www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 11:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS43»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 8:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Филип НапишиCOLON
Дaниел, вo сите тoчки гo препoзнaв Келтaн. И сaмo Келтaн.
Pa za nego go pisuvav postot..samo ne go posociv so ime,za da ne se nadue kako paun... :D
Samo vie drapjte mi go drugarceto od prilep,ama da znaete deka 99% za se e vo pravo ..ova najozbilno ;)

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 8:46 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
daniel_veles НапишиCOLON
Temava e odlicna ,ama nikoj ne ja svaka ozbilno i nema ideja so i kako ponatamu.
Eve edno moe viduvanje na nastanite vo idnina..daj boze da mi se ostvarat

1 .prvo i oznovno ..selektor na reprezentacija koj pominal mnogu prvenstva i znae mnogu i vo delot na casting i vo delot na prihrana i rabota istata.Istiot ovoj selektor da go sostavi timot sto ke ja predstavuva nasata drzavicka na svetsko prvenstvo i cela godina ke bide posveten na treninzi so istata i kovanje na strategii (a.b.c.d.e.f. i.t.n.) ne se odi na svetsko so edna strategija.

2.logistika i sponzorstva...uste od naredniot mesec da se pocne so sobiranje na sredstva za idnoto svetsko prvenstvo,bidejki toj e najteskiot i najdolgiot proces vo celata vaa prikazna.Malku e 1 mesec (po zavrsuvanje na ligata ) da se najdat zdravi sponzori i solidni sredstva.

3.takmicari..sekoj takmicar da mora da gi ispoluva site potrebni preduslovi za natprevar ..vklucuvajki ja i opremata .Istite isto taka ke imaat skoro edna godina da najdat sredstva i sponzori da ja nadgradat svojata oprema koja ke bide prilagodena za sekoja voda.parabolici imame site,koj meki,koj tvrdi ,koj fast action,koj slow action i.t.n. no takmicar bez dva seta na stapovi ,megu koi i onie za extremni castinzi...jok.

4.Grbot od strana na federcija-ova e klucen del vo mojava zamislena prikazna..Bez niv..nisto.Mislam deka od godina na godina MRF uspeva da ispadne vo presret na site nas koi sme bile na svetski prvenstva i znaeme deka duri i kuvar ima obezbedeno da ne rani i poi.patot obezbeden,jadenje cakum-pakum,pienje i na staza i nadvor od nea.Sekoja cest i daj boze da prodolzat so ova tempo.Istata ovaa MRF,so vreme da moze da obezbedi i sredstva za poseta na vodata na koja ke se odrzuva ovoj nastan.Bez toa ..pak ke slusame rekla kazala i pak ke ne akaat na 7mi kolosek.Pa duri otposle ke ja doznaeme surovata vistina koj i na sto vadel.

Jas mislam deka samo ovaka moze da se desi nesto pozitivno vo ovoj nas sport.Se dodeka ne se osvestime i da svatime deka bez iskustvo i finansii ne se odi na vakov sampionat...ke bideme goli i bosi kako dosega.
Ima eden decko od Veles...Koj nekolkumina go spomnaa,a nikoj ne dade nisto konkretno vo vrska so nego.
SPORTEX Sergej.. ovoj covek pod itno mora da se aktivira vo ovaa nasa bajka.neznam kolku ke se slozat so mene,ama covekot e eden od najdobrite frlaci vo MK,i eden od najdobrite takmicari.
Sergej druze...poveli izjasni se dali se soglasuvas so mene ili ne..Znam deka od vreme na vreme zirkas po forumov :D

Ve zamoluvam..koj e za ..da krene raka :lol: :lol: :lol: :lol:
камоли да се пријават и да сакаат да бидат од помош луге како сергеј неговиот колега оливер, и грото крапџии кои вие повеке ги знаете а имаат и знаење и искуство во натпревари

таквите луге со сегашните можности и поволности кои ги нуди мрф во моментот можат да направат и изградат добра репрезентација, добра хиерархиска поставеност во неа да се знае кој што и како работи во секој момент од тој натпревар
да помогнат на било кој такмичар со се што е поврзано со крапскиот риболов - такмичарски дел зборувам
со совети, и со лична пракса

некаде напишав и пак ке напишам

Ако мрф и натпреварувачка комисија до другата година не успее да сплоти таков тим од логистичари, тренери, капитени, ментори, некаква селекција за натпревари во лигата пак ке биде како и оваа ЧИЧКО ПУШТИ ЛЕТКИ и трчкарање по авионот

или крајно решение, парите за горивото каде и да биде светското, јадење пиење како и годинава, по еднен пакет шекерац на дуо и нешто прихрана, логистиката ке нема потреба да се мачи, доволен е капитен еден колку да не сме без него, ете можам и јас да бидам или келтан :D
- боили секој сам ако сака нека прави ако не нека тера шекерац

и ке тераме со НОВО ИСКУСТВО пак побогати ке бидиме за во иднина, абе не знам како не ви се смачи од тоа берење на искуство и мавање со глава во зид

се дури не влезат асолни луге со асолни издржани предлози и искуство во главата на репрезентацијата -- нема ни да составиме репрезентација како треба
- нај голем терет ке сносат натпреварувачите и тие ке го изедат за се - е така салам ке се омасови крапскиот спортски, само кој ке биде два пати изгорен со ред третиот пат тешко дека ке го видите во таа конкуренција за репрезентација

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 8:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
spiro_jas НапишиCOLON
daniel_veles НапишиCOLON
Temava e odlicna ,ama nikoj ne ja svaka ozbilno i nema ideja so i kako ponatamu.
Eve edno moe viduvanje na nastanite vo idnina..daj boze da mi se ostvarat

1 .prvo i oznovno ..selektor na reprezentacija koj pominal mnogu prvenstva i znae mnogu i vo delot na casting i vo delot na prihrana i rabota istata.Istiot ovoj selektor da go sostavi timot sto ke ja predstavuva nasata drzavicka na svetsko prvenstvo i cela godina ke bide posveten na treninzi so istata i kovanje na strategii (a.b.c.d.e.f. i.t.n.) ne se odi na svetsko so edna strategija.

2.logistika i sponzorstva...uste od naredniot mesec da se pocne so sobiranje na sredstva za idnoto svetsko prvenstvo,bidejki toj e najteskiot i najdolgiot proces vo celata vaa prikazna.Malku e 1 mesec (po zavrsuvanje na ligata ) da se najdat zdravi sponzori i solidni sredstva.

3.takmicari..sekoj takmicar da mora da gi ispoluva site potrebni preduslovi za natprevar ..vklucuvajki ja i opremata .Istite isto taka ke imaat skoro edna godina da najdat sredstva i sponzori da ja nadgradat svojata oprema koja ke bide prilagodena za sekoja voda.parabolici imame site,koj meki,koj tvrdi ,koj fast action,koj slow action i.t.n. no takmicar bez dva seta na stapovi ,megu koi i onie za extremni castinzi...jok.

4.Grbot od strana na federcija-ova e klucen del vo mojava zamislena prikazna..Bez niv..nisto.Mislam deka od godina na godina MRF uspeva da ispadne vo presret na site nas koi sme bile na svetski prvenstva i znaeme deka duri i kuvar ima obezbedeno da ne rani i poi.patot obezbeden,jadenje cakum-pakum,pienje i na staza i nadvor od nea.Sekoja cest i daj boze da prodolzat so ova tempo.Istata ovaa MRF,so vreme da moze da obezbedi i sredstva za poseta na vodata na koja ke se odrzuva ovoj nastan.Bez toa ..pak ke slusame rekla kazala i pak ke ne akaat na 7mi kolosek.Pa duri otposle ke ja doznaeme surovata vistina koj i na sto vadel.

Jas mislam deka samo ovaka moze da se desi nesto pozitivno vo ovoj nas sport.Se dodeka ne se osvestime i da svatime deka bez iskustvo i finansii ne se odi na vakov sampionat...ke bideme goli i bosi kako dosega.
Ima eden decko od Veles...Koj nekolkumina go spomnaa,a nikoj ne dade nisto konkretno vo vrska so nego.
SPORTEX Sergej.. ovoj covek pod itno mora da se aktivira vo ovaa nasa bajka.neznam kolku ke se slozat so mene,ama covekot e eden od najdobrite frlaci vo MK,i eden od najdobrite takmicari.
Sergej druze...poveli izjasni se dali se soglasuvas so mene ili ne..Znam deka od vreme na vreme zirkas po forumov :D

Ve zamoluvam..koj e za ..da krene raka :lol: :lol: :lol: :lol:
камоли да се пријават и да сакаат да бидат од помош луге како сергеј неговиот колега оливер, и грото крапџии кои вие повеке ги знаете а имаат и знаење и искуство во натпревари

таквите луге со сегашните можности и поволности кои ги нуди мрф во моментот можат да направат и изградат добра репрезентација, добра хиерархиска поставеност во неа да се знае кој што и како работи во секој момент од тој натпревар
да помогнат на било кој такмичар со се што е поврзано со крапскиот риболов - такмичарски дел зборувам
со совети, и со лична пракса

некаде напишав и пак ке напишам

Ако мрф и натпреварувачка комисија до другата година не успее да сплоти таков тим од логистичари, тренери, капитени, ментори, некаква селекција за натпревари во лигата пак ке биде како и оваа ЧИЧКО ПУШТИ ЛЕТКИ и трчкарање по авионот

или крајно решение, парите за горивото каде и да биде светското, јадење пиење како и годинава, по еднен пакет шекерац на дуо и нешто прихрана, логистиката ке нема потреба да се мачи, доволен е капитен еден колку да не сме без него, ете можам и јас да бидам или келтан :D
- боили секој сам ако сака нека прави ако не нека тера шекерац

и ке тераме со НОВО ИСКУСТВО пак побогати ке бидиме за во иднина, абе не знам како не ви се смачи од тоа берење на искуство и мавање со глава во зид

се дури не влезат асолни луге со асолни издржани предлози и искуство во главата на репрезентацијата -- нема ни да составиме репрезентација како треба
- нај голем терет ке сносат натпреварувачите и тие ке го изедат за се - е така салам ке се омасови крапскиот спортски, само кој ке биде два пати изгорен со ред третиот пат тешко дека ке го видите во таа конкуренција за репрезентација
Eve denes 30/09/2014 god..se sluci i toa cudo.PRV PAT DA SE SLOZAM I JAS OVa bitolskovo dupnimandalo :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand:

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 9:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
браво што се изнамачи да го прочиташ постот, само во португалија ти викаше чичко пушти летки а и те сакате дождот дури кобрираше од смрдливите боили :head_bang:

се дури не ја некој паметен прекине таа традиција на ИСКУСТВО ке бидеме 1ви ама во берење искуство, башка џабе трошоци се прават :filip:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 9:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
daniel_veles НапишиCOLON
Samo vie drapjte mi go drugarceto od prilep,ama da znaete deka 99% za se e vo pravo ..ova najozbilno ;)
Се согласувам дека за многу работи е во право. Слични сме, скоро секогаш сме во право, само лошо го соопштуваме тоа ;)
I posle jas se drapam me kritikuvaat :hit_head:
saso НапишиCOLON
Za zal kolku i da se udirame vo gradi deka finansiskata konstrukcija ja napravivme sepak falat pari. Veruvam deka vaka organizirani i so tolku mali licni trosoci ne se odelo porano na prvenstva. Delumno se pokrivale od svoj dzeb.
Sepak nie ke uspeeme da sobereme pari za osnovnite potrebi no ne i za dobar rezultat.
Naslusnav, JAR uste prviot den uvidele deka so trskite sto gi imaat ne uspevale da dofrlat nad 140 m. Utredenta im bile doneseni po 6 novi trski od ekipa.
Slusam za budzeti od 200.000 USD. EEEej
Ne go mozeme toa, ne mozeme ni mnogu pomalku.
Pa i lani i predlani imaa strasno golem buzet ,sekogas imaat nelimitiran budzet da obezbedat se sto mislat deka im treba . . .kade im se rezultatite ? Kolku mislis deka Hrvatite imaa budzet ? Jas mislam deka i tie kako nas krpat da pojdat ....
Me interesira tvoj zaklucok od site informacii koj gi imas ..KADE utnaa nasite ? JAs znam deka ne e do parite i siguren sum milion posto vo toa ! Ste se cenkale za avtobus , ama gi odnese cenkan necenkan .Cenkanje za jajca ama se obezbedile i tie . .KADE utnaa ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 9:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
само шекрацот за вас, и терајте светско до без свест, илјада години искуство ке се бери ама памет нема да ни дојде
можиме книги да објавиме за искуството во крапскиот риболов. барем после светското ке нема потреба од вртење на муабетите кон зафрканции и избегавање на одговорности, криење на катастрофалните грешки, пропустите да не речам глупирања таму и ................... муабети кои ке се нормално рашират од послем

и не важи за сите има и сурови дрва помегу сувите кои горат во истата печка

штета за идните млади генерации - каде ке зафатат и на какви темели ке почнат да се градат како такмичари

искуство, искуство и само искуство :foottap: :head_bang:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 9:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
3-4 pati zajarki ili finzula kup
2-3 pati pelagicevo kup
3-4 pati mika alas i peskara cup

ova zboram godisno.posle toa se spremni.Ovde u MK jok

edno da vi e jasno netreba samo da se zafrla treba da se vadi riba na 130 m so 0,25 ili 0,22 konec so 5-7m predvez.Ama prvo treba da ja fatis a ne na prazno mavanje.Da svatis kako jade i na koj nacin.

receptot e pogore i nieden drug.samite posle ke bidat so pouka i iskaleni

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 10:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da neka ubavo sekoj gi pogledne rezultatite vo ovaa tabela ,ne slucajno ja staviv i ce mu bide jasno kolku izbor i od koj kalibar takmicari ima HRVATSKA i ZOSTO ima ..Pa imaat samo ovde bre dva tima za svetsko . .. .
Keltan НапишиCOLON
Copy-paste od http://www.cro-carp.com/ esenski kup na ezero Ontario ....eve gi razultatite .Ova e sigurno edna od pricinite zosto Hrvatska e zasluzeno na tronot denes :D

Uhhh upravo se vratih s Ontaria...ljudi moji kak je tam napeto...pravi triler...za razliku od prijašnjih kupova savska strana je eksplodirala...uživao sam nekih 40 sati kao promatrač...


večernja vaga 19 h


1. CT SECRET BAITS - 335,525 KG - SAVSKA - amuri grizu ko ludi :D

2. CT BOILE ACADEMY - 316,675 - SAVSKA - amuri grizu ko ludi :D

3. CT DAIWA - 240,225 - SAVSKA

4. CT GP KUTINA - 228,550 - AUTOPUT

5. CT VUKŠIĆ-NOVKOVIĆ - 221,425 - GOLF

6. CT BOILE ACADEMY 2 - 196,325 - GOLF

7. CT MDV - 194,475 - SAVSKA

8. CT BFB BAITS - 185,300 - SAVSKA

9. BLAŽ I VALENTIĆ - 178,175

10. CT STRMINE - 177,625

11. CT KONOBA GEC - 165,075

12. CT ČUBI I BUBI - 136,210

13. CT JADRANSKO - 98,550

14. CT 160 + - 98.375


ukupno 422 kom - 3,203,285 kg

naj riba - !sarko! 18,875 KG - CT KUPA KARLOVAC

Zanimljivo neke pozicije koje su slovile kao loše ovaj put ugodno iznenađuju kao 1 i 23...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 01, 2014 8:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Za svetsko pred se treba da imas pozrtvuvana logistika kako ovoj ovde kaj boxot na hrvatite.na srbite i hrvatite steja denje noke kakao flore i risteto kaj nas i toki vokito rabotese non stop.bez ovie dzabe vi frlanje i na 200 m

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 01, 2014 8:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
I , ce dojde i ce te izvesti logisticarot deka Tase vo G4 vadi riba na sekoja minuta na carevka , AMA na 150 metri vnatre .Sto ce prevzemes ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS43»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 27 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum