www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 7:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 15, 2016 11:30 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
2005-та. Шумбар. Јас и Сергеј со скапаната лада у авантура на покана на Цапан и Болдин. Одиме прво кај гастербајтерот кој средил се (само не и конците) и цепаме на Шумбар. Елита на окупу, Месарош, Боки-Бојаниќ, и цела хрватска елита. Сергеј наоштрен, но само што пристигнвме го прашуе експертов од Босна, а што конци имаш??? 35-ка, За велике шаране? Сергеј ќе паднеше у несвест. Па како мислиш да ловиме на 140-150 м? Па велик си друже, па ти добаци. Ти да добациш 150 м. со 35-ка. Бојаниќ утепуе на 150 м. еден шарко од 20-тина кгр., го вадеше 1 час и 45минути (верувале или не), а судиите на крај од коректното трпение му запретија со жолт картон. Ловеше веројатно со 0,20 мм конец, за да дофрли до шумата у сред езеро. Месарош, со неговата домашна радиност на хот демон си ги цепеше на 130 м и победи. Завршивме со еден крап од околу 5 кгр. (и тоа беше лотарија) имајќи во предвод дека ловевме со 35-ка. Бојли топ 3D oргинал. До вечерта од нервоза, Сергеј го нападнаа бубрезите, но машки издржа.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 15, 2016 11:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
hahaha be Sergej kaj i da ide so vas ,mu paga da peca so nekoj expert so 0,35
so miki milo na svetsko ista pesna :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 15, 2016 11:45 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Франција. Светско првенство. Ицо на топ позиција. Лево маџарите, десно празно заради тоа што од неговата позиција па натаму почнуваше залив во позадина. За да биде појасно, лево Романците (комшии на Ицо и Јонче) беа 100-тина метри зад нив. Значи позицијата на Ицо беше издадена на едно полуострово. Не сумм видел по мајсторско изработено. Жив ѓавол. Со негови бојли (Пакунг и Предраг купија од Месарош по 500 евра бојли), за дивно чудо не му се расипаа :lollol: , и долго време беше прв у сектор. Подоцна го престигнаа Англичаните и Бојаниќ, но со онаа скромна прихрана и мамци успеа да заврши како 7-ми у свет. Секоја чест. Ловеше на негов својствен начин, дење на 100 м., ноќе блиску. Македонија заврши на најдоброто во историјата на релевантни натпревари на СП, на 8-мото место. Таа година бевме најуспешна спортска ррепрезентација во сите спортови.
Куриозитет:
Во Б сектор пецаа Предраг и Жиле. Закачија еден крап од оклу 6 кгр, на скинат конец. Судиите рипнаа дека не е валиден уловот. Два ддена тормозење и расправии, потрошени средства и убедувања, за на крај Матиоли да пресече и да каже дека рибата е ОК. Тоа не дигна на 8-мо место во конечниот пласман. Секоја чест за Предраг и Жиле.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 15, 2016 11:58 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
JaneMK НапишиCOLON
hahaha be Sergej kaj i da ide so vas ,mu paga da peca so nekoj expert so 0,35
so miki milo na svetsko ista pesna :lollol: :lollol: :lollol:
Со Мики Мило друга беше приказната. Фалеа плетеници, олова. А Сергеј не е тип кој натпреварува неподготвен. САМ еден не прави резултат. Се окози човекот од фрлање и ранење, а партнерот само прашуваше "сакаш кафе?". Сведок бев кога им удира риба (замислете), јас капитен, седам позади шатор, урлам дека има удар, а Мики у столица спие, мува не го лази. Сергеј ме слуша и рипа од кревет (окапан од се претходно) и додека стаса рибата е загубена. Ќе ги искршеше трските од нервоза. Во тој краен момент се буди човекот од столица покрај трските и зачуден го гледа Сергеј и му вика :"сакаш кафе?". Прв пат во живот го имам видено Сергеј со таква фаца. Сите мостови срушени.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2016 12:08 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
miki milo imase 0,35 technium na bblc i toa ne polni spulni :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2016 12:10 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Така е.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2016 1:01 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Лига на езеро Треска, 2010 год. Јаки екипи. Ицо со Јонче, Дац со Јупи, Предраг со Побре и Јоцо, Пепи со Милчо и Роберт од МВР, и др. Прво коло, три сектори, топ распределено и подеднакво за сите. Кокан Ќука и Јане Мојсовски (наш Јане :D ) супер визори за стаза и лига натпреварите. Прво коло, Жиле нешто прашуе, не ни е јасно и на крај влечење. Б4=топ. Стојче појма нема зошто се радувам толку. Му викам, "ќе ти стане јасно". Рани, загради улови. Правило бр.1. Вториот ден решаваш, нема смисла и тргаш барикада за Б3. Ловат и стасуваат до 70 кгр. Но, ние сме на 120 кгр. Пешич пак пцуе. Доста веќе, да излеземе од боксов, нема смисла. За беља, само што ќе стасаа судиите, почнуваше ффестивал. На три и четири трски истовремено. Они ерат, ние си ловиме и така едно саат време. НЕЗАБОРАВНО.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2016 1:03 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
15 god istive prikazni gi citam,,ama dobar si :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2016 1:30 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Малку самокритика. Многу, навистина многу натпревари сум упрскал и загубил заради алкохолот. Секој натпревар беше прилика да се даде одишка на секојдневието и таа одишка ја сваќавме како прилика да се очукаме како утмани и да не знаеме каде е езерото. На еден таков натпревар (во прочуената лига на Copenns т.е на Мечо) ми падна позиција бр. 13. Аквариум е езеро со сите познаници по позиции. Ме фати инат дека имам тапа позиција. Земав ракета и фрлив едно 2 кгр пченка, дипувана во познат овошен дип. Екипа снова, Сергеј, Тони дуката и јас. Тие само на папир, зошто не сакаа да такмичат, ама заради мене се согласија да ги пишеме. Нејсе, почнуе натпревар, Јас сам (го пишавме покојни Коки како партнер), наранив и почнуе судиска голгота. На секои половина час по еден амур. Правило беше (мислам дека и сеуште е) веднаш да повикаш судија, бидејќи амурите се многу понежни од краповите. И викаш.... судија амур. Тие, надвор од редовните рути мораа да излезат веднаш на стаза и да го измерат амурот, кој под итно се враќаше во вода.
23 часот. Еден час до полноќ. Пешиќ и Пеце од Битола се спремаа да залегнат. Удира амур. Викаш-судија амур. Рипаат сироти и веднаш доаѓаат да го измерат. 4,5 кгр. Одлично. Амурот во вода, судиите назат во кафаната, "облакаат пижами за спиење", утепани од целодневни мерења. Но, удира амур. Го вадам и вика судија амур. Гревовиве стануваат и нога на нога правец 13-ка.
Мерење, пуштање и готова прича. Пешиќ се заканува, ако викнеш уште еднаш, мамето мамино, ќе папаш картон по основ на малтретирање на судии. Амурот во вода, судиите назад у кафана, пижамите и ...... Судија амууууур. Поз. 13. Стануваат како роботи, пцујат и цепаат иста рутина, мерење, враќање, ни здраво ни браво. Одат у кафана, легнуваат, по пола саат еден будала од поз.13 вика судија аааамууур. Пешиќ стануе, излага на тераса и прашуе кој бе? Поз. 13. Што сака? Има амур. На к.р да му еб.м пиперот, очи не затворивме од него. Мерење, пуштање и цинични насмевки пропратени со судиски мрморења.
Ако не веруете, прашајте го Пешиќ. :D
Околу алкохолот. После 5-иот амур, јас у кафана. За саат летва. Се враќам у бокс и ранам спротивно од езерото, у нива. Се заканив (у пијаното) дека ќе извадам амур и у нива. Има снимки, не се смејте. Со 5 амури бев прв, ама дечките си сработија, а следниот ден, дојдоа Сергеј и Тони-дуката (екипоата моја) и кога видоа колку е саат, Сергеј само изусти - да те еб.м. Јас не ги ни препознав, ама ми текна да појдам у нивата да си соберам бојли. :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 16, 2016 1:35 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
i na kraj nemase sator samo krevet go prespa denot i te prestignavme so martin za dve kila ,a ti pocna da ranis pozadi u ogradata :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 78 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum