www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 11:19 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS789101112»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 3:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Како бе брат треба прво да покаже некој нешто..со што да покаже??Да иде на светско каде треба 100кг боила,а екипата има средства само за 20кг.Како да покаже,како да направи резултат.Повеќе пати напишав,што ако мојата екипа имаме средства опрема и се што треба и фатиме 2000кг риба,кога една екипа ако не е спремна како што треба нема да направи ништо и пак Македонија ке биде 12-13место,како да се ДОКАЖАМ ај појасни ми молим те.
Ке се докажам јас како поединец што е за џабе,бидејки ова сепак е тимски спорт,не одам јас сам на светско па да се докажувам јас лично како поединец.
Или ај ке си играме само лига ке бидеме спаринг партнери сите останати,а тие што имаат пари и опрема нека идат на светско.Аферим ако имаат пари,опрема и се добри такмичари и направат резултат,ама што ако имаат се освен знаење во крапскиот риболов,ке се вратат пак со некое место од долниот дел на табелата или ке идат најдобрите а без финансии за комплетна опрема без која не може да направат резултат.Како после некој од двата случаја ке иде и ке има лице да бара финансиска подршка од некое министерство??
Како не ви е јасно,како не можете да го разберете тоа дека ако ја преставуваш државата истата таа треба да те финансира,па на мојот дрес нема да пишува Димо-Ливчо ке пишува Македонија,ако направиме резултат нема да викат дека ДД или Газц баитс се шампиони,ке викаат дека РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА е светски првак.Како не ви е јасно тоа.
И никој не вика дека ако учествуваш во лига дека си супер стар и ке бараш финансии.Супер стар ке бидеш или ке почнеш да стануваш кога ке победиш во лига,кога ке идеш на светско и кога екипата во која настапиваш ке освои едно од првите три места.
Примерот со Англија не е реален други се тамо платите и животниот стандард,знаеме кај живееме и знаеме кој колкави примања има и знаеме дека моментално тешко ке се спои квалитетни натправарувачи со многу пари,бидејки 5000еу за повекето од нас се многу пари.Јас,Ти,Даниел итн уште немаме ни жена ни деца и пропратни трошоци кои ги носи семејниот живот па може да си дозволиме цела година да купуваме што ни текне и да викаме дека 2000-3000 еу не се многу пари ако си ги поделиш за цела година.Но за некој кој има и жена и деца се многу верувај.

Памни ми го зборот дека додека чекаме и викаме дека е ок и сами да се финансираме за учество на светки првенства никогаш нема да направиме резултат и ке си тапкаме во место,и од година во година интересот ке биде се помал за учество во лига натпревари и ке идеме само назад.Кој сака да се натпреварува ке си се ориентира на приватни купови каде барем ке знае дека ако троши НЕГОВИ пари ке си ги троши за неговот име или за неговата приватна екипа..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 3:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Од крапски риболов се разбирам само во тоа како изгледа рибата - крапот. Ама се редовно читам што се пишува по форумов и би сакал и јас да кажам нешто, ако може...Колегата Спаива убаво пиша : Добро е што има и за учество, без учество пак немаме ни минорни шанси за успех нели? ... Најбитно од се е дека имаме партиципанти, учесници... Средствата ни се тие, колку се толку се... Зошто оние кои што не одат поради некои Х причини не им помогнат на оние кои што ќе бидат во Романија? Зошто сите крапџии не се усмерите кон тоа да се опремат нашите претставници колку што е можно повеќе за ова првенство, да направат некој успех кој ќе не смести на светската риболовна карта? Секоја помош е добредојдена, без разлика дали ќе е совет, позајмена опрема, изработка на материјали... И не само кај крапџииве, во сите други техники, пливка, меч, спин, мушичарење...И да сум се квалификувал за било што, а да не можам да отидам и тоа да е онаа најбаналната, дека немам финансии, на тој што оди би му помогнал на секој, начин... И со опрема и со секој совет што го имам, па ако треба и бојли, мушици, воблери и миксови и што ти се уште не знам да му дадам и направам... Како сакате сватете ме, но тоа е само мое мислење... Ако ова се среди, мислам дека имаме и повеќе од доволно добар стручен кадар овде во Македонија за големи дострели... Јас навивам за македноскиот спорт и афирмација на истиот... Навивам и за РК Вардар и РК Металург... Среќен сум кога победуваат и едните и другите, тажен кога губат... Тоа е...


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 4:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Dimitar НапишиCOLON
Како бе брат треба прво да покаже некој нешто..со што да покаже??Да иде на светско каде треба 100кг боила,а екипата има средства само за 20кг.Како да покаже,како да направи резултат.Повеќе пати напишав,што ако мојата екипа имаме средства опрема и се што треба и фатиме 2000кг риба,кога една екипа ако не е спремна како што треба нема да направи ништо и пак Македонија ке биде 12-13место,како да се ДОКАЖАМ ај појасни ми молим те.
Ке се докажам јас како поединец што е за џабе,бидејки ова сепак е тимски спорт,не одам јас сам на светско па да се докажувам јас лично како поединец.
Или ај ке си играме само лига ке бидеме спаринг партнери сите останати,а тие што имаат пари и опрема нека идат на светско.Аферим ако имаат пари,опрема и се добри такмичари и направат резултат,ама што ако имаат се освен знаење во крапскиот риболов,ке се вратат пак со некое место од долниот дел на табелата или ке идат најдобрите а без финансии за комплетна опрема без која не може да направат резултат.Како после некој од двата случаја ке иде и ке има лице да бара финансиска подршка од некое министерство??
Како не ви е јасно,како не можете да го разберете тоа дека ако ја преставуваш државата истата таа треба да те финансира,па на мојот дрес нема да пишува Димо-Ливчо ке пишува Македонија,ако направиме резултат нема да викат дека ДД или Газц баитс се шампиони,ке викаат дека РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА е светски првак.Како не ви е јасно тоа.
И никој не вика дека ако учествуваш во лига дека си супер стар и ке бараш финансии.Супер стар ке бидеш или ке почнеш да стануваш кога ке победиш во лига,кога ке идеш на светско и кога екипата во која настапиваш ке освои едно од првите три места.
Примерот со Англија не е реален други се тамо платите и животниот стандард,знаеме кај живееме и знаеме кој колкави примања има и знаеме дека моментално тешко ке се спои квалитетни натправарувачи со многу пари,бидејки 5000еу за повекето од нас се многу пари.Јас,Ти,Даниел итн уште немаме ни жена ни деца и пропратни трошоци кои ги носи семејниот живот па може да си дозволиме цела година да купуваме што ни текне и да викаме дека 2000-3000 еу не се многу пари ако си ги поделиш за цела година.Но за некој кој има и жена и деца се многу верувај.

Памни ми го зборот дека додека чекаме и викаме дека е ок и сами да се финансираме за учество на светки првенства никогаш нема да направиме резултат и ке си тапкаме во место,и од година во година интересот ке биде се помал за учество во лига натпревари и ке идеме само назад.Кој сака да се натпреварува ке си се ориентира на приватни купови каде барем ке знае дека ако троши НЕГОВИ пари ке си ги троши за неговот име или за неговата приватна екипа..
Abe Dime me svakas kako da te napagam druze, daleku od toa, se poznavame sme pecale zaedno nikad losh zbor za tebe, te postuvam prvo kako covek posle kako kolega...
Ama da si bideme realni malce. Kaj nas seuste poimot ribar vazi za nesto najnisko vo opstestvoto i iskaca slika pred lugeto mizeren covek partalav so edno trsce vo raka i kance crvi i pod kameni most probuva da si ja spremi vecerata...

Eve prv e doma tatko mi, za nego ribar = budala... I sekoe idenje po riba brblja i go pcue vujko mi zaso mi ja nacukal civijata :D
Veruvaj deka i pogolemiot del od naselenieto seuste gleda na ribarite so ovie oci... I kako posle ti od nekoj takov da ocekuvas paricka pomos ? Nemame kultura, nemame nisto sto imaat edna od po razvienite drzavi vo ovoj sport... Pa kaj englezite krapdzistvoto e rabota za gordeenje i go pravat samo onie so podlabok dzeb...
Nemoze sekoj da vleze vo toj krug koga nego samo dozvolite za ribarenje godisno 1000 funti mu iskacaat...
Pa kaj nas site rekreativni dozvoli da gi soberes nema da ispadnat 1000 funti...

Gledame deka rabotite odat vo nagorna linija momci, bidete zahvalni , go cekorime najtrnliviot pat a i ve uveruvam deka ke pominat uste nekolku godini ( barem 10 ) i ke se smenat mnogu kadri, ke dojdat novi lica i ke pocnat da investiraat i vo ovoj sport, e togas mozda i ke zborime na temava, mozda i gaki ke ni kupuvaat, ne se znae.. No dotogas bidete zahvalni i toa sto kotizacija, smestuvanje i pat vi e plateno, zatoa sto toa prv pat se sluci lani, eve i ovaa godina ke bide.. A siguren sum deka Vasil ako uspee da izvlece finansii ke investira uste poveke vo svetskoto pa mozda ke ima i za pva i konci i sranja..

Da se navratam za hokejot... 4 godini igrame, trenirame, ucestvuvame na site mozni sosedski turniri, duri i 2 kvalifikacii za svetsko, i stalno posledno mesto bese zagarantirano za nas :) ne tepaa so rezultati od koj sto mi e sram duri i da gi kazam, no stegnavme zabi, treniravme kade ke stigneme ( nemavme mraz lanska sezona, preklanska sezona samo mesec ipol dena imavme mraz, zimi ovaa godina prv pat imame kakov takov teren so mraz koj sto trae veke 4 meseca ) i si treniravme so roleri po skopskite ulici baravme koja e po mazna...
Dojdovme do nekakvi sponzorstva koj sto pokrivaat samo pat do negde od sosedskite zemji, pa pocnaa i hotelot da ni go plakaat a nie uste gubevme ko skotovi od site i placevme u federacija i ne brkaa deka sme drva, i da sme se vratele koga ke sme tepale barem edna utakmica :D istoto ova ni go kaza i glavniot na Metalurg, zboram za ova glavnata direkcija pod koja sto spagaat site timovi vo site sportovi pod imeto Metalurg, pa taka i nie imame hokearski klub Metalurg i ne ne priznavaat kako klub i ne ne primaa pod glavnoto zname na Metalurg se dodeka ne napraime uspeh, a uspehot dojde vcera posle 4 godini i istoriska prva pobeda za MKD vo sred Sofija, bugarite se porazeni od strana na metalurg so rezultat od 16:5 ;) , e sega na glava ke im se kacime na site i najverovatno ke legne nekoja paricka :)

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 4:24 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON100
која е реалната сума што е потребна за да се спреми и опреми репрезентацијата ... 5о.ооо еура ... со тие средства ќе има и за боила (од таму купена) и за сите потребни тракатанци
( и ке остане за некоја румунка ... ако репрезентацијата се пласира у првите места) :D

((( ... мање више ... тоа се пари предвидени за песнички за продукција (репродукција) за стимулација за 3то дете ... )))
... не е недостижна седмоцифрена сума во прашање ... иако и такви суми се трошат кај нас за глупости ...

... лигата ќе се испеца како така ... ќе се обезбеди пласман ...

... на Корбу ... мора да се покаже максимална психофизичка спремност за да се издржи мушки и да се обезбеди добар пласман ... (секако со добра тактика) ...
со 3 викенда пецање у лига нема никој да се спреми кондиционо ...

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 4:40 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Dimitar НапишиCOLON

Дуле,
Не можам да разберам што треба да сториме ние..Каква врска има организирање на купови со државно првенство од кое после се прави репрезентација??Не барам јас да ми плака државата за да идам по приватни купови,па да организирам јас приватен куп па да видам како е..тешко или лесно.Јас ке си барам спонзори за мојата екипа,приватна екипа за која јас сум должен да си обезбедам средства за опрема,храна,облека и слично.Кога идам во лига јас си одговорам за средставата за мојата екипа(приватна),а кога ја преставувам државата јас се натпреварувам за неа,не лично за мене или за мојата екипа,бидејки секој успех се препишува на Македонија и на цела екипа не на мене како индивидуа или на екипата за која натпреварувам.Значи мое мислење е дека треба државата наша да ја подржи(спонзорира)одели средства за РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА.

Додека одат репрезентативците да барат спонзори,донатори и да вадат кредити за скрпат каква таква опрема наместо да ја немат таа мисла на глава и за тоа време да се спремат физички,психичи,тактички за натпреварот,се до тогаш ке се радуваме на 10-12-13 место и ке викаме дека сме биле подобри од Русија,АНглија и други..
Како екипа, зад тебе мора да стои здружение. Секој успех (дај боже) се препишува на Македонија, но таму стои и Твоето Име и Презиме, Од 2 Милиони, Ти стоиш под знамето.
Кога веќе ме прашуваш што треба да направиш еве ќе ти предложам. За почеток, за прво учество во лига - зачлени се во здружение (мораш), извади си легитимации, потпиши договор со здружението и пријави се за во Лига. Подготви се во рамките на твоите можности и можностите на Здружението (опрема, партнери, прихрани, мамци, тактики ,,,,,), дојди да се дружиме и надмудруваме на Црничани, па ако господ даде и да се пласираш за Романија, ќе правиме друг муабет.
Ако се пласираш, како репрезинтативец обезбедени ти се платена котизација (1300 Евра), патни трошоци, сместување и јадење, дел и ќе те облечеме. За почеток. Твое е опрема за риболов, мамци и прихрана, :D (за Романија не треба ни кревет, ни шатор, ни чадор, ни столици). За понатаму може и повеќе. Ти бирај, ќе пецаш или не. Сепак е доброволно.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 4:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Немај гајле Максим не сум ни помислил дека ме напаѓаш или па јас сакам да напаѓам некој тука,моето име и името на екипата го давам за пример онака јас зборува општо за сите дека треба да се избориме за да идеме напред за доброто на сите нас и генерациите кои идат.

Дуле,не си во тек имам екипа веке,член сум на друштво(секретар сум на кочанското)ке такмичиме преку мак-дам,во понеделник ја пракам мојата и легитимацијата на третиот член Андреј (јас,Даниел и Андреј сме екипа) и во текот на неделата ке вадиме спортски и ке платиме котизазија.За во лига се спремаме веке на големо скоро 5 месеци,и сме при крај со припреми остана уште да ги изроламе боилите.Така да 102% ке се дружиме оваа година во лига.Значи со опрема сме фул спремни (само кревет немам :D )И здравје за Романија ако се пласираме и за таму ке бидеме спремни шравен е веке муабетот нема да се откажеме.Уште од сеа ке откажам цигари и од понеделник идам у теретана да се спремам за Корбу :mrgreen:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 5:09 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Dimitar НапишиCOLON
Немај гајле Максим не сум ни помислил дека ме напаѓаш или па јас сакам да напаѓам некој тука,моето име и името на екипата го давам за пример онака јас зборува општо за сите дека треба да се избориме за да идеме напред за доброто на сите нас и генерациите кои идат.

Дуле,не си во тек имам екипа веке,член сум на друштво(секретар сум на кочанското)ке такмичиме преку мак-дам,во понеделник ја пракам мојата и легитимацијата на третиот член Андреј (јас,Даниел и Андреј сме екипа) и во текот на неделата ке вадиме спортски и ке платиме котизазија.За во лига се спремаме веке на големо скоро 5 месеци,и сме при крај со припреми остана уште да ги изроламе боилите.Така да 102% ке се дружиме оваа година во лига.Значи со опрема сме фул спремни (само кревет немам :D )И здравје за Романија ако се пласираме и за таму ке бидеме спремни шравен е веке муабетот нема да се откажеме.Уште од сеа ке откажам цигари и од понеделник идам у теретана да се спремам за Корбу :mrgreen:
:o :o :o

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 6:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Strasni ste SKIDAM KAPU :thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:


P.S...Dule ne se cudi spremni sme ovaa godina , finansiski, psihicki, fizicki i na sekoj drug mozen nacin.

P.P.S....Partnerot moj neka zbori u moe ime, jas nemozam da gubam zivci SVE STO KE KAZE ON Potpolno se soglasuvam so NEGO :shake_hand:

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 7:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Daniel НапишиCOLON
Strasni ste SKIDAM KAPU :thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:


P.S...Dule ne se cudi spremni sme ovaa godina , finansiski, psihicki, fizicki i na sekoj drug mozen nacin.

P.P.S....Partnerot moj neka zbori u moe ime, jas nemozam da gubam zivci SVE STO KE KAZE ON Potpolno se soglasuvam so NEGO :shake_hand:
Smees da ne se soglases..100 godini sum postar od tebe :howitz: :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 9:21 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Поздрав до сите крапчии
Ме немаше на форумов подолго време па морав многу да прочитам за да ве „стигнам“. Ме радува што сите сме во „кондиција“ и најголем број од постовите и она што се пишува е во правец на подобрување на работите. Имало многу дискусии, но сметам дека има се помалку недоумици и непознаници.

Основна цел и желба на сите е ПОДОБАР ПЛАСМАН на Светското првенство во Романија. Јас слично, а и сите членови на Управниот Одбор на МРФ, ја делиме оваа желба и правиме и ќе направиме и оваа година се што е во рамките на можностите да исполниме што е можно повеќе од барањата на репрезентативците.

На сите ви посакувам успешна натпреварувачка година. Многу уловени риби (во мерка), многу задоволство и убаво дружење со пријателите на вода.

БИСТРООО!!!!!!!


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS789101112»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 85 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum