www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 2:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8990919293ELLIPSIS147»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 12:57 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Ич несакам да пишам ама ги читам коментариве погоре и цревата ми се преврќаат. Ни требало стратегија за барем 10 -12 место ,со таков ментален склоп секогаш ќе бидеме први или втори ама од назад! Ако и селекторот таква стратегија подготвува (би сакал да се произнесе по ова) јас ако се пласираме, јасно и гласно кажувам дека го откажувам моето учество во таква репрезентација!

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 12:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Затоа што секогаш се стремиме на први 3 места затоа завршуваме секогаш последни :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 12:59 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Zajakot treba definitivno da e admin ovde.. :D :D

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 1:54 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
howitz НапишиCOLON
Затоа што секогаш се стремиме на први 3 места затоа завршуваме секогаш последни :)
Да, ама до сега само се стремевме е сега треба и да се работи на тоа. Ај вака еден прост пример: Ристето лани во август имаше 103 кг и си беше помирен со тоа дека цел живот ќе си биди дебел и убав :) Ристето сега е само поубав и има 80кг :) Ристето до преклани едвај 80 м фрлаше сега комотно можи комплетно на 120 м да работи , да да сеуште сум краток ама со работа и тренинг ќе се оди напред.

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 2:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
marks НапишиCOLON
:D
Дисциплината е лов на крап.
Крап се лови блиску, на средни далечини и далеку, со еден збор целта е да се улови.
Што си подалеку, толку се поголеми шансите за грешки, отстапувања од хранилиште, непрецизност, исцрпеност, вадење риби и сл. Во МК нема такви три екипи. Во МК нема ниту една таква екипа. Мислам дека е време да се свати дека одењето по најуспешните и копирањето на Хрватска, Англија или Србија, бркањето медали не е во наш ресор. Нас ни треба улов, каков таков кај трите екипи. Крајната цел, подобар пласман на СП, меѓу првите 10 е топ резултат..
Милион пати сме констатирале дека немаме екипи со 20-30 меѓународни натпревари, со 20-30 домашни толчкања по нашиве мизерни води. Најактивната екипа од МК има преку глава, вкупно 5-6 натпревари годишно.
Најголем нонсенс, по мене е во најслабата карика т.е. елемент од ловењето во МК, далечното зафрлање (кастингот е сосема друга приказна), да се прави обид да се "модернизира" тоа ловење и да се постави како елиминаторен критериум. Нас ни требаат три екипи како зајциве велешки, кои на секое СП, барем се упишуваат. А ете, тие и не се некои кои ловат на 150 м. :D
Португал (фалеше упис на Јане), Италија (упис на Пеѓа и Тафта и Крки и Мишо), Шпанија (Предраг и Васил, Крки и Мишо) не треба исклучително да не насочат кон ловењето на 150 м. Не е единствената причина за неуспех или успех ловењето на 150 м. Гледам дека светскиов првак во кастинг, пријателот од Бугарија и не е најуспешен крапџија.
Во МК нема ниту една екипа која може да лови не на 150-160 м., туку ни на 120 м., 72 саати.
И овој критериум да се фрлело еднаш 140 м., не кореспондира со ловењето крап 72 саати. Не ги мачете луѓето со кастингов.
Реално, може да се случи да не се состави репрезентација. Реално, многу покорисно и поуспешно ќе беше да го пуштевте Сергеј да појде до Франција.
profa ne se soglasuvam so ona deka nema koj da sraboti 72 saata na 120 m. deka nema takva ekipa.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 3:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
risteto НапишиCOLON
Ич несакам да пишам ама ги читам коментариве погоре и цревата ми се преврќаат. Ни требало стратегија за барем 10 -12 место ,со таков ментален склоп секогаш ќе бидеме први или втори ама од назад! Ако и селекторот таква стратегија подготвува (би сакал да се произнесе по ова) јас ако се пласираме, јасно и гласно кажувам дека го откажувам моето учество во таква репрезентација!
Ич да не ги читаш, пошо и не читаш ко шо треба.

И пред да фрлиш критика, треба да ја формулираш правилно. За да ја формулираш правилно треба правилно да прочиташ. :D


Како прво - не е добро да ме вадиш од контекст!!

Второ...

Препрочитај 2-3 пати што сум пишал и можеби ќе сфатиш на што воочувам. Тоа е реалниот проблем и фактите покажуваат на истото! Доволни се последните 2-3 шампионати како пример.

Добро се изјаснив дека ни треба стратегија за: 1 риба во сите 3 сектори и дека тоа ни дава реална можност за пласман од 10-12 место!
Дај боже ти да појдеш и да фатиш не 1, 100 риби! Ама 1 ќе мораш!

И трето...

Постов погоре ти е еклатантен пример на како што викаш ти "ваков таков ментален склоп"...е токму така другарче....
Ментален склоп на човек кој : чита - недочитува, чул - недочул, пишува - не размислува...КЛАСИЧЕН МЕДИОКРИТЕТ!


И убаво шо си напреднал, но for the record...границата од 80 до 120, не е иста како она од 120 до 150.

И пред да пак си напраиш штета на дигестивниот систем, еве уште еднаш прочитај во скратена верзија...полесно ќе ти дојде.
Spaiva НапишиCOLON

Вистинската стратегија и план на која треба да се работи е да се добие РИБА ВО СИТЕ 3 СЕКТОРИ!!

Ало дечки РИБА...ПРОСТО КО ГРАВ!!!

10-12 место загарантирано!!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 3:29 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Znaete koja e razlikata od 120 do 140,,mnogu golema.site 120m ke rabotat vklucitelno i kajstor,problemot e tie 20m..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 3:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ico baits НапишиCOLON
Znaete koja e razlikata od 120 do 140,,mnogu golema.site 120m ke rabotat vklucitelno i kajstor,problemot e tie 20m..
Ico bar e realen za razlika od nekoi dr.

I da resi nekoj taa granica da ja mine odma na prv stepenik ke padne na glava koga ke vidi deka mu trebaat nekoi 2000evra za pocetok,ako ne i povece.
Koga ke citam nekoj se utepuva na ramno deka ke rabotel 120-140m tri dena a znam deka ima masincinja i trski od 50evra i pozajmen spod mi se doadja da rikam.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 5:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
filip030682 НапишиCOLON
mi se doadja da rikam.
Да ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2016 6:10 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Imate tema kako da se raboti na 150m.
ovde ja upropastivte temata so muabetive :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8990919293ELLIPSIS147»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 36 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum