www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 3:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS163164165166167ELLIPSIS228»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 3:58 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Sergej utre ke ti pisam sto fali kaj nas barem od moj gledan agol.. Poveketo me znaat i do detal ke vi prenesam sve os ova prvenstvo... Pisuvam od tefon loj mi e puknat ekrnanot i pola bukvi mi gi nema zatoa se izvinuvam na pecatnite greski..

_________________
[ img ]


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:46 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Dobro utro Kaj Ke se pie kafe denes :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:50 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Krki НапишиCOLON
Jane taa ekipa sto ide po red dve god znae da namesti sator i rod pod i znae da markira i frli poveke od tebe iako imase ti ful metali a nie stapcinja od mad..
Ne izmisluvaj muabeti spustise na zemja zasto i ti nesi poaren od nas...
Ke te pozdravam so klipot od lani koga frlase i dojde na treska so istiot klip ti se smeva lugeto koga kaza deka si lovel na, 123 metra a padna na 90.. I so golubarnikot od spombot sto go pravese vo box od sto dobro go frlas..
Jane ovoj denes sto ti posuva hrani i markira na 120 metri bez problem... Jane ovoj istiot za dve god stana drzaven prvak so bez niedna favoritska pozicija... Jane ovoj istiot mu se smeese ti koga stavase aktivator po 15 ml a trebalo 7 i deka ripce nema da fati, a tie pustite sami se zakacuvaa na jadica...
Jane za tie god iskustvo sto gi imas vo krapskiot ribolov si gola voda bidejki vo portugalija imase kompir a vo italija fati dve ribi... Pa si nemal pozadina sto ke ti e koga si najiskusen...
Jane ti ovie luge koj napreduvaat i imaat lp 37 god tesko ke gi prekines da ne takmicat i napravat uspeh nekoj den, a ako si sposoben izvolte vratose vo liga i ke vidime do kaj si..

Nekoj definitivno treba da se spusti na zemja,toa dali se staele se muabeti na Kapitenot sto si piuckate kafe sekoj den (ne moi) lani on kaza ne gi biva,tolku znaat i nemaat pojma od mestenje(i sto bese vo box i se gostevte i svadba pravevte 4 dena -licno banaj koj bese do vas kaza i ja ne nelaze..Ja i ti poveli ke frlame vo dalecina koga sakas i ke vidime koj kolku frla navistina.

Vidov i lani i godinava i vo bugarija kolku znaete da fakate,Dve ripcinja a vie niedno,dve godini i lani i godinava koncite bile problem????? koi pusti konci be.kremenadla uste prviot den nemozel da frla-navodno raka go bolela.Da ne zaboravas deka bosancite bea do vas a so Tarik bev sekoj den na Viber...
I na kraj ako ubavo gi procitas tekstovite so saglam Kapiten koj ke dirigira a vie mladi i neiskusni samo da rabotite se se moze....Ima koj da odgovara za toa
ne vie

Imas uste mnoogu da naucis.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:52 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
E bas sakam da vidam koj Ke frli poveke,ostavam 134 e na drugarmi jane :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 9:02 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Сеа, ќе праи ли некој репортажа од светсково? :lollol:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 9:36 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Добро утро на сите риболовци во земјава а и пошироко кои го читаат и следат форумов.

Пред да ги прочитам сите овие изнапишани страни за да можеме да продолжиме понатака ќе Ви пренесам информации за и околу светското првенство.

На овогодишното светско првенство ние како крапска репрезентација имавме:

- 100 кг. боили од Солар 18мм. MLX + 17 шиченца прелив-дип за боилите,
- 100кг. ферментирана пченка,
- 40кг. прашкаста храна,
- 20кг. спремен тигров орев,
- 15кг. спремен коноп,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црвена,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црна,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црвена,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црна,
- 10-15кг. своја боила (по екипа),
- ситни пелети за ПВА кеси,

Одлуката за оваа храна беше на капитенот кој верувајте крајно го ценам Пепи, во договор и консултации со локалниот водич на Ебро Гари Шеридон.

Од договорот за ловење беше доколку се извлече крајна (лева или десна) позиција таа екипа да трпа храна према комшијата и да лови на спротивниот дел од боксот, а оние кој ќе бидат во средина ловење ШТО ПОДАЛЕКУ.

За да нема недоразбирања што кој и како ловел или фаќал како кај нашите екипа така и кој останатите најдобро ќе видите и согледате од емисиите на Рибарска Вистина на Г-дин Радован. Радован снимаше скоро СЕ од логистика, припрема, договарање, ловење,....па пред некого да обвините или браните проценете сами.

Во нашиот бокс Б-20 при маркирање на деталната мапа (онаа која ја спомена Сергеј) на 120м. имавме длабочина од 10,5м. на 90м. далечина имавме 6м. длабочина и на 40м. имавме 3,5м. длабочина ( се разбира целосно исцртана со каменеста структура на која постојано се тапат јадици.

Почнавме како и сите останати (лево ни беа шпанците а десно босанците) хранилиште на 85м. далечина и на 110м. Онаа дистанца за која можеме да работиме 72 саата. се покажа дека онаа информација дека доколку сме во средина мораме што подалеку БЕШЕ ПРЕСУДНА. При опрема од 9 шпулни со конец Шимано Техниум 0,35мм.Басии и ББЛЦ, 6 шпулни Шимано Техниум 0,30мм. Басии и ББЛЦ, 3 шпулни Шимано Техниум 0,25мм.на Ентох.

Повторно Ви напоменувам има со сите нас интервјуа со Радован (по мене) ВООПШТО не беше пресуден мамецит, должината на предвезот, големината на мамецот, јадицата и оловото, интензитетот на хранење ТУКУ ПРСУДНА БЕШЕ ДАЛЕЧИНАТА. СИТЕ оние кој можеа да ловат и да хранат на 155+ а верувајте ги има и оние на 180+ имаа улови.

Да ви доловам од нашата обала до соседната имаше 645м далечина. Рибата ВООПШТО не сконаше и ниту ја имаше поблиску едноставно беше побегната далеку. На хранилиште од 150м. далечина и ловење позади хранилиште на 160м.+ БЕШЕ ДОБИТНАТА КОМБИНАЦИЈА.
За жал она што како и минатата година го реков далечинат ни е проблем (немамае води каде што се лови на оваа далечина, немаме потреба од толкави далечинаи и најбитното НЕВЕЖБАЊЕ ЗА КАСТИНГ) најголемат дистанца со фрлен мамец (РЕАЛНА ИЗМЕРЕНА) беше 137м. не беше доволна за НИТУ една риба.

Сите екипи после првиот ден кој целосно направија замени или поединечно УФРЛИЈА фрлачи добија резулата.

Десно до нас за прва пат босанците имаа еден левак кој фрлаше одлично успеа ЕДНА трска да фрла на 150+ и САМО на оваа трска имаше 3 риби. Истите мамци како и ние истите системи са мо ДАЛЕЧИНАТА РАЗЛИЧНА.

Да небидам погрешно разбран дека остатокот не бил важен ЗБОРУВАМ за една добиена риба во сектор А и сектор Б. За правење резулат потербни се оние детали за кој зборува Сергеј.

Секоја чест за СИТЕ крапџии како постари (поискусни) така и помлади надежни за одвоеното време и посветеност за ова светско првенство. Никого неможам да навредам туку едноставно ќе им се :NotWorthy: на СИТЕ, од компјутер не се учи се учи на вода.

Едноставно неможам да се лутам на логистика- поздина, за ненавремени информации, за немање комуникации со токи-воки (преголема далечина) немње телефонска мрежа во денешно време во Европска Унија,.....едноставно ДАЛЕЧИНАТА И КАСТИНГОТ Е НАШИОТ ПРОБЛЕ.


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 10:25 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Предраг НапишиCOLON
За жал она што како и минатата година го реков далечинат ни е проблем (немамае води каде што се лови на оваа далечина, немаме потреба од толкави далечинаи и најбитното НЕВЕЖБАЊЕ ЗА КАСТИНГ) најголемат дистанца со фрлен мамец (РЕАЛНА ИЗМЕРЕНА) беше 137м. не беше доволна за НИТУ една риба.
Значи ја утнавте работата у старт со тактика и информации за ловење на 90 метри со 0.35
Предраг НапишиCOLON
Сите екипи после првиот ден кој целосно направија замени или поединечно УФРЛИЈА фрлачи добија резулата.
А Нико не го земавте за фрлање? :hit_head:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 10:40 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Znaci sekoja godina isto pa isto, dalecinata pa dalecinata.
Pa sto barate da odite tamu koga osnovniot i edinstveniot uslov za da fatite riba ne ste vo moznost da go ispolnite? Ne e sramota da ne naucite da frlate, a tolku godini ste natprevaruvaci?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 10:48 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
ЦитатCOLON
.....најголемат дистанца со фрлен мамец (РЕАЛНА ИЗМЕРЕНА) беше 137м. ....
A koga ke procitam vakvo nesto ......
Kako gi izmerivte onie 7 metri? Da zemete so metro da merite i pak nema da mozete do tolku precizno da izmerite, ke zaokruzite na 135 ili 140. Pa na kastinzite neli imavte problem da izmerite 140 metri vo polukruzna linija i toa so metro, a sega znaete tocno deka ste frlile bas 137, a kaj komsiite pak ste izmerile 155 :hit_head:

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 10:49 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ako baba laze,rog ne laze.Nekolku pp za vreme na svetskoto od kapitenite na bosna ,srbija i hrvatska

Mudrinski zadnje hraniliste na 130m(zavrsi vtor vo sektor)
ima 4 hranilista 40.60.90.130m on je zatvarac i sa te strane riba dolazili u C sektor

Moji mi pricaju da su englezi lovili na 160.
Na kurac na 160m.Englezi dobijaju ribu uglavnom na neki kanal od 110m

Aladin u B sektor( do predrag) dve ribe je dobio na 138 m i zadnja na 145m,decko je jedini spreman od cele reprezentacije

Sve sto je proslo Hrvatima proslo je na nekih 150m a moj debil nije mogo da izadje toliko

Sve zavisi Jane ko je koga imao pored sebe

Bojanic peca na 150+,najnovi akn 3,75 lb i shimano technium mgs crni 0,25 najlon



Koj saka gi imam prepiskite od kapitenite

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS163164165166167ELLIPSIS228»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 63 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum