www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 1:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS165166167168169ELLIPSIS228»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 11:41 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Предраг НапишиCOLON
Ајде да појасниме некој работи.

1. Капитените ги избираат резервните натпреварувачи од сите учесници во лигата.

- Јане требаше да биде капитен и ЌЕ одлучеше КОЈ ќе биде резерва заедно со Пепи!!!!!

2. НЕ ВЕРУВАЈ ВО СЕ ШТО ЌЕ ПРОЧИТАШ ИЛИ ШТО ЌЕ ТИ ПРЕНЕСАТ.

- ќе видите сите од видео материјалите на Радован

3. Ако Јане прифатеше да биде капитен ќе одредеше со која храна и прихрана ќе се лови заедно со Пепи

- Пепи за жал сам одлучуваше.

4. Кога минатата година напишав дека проблемот ни беше 120метри далечина за Зиг-Риг Јане наш велеше зошто им признаваш и кажуваше свој изговори.

и за крај неубаво и нефкусно е да Државните прваци на РМ во Крапски риболов кој најлегитимно си го освоија првото место се омаловажуваат за светското првенство.
Кај нас во лигата победиле а таму на светско не успеале а тоа не ни дава за право да ги омаловажуваме овдека.

Povtorno ke kazam.Pepi vo zivo ja nema videno prihranata se do svetskoto,nema videno nisto.kako toa pepi odlucil za sve sirotiot i ja svaluvate na nego krivicata.Jane nemase da dozvoli vie dvajca experti da idete tamu.
Slika laze,ama mene moite drugari koi ti mozes da gi sonuvas neme lazat.Nikoj budala nema za sebe ili negovite da kaze deka pomalku frlal tuku poveke deka frlal.

Vie prvo nemate pojma za hrana zatoa i gi pravite ovie greski,Vie nemate pojma od ranenje i ti garantiram deka ste napravile tamba lamba vo boxot kakoi se kogas.Mladite sampioni dokolku imaa pravi informacii i hrana mozebi ke napravea nesto.

Jas deckite najmalku gi omalovaziv,i ako citas kako sto treba ke vidis deka edintveni krivci ste dvajca trojca.
Kapitenite ne gi izbraaa rezervite.Pepi vo vistina nikogas nema da go odbere NIko.Te molam nemoj vakvi lagi i gluposti za pepi da siris.

Pepi trebase na kloci da ve izvadi vtoriot den site dve ekipi ili barem na ednata da i diktira sto da pravi-samo tuka e negovata greska

A ti prijatele star ednas priznaj deka pojma nemas od ribolov i povleci se za da mozat takvite sampioni mladi stvarno da dojdat do izraz.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 11:41 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Предраг НапишиCOLON
Ајде да појасниме некој работи.

1. Капитените ги избираат резервните натпреварувачи од сите учесници во лигата.

- Јане требаше да биде капитен и ЌЕ одлучеше КОЈ ќе биде резерва заедно со Пепи!!!!!

2. НЕ ВЕРУВАЈ ВО СЕ ШТО ЌЕ ПРОЧИТАШ ИЛИ ШТО ЌЕ ТИ ПРЕНЕСАТ.

- ќе видите сите од видео материјалите на Радован

3. Ако Јане прифатеше да биде капитен ќе одредеше со која храна и прихрана ќе се лови заедно со Пепи

- Пепи за жал сам одлучуваше.

4. Кога минатата година напишав дека проблемот ни беше 120метри далечина за Зиг-Риг Јане наш велеше зошто им признаваш и кажуваше свој изговори.

и за крај неубаво и нефкусно е да Државните прваци на РМ во Крапски риболов кој најлегитимно си го освоија првото место се омаловажуваат за светското првенство.
Кај нас во лигата победиле а таму на светско не успеале а тоа не ни дава за право да ги омаловажуваме овдека.

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 11:51 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Предраг НапишиCOLON
Ајде да појасниме некој работи.

1. Капитените ги избираат резервните натпреварувачи од сите учесници во лигата.

- Јане требаше да биде капитен и ЌЕ одлучеше КОЈ ќе биде резерва заедно со Пепи!!!!!

2. НЕ ВЕРУВАЈ ВО СЕ ШТО ЌЕ ПРОЧИТАШ ИЛИ ШТО ЌЕ ТИ ПРЕНЕСАТ.

- ќе видите сите од видео материјалите на Радован

3. Ако Јане прифатеше да биде капитен ќе одредеше со која храна и прихрана ќе се лови заедно со Пепи

- Пепи за жал сам одлучуваше.

4. Кога минатата година напишав дека проблемот ни беше 120метри далечина за Зиг-Риг Јане наш велеше зошто им признаваш и кажуваше свој изговори.

и за крај неубаво и нефкусно е да Државните прваци на РМ во Крапски риболов кој најлегитимно си го освоија првото место се омаловажуваат за светското првенство.
Кај нас во лигата победиле а таму на светско не успеале а тоа не ни дава за право да ги омаловажуваме овдека.

Iskreno se dodeka ste vo mrf jane nikogas nema da prifati.Toa treba da vi e kristalno jasno.Jane nikogas nema da klima so glava i ne e timski igrac(vprocem prav kapiten i takov treba da bide).Jane znaejki kakvi ste uste vtoriot den ke ve izvadese pa bidi i pretsedatel na drzava ako sakas,Jane odi da napravi rezultat po sekoja cena.nema da jade 4 dena ako treba,nema da spie 4 dena ako treba i najmalku ke dozvoli pozadini kako 3 godini sto ima

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 11:57 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Spaiva НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Ајде да појасниме некој работи.

1. Капитените ги избираат резервните натпреварувачи од сите учесници во лигата.

- Јане требаше да биде капитен и ЌЕ одлучеше КОЈ ќе биде резерва заедно со Пепи!!!!!

2. НЕ ВЕРУВАЈ ВО СЕ ШТО ЌЕ ПРОЧИТАШ ИЛИ ШТО ЌЕ ТИ ПРЕНЕСАТ.

- ќе видите сите од видео материјалите на Радован

3. Ако Јане прифатеше да биде капитен ќе одредеше со која храна и прихрана ќе се лови заедно со Пепи

- Пепи за жал сам одлучуваше.

4. Кога минатата година напишав дека проблемот ни беше 120метри далечина за Зиг-Риг Јане наш велеше зошто им признаваш и кажуваше свој изговори.

и за крај неубаво и нефкусно е да Државните прваци на РМ во Крапски риболов кој најлегитимно си го освоија првото место се омаловажуваат за светското првенство.
Кај нас во лигата победиле а таму на светско не успеале а тоа не ни дава за право да ги омаловажуваме овдека.

[ img ]

Jane odsto se sekiral i mu bilo krivo trosel telefoni za vas,prvite dva dena,posle se mi bese jasno ;)
Za da dobie informacii ama posle se VIE ne ste zasluzile ,Si imate tamo tajfa klimaci pa neka vi kazat oni PRAVA informacija

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 11:59 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Е мој Јанко пријателе стар знам дека немаш лоша намера а и душа но верувајми имам многу поголемо трпение а и стабилност од тебе па затоа овдека ќе ја прекинам комуникацијава, како не би дошол во еден друг стадиум каде ќе кежеш уште нешто што нетреба за кое по извесно време се каеш.

голем наклон за тебе секогаш :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy:


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 12:00 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ne se kaam za nisto sto sum napisal.

Samo prestanete da odbegnuvate odgovornost i da ja frlate na drugi
Ednask priznajte POJMA NEMAME I NE SE MESAME VEKE VO SVETSKO

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 12:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
13 casot kafe Kaj pepi,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 12:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Предраг НапишиCOLON
На овогодишното светско првенство ние како крапска репрезентација имавме:

- 100 кг. боили од Солар 18мм. MLX + 17 шиченца прелив-дип за боилите,
- 100кг. ферментирана пченка,
- 40кг. прашкаста храна,
- 20кг. спремен тигров орев,
- 15кг. спремен коноп,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црвена,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црна,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црвена,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црна,
- 10-15кг. своја боила (по екипа),
- ситни пелети за ПВА кеси,

мораме што подалеку БЕШЕ ПРЕСУДНА. При опрема од 9 шпулни со конец Шимано Техниум 0,35мм.Басии и ББЛЦ, 6 шпулни Шимано Техниум 0,30мм. Басии и ББЛЦ, 3 шпулни Шимано Техниум 0,25мм.на Ентох.

ТУКУ ПРСУДНА БЕШЕ ДАЛЕЧИНАТА. СИТЕ оние кој можеа да ловат и да хранат на 155+ а верувајте ги има и оние на 180+ имаа улови.

Да ви доловам од нашата обала до соседната имаше 645м далечина. Рибата ВООПШТО не сконаше и ниту ја имаше поблиску едноставно беше побегната далеку. На хранилиште од 150м. далечина и ловење позади хранилиште на 160м.+ БЕШЕ ДОБИТНАТА КОМБИНАЦИЈА.
За жал она што како и минатата година го реков далечинат ни е проблем (немамае води каде што се лови на оваа далечина, немаме потреба од толкави далечинаи и најбитното НЕВЕЖБАЊЕ ЗА КАСТИНГ) најголемат дистанца со фрлен мамец (РЕАЛНА ИЗМЕРЕНА) беше 137м. не беше доволна за НИТУ една риба.

Сите екипи после првиот ден кој целосно направија замени или поединечно УФРЛИЈА фрлачи добија резулата.

Десно до нас за прва пат босанците имаа еден левак кој фрлаше одлично успеа ЕДНА трска да фрла на 150+ и САМО на оваа трска имаше 3 риби. Истите мамци како и ние истите системи са мо ДАЛЕЧИНАТА РАЗЛИЧНА.
Imam sosoema razlicni informacii od ova sto ti pisuvas , ama ajde ..da prifatime deka e taka ...................I te prasam ....

Kako ne ti se smaci da odis po takmicenja i tamu da gledas filmovi , kolega ? Do koga vaka ?? Zali boze pari za ovaa frlena hrana :head_bang:

Ova e tvoj post a poradi mojot odgovor na toj post , grupata moderatori mi se zakani so ban-ban ..... :lol: ama ja nemaa taa cest ,sam si se banirav na mnogu podolgo vreme ....... :kompir:
I pak neka me opomenat za istovo napisano !!!
Предраг НапишиCOLON

Информациите што ги имавме беа дека на ова езеро бара постојано хранење и тоа никако испод 120 метри, туку од 140+ да постојано плеска ракетата. Ние со нашата скромна опрема за која во тој период мислев дека е врв само си храневме и чекавме. Десно од нас словенците си мавтаа, си фрлаа како со играчки на тие далечини и нормално си добиваа риби.
За езерото немам зборови, за домаќините риболовното друштво кое работи со езерото може да се каже дека се одлични, коректни и професионални домаќини.
Тука бевме пред островот кој беше на некој си 140 метри од нашата обала па можевме со нашите скромни 90-100 метри да пробаме да уловиме нешто. Од опрема во тој период имав параболици даива, орши басии со дебели конци 035 и 031 техниум и олова 80-сет грамски. И така кога помина Жац (познатиот познавач на крапска опрема и пишувач за опреми во Загреб) не гледа си разговараме а тој вели “ убава опрема но нежна за овие наши води. Можеби е добра за мали води каде не се лови далеку НО не и за овие нашиве”.
Keltan НапишиCOLON
Znaes sto ne mi e jasno ? Ste bile vo vakvi situacii mnogu pati ....od strana najverojatno i pod mustajc vi se smeele kolegite ..... I nikogas nema da svatam ZOSTO uste togas ne ste se potrudile da naucite da frlate ?? Otide lani na svetsko znaejci deka ne mozes da frlis ni 120 metri ? Moze li iskren odgovor .....ZOSTO ?? Zosto ne si vlozil vo sebe , Predrag ? Zosto si kupuval Basii vo 2009 koga si nemal namera da frlas daleku ?
Duri i ovaj te branese , ne so fakti / treba da znaes nesto/ tuku zo zakani kon mene zaradi napisanoto :D
Boris НапишиCOLON
Колега, твојот коментар не беше прашање, да беше прашање ќе беше во ред, туку куп твои лични, напамет и погрешни констатации и тврдења што се навреда за друг колега и тоа е против правилата, а кога некој ги крши правилата јас се додека имам некои овластувања на форумов тука сум да предупредам, а за казни си има Група на Модератори оние ќе те истретираат.

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 12:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ajde za frlanjeto i nacinot na lovenje.. Po sostanokot so vodicot koj odlicno go poznava ebro slednoto ni go prenesova kapitenite deka treba da najdeme tlo kade tinjestiot del preminuva vo kamcest i toa se sluci na 23 kruga * 4metri e 96 metri so dubina od 6 metri... Dobivme info da od tamu da ne mrdame deka e top mestoto za lovenje koj ni ja prenese kapitenot vo konsultacija so vodicot.. No po nekoe vreme vo dog so kapitenot u idovme deka sme kratki i resivme da iskocime napred.. Vo toj moment mojot ortak zema da frla i na zamav nesto istegna pod desnata raka na pleskata... Pocnav jas so rabota klipot bese zaklipsna na 120 so edna trska lovevme na 124 a drugata vo hraniliste.. Taka i se prodolzi do kraj i koga vleze i Tafa... Levo od nas Litvancite lovea na 140 metri desno od nas lovea englezite i oni na tolku ama posto frlaa dijagonalno i bea povleceni vo zaliv bea vo ista linija so nas.. Prviot den pocnavme so 4 vida na mamci na sekoja trska razlicen mamec,-pcenka, peleta, boola kupecka i nasa koja sostavot i bese 50% peleti.. Po razbiranje deka saka samo crna peleta smenivme se na toa se dodeka ne vleze Tafat i stavivme i demon boila..
Greskata si ja snosime sami i so toj krap i bez toj so edna riba se pravi uspeh ama za mene ke bese pak katastrofalen..
Ovde ne kritikuvate znaetejas sve prifakam i imam edno prasanje sto AKO DOBIEVME RIBA PRVIOT DEN I POSLE TOA NEMAVME NI TIT KE NE VELICEVTE LI, BRAVO MAJSTORI, SEGA KE VIDAT ONI A NIE TOLKU EDNO RIPCE I KRAJ... Toa za mene ke bese neuspeh isto ko da ne sme fatile... Imam uste mnogu repliki ama za toa ppdocna...

_________________
[ img ]


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 12:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Krki НапишиCOLON
Ajde za frlanjeto i nacinot na lovenje.. Po sostanokot so vodicot koj odlicno go poznava ebro slednoto ni go prenesova kapitenite deka treba da najdeme tlo kade tinjestiot del preminuva vo kamcest i toa se sluci na 23 kruga * 4metri e 96 metri so dubina od 6 metri... Dobivme info da od tamu da ne mrdame deka e top mestoto za lovenje koj ni ja prenese kapitenot vo konsultacija so vodicot.. No po nekoe vreme vo dog so kapitenot u idovme deka sme kratki i resivme da iskocime napred.. Vo toj moment mojot ortak zema da frla i na zamav nesto istegna pod desnata raka na pleskata... Pocnav jas so rabota klipot bese zaklipsna na 120 so edna trska lovevme na 124 a drugata vo hraniliste.. Taka i se prodolzi do kraj i koga vleze i Tafa... Levo od nas Litvancite lovea na 140 metri desno od nas lovea englezite i oni na tolku ama posto frlaa dijagonalno i bea povleceni vo zaliv bea vo ista linija so nas.. Prviot den pocnavme so 4 vida na mamci na sekoja trska razlicen mamec,-pcenka, peleta, boola kupecka i nasa koja sostavot i bese 50% peleti.. Po razbiranje deka saka samo crna peleta smenivme se na toa se dodeka ne vleze Tafat i stavivme i demon boila..
Greskata si ja snosime sami i so toj krap i bez toj so edna riba se pravi uspeh ama za mene ke bese pak katastrofalen..
Ovde ne kritikuvate znaetejas sve prifakam i imam edno prasanje sto AKO DOBIEVME RIBA PRVIOT DEN I POSLE TOA NEMAVME NI TIT KE NE VELICEVTE LI, BRAVO MAJSTORI, SEGA KE VIDAT ONI A NIE TOLKU EDNO RIPCE I KRAJ... Toa za mene ke bese neuspeh isto ko da ne sme fatile... Imam uste mnogu repliki ama za toa ppdocna...

Go potvrdi gore navedenoto.Ti blagodaram i kako ilani sekoja cest i za godinava :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS165166167168169ELLIPSIS228»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 79 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum