www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 7:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS312»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 9:02 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
JaneMK НапишиCOLON
Eve kako malku info.
Znaete li momentalno kaj ke bide svetskoto???
Na ogromna voda so primeroci i nad 30 kg kako i mali od 2-3 kg.Info e deka Spanija e najgolem izvoznik vo svetot na tigrov orev.Pa mucnete malku pa razmislete kaj ke odite vo liga
Lake Meguinendza
cityCASPE
Езеро (брана) на Ебро, со голема осцилација на водата. :lollol:
Гледав слики и разговарав со шпанците. Има огромни риби, ама доминираат капитални примероци на .........СОМОВИ.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лaф муaбет 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 11:29 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Pokani gi takmicarive nasi sto se plasat ligata da bide edno kolo na prespansko da vidat so svoi oci deka i na golemo ezero se lovat krapovi . . . :D
Јас би сакал да биде барем едно коло на Преспа, верувам дека ќе има добар улов
Ako se ima i troska razum taka i treba da bide .Samo koj sme jas i ti da im solime pamet :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лaф муaбет 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 11:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Филип НапишиCOLON
Јас би сакал да биде барем едно коло на Преспа, верувам дека ќе има добар улов
Фино ке биде на ПЕ и јас сум за,само да се организира убаво да нема пајаци како што напишав во „забранетите„ теми,како мрежи,чамци и други непријатности :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лaф муaбет 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 3:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Dimitar НапишиCOLON
Фино ке биде на ПЕ и јас сум за,само да се организира убаво да нема пајаци како што напишав во „забранетите„ теми,како мрежи,чамци и други непријатности :)
ако биде таму -- тогаш ке има прав крапски натпревар, батали мрежи пајаци, не е лесно како на црничани да се исцрпи рибата :D
јас би рекол 2 кола преспанско- зиг риг да се проба на раат и да сеисфрли и прихрани кој колку има способност подалеку и едно жабени во рибникот - да се види и тука мајсторија на вадење на количина

само така ке се мотивираат оние кои такмичат да повежбаат асолно со фрлачки дисциплини и прихранување на далеку, а и во рибникот ке мора да покажат кондиција -- оние кои ке ја погодат добитната.

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 3:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Повелете драги колеги крапари и вљубеници во спорт, постовите се префрлени...може да се надоврзете.

Добар тек... :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 3:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
остај текот што ти фака умот за преспанско не кажа ништо ?

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 3:42 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Јас сум со двете раце ЗА. Редно е да се проба. Може и надвор ќе ни тргне. :D
А за мрежари и чамци убеден сум дека барем за натпреварите може да се издејствува строга контрола.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 3:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Мислам дека несериозно ќе се сфати натпреварот веднаш после 12 часа доколку има екипа без улов. Ајде ете после 24.
Ќе почнат телефоните да фрчат, што е ова ау...што праиме глупости...

Да бидеме реални, таа вода е одлична...колку сме ние спремни да ловиме таму е (технички, морлано, психички) е сосема друго.

Рипаме сеа, ааа ТОП супер...друго е се во бокс!! 360 степени е различно.

Немам предлог никаков.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 3:49 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
за мрежари и чамци има закон -- ке има концесионер, башка и МРФ ке има можност да ја вонредно искотролира таа вода/стаза со рибочуваварската екипа и инспекторатот
- тоа е нај лесниот дел да се среди, на стазата која ке се определи мува да не прелета. кој ке се фати таму ке го јаде па така сите ке ја избегаваат

ако се усвои оваа стаза -- ке се има можност да се лови и на зигот што е доста битно за понатаму во натрпевари и за супех а и кој сака ке може да си истренира кога сака на таа вода
и пред натпреварите/термините за лига

- жабени ке биде ограничено како што беше и црничани пошто е приватен рибник за тука како ке ја договори МРФ со Газдите

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 03, 2014 3:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
spiro_jas НапишиCOLON
за личната припременост - имате езера во околината кои нудат и има можности(да се извади многу риба) да секој приватно си тренира зигови, количини на риби, работа со прихрани и мамци, зафрлувања и се друго и секој може индивидуално да си се припрема како има финансии и ...............

на такмичење --- ништо од тие вежби можи да не ти профункционира ако комшиите се поспособни од тебе и имаат подобра тактика од твојата тие ке извадат 500кг а ти можи и за една да се молиш да ти удри на било која вода ДИВА ИЛИ КОМЕРЦИЈАЛА нема врска
ИМА
-добра и лоша позиција
-добра и лоша тактика
-знае или не знае да фати риба во таа вода и во тој склоп на околности во кој се тимот задесил
*Тоа настојување не е затоа дека се плашиме од дива вода,бидејки еве конкретно јас и ортаците 99% ловиме на дива вода и ни одговара,по ефтино ке минеш итн,целото настојување за порибена или по богата вода е за да се извадат повеке риби бидејки само така ке дојде до израз знаењето,техниката и тактиката,со еден збор нема 2-3 риби да ги одлучат победниците.Друга работа е тоа што јас не сакам некој рибник како Жабени,Гого,Сандански,туку да биде дива вода во која ке има доволен број на риба,а не некоја измрежарена уништена вода во која има 5 крапа во цело езеро.
*Без ралика на која вода ке биде светското таа вода сигурно ке биде добро порибена.
*За Преспанско е ок,има риба,има терен се убаво само да има некој да го чува барем недела дена пред натпревар да нема мрежи,рибари,чамци на стазата.
*До сега било како било,работата е за во иднина да биде подобро.До сега беше на Црничани каде се ловеше на 20-30метри на повеке позиции,се извадија многу риби ај да кажам без намера да омаловажувам на едноставен начин на шекерац итн. Па кога отидовме на светско се соочивме со скроз различен начин на риболов и го видовме резултатот.
*Лигата за да ја крениме на повисок ранг и да се користат повеке техники,тактики,мамци и да биде една врста на светско во мало,таа треба да се одржи на вода каде има услови за тоа,значи каде има доволна количина на риба.Не може на вода со малку риба,наплашена од мрежи,струи итн ни да си играме да пробуваме еден куп тактики,мамци итн ке се концентрираме на една тактика,мамец кој ни е проверн за таква вода,а такви ни се повекето.
*Црничани е приказна за себе,се збореше многу на таа тема да не ја тупам повторно.
*Тоа ке „ИМАМЕ„ 7-8 риби не мислев за мојата/нашата екипа туку општо на сите кои ке учествуваме во лигата.
*Како си ти сигурен дека нема да се извади таа количина на Жабени или на слично некое место??
За лична припременост и на такмиње се демантираш сам.
Што ако јас тренирам на Гогомонд сам,вадам еден куп риба,ми работи зиг ово оно триста чуда и се ми работи,нормално дека ке работи ако си сам и да нема некој да фрли подобра храна од тебе,да има техника подобра и др.Тогаш ке се дигнам во облаци и ке мислам дека сум комплетен. И?? На натпревар кога ке имам уште неколку екипи околу мене,со подобра технка,мамци итн се тоа што си мислел дека е добро ке ти падне во вода..

@Спире, ови ти е реплика на твоите зборови кои ми ги обележа со црвено од мојот пост.

PEACE :shake_hand: :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS312»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 74 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum