www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 7:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6263646566ELLIPSIS312»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 8:42 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
Decko vie od ribar ili bar del od nego imate eden problem,nemate svoe jas sekogas se vrtite preku ramo i gledate da ne ve zirka nekoj,da ne se zamerite so nekoj pa pogotovo ako e na fukcija.Znaes nekogas za napredok treba i da kritikuvas na cel glas,a ne da trcas po tudj g...
:hit_head: :hit_head: :hit_head:

Чекај уште еднаш

:hit_head: :hit_head: :hit_head:

Јас не знам дали некој повеќе од нас критикува во државава од оформувањето до денес. Мислам не, а ти? ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 9:02 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Предраг НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Sostanokot malobroen zavrsi.se slusnaa nekolku predloga I kostatacijata zacpocetok e deka kalendarot e toj.
Vasil uste ednas dokaza deka saka I gleda da se ovozmizi sve.megutoa vodite se tie.ke ima uste poribuvanje za da se uspee sto podobar rezultat da se napravi.
se ke se znae tocno odkoga ke bide zavrseno prijavuvanjeto na ekipite.
ima nekolku varijanti (federacija go zadrzuva pravoto da smeni) cdokolku ima pomal broj na ekipi ili ako edno od dvete ezera se ispostavi deka ne gi zadovoluva potrebite na mak.ligata
ostanuva koj misli da se prijavi pa da se vidi.ne ecisto 16 prijaveni I 10 prijaveni ekipi
Како што кажа Јане се слушнаа двете страни со што располагаме и кои би биле најдобрите опции. Она што е битно е дека сите си заминаа задоволни од разговараното. Опциите и водите се тие и дај боже да се остварат и некој други обеќани води -стази и патеки.
Предложено е да се организира лигата и во четири кола од кои две кола на Мавровица а две кола на Крушевско езеро со ротирање на страните (сектори на езеро) СЕ со цел да има поидеален резултат. Опција едно коло Мавровица, две кола Крушевско, опција две кола Мавровица едно коло Крушевско,....
Календарот е предложен и изгласан на УО на МРФ но незначи дека нема да има промени. Набитниот момент едека секој кој има намера да се натпреварува во лигата 2015-та да се пријави до предвидениот рок за да може да се види со кој број на екипи ќе биде лигата 2015-та.
Ајде прочитајте уште еднаш.

Во ред е да се критикува НО никако не е во ред да се омаловажуваат крапџии со искуство а кој беа на овој состанок
- Лубомир Кајсторовски, еден од најредовните учесници во крапските лиги до сега во РМ кој дури и кога имаше бојкот беше учесник во лига натпреварите,
- Почитуваниот професор Душко Иванов со низа натпревари како во лигите така и во купови во РМ,
- колегата Милчо Иванов исто така учесник во повеќето лиги и купови во РМ па и надвор,
- колегат Јане Мојсовски учесник во постарите како и поновите лига натпревари како и многубројните учества на разни купови како дома така и надвор од РМ,
- како и помладите колеги Кременадла и Тафта кои се активни учесници во последниве лига натпревари и купови во РМ.

Секој има право на свое мислење и може да се согласи со останатите или да не се согласи, може да предлага, може да критикува но несмее да омаловажува никого.

п.с. секогаш постојат такананречени минери или луѓе кој сакаат нештото да неуспее, бараат раздор во групата на добромислениците, но верувајте дека истите овие секогаш испливуваат на површина и лесно ги препознаваат сите.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 9:02 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
mene ne mi e jasno kako moze takmicarite da biraat kade sto kako ?
i na nasive ne im odgovara Katar pa toa e toa..
Da se davaat sugestii e ok,megjutoa toa ti e toa bace sakas takmici sakas ne.
Druga rabota,nemojte be deckive ili ribar vo usta da gi stavate koga se raboti za sportski krapski ribolov bidejki ne smee da se zaboravi po civa vina se vrati od mrtvite sportov...
I so Filip se sogladuvam so nekoi raboti,na primer deka i nie imame pravo na mislenje iako ne takmicim.

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 9:18 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
znaci tie sto bea mineri ne se relevntni u ribolovot u mk, site tie od vcera se iako nekoj ima natgorevari kolku site nemineri zaedno :lol:
problemot e sto ligata e tesna ne dobro organizirana i ne se poceka i prifati ni edno mislenje od site akteri koi trebase da nastapuvaat..
pa ne moze za 1 mesec liga da naravis i nemoze da sporeduvas voda so malo ezero,,
da jas sum za krusevo i veruvam deka poveke go znam i go sakam od site vas kako ezero za krapski ribolov, no ne e za liga natrevar kade sto moze da go sporedis so edna voda kako mavrovica, toa sakame da vi go objasnime, a se racuname kako mineri.......

sostanokot trebase da izgleda poinaku ne vaka,,na toj sostanok imavte covek koj se saka da zaebe a ne peca liga,, e toj e miner, a ne nie sto ne bevme, od takvi kameleoni i prodadeni dusi mi e preku stapov ikreno da vi kazam,,

znaci jas glup sum sto sakam da pecam i probam nesto da pomognam za da bide podobro so moite diskussii, ne kolegi, poloso e toj sto vi vika bravo tamu, sto vi gi ladi jajacatA i mislite deka ve podrzuva a ostanatite site zaedno ne naodga krivi oti ne sme bile seriozni....
e sega zaprasajte se site koj e toj, ne go spoenuvam site go znaete, i mnogu daleku frla da se razbereme...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 9:32 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Предраг НапишиCOLON
Колеги ајде доколку имате потреба за разговор околу календарот за крапската лига утре некаде околу 14-15 часот да седнеме некаде во Скопје и да подискутираме. Јас, Васил Костов, Кире Бадар, се надевам и Сашо би дошле и би ги сослушале Вашите сугестии и предлози.
Ова средба би се одржала се разбира доколку има навистина сериозна намера за разговор и на која сердба би присуствувале , Ицо, Јане, Милчо, Тафта, Диме, Дуле, Мики, Пепи,....
ico baits НапишиCOLON
se sto ke dogovorite go prifakam..soberete se i razgovarjte, iako ke bidam od utre sekoja den u sk, ne mozam da dojdam,,
Ицка не си ми јасен дали мислиш дека некој прави нешто против тебе или :confused:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 10:21 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Па со календаров сами себе се саботираме Предраг.. не ли е јасно сето тоа?

Наместо да прогресираме одиме наназад.. се враќаме.. ако има повеќе учесници ке правиме 2А/2Б.. кој знаеш и сам дека се тотално не фер.. а во исто време бараме да сме повеќе учесници.. парадокс Македонче..

Второ.. мое мислење е дека Крушевско се форсира поради реклама за локална самоуправа.. лутете се колку сакате и зборете дека нема политика.. ама мое гледиште е дека има.. ОК е да има.. ајде ке го голтнеме сите ние и тоа.. ама сепак мислам дека се повеќе се навраќаме на лига со 5-7 тимови учесници.. ;) Се бутка некоја вода насила за добра ама сите ние знаеме дека не е.. па од таму ова мислење.. поврзано и со порибувањето..

Трето.. не присуствував на состанокот затоа што имав обврски.. а предвреме знаев каков ке е изходот.. „дечки.. тоа е тоа.. ако ви одговара ок.. ако не ич не ни доаѓајте у лига..“.. пак Парадокс.. :)

Се уште не сум сигурен дали ќе учествуваме во лигата.. Причината за тоа е 2А/2Б..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 10:39 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Ајде ќе Ве прашам сега како ќе коментирате сите заедно доколку се каже следново:
- три кола Мавровица со три сектори со датуми за кои мислите дека Вие треба да се,

и по второто коло по претпоставка дека во Мавровица има крап (стар), оној кој е порибен сега (200кг. крупен) и оној (кој е ветен дека ќе се пориби 300-400кг.) и ситуацијата по завршено второ коло имаме само 5 екипи од 15 со улов??? :confused:
На ред е третео коло одлучувачко (и веќе со коментарите, овде нема риба, ја истребија, ја потаманија,...јас знам да ловам, набавив хемија од Англија, микс од Германија,....ама лоша позиција,.... бла бла бла) а треба ќе повторам трето коло по кое треба да им честитаме на победниците и да им кажеме дека се најдобри за 2015-та??? :confused:

Уште едно прашање - Мартин дали мислиш дека е исто да ловиш на брана, кај воденицата и кај жолтиот брег во Мај и Јуни? Сите три сектори имаат длабочина од 3 метри а сепак има разлика (улив и брана) а пак треба да одлучи рачето :secret:

И ќе се сложам со Ицо дека Мавровица не се споредува со Крушевско (не е исто 500кг. карп во Мавровица и 500к. крап во Крушевско) :shake_hand:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 10:41 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Иако знам дека сѐ се прави за да се помогне.. знам дека Васил од петни жили сака да биде се како што треба.. и од сегде да добиеме помош.. од градоначалниците.. се е тоа одлично.. збор немам за тоа..

Крупево треба да е алтернативна патека доколку има помалку од 12 екипи.. тоа е мое мислење..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 10:44 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
JAs kazav.mnogu ubavo se razgledani site tri solucii.Vo dva meseci pokraj praznicite tolku se rastega
Idealno bi bilo koga bi bile 9 ekipi i 2 mavrovica 2 krusevo so rotiranje na ekipite.taka faktor sreka e isklucen skroz.
aloo koj ja fakal Mavrovica na takmicenje mnogu ubavo znae kolku krap se vadi,duri i koga imase riba vo toa ezero,sega isposteno moze da se nadervame deka noviot krap ke udira,ama ne e crnicani nego 5-6 pati pogolemo

Martin toa e i pisano vo mojot post.sve zavisi do 31.03 ili do koga ke bide krajniot rok na prijavuvanje

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 10:55 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Предраг НапишиCOLON
Уште едно прашање - Мартин дали мислиш дека е исто да ловиш на брана, кај воденицата и кај жолтиот брег во Мај и Јуни? Сите три сектори имаат длабочина од 3 метри а сепак има разлика (улив и брана) а пак треба да одлучи рачето :secret:

не е исто и неможе да е исто, незнам што сакаш поточно да ме прашаш.. или на што алудираш со прашањево...!!??
Предраг НапишиCOLON
И ќе се сложам со Ицо дека Мавровица не се споредува со Крушевско (не е исто 500кг. карп во Мавровица и 500к. крап во Крушевско) :shake_hand:
Епа чим така.. ај сите кола да ги направиме на крушевско.. тоа ко најлогично решение :) и да има максимум 12 екипи..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6263646566ELLIPSIS312»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 68 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum