по една риба или тргнавте со цел освојување на медал??? Што се случи со тебе пријателе кај ти е спортскиот натпреварувачки дух?
Да кристално јасно ми е дека србите а посебно хрватите, се можеби недостижни величини а тоа е така ради што водите на кои ја организираат лигата бараат голема количина на храна пласирана на огромни далечини. Со самото тоа веќе имаат природна селекција кој ќе учествува во лигата ,тие шо си пецкаат до 100м си знаат дека не им е местото таму па не ни се пријавуваат во лигата. Е сега кога ние немаме такви води кастингот е и те како битен кај нас, гледајте на него како мотив плус да се тренира за тој што мисли да учествува во лига или веќе е таму. Впрочем ако лани не се воведеше јас лично немав ни намера да барем малку да тренирам па ќе си останев да пецкам до 80м.

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 11:11 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
risteto НапишиCOLON
Неколку пати прочитав Диме што си напишал и сеуште црева ми се преврќаат! Посебно ради ова што го напишал некој како тебе *** Доста со кастингот, не сме дораснати за да бидеме фрлачи, да работиме далеку, да вадиме риба од далеку и НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕМЕ....тоа треба да ви биде јасно! Барем не у наредни 5-7 год.*** Се сеќаваш ли пријателе кој беше во 2011 год.? Сигурно тогаш научи да врзуваш кнотлес кнот :) а веќе во 2012 колку се сеќавам мавташе со пехар на купот на глобочица. Во 2014 имавте со Тафта стратегија во 3-те кола да фатите по една риба или тргнавте со цел освојување на медал??? Што се случи со тебе пријателе кај ти е спортскиот натпреварувачки дух?
Да кристално јасно ми е дека србите а посебно хрватите, се можеби недостижни величини а тоа е така ради што водите на кои ја организираат лигата бараат голема количина на храна пласирана на огромни далечини. Со самото тоа веќе имаат природна селекција кој ќе учествува во лигата ,тие шо си пецкаат до 100м си знаат дека не им е местото таму па не ни се пријавуваат во лигата. Е сега кога ние немаме такви води кастингот е и те како битен кај нас, гледајте на него како мотив плус да се тренира за тој што мисли да учествува во лига или веќе е таму. Впрочем ако лани не се воведеше јас лично немав ни намера да барем малку да тренирам па ќе си останев да пецкам до 80м.
Убаво е да бидеш оптимист и да веруваш во себе но и во своите реални способности и можности. Каде во лигата си имал потреба да ловиш на 150 м. па тоа влијаелео на твоите неуспеси. На Црничани, на Мавровица, на Крушевско???????
Мене пак ми се превраќаат цревата од секое идење на СП со песната НЕ МОЖЕ НАМ НИКО НИШТА, ЈАЧИ СМО ОД СУДБИНЕ, а се враќавме ................. :cray:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 11:12 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Не ме разбираш...еве ќе пробам некако за да ме сфатиш.

3 години каскаме со било каков пласман поради 1, а најчесто 2 сектора без улов.
На води каде не се пумпа килажа како што се пумпаше на Корбу, битно е сите сектори да се впишат.

Значи и Франција ќе биде нешто слично како последниве 2-3 шампионати од тоа што можев да најдам информации.
Тоа значи дека доколку и годинава останеме макар и во 1 сектор без улов, пофторно ќе бидеме некаде на дното.
Екипа во сектор без улов значи многу негативни поени.

Да не навлегувам, навлези подлабоко во системот и текот на бодувањето и ќе ти стане се јасно. Доволни е да нашите екипи во секој сектор ги споредиш со останатите.

Од таму е и мојот предлог дека стратеџи мејкерот треба да се фокусира да најде решение и начин како да секоја наша екипа се впише со 1 риба во секој сектор без оглед на позиција, соседни екипи, даличината и сите можни околности.

Такво нешто постои и мора да се најде со оглед на фактот дека неможеме да работиме на 140+...и 3 РИБИ по 1 во СЕКОЈ СЕКТОР е минимумот кој треба да се направи!

Значи таргет кој според мене би бил успешен после Франција е да сите 3 екипи кој ќе фаќаат за репрезентација се упишат со улов.
Се друго е еднакво на минатите 3 светски првенства!

Е сеа, ако можеш ти или било кој друг што ќе фаќа да излезе шампион поединечно...јас го пречекувам на аеродром со Сител ТВ! :D

Се надевам ме разбра... :)

Значи нема врска никаква со мене, со мојот спортски натпреварувачки дух, со моите почетоци, успеси и неуспеси.
Што би рекол Дуки профеосоров...отидов у унпрофорци. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 11:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
solar НапишиCOLON
Ima tema ama nema rabotnici sve gazdi.
Тонка мислиш све експерти. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 11:35 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
А и за кастингот што сум пишал...многу добро знам што сум пишал. 120 е исто како и 80 ако мене ме прашаш.

Да фрлаш 130/72 не е доволно...значи дека силуваш. Кај да е ќе ти пукне нешо! Водица, стап, конец, шоклидер...шо и да е.

Да фрлаш 140/72 часа е солидна опрема до кај 2-3000 евра. Добар и константен тренинг, мин 15 натпревари годишно.

Да фрлаш 150/72 и нагоре е едно 5000 евра во скршени трски и уште толку за ловење. 3-4 години активен тренинг. 1500 денари месечено теретана :D , преку 25-30 натпревари годишно, техника изоштрена до максимум.

Доволно е што го видовме Људмил на купот на Рибар! :shock:
Доволно е што еден Бојан носи платформа со себе.

Се ова е доволно и за тоа нема никад да бидеме фрлачка репрезентација, ај за едно 5-7 год. ако ме шибне некое лото и да си играм ташак со животот и си пецкам крап ќе си тренирам со 3 комада Ц2Д, и уште едно 10 велосити за кршење, 5-6 магнезиуми итн итн...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2016 6:05 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Ja imam eden predlog :D selektorot odma pod itno da odbere reprezenracija na frlaci nad 140 :D i da se pratat francija,so kurac si igrame liga drndupki ,ako u slucaj ne srabotat kako treba,gi cekame cel forum i grupen im pravime na aerodrom :lol: a ti brsjak razberi edno,maz od popradiste i nezilovo nemozat frlaci da bidat,moze samo pisateli :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2016 7:16 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Море тие таму од тој предел се јаки у тоа рамењата... жнееле, орале и копале. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2016 8:40 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Јас мислам освен што сме дрва во кастинг дрва сме и во ловење риба, 3 светски по ред по 1 риба мах во сектор имаме, другото е компир, геврек, нула, да не спомнам дека некои поединци на сите 3 светски по ред се враќаат со нула уловени риби.

Бидете си искрени и признајте си дека на 3 различни води, ќорав крап да беше ќе извадевме по 1 риба во сектор ако знаевме да ловиме, без разлика на кастинг.
Нашите води ниту се репер ниту ќе бидат репер за ловење крап на меѓународни натпревари.

Единствено во кое што успеавме е да бидеме редовни учесници на шампионатите, нешто како евровизија.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2016 9:05 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
howitz НапишиCOLON
Јас мислам освен што сме дрва во кастинг дрва сме и во ловење риба, 3 светски по ред по 1 риба мах во сектор имаме, другото е компир, геврек, нула, да не спомнам дека некои поединци на сите 3 светски по ред се враќаат со нула уловени риби.

Бидете си искрени и признајте си дека на 3 различни води, ќорав крап да беше ќе извадевме по 1 риба во сектор ако знаевме да ловиме, без разлика на кастинг.
Нашите води ниту се репер ниту ќе бидат репер за ловење крап на меѓународни натпревари.

Единствено во кое што успеавме е да бидеме редовни учесници на шампионатите, нешто како евровизија.
Aj be tivsi sorosoid so razbiras :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS9091929394ELLIPSIS147»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum