www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 9:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8081828384ELLIPSIS110»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
lapsus :D me izbudale bre .... :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Фрлањето нема никаква врска со бицепс, трицепс, квадрицепс и остала мускулатура..

Најпросто објаснување фрлањето функционира као лост, и е една цела наука и техника за да се усоврши, и воопшто не е работата отидовме фрлавме и сега веќе знаеме. НЕ! Само со правилно поставување на нозете, правилно поставување на рацете, правилно одредена далечината на поставеноста на рацете една од друга, едната на ролен халтер другата на крајот, ова кај секој човек е различно и затоа сите тие ќе кажам професионални фрлачи користат кастом мејд трски!
Ова се основните работи кои што се примарни за да се дојде до некое метро +, е сега доаѓа физика на маса...
Инерции, движење, Г сили, забрзување, и како за крај најбитно од се МОМЕНТУМ !!!

И пред да имам солидна далекубојска опрема ме интересирало фрлањето, пред се ради напикани комплекси од бич кастери на море, а во моментот кога се дочепав до солидна крапска опрема за кастинг, буквално не прекинав до шарање по интернетов што како каде зашто и кога, особено обратив пажња на еден дечко, пред се затоа што кога ќе ги слушнете дистанците негови ќе ви се сврти во глава а следното е ДАЛИ Е ОВА ВОЗМОЖНО! И тоа дечкото работи баш со истите трски што и јас ги поседувам. Гледај видео, читај, слушај, трчај на вардар пробај фрлај, НЕ ИДЕ, врати се назад догледај, иди пробај ...... е во овој момент разбираш уствари дека ВРСКА НЕМАШ од фрлање и дека си дрво и дека тек сега почнуваш да ги учиш основите на фрлањето. Е после незнам веќе на број колку вакви сеанси обработени, одиш на вода некаде со колеги околу тебе и почнуваш да си се смееш во себе како тоа другите фрлаат и каде грешат, но сепак они нели се МАСТЕРИ во се живо и диво и со нив муабет не се праи на тема дека ти нешто подобро знаеш и работиш од нив...

Доволно ми беа овие неколку дена, ги видов мастерите по фрлање :D

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:08 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
MaximJaki НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Decki jas site Vas Ve razbiram.
I za mene ova ne e uspeh.
Arno ama namesto da kazuvate ovde kako trebalo i da im barate greski na onie koj bea na ova Svetsko mozevte ova da go kazete i porano. Pred da otidat lugeto tamo, da pomognete so informacii ako ste gi imale. Kazav lesno e posle bitka, site se generali. Dajte pred bitka.
Ste napravile li nesto za ovie momci ?
Ste doprinele li so nesto za nivno podobro pretstavuvanje ?

I plus imavme site moznost za 50-tina evra da otideme tamo, zaedno so niv. Otide nekoj ?
Pa da vidi i posle da pisuva. Ama nemam vreme, ama ....

Barem pocekajte gi da se vratat i da Vi kazat kako i sto bilo.
Pa posle povelete polemizirajte so niv.

I za kraj, se znae kako se sostavuva reprezentacijata. Povelete vo Liga, bidete megu prvite tri i ke odite na svoja koza da ja osetite pobedata ili porazot.

Еден пост пред ова прочитај Сашо, пред битка јадев лајна со лопата...

п.с. За која лига тука збориме ???
За онаа лига која што уште од старт почна со малверзации ???
ајде да ве потсетам за некој глупости и тоа до оној период до кога јас лично бев во неа:
- неколку дена пред почеток ( ако добро ме држи сеќавањето 5 дена ) влагање на некој екипи со чамец и сонар и сондирање на езерото... За да се смири ситуацијата се направи пак лажга како по обичај дека само 15тина минути една екипа влегла кај браната да прошара, но секако на лагата и се кратки нозете, со тек на време исплива муабетот дека уствари не била една екипа, неко 2 екипи во моментот што биле на Црничани си сондирале цело езеро!!!
- неколку дена пред почетокот, корнење треви во вода, барем да ги откорнеа !!! Они ги исекоа пола метре под површина и ја усраа уште толку работата
- неколку дена пред почетокот, порибување со маломерен рибнички крап кои што сите ние знаеме каде и како се понаша таков крап во нова водена површина...
- боксови повторно не средени како по обичај ( ајде ова тури му и пепел не е толку битно, си носам и копач и мотика со мене за да подсредам да имам по човечки камп )
- и како за крај, моментот каде што пукна све а кој добро го знаете, пола екипи поплавени, пауза не се суди, пола камп ми плива во вода, а и пола шума ни се префрли на маркер, И ? Бараш помош најдобронамерно и решение и добиваш одговор "ЧЕКАЈ СЕГА НЕМОЖЕ НИШТО ДА СЕ СТОРИ, ПА И ГЛЕДАШ ДЕКА НАШИТЕ ПРАВАТ РЕЗУЛТАТ !!!!!!!!!!!"


А П С У Р Д !!!
Maksim dosta vise so toa sondiranje,ako nekoj sondiral toa bese Sveto,koj mislam deka takmici za Vardar,koj stigna pola saat pred nas na ezero,toa bese toa.Potoa nikoj ne sondirase tuku se rabotese.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
kircask НапишиCOLON
Kobranje na 130m + teska rabota , samo raketi spombovi na isto mesto....
Се фрла бојла и над 130 метри без проблем, потражи малце и ќе видиш... И тоа е техника повторно исполнета со еден куп физика, ама у моментов просто кажано имаш равенка со 3 непознати, едната е кобрата, другата е бојлата, а човекот е таа третата ;)

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
ivanov НапишиCOLON
MaximJaki НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Decki jas site Vas Ve razbiram.
I za mene ova ne e uspeh.
Arno ama namesto da kazuvate ovde kako trebalo i da im barate greski na onie koj bea na ova Svetsko mozevte ova da go kazete i porano. Pred da otidat lugeto tamo, da pomognete so informacii ako ste gi imale. Kazav lesno e posle bitka, site se generali. Dajte pred bitka.
Ste napravile li nesto za ovie momci ?
Ste doprinele li so nesto za nivno podobro pretstavuvanje ?

I plus imavme site moznost za 50-tina evra da otideme tamo, zaedno so niv. Otide nekoj ?
Pa da vidi i posle da pisuva. Ama nemam vreme, ama ....

Barem pocekajte gi da se vratat i da Vi kazat kako i sto bilo.
Pa posle povelete polemizirajte so niv.

I za kraj, se znae kako se sostavuva reprezentacijata. Povelete vo Liga, bidete megu prvite tri i ke odite na svoja koza da ja osetite pobedata ili porazot.

Еден пост пред ова прочитај Сашо, пред битка јадев лајна со лопата...

п.с. За која лига тука збориме ???
За онаа лига која што уште од старт почна со малверзации ???
ајде да ве потсетам за некој глупости и тоа до оној период до кога јас лично бев во неа:
- неколку дена пред почеток ( ако добро ме држи сеќавањето 5 дена ) влагање на некој екипи со чамец и сонар и сондирање на езерото... За да се смири ситуацијата се направи пак лажга како по обичај дека само 15тина минути една екипа влегла кај браната да прошара, но секако на лагата и се кратки нозете, со тек на време исплива муабетот дека уствари не била една екипа, неко 2 екипи во моментот што биле на Црничани си сондирале цело езеро!!!
- неколку дена пред почетокот, корнење треви во вода, барем да ги откорнеа !!! Они ги исекоа пола метре под површина и ја усраа уште толку работата
- неколку дена пред почетокот, порибување со маломерен рибнички крап кои што сите ние знаеме каде и како се понаша таков крап во нова водена површина...
- боксови повторно не средени како по обичај ( ајде ова тури му и пепел не е толку битно, си носам и копач и мотика со мене за да подсредам да имам по човечки камп )
- и како за крај, моментот каде што пукна све а кој добро го знаете, пола екипи поплавени, пауза не се суди, пола камп ми плива во вода, а и пола шума ни се префрли на маркер, И ? Бараш помош најдобронамерно и решение и добиваш одговор "ЧЕКАЈ СЕГА НЕМОЖЕ НИШТО ДА СЕ СТОРИ, ПА И ГЛЕДАШ ДЕКА НАШИТЕ ПРАВАТ РЕЗУЛТАТ !!!!!!!!!!!"


А П С У Р Д !!!
Maksim dosta vise so toa sondiranje,ako nekoj sondiral toa bese Sveto,koj mislam deka takmici za Vardar,koj stigna pola saat pred nas na ezero,toa bese toa.Potoa nikoj ne sondirase tuku se rabotese.

Ако бе Милчо, нека е така како што викаш, мада штета што во разговор им се испушти, нема везе тргни го ова од набројаната листа, што правиме со останатите работи ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Mozebi ima ne vikam ne , no vremeto ne e idealno 3 dena bez veter bez nisto, ke mu ranis na komsijata vo sektror :) kako sto vidov na prvenstvovo site hranea so raketi , spombovi na taa dalecina.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
MaximJaki НапишиCOLON
Фрлањето нема никаква врска со бицепс, трицепс, квадрицепс и остала мускулатура..

Најпросто објаснување фрлањето функционира као лост, и е една цела наука и техника за да се усоврши, и воопшто не е работата отидовме фрлавме и сега веќе знаеме. НЕ! Само со правилно поставување на нозете, правилно поставување на рацете, правилно одредена далечината на поставеноста на рацете една од друга, едната на ролен халтер другата на крајот, ова кај секој човек е различно и затоа сите тие ќе кажам професионални фрлачи користат кастом мејд трски!
Ова се основните работи кои што се примарни за да се дојде до некое метро +, е сега доаѓа физика на маса...
Инерции, движење, Г сили, забрзување, и како за крај најбитно од се МОМЕНТУМ !!!

И пред да имам солидна далекубојска опрема ме интересирало фрлањето, пред се ради напикани комплекси од бич кастери на море, а во моментот кога се дочепав до солидна крапска опрема за кастинг, буквално не прекинав до шарање по интернетов што како каде зашто и кога, особено обратив пажња на еден дечко, пред се затоа што кога ќе ги слушнете дистанците негови ќе ви се сврти во глава а следното е ДАЛИ Е ОВА ВОЗМОЖНО! И тоа дечкото работи баш со истите трски што и јас ги поседувам. Гледај видео, читај, слушај, трчај на вардар пробај фрлај, НЕ ИДЕ, врати се назад догледај, иди пробај ...... е во овој момент разбираш уствари дека ВРСКА НЕМАШ од фрлање и дека си дрво и дека тек сега почнуваш да ги учиш основите на фрлањето. Е после незнам веќе на број колку вакви сеанси обработени, одиш на вода некаде со колеги околу тебе и почнуваш да си се смееш во себе како тоа другите фрлаат и каде грешат, но сепак они нели се МАСТЕРИ во се живо и диво и со нив муабет не се праи на тема дека ти нешто подобро знаеш и работиш од нив...

Доволно ми беа овие неколку дена, ги видов мастерите по фрлање :D
Neka prefli nekoj ovie postovi vo ovaa tema . .. .viewtopic.php?f=93&t=1902&start=140 ova azdajava vardarska napisa kvaliteten post , steta e da go izbrise nekoj ...Azdajo eden sovet , nikogas sam na teren nema da usovrsis tehnikata do kraj .Moras da imas eden do tebe od strana da te koregira .. sam tesko kontas kade kasnis ili vjasas ili blabla . . ..
I trgni me od ignore bre .. . . :howitz: jas odamna te trgnav :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Кирца, а можеби има и друго нешто во спомбовите, нели ?
А можеби и други работи не се како што треба па се форсира спомбот, као на пример Корбу, кога немавме соодветна големина на бојла, па неможевме да ги испукаме до каде што треба, така ?

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
MaximJaki НапишиCOLON
Фрлањето нема никаква врска со бицепс, трицепс, квадрицепс и остала мускулатура..

Најпросто објаснување фрлањето функционира као лост, и е една цела наука и техника за да се усоврши, и воопшто не е работата отидовме фрлавме и сега веќе знаеме. НЕ! Само со правилно поставување на нозете, правилно поставување на рацете, правилно одредена далечината на поставеноста на рацете една од друга, едната на ролен халтер другата на крајот, ова кај секој човек е различно и затоа сите тие ќе кажам професионални фрлачи користат кастом мејд трски!
Ова се основните работи кои што се примарни за да се дојде до некое метро +, е сега доаѓа физика на маса...
Инерции, движење, Г сили, забрзување, и како за крај најбитно од се МОМЕНТУМ !!!

И пред да имам солидна далекубојска опрема ме интересирало фрлањето, пред се ради напикани комплекси од бич кастери на море, а во моментот кога се дочепав до солидна крапска опрема за кастинг, буквално не прекинав до шарање по интернетов што како каде зашто и кога, особено обратив пажња на еден дечко, пред се затоа што кога ќе ги слушнете дистанците негови ќе ви се сврти во глава а следното е ДАЛИ Е ОВА ВОЗМОЖНО! И тоа дечкото работи баш со истите трски што и јас ги поседувам. Гледај видео, читај, слушај, трчај на вардар пробај фрлај, НЕ ИДЕ, врати се назад догледај, иди пробај ...... е во овој момент разбираш уствари дека ВРСКА НЕМАШ од фрлање и дека си дрво и дека тек сега почнуваш да ги учиш основите на фрлањето. Е после незнам веќе на број колку вакви сеанси обработени, одиш на вода некаде со колеги околу тебе и почнуваш да си се смееш во себе како тоа другите фрлаат и каде грешат, но сепак они нели се МАСТЕРИ во се живо и диво и со нив муабет не се праи на тема дека ти нешто подобро знаеш и работиш од нив...

Доволно ми беа овие неколку дена, ги видов мастерите по фрлање :D
Neka prefli nekoj ovie postovi vo ovaa tema . .. .viewtopic.php?f=93&t=1902&start=140 ova azdajava vardarska napisa kvaliteten post , steta e da go izbrise nekoj ...Azdajo eden sovet , nikogas sam na teren nema da usovrsis tehnikata do kraj .Moras da imas eden do tebe od strana da te koregira .. sam tesko kontas kade kasnis ili vjasas ili blabla . . ..

камера поставена на сталакт !!!! :D :ok_ok:

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 4:19 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
saso НапишиCOLON
vasil НапишиCOLON
Може ли да знам зошто многу од последните мои постови во оваа тема се избришани???
Ниту некого нападнав, ниту критикував, беше само едно мое размислување во однос на начинот на ловење на натпревар.
Не е во ред ова кој и да го направил!!!
nema takvo nesto.
Da ne ti se ponazad, prilicno se iznapisuva.
Нема такво нешто, последните неколку поста ми се избришани а исто така и на caparius каде што ако ги најдеш ќе видиш дека нема основа за бришење.
Освен ако некој не се замешел во меѓувреме со друг пост па модераторот избришал се.
Сеуште настојувам да ми се објасни зошто се избришани тие постови!
ПС. далеку од тоа дека сум се изнапишал, да не споредувам


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8081828384ELLIPSIS110»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 48 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum