www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 7:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 4:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
marks НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
.....
Дуки,може погрешно Те разбрав..
По твое треба ли ако некој пријател пример од Бугарија ме праша да му дадам инфо за езерото и јас да му кажам(го лажам) дека е се најдобро,идеално и не знам како,кога сите сме свесни дека не е така,колку и да сакаме да биде обратно?? Па ако се случи тоа да „изиграме„ некој екипи да изгубат куп пари,време итн.. Дури тогаш нема никогаш да видиме странска екипа во МК.
Мешаме работи. Борис убаво Ви објасни пријатели. Какво и да е езерото е исто за сите натпреварувачи. Дали е рибник и за добар пласман е потребно еден тон улов или е како Црничани со помал улов е релативна работа. Тоа е натпревар на ДРЖАВНИ РЕПРЕЗЕНТАТИВНИ ЕКИПИ. Приватните купови и слободниот риболов Ви отвара простор за слободен избор и одлука. Ова не е тоа. Кога немаме други ревири како некои од земјите учеснички и Црничани е добра вода ( а добро си е езерото :D ). Да имаше во него 5 тона убави крапови, друго ќе пишувавте. Балканските шампионати имаат принципи и секоја земја учесничка има обврска со ротации некогаш да биде домаќин и организатор. Не е тоа желба на Васил Костов или МРФ туку е обврска и иако не е статутарен член тогаш во најмала рака е морален принцип во прашање. Да плукаш по тоа што го имаш не е во ред. Тоа сме сите ние. Тоа што ти објективно си му пренел на колегата од Бугарија си е во ред ако културно ги посочиш основните карактеристики на езерото и како да постигне подобар улов и резултат. Но, ако информираш во стилот тоа е ѓубре од вода, риба нема никаква, полно е со треви како џунгла и не можеш риба да извадиш, ја крадат рибата, боксовите се како во каменолом да кампуваш е грда слика за самото езеро и не е баш се така црно.
И најважното. Не доаѓа пријателот твој од Бугарија да се изнапецка еден тон риба. Доаѓа да натпреварува во подеднакви услови за сите учесници и да освои добар пласман за својата држава. Во тоа е разликата.
Тоа е исто ние да одбиевме учество на она каналот у Португалија на СП ако некој ни кажеше дека ќе имаме 2 риби у А сектор, некое рипче у Б и компир у мера у Ц сектор т.е. ако знаевме дека рибите и езерото се за никаде.
За мене е крајно некоректно да одбиеш учество на овој натпревар од сите аспекти. Исто како што е некоректно да си ја оцрнуваш единствената активна натпреварувачка вода во својата земја.
Не треба да лажеме, но не треба ни да плукаме по (како популарно ја нарекувате БАРА :evil: ) она што го имаме.
Da ,ne treba da lazeme :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 4:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ajde da zboruvaat luge sto bile na taa voda se natrevaruvale, lovele, ama da bidat tolku ,,protiv,, ili ,, za ,, luge sto ne go ni videle ezeroto ( osven na sliki ) toa ne mi e jasno.

Normalno deka sekoe ezero ima svoj prednosti i nedostatoci.

Ama ajde kazete mi edno ezero vo Makedonija koe e ,, DOBRO ,, za krapski ribolov i koe gi ispolnuva uslovite za nekoe natprevaruvanje ?

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da , sekoe ezero ima prednosti i nedostatoci .Ama crnicani ne e ni ezero pred se i ima samo nedostatoci , kazete mi edna prednost koja ja ima ? Osim ako ne e prednost toa sto ete tolku ne biva pa kakva-takva bara e edina kade mozes da organiziras nekoje kakvo takvo takmicenje ? Kogo lazeme ? Sebesi ? Toa sto nemame druga voda ne znaci deka ovaa e idealna ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:06 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Ova za Crnicani ti od licno iskustvo ili ko po obicaj ...???

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
saso НапишиCOLON
Ajde da zboruvaat luge sto bile na taa voda se natrevaruvale, lovele, ama da bidat tolku ,,protiv,, ili ,, za ,, luge sto ne go ni videle ezeroto ( osven na sliki ) toa ne mi e jasno.

Normalno deka sekoe ezero ima svoj prednosti i nedostatoci.

Ama ajde kazete mi edno ezero vo Makedonija koe e ,, DOBRO ,, za krapski ribolov i koe gi ispolnuva uslovite za nekoe natprevaruvanje ?
Kako da go protumacam ovaj del od postot od kolegata Marks Доаѓа да натпреварува во подеднакви услови за сите учесници и да освои добар пласман за својата држава. Во тоа е разликата.


PA jas licno ne sakav da idam vo liga i edino poradi toa sto nema ne podednakvi uslovi za site ucesnici .Tuku nema nikakvi uslovi za eden fer kvaliteten natprevar kade bi pokazal nekoj sto znae . .. Ma za kakvi uslovi voopsto pisuvame .... ovdeka ?????

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:12 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ТафТабиТ НапишиCOLON
Ova za Crnicani ti od licno iskustvo ili ko po obicaj ...???
Slusaj ti prijatele , jas povejce i od tebe sakam da ne sum vo pravo .Sakam da imame i toa kako voda kade moze da se odrzi kvaliteten natprevar i kade ti bi videl kolku uste treba da ucis . . . za krapskiot ribolov

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
:confused:
Од мојата скромна посета на светските првенства освен во Романија ниту една друга вода не ги исполнува оние критериуми кои треба да се имаат за да се одржи светско првенство по ФИПС!!!!
Овде ќе ги набројам Франција, Англија, Португалија а еве и Италија нема услови како по ФИПС.
Во Англија мајката на крапскиот риболов онде каде што мислевме дека ќе се изнафаќеме крапови :hit_head: крапџиите како Дацо, Браца,..... останаа без улов после поминати 72 саати, и не дека незнаат да фаќаат, не дека немаат опрема или храна, туку едноставно домаќините не водат грижа да биде по ФИПС туку кај НИВ е се дозволено НО кога станува збор за дома кај нас тогаш ништо нечини :dragon:
Потсетете се каква вода беше Португалија, навратете се наназад кога сите овде покрај компјутерите водевте расправија како ќе се одели ситната од крупната риба НО таму на вода во оние услови каде што Ицо и Даниел требаше со претпазливост да се симнат до водата таму каде што општо ги немаше условите за одржување на едео светско првенство тогаш пак е се ОК :eusa_pray:


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Dojdi dogodina pa ke vidime koj sto I kade treba da uci ...
Jas ke ti pruzam raka ... dali ti ke go napravis istoto ili ke begas kako nekoi ovogodisni , da ne gi imenuvam sega :lol:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Tafta brat , mala e ovaa nasa Makedonija . . .pa se se znae :D Nego dali treba da se vrajcam nazad i da baram postovi kade kolegata marks li ili mozebi site ostanati ucesnici vo liga pisuvaat ...abe raceto ce odlucuva ?? Zosto taka pisuvaa ? A sega istiot toj Marks ovdeka mi pisuva deka sekoj dojaga da natprevaruva vo podednakvi uslovi za . . . . . blablabla ???
Jasno deka sekade na sekoja voda ima ete poubavi mesta da recam . .. ama brate mili na Crnicani nikogas nema da uspeeme da doneseme stranci da se natprevaruvaat :nono:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 6-ти ДУНАВСКО ЈАДРАНСКИ КУП 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 19, 2014 5:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Veke bea strancite keltan

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 75 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum