www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 5:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS161718192021»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 3:28 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Некој во темата за светско сакаше да ги тргне од одговорност концесионерите, државата ??? Што ќе ни е да градиме езера бре, сали се градат од што ги нема, а езера има, ама не се работат како што треба. Преспанско, Дојранско, Мантово, Тиквешко, Велешко, Козјак, Калиманци, Глобочица, Мавровско и уште неколку други.....мали ли се ова езера ? Само потребно е да се стегне работата и асални концесионери да си ја фатат како што треба работата. Чување, порибување и патека и ете ја водата/водите ги имаме на секое ќоше во Македонија. Ново езеро и да се изгради, ако нема систем, стопан, добра работа....џабе ти е


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 3:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Aman bre Boris pa sto pati go napisavme toa vo ovaa tema i kade e ezeroto ? Taka nema da imame ezero uste 100 godini .AKo nekoj cuval ezeroto ce go cuval i dosega .. Sto znam ,pak velam ne mi izgleda tolku losa idea za novo ..koje bi se dodelilo na novo drustvo na raspolaganje ..na Ribar da receme .. .
Pa na dobra lokacija osim bager i ne treba nisto drugo .....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 3:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Keltan НапишиCOLON
Aman bre Boris pa sto pati go napisavme toa vo ovaa tema i kade e ezeroto ? Taka nema da imame ezero uste 100 godini .AKo nekoj cuval ezeroto ce go cuval i dosega .. Sto znam ,pak velam ne mi izgleda tolku losa idea za novo ..koje bi se dodelilo na novo drustvo na raspolaganje ..na Ribar da receme .. .
Pa na dobra lokacija osim bager i ne treba nisto drugo .....
Kazi otvoreno ,da te razbereme site..ti ne baras voda,baras komercijala ..e takva voda nemame..takva ni treba za trening

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 3:53 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da , tokmu taka..... :thumbs_up: samo malku pogolemo ako moze ..i jas da pofrlam ponekogas ..megalomance sum po priroda :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 5:21 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Aman bre Boris pa sto pati go napisavme toa vo ovaa tema i kade e ezeroto ? Taka nema da imame ezero uste 100 godini .AKo nekoj cuval ezeroto ce go cuval i dosega .. Sto znam ,pak velam ne mi izgleda tolku losa idea za novo ..koje bi se dodelilo na novo drustvo na raspolaganje ..na Ribar da receme .. .
Pa na dobra lokacija osim bager i ne treba nisto drugo .....
Од каде си ти сигурен дека Рибар не би владеел со таа вода исто како некои сегашни ? Тоа останува да се види во иднина, а Рибар, но и секое друго здружение може да се покаже на терен и со било кое од веќе постоечките езера, треба оглас, треба пријавување, добра понуда и да се земе концесија. Иначе тоа со новото езеро и не е баш така лесно....локација, имотно правни односи, екологисти, вода, систем за пунење и празнење, општини, дозволи, локално население......има куп етапи пред да дојде багерот, а кога ќе дојде багерот добро е да се знае и колку евра на саат работи багерот и за колку тоа дена/месеци би се ископало такво езеро....и на крајот повторно државата треба да го даде под концесија :) како и сите други езера веќе постоечки


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 5:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Pa jas ne sum vo Ribar 100 % siguren , vo Saso sum milion posto siguren ,Dodeka vo bilo koje postoecko drustvo ni 1% deka bi mrdnale so gz . . .nesto da napravat

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 6:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Jas predlagam site krapdzii da zemat lopati i kopaci po eftino ke bide i posle so sigurnost mozat da kazat deka pridonele za da go podobrat krapskiot ribolov vo Makedonija :D

Dela ne zborovi !!! :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 6:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Crven НапишиCOLON
Преспанско, Дојранско, Мантово, Тиквешко, Велешко, Козјак, Калиманци, Глобочица, Мавровско
Борисе ниту едно од овие што си ги навел неможе да биде натпреварувачко езеро.
Не е во еден натпревар фактор водата а рибата, за да се популаризира овој спорт треба да има улов, во спротивност нема да има заинтересираност!
daniel_veles НапишиCOLON

Kazi otvoreno ,da te razbereme site..ti ne baras voda,baras komercijala ..e takva voda nemame..takva ni treba za trening
Е тоа е. Но таква вода треба и да се одржува, треба да има и малку повисочки такси за риболов на такви води.
И да емалку поголемка, не како када


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 6:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da , malku pogolemo od kada i isklucivo so dnevni skapicki dozvoli za rekreativci a za registrirani natprevaruvaci besplatno ...Da ne vazi nikoja druga dozvola i se razbira i za dnevna obavezno da imas izvadeno prethodno legitimacija od MRF . So tie prihodi samo sebe bi se odrzavalo . . . .

Sto se odnesuva za kolicina na ulov na pogolemo ezero , Vasil pa pogledaj kolkavo e Lake Bolsena http://en.wikipedia.org/wiki/Lake_Bolsena kade se odrza worldcarpclassic i sto riba se izvade . . . Ako ima dovolno kolicina riba , ne bi bilo problem i da se ulovi ......

Max. length 13 km
Max. width 11 km
Surface area 113.5 km2
Average depth 81 m
Max. depth 151 m

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 29, 2014 6:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Crven НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Aman bre Boris pa sto pati go napisavme toa vo ovaa tema i kade e ezeroto ? Taka nema da imame ezero uste 100 godini .AKo nekoj cuval ezeroto ce go cuval i dosega .. Sto znam ,pak velam ne mi izgleda tolku losa idea za novo ..koje bi se dodelilo na novo drustvo na raspolaganje ..na Ribar da receme .. .
Pa na dobra lokacija osim bager i ne treba nisto drugo .....
Од каде си ти сигурен дека Рибар не би владеел со таа вода исто како некои сегашни ? Тоа останува да се види во иднина, а Рибар, но и секое друго здружение може да се покаже на терен и со било кое од веќе постоечките езера, треба оглас, треба пријавување, добра понуда и да се земе концесија. Иначе тоа со новото езеро и не е баш така лесно....локација, имотно правни односи, екологисти, вода, систем за пунење и празнење, општини, дозволи, локално население......има куп етапи пред да дојде багерот, а кога ќе дојде багерот добро е да се знае и колку евра на саат работи багерот и за колку тоа дена/месеци би се ископало такво езеро....и на крајот повторно државата треба да го даде под концесија :) како и сите други езера веќе постоечки
Ako go pravi nekoe ministerstvo site tie pravni raboti racunaj deka se reseni .A i bageri ima dovolno i ne e taka sporo kako mislis .Se razbira zavisno od terenot . . . Me interesira dali nekoj znae kako odat tie raboti ..koj bi bil nadlezen , ministerstvo li kako bi pokrenale eventualno inicijativa ..preku agencija li za sport ili koj drug . . .
I na kraj kraeva se razbira deka ne e ednostavno , ako bese ednostavno ce go imavme do sega . . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS161718192021»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 60 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum