www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 9:26 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6566676869ELLIPSIS312»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 2:40 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
filip030682 НапишиCOLON
Krki НапишиCOLON

A be Kumanovac sveznajko ili profecinalec najdobar
i najpameten...Kade bre u eden moj post a sum clen na
uo na Ribar i takmicar na Ribar vide deka se slozuvam so kalendarot
i so ezerata koj se predlozeni vo ligata.
Najdi mi eden post kade sum se slozil pa duri i od Bitola
pisav deka ne mozam da dojadm na siostanok i deka tamu
se sobravme edna ekipa na takmicari dadovme predlog..
Jas pisav nekoi ne site znaci,isto i pisav deka citam deka nikoj ne se slozuva so kalendarot a vamo Predrag izleze so komendar deka na sostanokot site se slozile deka kalendarot e toj i site se slozile.Zosto ne mu repliciras deka toa ne e tocno deka tvojot tim misli poinaku,ima mnogu zosto.
Se vkluciv vo ovaa diskusija iako ne mi e mesto samo zatoa sto se iskonstruira sostanok na koj kako kaza vece Ico se znaese koj zaklucok ke se usvoi.
I da ti kazam vece koga mesas drugi sportovi,kalendarot ne go utvrduva sojuzot nego zaednica na prvoligasi i vo fudbal i vo kosarka znaci timovite koi ucestvuvaat.Taka da energijata stom site ste protiv kalendarot svrtija na druga stran.Netreba da si ekspert takmicar za da znaes deka nema da ima ili ke ima slab ulov vo april i pocetok na maj.

A ti cico Dule najdimi eden tvoj post kade ne se slozuvas so sefovite i jas sam ke se baniram vecno,
Предраг НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Sostanokot malobroen zavrsi.se slusnaa nekolku predloga I kostatacijata zacpocetok e deka kalendarot e toj.
Vasil uste ednas dokaza deka saka I gleda da se ovozmizi sve.megutoa vodite se tie.ke ima uste poribuvanje za da se uspee sto podobar rezultat da se napravi.
se ke se znae tocno odkoga ke bide zavrseno prijavuvanjeto na ekipite.
ima nekolku varijanti (federacija go zadrzuva pravoto da smeni) cdokolku ima pomal broj na ekipi ili ako edno od dvete ezera se ispostavi deka ne gi zadovoluva potrebite na mak.ligata
ostanuva koj misli da se prijavi pa da se vidi.ne ecisto 16 prijaveni I 10 prijaveni ekipi
Како што кажа Јане се слушнаа двете страни со што располагаме и кои би биле најдобрите опции. Она што е битно е дека сите си заминаа задоволни од разговараното. Опциите и водите се тие и дај боже да се остварат и некој други обеќани води -стази и патеки.
Предложено е да се организира лигата и во четири кола од кои две кола на Мавровица а две кола на Крушевско езеро со ротирање на страните (сектори на езеро) СЕ со цел да има поидеален резултат. Опција едно коло Мавровица, две кола Крушевско, опција две кола Мавровица едно коло Крушевско,....
Календарот е предложен и изгласан на УО на МРФ но незначи дека нема да има промени. Набитниот момент едека секој кој има намера да се натпреварува во лигата 2015-та да се пријави до предвидениот рок за да може да се види со кој број на екипи ќе биде лигата 2015-та.
Ајде прочитајте уште еднаш.

Не сакам во никој случај да се доведеме во погрешна насаока.

1. Календарот е предложен од натпреварувачка комисија и е усвоен на УО на МРФ.
2. За корекција на календарот постои место СЕ во свое време, (заради повеќе фактори како што претходно Ви образложив).
3. Сите кој беа на овој состанок најпрвин ја сослушаа нашата страна (МРФ) и откако ја образложивме целата ситуациа, се започна со разгледување и видување на другата страна (засегнатите крапџии).


п.с. Филипе ти како добар познавач на крапска лига во соседна Србија знаеш како е таму (до 31.01.2015-та се собираат домаќини за води на кои ќе се одржи лигата 2015-та, а до истиот датум е и пријавување на екипи за учество во лига 2015-та. Никој од тие натпреварувачи не знае дали му одговара календарот, дали му одговара водата,..)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 2:43 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Filip sve e toa ok...Pa jas i Dime imame barem 100 repliki za kalendarot i ezerata...
E sega nemora i ne znaci deka nasiot predlog ke bide prifaten...
Za toa se grizi naprevaruvacka komisija vo mrf a ja izbira uo na mrf....
Sega mene ako ne mi odgovara nesto problemot si go resavame vnatre vo zdruzenie...
Znaci si imame sostanok i na toj sostanok e zemen stav okolu takmicenjeto sto i kako bilo
ne mozam da ti naveduvam do detali...Ako nesto ne ni odgovaralo sekogas preku nasite clenovi
vo uo na mrf sme reagirale....
E sega kolku bil uspehot bidejki i tamu ide predlogot na glasanje...
A ovde e moe licno mislenje i na mene i na ostanati clenovi na forumot...
E sega ako nesto da treba da se smeni treba Ico da reagira vo babuna, Dimitar vo kocanskoto zdruzenie, Flore vo crna reka, Martin vo vardar i tie preku nivnite clenovi da reagiraat vo mrf....
E sega kalendarot go predlaga naprevaruvacka i bil usvoen i toj e...Sto se tice mene nema beganje zasto uste od sega se spremam za bilo kakvo vreme i uslovi da go povtoram i podobram toa sto lani go ostvariv..
I sve zavisi na kraj kolku ekipi kebidat prijaveni....
Daniel za selektor ke se najde bre drugar nekoj ozbilen takmicar so mnogu naprevari i znaenje...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 3:11 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
vasil НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
Predrag tie sto mi gi nabroja poiskusnite sto prisustvuvale so isklucok na Jane i na Pcinja da odlucese MRF da ja pravi ligata oni ke klimaa so glava.Mozda zvuci uvredlivo ali takov zaklucok izvadiv jas pratejki sto se slucuva od 2011 od onaa famoznata liga od cetiri tima pa se do ova,ludje koi sekogas se na korelacija so MRF.
Да се прашувам јас, гледајќи го твојот конкретен придонес во целава работа и особено невкусните критизерски постови, ако не се извиниш, би те банирал додека не влеземе во Европска Унија.
Зошто БАН Дуле, затоа што искажал свој став?
Неможе за тоа да се отсрануват членови од форум, форумов не е во служба на натпреварувачите а на сите членови.
ПС. за да не ви се мешат обичните смртници еве администрацијата на форумов нека ви направи посебен затворен дел каде што само натпреварувачите ќе може да коментирате тактики , мамци , без некој да ви се меша од страна!
Никој не спомна СТАВОВИ. Придавките му се многу пикантни и кога и тебе ќе те стави во кош со Г.З.ЛИ.А.И, а да не зборам за Тафта и помладите колеги. Доволно сум свесен дека секој може да искажува СТАВОВИ И МИСЛЕЊА, но нека се воздржи од лични етикетирања и анализи на карактери.

А ти чичино не си повикан мене да ме анализираш. Ако толку те интересира еве ќе ти помогнам. Јас активно соработувам со Рибар и неговите натпреварувачи, активно соработувам и со МРФ и можам комотно да си кажам дека сум дел од таа работа како натпреварувач. Аналогно на тоа се сложувам со тоа што впрочем и го работам. А тебе бидејќи толку си заинтересиран, еве јавно те повикувам, дај вгради една цигла, камче во приказнава, не само мези од страна. Дојди ти на еден состанок (јавен повик имаше на форумов), на еден натпревар, помогни. МОЈОТ СТАВ се совпаѓа со она што го работи Рибар и МРФ, бидејќи и јас го работам истото. Твојот е спротивен, ОК, дај превземи нешто по тоа прашање. Нека не ти биде крајна цел постирање на Форумот и етикетирање на оние кои работат.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 3:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Krki НапишиCOLON
Filip sve e toa ok...Pa jas i Dime imame barem 100 repliki za kalendarot i ezerata...
E sega nemora i ne znaci deka nasiot predlog ke bide prifaten...
Za toa se grizi naprevaruvacka komisija vo mrf a ja izbira uo na mrf....
Sega mene ako ne mi odgovara nesto problemot si go resavame vnatre vo zdruzenie...
Znaci si imame sostanok i na toj sostanok e zemen stav okolu takmicenjeto sto i kako bilo
ne mozam da ti naveduvam do detali...Ako nesto ne ni odgovaralo sekogas preku nasite clenovi
vo uo na mrf sme reagirale....
E sega kolku bil uspehot bidejki i tamu ide predlogot na glasanje...
A ovde e moe licno mislenje i na mene i na ostanati clenovi na forumot...
E sega ako nesto da treba da se smeni treba Ico da reagira vo babuna, Dimitar vo kocanskoto zdruzenie, Flore vo crna reka, Martin vo vardar i tie preku nivnite clenovi da reagiraat vo mrf....
E sega kalendarot go predlaga naprevaruvacka i bil usvoen i toj e...Sto se tice mene nema beganje zasto uste od sega se spremam za bilo kakvo vreme i uslovi da go povtoram i podobram toa sto lani go ostvariv..
I sve zavisi na kraj kolku ekipi kebidat prijaveni....
Daniel za selektor ke se najde bre drugar nekoj ozbilen takmicar so mnogu naprevari i znaenje...
Jas poznavam 2ca-3ca takvi.A tie sigurno nikoj ne gi stava vo igra za Kapiten.Taka da sigurno nema da bide kapitenot covek so mnogu znaenje,mnogu iskustvo vo ovoj sport i mnogu natprevari...veruvaj mi.
E sega od tuka se javuva revoltot do neko natrevaruvaci ,vklucuvajki me i mene.Kapiten koj nema poznavanje vo ovoj sport,treba utre da go slusam na svetsko i da mi ja kroi sudbinata i krajniot rezultat so negovoto NEznaenje.Plus toj istiot ke ja otfrli 4to plasiranata ekipa od liga,i toj ke odluci koj ke bide rezerven sostav.....Ti se molam...
Znaeme site so koi epiteti treba da raspolaga covekot so naziv Kapiten.

So ovoj moj post ..sakam da doobjasnam deka ne aludiram na nikoj posebno,tuku napisan e mnogu dobronamerno ,zatoa sto rabotite mora da pocnat da se menuvaat na podobro i nikako ne smeeme da si dozvolime da ne povtori ona sto bese do pred 3 godini.

pozdrav

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 3:54 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Kapiten spored mene e idealen Sergej i uste nekoj so takvi znaenja ama se retki i ne se nafakaat...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 4:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Krki НапишиCOLON
Kapiten spored mene e idealen Sergej i uste nekoj so takvi znaenja ama se retki i ne se nafakaat...
A koj vika deka Sergej ne se nafaka? A koj mu predlozil takvo nesto.Jas tvrdam deka i den denes nikoj mu se nema javeno ni da go opcue,a kamo li da mu ponudi kapitenska pozicija.
Nie Makedoncinjata imame eden problem .Patime od kompleks na visa vrednost i strav od omalovazuvanje.Se dodeka ne svatime deka imame luge za uspeh vo krapskiot sport,a poradi svoeto ego ,nikao ne gi implementirame vo ovoj film..se dotogas ke mislime deka mozeme se,a ustvari ne mozeme nisto.
Mozebi gresen e mojot stav,no ova e samo moe mislenje.

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 4:29 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sergej,Oliver-bitola,Toni Dukov,Zoki Smilcevski,Meco

odlicni takmicari so strategija i golemo iskustvo vo sve.nekoi nemozat poradi rabota a nekoi moze nesakaat.Treba da se prasaat oni prvo pa posle ovde da se komentira deka nikoj negi prasal.Za lani mislam deka Sergej bese prasan-mozebi imam kriva informacija a mozda i ne.
Mnogu e bitna logistikata na eden natprevar.Koga ke otidete na svesko ke vidite zosto.
Sekoja cest uste ednas na Vasil,koj dve godini dokazuva deka moze.Flore i risteto napravija nesto nezaboravno i sekogas ke gi pokazuvam kako isklucitelni luge.

Koj misli da bide kapiten mora serizono da se nafati kako i pozadinata.I netreba nikoj da dozvoli da mu se mesa vo strategijata.Znam koj nema da bide :D :D :D

Samo ova e nadvor od tema

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 4:38 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Предраг НапишиCOLON
Ќе Ви појаснам од каде е оваа идеја, и јас а и Васил Костов бевме на Корбу. Конкретно кај мене во А сектор немаш никаква дупка, нема никаков спруд, нема камен, нема дрво, рамна тепсија и повторно (за жал на сите а во право Келтан) рибата се повлекува во средина и оние кои имаа опрема, знаење, сила,...да излезат што подалеку 150+ први добиваат риба.
Каде сме ние во оваа ситуација и зошто е она 140м.+ само со олово?
Фрлаш маркер на 120м. храниш на 120м. а со била фрлаш т.с. ловиш позади хранилиште на 130м. На овој начин БАРЕМ малце ќе се доближиме до останатите.
Треба да одам на светско првенство и Милчо ми дава сод трска (звер) кој никогаш претходно не сум пробал да фрлам, Пепи ми дава три параболика Фриспирит (одлични трски) но никогаш претходно немам фрлано нити извадено риба со нив :head_bang: :head_bang: :head_bang:
Јане оди на светско во Португалија и Киза му дава одлична опрема (најдобрата во моментот) но за жал никогаш претходно Јане не ловел со неа :nono:
Крсте и Кременадла одат на светско првенство во Италија и добиваат повторно топ опрема која за жал прв пат ја пробуваат на езерото каде што треба да си топ спремен. :nono:

Без никаква навреда да некој се најде овде прозван само пробувам да Ви ја доловам ситуацијата кеда сме ние неспремни.
Korbu e edinstvena kada od toj tip i niedna druga takva kada nema..Imas iskustvo i toa go znaes i prestanete veke so korbu.Od korbu navaka se faka na tri razliciti vodi i ke se faka i vo idnina.Nemoze reper da bide edno ezero ......prestanete da gledate drugi ,gledajte se sebesi.

Da jane imal najdobra oprema i sto ako ja imal.Rabotel na dalecina pogotovo na tie uslovi kade moze kompletno da raboti,(ne samo Jane tuku i Oliver) ne si sam vo ekipa nego dvajaca-ako nekoj peca sam toa e druga rabota,jas sekogas sum gledal da raboti ekipai nebese tamu rabotata kako nekoi da nemame udar ,nego previse sitna riba(znaci fakt raceto koe dve godini ne zeza-kapitenot maler raka) :D ,mnoogu ste greska so taktikata izlezi napred.treba da imas taktika od pocetok do kraj.ako neizrabotis kako sto treba frlaj ti 200 so osamen mamec sekogas ke bides pozadi onoj koj raboti na 100 kompletno.ama ocigledno dzbe zboruvam i buntovnik sum bezpotreba.nekoi raboti nema da vlezat vo glava bez razlika kolku i da gi pisuvas.Ke vidime godinava dokolku se prijavat ico i pepi dali e do dalecinata ili do majstorijata ;) ;) ;)

toj sto iskusil mnogu oprema lesno ke se privikne na nova-prmer e oliver koj dve godini vezba pred svetsko so razlicna oprema sekoja godina i ima rezultat.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 4:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
JaneMK НапишиCOLON
Sergej,Oliver-bitola,Toni Dukov,Zoki Sm ... tvo vo sve.nekoi nemozat poradi rabota a nekoi moze nesakaat.Treba da se prasaat oni prvo pa posle ovde da se komentira deka nikoj negi prasal.Za lani mislam deka Sergej bese prasan-mozebi imam kriva informacija a mozda i ne.
Mnogu e bitna logistikata na eden natprevar.Koga ke otidete na svesko ke vidite zosto.
Sekoja cest uste ednas na Vasil,koj dve godini dokazuva deka moze.Flore i risteto napravija nesto nezaboravno i sekogas ke gi pokazuvam kako isklucitelni luge.

Koj misli da bide kapiten mora serizono da se nafati kako i pozadinata.I netreba nikoj da dozvoli da mu se mesa vo strategijata.Znam koj nema da bide :D :D :D

Samo ova e nadvor od tema
Odlicno Jane, gore navedenite vo potpolnost ke ja zavrsat svojata rabota.I Jas bi gi predlozil istite.
Samo mi se nametnuva edno prasanje. Sto dokolku kapitenot resi da promeni ekipa poradi slab rezultat,dali nekoj od takmicarite ke se slozi so toa bez pogovor?
E toa treba da bide predmet na diskusija,samokriticnosta i poslusnosta i doblesta na takmicarite.
Do sega ne se desilo,a trebalo da se desi i nikoj ne bil smenet.Pa zosto se togas rezervite ako ne za promena.
Od nekakvo moe iskustvo kapitenot e predi se toj sto ke gi nabljuduva i prati ekipite koj kolku i kako raboti.
A za logistikata se ostatokot od delegacijata,vo koja treba da se kontinuirani ucesnici vo liga ili luge so natprevaruvacko so iskustvo.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 5:03 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Koga veke plaka sve FEDERACIJA taka treba da bide.Megutoa treba da bide kapiten nekoj so respekt. i po mene glaven vo celata reprezentacija.Toj e glasot sto se slusa a ne on da slusa drugi.Dali ke uspeat neznam ama se nadevam deka ke bide kako portugal

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6566676869ELLIPSIS312»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 72 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum