www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 7:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS207208209210211ELLIPSIS228»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 19, 2015 11:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dodeka cekame Radovan da ja nasteluva emisijata da se vidi se ,da pogledame kako toa go pravat sosedite

http://media.rtv.rs/sr_ci/cari-ribolova/14894

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 19, 2015 11:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Na krajot veli hranime na 100 m a pecame malku preku hranilisteto.
Dali slucajno ili ne ali mislam deka imale dosta dobri informacii uste pred da pocnat.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 12:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Гледам дека стивнаа работиве малце па со ладни глеви да продолжиме.

1. Се споменува постојано како колегите од другите репрезентации сондирале и ловеле-тренирале.
- при нашата посета на Ебро ни беше кажано дека за стазата НЕМА да се знае каде ќе биде се до самиот почеток на првенството поради водостојот на реката.
- да ве потсетам дека вечерта последниот ден од почетокот на шампионатот во ноќните часови се поставуваа и преправаа боксови.
- ние во сектор Б, нашите во сектор А како и во сектор Ц ловевме во НОВИОТ дел кој претходно не беше воопшто планиран за натпревар!!!! ( за какво сондирање да разговараме?)
- се разбира дека сите три тима на натпреварот иако првиот ден имаше силен ветер си исондираа -измаркираа како што треба.

2. Доколку не беше пресудна далечината зошто тогаш србите направија замена во нашиот сектор на цел тим? Па дечките (оној големиот и малиот) од видеото одлично ловат на далечина до 120м., па ставија фрлачи кој ловеа на оние скромни 150+.

3. иако беше иста река Ебро или езеро верувајте сите 6 сектори беа посебна приказна. Во едни рибата се движи цик-цак, во други по канал- водотекот, во трето доаѓа од спротивната страна,...така да споредба во сектор Ц помеѓу двата дела (1-12) и од (13-24) е сосема различна.

п.с. ова го пишувам не за да се бранам туку да не се претставуваат лоши и лажни слики за репрезентацијата.


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 1:00 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Ti pa uste veruvas u na Gary prikaznite,cik cak :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 1:06 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Предраг НапишиCOLON
- при нашата посета на Ебро ни беше кажано дека за стазата НЕМА да се знае каде ќе биде се до самиот почеток на првенството поради водостојот на реката.
- да ве потсетам дека вечерта последниот ден од почетокот на шампионатот во ноќните часови се поставуваа и преправаа боксови.
- ние во сектор Б, нашите во сектор А како и во сектор Ц ловевме во НОВИОТ дел кој претходно не беше воопшто планиран за натпревар!!!! ( за какво сондирање да разговараме?)
Само слушни го разговорот кој почнува на 12:29, па после разговорот на 15:31 ;)

http://media.rtv.rs/sr_ci/cari-ribolova/14894

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 1:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Предраг НапишиCOLON
2. Доколку не беше пресудна далечината зошто тогаш србите направија замена во нашиот сектор на цел тим? Па дечките (оној големиот и малиот) од видеото одлично ловат на далечина до 120м., па ставија фрлачи кој ловеа на оние скромни 150+.
Мислам дека уште нема одговор зошто се заменети но еве што напишан еден од дуото кое беше заменето...По ова не ми изгледа дека е поради далечината.

Evo da se i ja oglasim kao reprezentativac.
Pre svega zelim da se zahvalim gospodinu Vladimiru Radojičiću na neskromnoj finansijskoj i organizacionoj podršci koja nam je omogućila da učestvujemo na Svetskom Prvenstvu. Da ne davim sa činjenicama koje je Vlada izneo, odgovorio bih na pitanje u vezi izmene koja se desila posle samo 18h pecanja. Naime, situacija u delu sektora B u kome smo pecali moj kolega Markovic i ja je bila veoma komplikovana. Radi se o plicem delu jezera, gde na nekih 100m ima dubine od 4m koja postepeno pada. Levo od nas je bila ekipa Slovenije a desno ekipa Litvanije. Mi smo pecali na 135m , Slovenci na 120m a Litvanci na nekih 110m. Dakle bili smo ispred ekipa oko nas. Selektor nam je savetovao da prvi dan ne hranimo mnogo, vec da bacimo par raketa i cekamo. Ja Vam slovima ne mogu opisati kako je izgledalo hranjenje oko nas. Letele su rakete po celoj stazi, kobre...baceno je Boga oca! Uvidevši da taktika "baci 3 rakete i čekaj" na prostranstvu kakvo je Caspe jezero gde ribu treba u startu privuci malo vecom kolicinom prihrane nema smisla, na sopstvenu odgovornost,prvog jutra u 8h bacam pola jupolke halibut peleta na hraniliste. Selektor je dosao da nam saopsti da cemo biti izmenjeni u 9h dok sam ja jos hranio. Nakon prestanka hranjenja i cekanja izmene, primecujemo kupanje ribe, koje je sve blize hranilistu. Oko 10:30 riba se kupa na hranilistu i posle 10min strahovit run! Markovic izvlaci ribu, ja je stavljam u sak...svi okolo aplauz. Izlazimo iz boksa jer je zamena omogucena od strane sudija, komsije nas gledaju u neverici. Nikome nije jasno zbog cega!? Selektor je rekao da mora dalje da se peca. Ok postujem! Takodje je rekao da smo ostali da pecamo ne bi upecali ni jednu ribu vise. Da li je vidovit? Ne bih rekao. Nakon izmene, Dobrica i Mika vade jos jednu ribu veoma brzo na mom hranilistu. Takodje je selektor izjavio kolegi Markovicu da ako iznesemo stvari tipa sator, krevet, stolice...te iste stvari nece doci u Srbiju nego ce ostati u Spaniji. Ucena?!
Nakon izmene odlazimo do Mudrinskog kome prenosim moja zapazanja u vezi sa hranjenjem ribe. On je u nedoumici jer mu je selektor rekao isto sto i nama- da ne hrani puno. Ali to ne donosi ribu. Mudri je u problemu, nije se upisao i nema izbora...pocinje da hrani. Dalje znate kako se zavrsilo, sve pohvale. Bojanicu i Mrgudu takodje svaka cast za pecanje!
Istakao bi samo da su Hrvati bili prvi posle drugog dana. Hranili su nenormalno puno. U pocetku im se javljao saran ludacki. Zatim tajac. Dolazi som. Legao je na hranu i do kraja su imali jako malo ribe. Englezi su otpecali gospodski. Samo su prvi dan hranili kuglama. Nakon toga samo pva! U razgovoru sa njihovim selektorom, rekao mi je da im je na treningu obilnije hranjenje donosilo somove. Najgospodskije pecanje koje sam video! Da se vratim na Hrvatsku. Nakon izmene pitali su me zbog cega smo izmenjeni...jel smo se povredili? Klimnuo sam glavom. Sve im je bilo jasno. Samo su mi rekli da je i kod njih bilo tako dok je bio Capan. Prve tri ekipe idu direkno, a cetvrtu je Capan izabrao. Pustili su ga i sledece godine smenili. Sada je vodio Rusku reprezentaciju koja je bila 15.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 1:17 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
И што со муабетот како се движела рибата..?

Па и на Велешко во еден дел е цик цак во друг поред обала во трет дијагонала..

Разберете дека се додека имаме труп цепеница лига и се додека 3 -5 саати пред натпревар се прават позиции надве натри нема да имаме успех.. Крушево тотално фаворизирани позиции (4) и не средени (2-3)

Судии кој си праат правила или менуваат правила како сакаат.. :)

Секоја година дистанца итн итн.. а сте збореле 0.35+ конци да има.. А последниве 2 години се тргнати лимитите за конци.. Знаевте? НЕ.. Од кај такви информации, рукав муабет..

Имаме големи пропусти и тоа е факт.. Треба да се елиминираат комплетно тие пропусти за да може да се мрднеме од дно дна табела..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 1:17 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
По ова и нивниот селектор не го бива, а направиле резултат поради своето искуство

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 1:32 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Е ова сакав да го чујам

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 1:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Филип НапишиCOLON
По ова и нивниот селектор не го бива, а направиле резултат поради своето искуство

Tesko deka nivniot selektor ne go biva ! Ako ne go bivalo nemalo da bide tolku uspesen ! Plus natprevaruvacite treba da ja pocituvaat zadadenata taktika, selektorot ili trenerot ili kako saka neka se vika e toj sto ke odluci vo konsultacii so natprevaruvacite dali ke se menuva taktika ili ne sprema situacijata na terenot i informaciite prisobrani vo tekot na natprevarot ! Se raboti za nedisciplina ne se raboti za toa dlai mozelo ili nemozelo ! Pak na kraj se gleda rezultatot ! Selektorot ja prevzema cela odgovornost na sebe i za uspehot za neuspehot ! Sekkao treba da seislusaat natprevaruvacite no treba i da se konsultira trenerot ! Vo romanija koga bese svteskoto na Korbu bev vo kontakt so Edna Srpska ekipa koja imashe slab plasman vo nivniot sektor za razlika od drugite dve i koga prasav "zosto?" mi rekoa, pocituvame i se pridrzuvame na taktikata na trenerot, mu posocivme deka treba da smenime i sto treba da napravime rece ke razgleda vednas i ke ni javi. E toa e disciplina i taka se pravi rezultat! ne moze sekoja so svojot pamet kako mu sece !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS207208209210211ELLIPSIS228»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 27 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum