www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 9:17 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS170171172173174ELLIPSIS228»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
kireelektron НапишиCOLON
i jas imam predlog no pokonstruktiven,bidejki moze da se prifati. :idea:
dogodina pravilata na ligata da bidat postrogi.
koga ke zavrsi ligata da prvite 4 ekipi(mesta)imaat test od 72saati na ribolov na dalecini nad 150m,komplet so prihrana na taa dalecina i so lovene na taa dalecina.ako ne go ulovat prosekot na ulov vo trite kola od ligata na koi pobedile,togas neka cekaat sledna sezona koga ke bidat spremni da go srabotat toa,a i kasting test kako i ovaa godina ali ne 130-140m tuku 180 bez mamec, i ne kako pred ova svetsko da se bunite deka kastingot ke e mnogu ,pa ne e fer sprema tie sto pobedile.
ako ne uspeat vo ova parite namesto da se frlaat neka se vlozat vo oprema koja ke bide vo sopstvenost na mrf i ke ja doveruva samo za natprevari nadvor.a i vo ribi da se oformuva od godina vo godina ezero za treninzi i natprevari. a sto ke kazete :?:
od se shto napisha zdebeleniot i podcrtano e primat.. se drugo e rabota i volja..
samo me interesira koj ke go cuva toa ezero i koj ke se grizi za nego..
I koga ce proraboti ta VOLJA kaj vas :D koga da ocekuvame 180 metri :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:26 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
kireelektron НапишиCOLON
i jas imam predlog no pokonstruktiven,bidejki moze da se prifati. :idea:
dogodina pravilata na ligata da bidat postrogi.
koga ke zavrsi ligata da prvite 4 ekipi(mesta)imaat test od 72saati na ribolov na dalecini nad 150m,komplet so prihrana na taa dalecina i so lovene na taa dalecina.ako ne go ulovat prosekot na ulov vo trite kola od ligata na koi pobedile,togas neka cekaat sledna sezona koga ke bidat spremni da go srabotat toa,a i kasting test kako i ovaa godina ali ne 130-140m tuku 180 bez mamec, i ne kako pred ova svetsko da se bunite deka kastingot ke e mnogu ,pa ne e fer sprema tie sto pobedile.
ako ne uspeat vo ova parite namesto da se frlaat neka se vlozat vo oprema koja ke bide vo sopstvenost na mrf i ke ja doveruva samo za natprevari nadvor.a i vo ribi da se oformuva od godina vo godina ezero za treninzi i natprevari. a sto ke kazete :?:
od se shto napisha zdebeleniot i podcrtano e primat.. se drugo e rabota i volja..
samo me interesira koj ke go cuva toa ezero i koj ke se grizi za nego..
I koga ce proraboti ta VOLJA kaj vas :D koga da ocekuvame 180 metri :D
koga ke ima dobra liga i koga nema da ima muchki i koa se ke bide pod konec.. do togash samo sitel tv ke gledame..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
JaneMK НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
156 стрaни се зa мaшaлa. Мене oчи ми oтпaднaa читaјќи. Имaм еднo прaшaње.
Дaли некoј мoже дa ми кaже сo кaкoв улoв се екипите кoи грaничaт сo нaшите, левo и деснo.
Блaгoдaрим,
Повели Столе
Сектор А
Лево Литванија = 60,955 кгр
Десно Англија = 88,730
Сектор Б
Лево Шпанија = 52,410
Десно Босна = 20,305
Сектор Ц
Лево празно (поз 12=Србија, одвоени од Ицо и Даниел на поз. 13)
Десно Русија = 29,580
Благодарам многу професоре.

Мое скромно мислење:

1. СМЕ ИСПРАТИЛЕ ТАКМИЧАРИ ТРУПЦИ.

2. ИГРАЧИ, КАПИТЕНИ, РАКОВОДСТВО, ТУРИСТИТЕ и ОСТАЛИ...ТРУПЦИ.

3. Извидницата која била да ја процени ситуацијата - ТРУП - ТУРИСТИ.

Изборот на мамци како да го правел Мирко црварот од по Кале, значи ТРУПЕЦ

Тактика...ШТО ДАДЕ ГОСПОД...

Па што тогаш толку “анализи“ напади, одбрани, навреди, филозофирање, контра филозофирање...кога се јасно како бел ден:

ИСПРАТЕН Е ТОТАЛНО НЕСПРЕМЕН ТИМ

1. Една екипа е отидена со ПРЕВАРА. Сакал некој тоа да го признае или не меѓутоа две три изјави, особено онаа на Тафтабит, експлицитно го потврдуваат тоа.

2. Една екипа - аматери, со неколку излагања на вода, момци кои допрва треба да стекнуваат искуство.

3. Третата екипа кобајаги искусна, меѓутоа за ваков натпревар и тие АМАТЕРИ.

Мој заклучок:

ДОБАР ДЕЛ ОД У.О на МРФ, КОМИСИИ и сл. ДА СЕ ПЕНЗИОНИРА. Да се отстапи место на млади полетни момци кои ќе донесат свежина. Инаку следната година ќе морам да го мењам диоптерот бидејќи ќе бидат 300 страни. :D :D

Mnogu redko dedo Stole se soglasuvam so tebe ama sega si potpolno vo pravo so nekoi mali izmeni.Mnoogu podobro ke se resese se od start da ne ucestvuvaa nekoi luge i lani i godinava.
sega treba da se odgovorni i da si ja priznaat greskata i da se izvinat.I netreba da se smenat vo MRF.Sto pati kazav kako selektori se dokazani i pokazani.Da se trgnat od liga i mesanje vo svetsko...
Јaне. Кoгa вo еден бoрдел рaбoтaтa oди нaдoлу, не ги мењaaт чaршaфите туку курвите.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:31 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Stole НапишиCOLON
Јaне. Кoгa вo еден бoрдел рaбoтaтa oди нaдoлу, не ги мењaaт чaршaфите туку курвите.
au au au au au.. so klizaci.. :lollol: :lollol:

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON



koga ke ima dobra liga i koga nema da ima muchki i koa se ke bide pod konec.. do togash samo sitel tv ke gledame..
Batali liga , dalecinata e individualna rabota ...Jas bi treniral cisto za sebe pred se ...dobro i malku da go dupam zajakon veleski :lol: Sega e idealno vreme za toa .....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:33 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
JaneMK НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
На овогодишното светско првенство ние како крапска репрезентација имавме:

- 100 кг. боили од Солар 18мм. MLX + 17 шиченца прелив-дип за боилите,
- 100кг. ферментирана пченка,
- 40кг. прашкаста храна,
- 20кг. спремен тигров орев,
- 15кг. спремен коноп,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црвена,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црна,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црвена,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црна,
- 10-15кг. своја боила (по екипа),
- ситни пелети за ПВА кеси,

мораме што подалеку БЕШЕ ПРЕСУДНА. При опрема од 9 шпулни со конец Шимано Техниум 0,35мм.Басии и ББЛЦ, 6 шпулни Шимано Техниум 0,30мм. Басии и ББЛЦ, 3 шпулни Шимано Техниум 0,25мм.на Ентох.

ТУКУ ПРСУДНА БЕШЕ ДАЛЕЧИНАТА. СИТЕ оние кој можеа да ловат и да хранат на 155+ а верувајте ги има и оние на 180+ имаа улови.

Да ви доловам од нашата обала до соседната имаше 645м далечина. Рибата ВООПШТО не сконаше и ниту ја имаше поблиску едноставно беше побегната далеку. На хранилиште од 150м. далечина и ловење позади хранилиште на 160м.+ БЕШЕ ДОБИТНАТА КОМБИНАЦИЈА.
За жал она што како и минатата година го реков далечинат ни е проблем (немамае води каде што се лови на оваа далечина, немаме потреба од толкави далечинаи и најбитното НЕВЕЖБАЊЕ ЗА КАСТИНГ) најголемат дистанца со фрлен мамец (РЕАЛНА ИЗМЕРЕНА) беше 137м. не беше доволна за НИТУ една риба.

Сите екипи после првиот ден кој целосно направија замени или поединечно УФРЛИЈА фрлачи добија резулата.

Десно до нас за прва пат босанците имаа еден левак кој фрлаше одлично успеа ЕДНА трска да фрла на 150+ и САМО на оваа трска имаше 3 риби. Истите мамци како и ние истите системи са мо ДАЛЕЧИНАТА РАЗЛИЧНА.
Imam sosoema razlicni informacii od ova sto ti pisuvas , ama ajde ..da prifatime deka e taka ...................I te prasam ....

Kako ne ti se smaci da odis po takmicenja i tamu da gledas filmovi , kolega ? Do koga vaka ?? Zali boze pari za ovaa frlena hrana :head_bang:

Ova e tvoj post a poradi mojot odgovor na toj post , grupata moderatori mi se zakani so ban-ban ..... :lol: ama ja nemaa taa cest ,sam si se banirav na mnogu podolgo vreme ....... :kompir:
I pak neka me opomenat za istovo napisano !!!
Предраг НапишиCOLON

Информациите што ги имавме беа дека на ова езеро бара постојано хранење и тоа никако испод 120 метри, туку од 140+ да постојано плеска ракетата. Ние со нашата скромна опрема за која во тој период мислев дека е врв само си храневме и чекавме. Десно од нас словенците си мавтаа, си фрлаа како со играчки на тие далечини и нормално си добиваа риби.
За езерото немам зборови, за домаќините риболовното друштво кое работи со езерото може да се каже дека се одлични, коректни и професионални домаќини.
Тука бевме пред островот кој беше на некој си 140 метри од нашата обала па можевме со нашите скромни 90-100 метри да пробаме да уловиме нешто. Од опрема во тој период имав параболици даива, орши басии со дебели конци 035 и 031 техниум и олова 80-сет грамски. И така кога помина Жац (познатиот познавач на крапска опрема и пишувач за опреми во Загреб) не гледа си разговараме а тој вели “ убава опрема но нежна за овие наши води. Можеби е добра за мали води каде не се лови далеку НО не и за овие нашиве”.
Keltan НапишиCOLON
Znaes sto ne mi e jasno ? Ste bile vo vakvi situacii mnogu pati ....od strana najverojatno i pod mustajc vi se smeele kolegite ..... I nikogas nema da svatam ZOSTO uste togas ne ste se potrudile da naucite da frlate ?? Otide lani na svetsko znaejci deka ne mozes da frlis ni 120 metri ? Moze li iskren odgovor .....ZOSTO ?? Zosto ne si vlozil vo sebe , Predrag ? Zosto si kupuval Basii vo 2009 koga si nemal namera da frlas daleku ?
Duri i ovaj te branese , ne so fakti / treba da znaes nesto/ tuku zo zakani kon mene zaradi napisanoto :D
Boris НапишиCOLON
Колега, твојот коментар не беше прашање, да беше прашање ќе беше во ред, туку куп твои лични, напамет и погрешни констатации и тврдења што се навреда за друг колега и тоа е против правилата, а кога некој ги крши правилата јас се додека имам некои овластувања на форумов тука сум да предупредам, а за казни си има Група на Модератори оние ќе те истретираат.

Ajde godinava barem dvajcata ke ne baniraat za di zastitat ili moze ke mu dadat diplomaski pasos :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:
Пишувајте бе браќа, јас веќе не сум дел од модераторите да ве напаствувам, опуштете се и така форумот е отиден у курац и така никој никого не почитува, ни правила некој гледа, ни конци некој држи....се земало се нашија ...да видиме до кај ќе тераме ...


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:41 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
kireelektron НапишиCOLON
kocesionerot vo sorabotka so mrf ,so pomos na mrf..
Зaбoрaви дa дoдaдеш:"еве нa пример нaшетo езерo, Мaврoвицa" :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Gi gledam sega slikite kaj Radovan i gledam na slikite Kire zvani Brada :) ja celo svetsko se sekirav zosto i nego ne go povele :D covekot ima najgolemo iskustvo,ni on neznae na kolku svetski,evropski,balkanski bil do sega :lollol:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 4:59 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Незaменлив. Метузaлем вo МРФ. Глaвнa зaдaчa: дремaжa пред врaтaтa нa МРФ.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 5:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Предраг НапишиCOLON
Добро утро на сите риболовци во земјава а и пошироко кои го читаат и следат форумов.

Пред да ги прочитам сите овие изнапишани страни за да можеме да продолжиме понатака ќе Ви пренесам информации за и околу светското првенство.

На овогодишното светско првенство ние како крапска репрезентација имавме:

- 100 кг. боили од Солар 18мм. MLX + 17 шиченца прелив-дип за боилите,
- 100кг. ферментирана пченка,
- 40кг. прашкаста храна,
- 20кг. спремен тигров орев,
- 15кг. спремен коноп,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црвена,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црна,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црвена,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црна,
- 10-15кг. своја боила (по екипа),
- ситни пелети за ПВА кеси,

Одлуката за оваа храна беше на капитенот кој верувајте крајно го ценам Пепи, во договор и консултации со локалниот водич на Ебро Гари Шеридон.

Од договорот за ловење беше доколку се извлече крајна (лева или десна) позиција таа екипа да трпа храна према комшијата и да лови на спротивниот дел од боксот, а оние кој ќе бидат во средина ловење ШТО ПОДАЛЕКУ.

За да нема недоразбирања што кој и како ловел или фаќал како кај нашите екипа така и кој останатите најдобро ќе видите и согледате од емисиите на Рибарска Вистина на Г-дин Радован. Радован снимаше скоро СЕ од логистика, припрема, договарање, ловење,....па пред некого да обвините или браните проценете сами.

Во нашиот бокс Б-20 при маркирање на деталната мапа (онаа која ја спомена Сергеј) на 120м. имавме длабочина од 10,5м. на 90м. далечина имавме 6м. длабочина и на 40м. имавме 3,5м. длабочина ( се разбира целосно исцртана со каменеста структура на која постојано се тапат јадици.

Почнавме како и сите останати (лево ни беа шпанците а десно босанците) хранилиште на 85м. далечина и на 110м. Онаа дистанца за која можеме да работиме 72 саата. се покажа дека онаа информација дека доколку сме во средина мораме што подалеку БЕШЕ ПРЕСУДНА. При опрема од 9 шпулни со конец Шимано Техниум 0,35мм.Басии и ББЛЦ, 6 шпулни Шимано Техниум 0,30мм. Басии и ББЛЦ, 3 шпулни Шимано Техниум 0,25мм.на Ентох.

Повторно Ви напоменувам има со сите нас интервјуа со Радован (по мене) ВООПШТО не беше пресуден мамецит, должината на предвезот, големината на мамецот, јадицата и оловото, интензитетот на хранење ТУКУ ПРСУДНА БЕШЕ ДАЛЕЧИНАТА. СИТЕ оние кој можеа да ловат и да хранат на 155+ а верувајте ги има и оние на 180+ имаа улови.

Да ви доловам од нашата обала до соседната имаше 645м далечина. Рибата ВООПШТО не сконаше и ниту ја имаше поблиску едноставно беше побегната далеку. На хранилиште од 150м. далечина и ловење позади хранилиште на 160м.+ БЕШЕ ДОБИТНАТА КОМБИНАЦИЈА.
За жал она што како и минатата година го реков далечинат ни е проблем (немамае води каде што се лови на оваа далечина, немаме потреба од толкави далечинаи и најбитното НЕВЕЖБАЊЕ ЗА КАСТИНГ) најголемат дистанца со фрлен мамец (РЕАЛНА ИЗМЕРЕНА) беше 137м. не беше доволна за НИТУ една риба.

Сите екипи после првиот ден кој целосно направија замени или поединечно УФРЛИЈА фрлачи добија резулата.

Десно до нас за прва пат босанците имаа еден левак кој фрлаше одлично успеа ЕДНА трска да фрла на 150+ и САМО на оваа трска имаше 3 риби. Истите мамци како и ние истите системи са мо ДАЛЕЧИНАТА РАЗЛИЧНА.

Да небидам погрешно разбран дека остатокот не бил важен ЗБОРУВАМ за една добиена риба во сектор А и сектор Б. За правење резулат потербни се оние детали за кој зборува Сергеј.

Секоја чест за СИТЕ крапџии како постари (поискусни) така и помлади надежни за одвоеното време и посветеност за ова светско првенство. Никого неможам да навредам туку едноставно ќе им се :NotWorthy: на СИТЕ, од компјутер не се учи се учи на вода.

Едноставно неможам да се лутам на логистика- поздина, за ненавремени информации, за немање комуникации со токи-воки (преголема далечина) немње телефонска мрежа во денешно време во Европска Унија,.....едноставно ДАЛЕЧИНАТА И КАСТИНГОТ Е НАШИОТ ПРОБЛЕ.
Fala za iscrpnot izvestaj Predrag!

Tokmu zatoa rekov deka treba da ima vo liga pred kfalifikacii ili elimancii ili kako sakate kazete gi, vo precizno zafrluvanje na dalecina!

Se razbira deka toa ne treba da bide 150 metra, zatoa sto ke nema koj da ja ispolni kvotata, tuku sepak prilagodeno na nasi standradi nekoj pristojni 120 do130 metra, pa poleka sekoja godina da se pokacuva kvotata!

Jas go znam ovoj nas problem od vremeto koga se natprevaruvav ! Sekogas koga sum bil vo sredina, sum se trudel da izlezam najdaleku sto mozam i so hrana a so mamci duri i preku hraniliste i sum imal uspeh. Jas ne se racunam sebesi za nekoj frlac, no so za denesni uslovi mizerni 130 tina do 135 metri izleguvav pred site (i so raketa i so mamec) i lovev. Da ne spomenuvam deneska kakvi frlaci ima po svetot i vo komsii!

Za zal na 95% od natprevarite na pogolemi vodi se slucuva istoto ! Koga ke se istovarat 80 ekipi so logistika se stvara takva galama sto ribata avtomatski se povlekuva na sredina ili duri i na sprotivnata obala. Tie sto mozat da izlezat najdaleku tie ke lovat, drugite ke gledaat TV.

Vo Sosedna Bugarija redovno se odrzuvaat kasting natprevari za krapdziite so odredeni prilagodnei propozicii pa ne e loso MRF da razmisli za edna vakva opcija !?

Ke se podigne nivoto na ovaa tehnika sigurno posle nekolku godini !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS170171172173174ELLIPSIS228»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum