www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 11:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7879808182ELLIPSIS110»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:20 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
saso НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Posle bitkata site se generali.
Da Ve vidam pred bitkata kade bevte ?
Ne bi sakal ova nikoj da go svati licno bidejki i ne e taka zamisleno.
сепак треба сите страни да се слушнат пред сите ние овде да кудиме и анализираме и прајме којекакви све не муабети..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
ivanov НапишиCOLON
Gledam,na sekogo nesto mu fali,eve ke pocnam so ezerata.
Crnicani bila bara,Krusevsko bilo malo,Crnicani imalo treva,jedelo sitno krapce i dr.
Eve zamislite da Peskara ezeroto e vo Makedonija,znaci imame ezero so mnogu riba kade mozeme da rabotime so site tehniki na krapskiot ribolov.I seega,za edno takmicenje na Peskara,treba da si spremen da fakas na dva nacina,na zig i na dno,zavisi na koja pozicija ke fakas.Znaci vo kolata treba da imas 60 kg kvalitetni boili,dve jupolki hrana za zig,spod miks,sekerac.Se vkupno od 500 do 800 evra,samo za hrana.Ova e za takmicenje.
A za trening,ako sakas da isprobas nekoja nova taktika,toa e plus pari.Zboruvam za duo,koe treba da bide uigrano,i spremno da raboti 70 cssa.
Vo mesecot treba dva pati da go posetis,za trening ,za da bides vo forma,da se takmicis.Ova e naj kratko objasneto.
I sega,pose ke pocnat moabetite,e pa toa mnogu pari,koj toa ke go izdrzi,daj da odime na crnicani da si ispeckame liga.
NIE TREBA OD KOREN DA GO SMENIME POGLEDOT NA TAKMICARSKIOT KRAPSKI RIBOLOV.
Toa se pokaza na poslednite 4 svecki prvestva,na koj sme megju poslednite,trba nesto da menuvame.
Mladite krapcii,koi sega pocnuvaat,treba da se opredelat dali sakat i imaat moznost da se takmicat,ili sakaat da pecaat krap na sloboden ribolov,takmicarskiot i slobodniot krapski ribolov se sosema razlicni.Toa e toa. :foottap: :foottap: :papa: :papa:
Да.. сето тоа чини и пари и време..немора да се 500-800 евра.. освен ако не си готован и незнаеш своја добра боила да направиш.. тука доаѓа искуството и експериментирањето и разбирањето на крапот..

60кг боили - 120-150 евра
јуполки 3ком - 40 евра
да не заборавиме на: сите мали пропратни работи кој треба да ги имаш, конци, предвези, јадици, опрема која е соодветна и истрајна..
saso НапишиCOLON
Izgleda deka hrvatite prilicno rano se otkazale od zig-rigot i pogolemoto vreme lovele na dno. No daleku pred drugite ( 150 m. )
Ако во првите 12-15 саати не ти проработи зиг.. барај на дно.. храни исто како за зиг но пласирај само 1 на зиг.. лудост е се да се држи на зиг.. верувам дека Хрватите ова им беше добитна тактика..
Ako zigot ne proraboti vo prvite dva sata CAO menjaj brale taktikata !!! Se razbira ako znaes sto pravis i si gi pokril sloevite voda kako treba !! Zig rigot e bre decki INSTANT ribolov . . .. Martin imas li info kolku razlicni boi na sungercinja nosat ?????

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:28 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Ako zigot ne proraboti vo prvite dva sata CAO menjaj brale taktikata !!! Se razbira ako znaes sto pravis i si gi pokril sloevite voda kako treba !! Zig rigot e bre decki INSTANT ribolov . . .. Martin imas li info kolku razlicni boi na sungercinja nosat ?????
не немам инфо.. може спаива има.. мада мислам дека ги носеле нај искористените.. бел црн жолт црвен..
добро е и да носиш фул попап нафркан со хемија.. исто и он функционира за зиг.. знам дека Јане имаше такви некој попапи кај него едно време..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:33 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kircask НапишиCOLON
Jas mislam Keltan malce pretera, od narednata godina kako sto ostanati predlozija eve natprevaruvaj se, i odi ti na svetsko da ja pretstavis MKD vo najdobro svetlo. A moze i selektor ne e problem. Ne sakav da se mesam samo citav citav ama ne mozev veke da izdrzam. Gi narekuva momcite amateri fijasko vaka taka . Eve ke go zememe Jane i ti dojdi na bilo koja voda takmici so nego 3 dena ako fatis poveke riba od nego jas celata moja oprema sto ja imam ke ti ja dadam. Znaci momcite dadoa sve od sebe i koj ne bi sakal da fati riba tamo. Od kompijuter e mnogu lesno da se napagja da se kazuva vaka taka ova ona . Odi na teren iskoci i da vidime volk na delo sto ke kaze.....
Eve i od tebe uste edna pokana za liga do mene :D I sto ce dokazeme so Jane koga izlezeme na megdan ?? Sum nosel so mene teski amateri i jadicka sum im vrzuval pa lovele povejce od mene !! Pa ete ti takvi testovi , imase vo ligata ..zajko metuzalem ne se plasira se plasiraa pocetnici koi po vasa logika se daleku so iskustvo od nego ...STo pak i jas treba sega da dokazuvam ..pa AMAN so toa elate vo liga ...... Citajte bre decki , ako si priznaeme deka ova bese totalen neuspeh na nasite tamu polesno ce najdeme sto i kako da se pravi , menuva i ne znam sto vejce da se postignat rezultati !!!
I prekinete so toa momcite dadoa sve od sebe ......cudo golemo !! Pa normalno deka dale se od sebe !! Koj i kade napisa deka tamu se izlezuvale i suncale na obala ???? Fakt e deka toa vase milion pati napisano dadoa se od sebe ne donese nikakov rezultat , jasno li vi e toa ??
I ajde poveli ti koga vejce mene me citiras i napajgas OBJASNI mi zosto bea posledni i sto da menime da se kacime na vrvot i osvoime zlato .Da zlato ! Vtoro mesto e prv gubitnik ...po moite merila :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Ako zigot ne proraboti vo prvite dva sata CAO menjaj brale taktikata !!! Se razbira ako znaes sto pravis i si gi pokril sloevite voda kako treba !! Zig rigot e bre decki INSTANT ribolov . . .. Martin imas li info kolku razlicni boi na sungercinja nosat ?????
не немам инфо.. може спаива има.. мада мислам дека ги носеле нај искористените.. бел црн жолт црвен..
добро е и да носиш фул попап нафркан со хемија.. исто и он функционира за зиг.. знам дека Јане имаше такви некој попапи кај него едно време..
Prasam zatoa sto tajnata na zigot posle dlabinata e BOJATA ! Isto kako vo varalicarenje koga ja baram koja boja vobler denes raboti . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kircask НапишиCOLON
Jas mislam Keltan malce pretera, od narednata godina kako sto ostanati predlozija eve natprevaruvaj se, i odi ti na svetsko da ja pretstavis MKD vo najdobro svetlo. A moze i selektor ne e problem. Ne sakav da se mesam samo citav citav ama ne mozev veke da izdrzam. Gi narekuva momcite amateri fijasko vaka taka . Eve ke go zememe Jane i ti dojdi na bilo koja voda takmici so nego 3 dena ako fatis poveke riba od nego jas celata moja oprema sto ja imam ke ti ja dadam. Znaci momcite dadoa sve od sebe i koj ne bi sakal da fati riba tamo. Od kompijuter e mnogu lesno da se napagja da se kazuva vaka taka ova ona . Odi na teren iskoci i da vidime volk na delo sto ke kaze.....
Kade jas gi narekov amateri ? Molim te pronajdi go toj moj post !

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Sedenjeto pred kompijuter te pravi samo virtuelen krapcija so youtube teorii i filmcinja, samo idenjeto na voda go dava ona iskustvo koe ne moze da se objasni so testaturata. Ico ima denovi denovi na voda kolku pola od ovde sto kucame site. Koga se vidov so nego lani komplet bese preselen na Velesko ezero :) ..... znae tocno koga ke udri na koja dalecina itn . Vaka mozeme da se prepukavame so denovi na testatura , eve Keltane organiziraj edna druzba na voda ke dojdeme site i ke ni pokazes od tie marifeti na lice mesto. A sto vikas zasto sme bile posledni mislam deka sve bese vo dalecinata na frlanje. Srbi , Hrvati pred da odat na takov rang naptevaruvanje , edno 3-4 meseci ne iskacaat od teretana . Na ova prvenstvo celata riba bese nacukana vo sredina ezero e sega koj e mazot da frli 130 ... 140 m + se razbira samo onie sto vezbale . Taka da mora da imas i jak parabolik za taa namena za da go izdrzi toj maksimalen pritisok sto go davaat naptevaruvacite na stapot....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 2:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ja trgas temava na strana ama ajde ..nemas ti pojma kolega koj sum jas i kolku sum kisnel po vodi ...Ama toa ne e bitno ovdeka ama IC !! Ti mozes da citiras moj post jas ne smeam da napisam moje mislenje vo vrska so ovaa tema ??
Aaaaaaaaaaaa mislis deka dalecinata e pricina sto se posledni .Hm , ako e tocno toa za sramota sme !! A druzba organiziraj ti ...jas sum samotnjak koga odam po riba, posebno koga sakam da fatam krap.Da krap ne onie krapcinja od Kozjace :D
I najdi mi postot kade napisav deka se amateri ...ili baraj da brisat toj del od tvojot post !

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 3:01 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
60кг боили - 120-150 евра
јуполки 3ком - 40 евра
да не заборавиме на: сите мали пропратни работи кој треба да ги имаш, конци, предвези, јадици, опрема која е соодветна и истрајна..

Dobro be Martin,kolku te cini kilo miks 1 evro.
:papa: :papa: :hit_head: :hit_head:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 28, 2014 3:02 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kircask НапишиCOLON
Sedenjeto pred kompijuter te pravi samo virtuelen krapcija so youtube teorii i filmcinja, samo idenjeto na voda go dava ona iskustvo koe ne moze da se objasni so testaturata. Ico ima denovi denovi na voda kolku pola od ovde sto kucame site. Koga se vidov so nego lani komplet bese preselen na Velesko ezero :) ..... znae tocno koga ke udri na koja dalecina itn . Vaka mozeme da se prepukavame so denovi na testatura , eve Keltane organiziraj edna druzba na voda ke dojdeme site i ke ni pokazes od tie marifeti na lice mesto. A sto vikas zasto sme bile posledni mislam deka sve bese vo dalecinata na frlanje. Srbi , Hrvati pred da odat na takov rang naptevaruvanje , edno 3-4 meseci ne iskacaat od teretana . Na ova prvenstvo celata riba bese nacukana vo sredina ezero e sega koj e mazot da frli 130 ... 140 m + se razbira samo onie sto vezbale . Taka da mora da imas i jak parabolik za taa namena za da go izdrzi toj maksimalen pritisok sto go davaat naptevaruvacite na stapot....
Od kade ti e idejata deka sedam samo na kompjuter ? Kako ti bre mozes da znaes kolku jas odam ili ne odam i kade odam po riba i od kade si zede toa pravo da me nareces virtuelen krapcija so tube teorii i filmcinja ...Togas i jas imam pravo za tebe da napisam kako jas si sakam BEZ nikakva potkrepa i dokazi ..
i sto predlagas za resenie ? DO godina na narednite ucesnici na svetsko da im platime 3-mesecen body building trening i da im vikneme uciteli od hrvatska da gi naucat kako se frla 150 metri ? Ne e losa ideja , samo skapicko ce da e seto toa . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7879808182ELLIPSIS110»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 65 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum