www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 9:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 2:21 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
spiro_jas НапишиCOLON
мислам дека треба и овде да се напрај и подели исто како кај пливкарите
- лига, државен шампион(кој сака нека учествува, со кукуруз, мумуруз, пченки, и домашни кекси, и т.н)
- супер лига
е од овде да се бира екипата за на светско и за балканско да се знае од старт дека сите тие што се пријавиле се решени и имаат потенцијал(опрема, сретства, волја време - профсеинализам) да не претставуваат
МРФ - плаќа од парите на рибарите(членски) да не мислите дека од дома некој пари носи за во мрф ?
тие пари што ги ијма како буџет - се тие и сега сите само во парите и само за тоа станува збор

овде ке земи некој три бамбуси - како што викаше келтан и во лига па и на светско ке оди, ајде дај молим те

неможи да биди вака како што е сега и да функционира - ама баш професионално, во оваа лига и тој за сеир и тој озбилниот на исто дереџе се

мора да има некој критеериуми или некој договори - вака до без крај ке ја тупиме
Toa se vika vaka,koj ima dobra oprema + 2000 evr MRF ke ve nosi na svetcko vo romanija,i vie ke bidete reprezentacija na MAKEDONIJA.Ni liga ti treba ni nisto.Edno kupce,prviot drzaven prvak, dosta e. :cray:


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 2:37 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па не е баш така, не би некој се зафркавал со толку скапа опрема, и се друго пропратно што кошта
- овај модел ама ич не ме бендисува - нај голема мана му е таа која ја кажав погоре
мора да расчистиме кој е за каде и како

вака се прават трошоци, се прават организации, и се прават дури и триста глупости - и нема резултат, нема ни да имаме со ваков пристап

мора да се размислува за друг модел и друго темпо- кој моеж да го издржи ке трча кој не ке си седи на клупа или пак вода ке му носи на тркачот

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 3:05 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
spiro_jas НапишиCOLON
па не е баш така, не би некој се зафркавал со толку скапа опрема, и се друго пропратно што кошта
- овај модел ама ич не ме бендисува - нај голема мана му е таа која ја кажав погоре
мора да расчистиме кој е за каде и како

вака се прават трошоци, се прават организации, и се прават дури и триста глупости - и нема резултат, нема ни да имаме со ваков пристап

мора да се размислува за друг модел и друго темпо- кој моеж да го издржи ке трча кој не ке си седи на клупа или пак вода ке му носи на тркачот
Prvo,ne znaci deka nekoj ima pari i oprema znae da faka krap.Ova se regulira so drzavna liga vo krapski ribolov.Ekipite si plakaat kotizacija i si ja finasiraat ligata.I prviot stanuva drzaven prvak,prvite tri dua se reprezentativci na REPUBLIKA MAKEDONIJA,itie odat na svetsko prvestvo vo romanija i tolku.Celokupnite finasii,pat,prestoj, prihrana treba da go finasira MRF I REPUBLIKA MAKEDONIJA.I kraj, taka treba da bide.Zasto sve treba nie krapciite da finasirame.Zatoa treba se odnapred da se znae.


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 3:26 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
сето тоа е ок - такви се сега правилата и според нив и вакви муабети и проблеми се произведуваат
али ајде вака да размислиме

кој се учесниците во лигата - и колку од нив се професионалции?? во тој спорт.
- кој сум јас да ме мене финансира некој - а мојот резултат е една лига победена со домнашен кекс и сега јас одма станувам некој си фактор во крапскиот риболов во МК
- тоа не треба да се занесуваме - за во домашни купови до државен првак тое е прифатливо

ама за на ваков ранг натпревари - кога лево и десно од тебе имаш машиинерии не се надевајте дека кај нас факторот среќа ке е пресуден
- среќа да се погодат двајца спремни во дуо/трио
- среќа да се ппласираат во лигата
- среќа да извлечат позиција
- среќа да им се погоди мамецот
- срека да комшиите поптфрлат

и уште многу среќа, нашите ке се отепаат од работа за нецели 10% од фкупен улов и пак назад само со впечатоците

- не омаловажувам никој, само мислам дека навистина треба да се смени/ат многу работи и критериуми, не смееме да тапкаме во место, секоја година треба нешто новитет да се носи а и селекција да се прави

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 3:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kolku i da imam oprema i znaenje i da recheme deka kese plasiram na svetsko za ponatamu spomenatite sumi od tolku mnogu ijadnici evra samofinansiranje odma me presekuvaat od motivacijata dase vpustam vo vakva avantura.
mnogu lugje niz godinite poleka poleka stignale do soodvetna dobra oprema,isto taka poleka se steknale i so iskustvo,ama koga ke dojde momentot so ijadnicine evra mnogu malku koj ima dagi dade posebno od pomladite.
dokolku drzavata i mrf nego potvrdat toa deka kese ide na nivna smetka ova e golem problem za site.
jas licno bi sakal dase probam i ako se plasiram dzabemie koga nemam pari zada otidam i avtomacki nese vpustam vo ovaa rabota kolku i da imam zelba i znaenje.
siguren sum deka mnogu kvalitetni krabzii ke ostanat publika poradi ovaa finansiska problematika!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 7:12 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Јан 26, 2014 11:05 pm
МислењаCOLON100
МРФ ... како и да е располага со одреден буџет ... што од членарини, што од котизацијата за крапската лига ...
(ниту знам колкав е тој буџет, ниту пак имам намера да шпекулирам апропо тоа, за тоа ќе си се произнесе МРФ)
... исто така има легитимитет да се обрати пред и се до Министерство за малди и спорт ... (сепак се работи за репрезентација која ја претставува Р. Македонија) ... како и до останатите фирми кај нас кој генерално даваат спонзорства за спорт од типот на Витаминка, ОНЕ, Т-Мобиле итн...
(сепак не се работи за недостижна сума на средства ... и вака и така кај нас се трошат милионски суми за глупости) ... како и да е за финансиската констукција препуштете да се замара МРФ

... доколку не се обезбедат средства ... не мора ни да има репрезентација ... верувам дека МРФ нема да го дозволи тоа ...

... тоа на кое треба да бидат фокусирани претендентите за Светско се работите со кои ќе треба да се соочат / справат, а тоа е следново:

- теренот ... (познат, некои и веќе такмичеле таму) ... дека и годинава ќе се лови на 100m + е многу веројатно
- темпото ... како во 2012 така и годинава очекувано е да го наметнат романците ... барем сигурно е дека ќе се обидат ... а исто така веројатно е дел од остранатите репрезентации да форсираат знаејќи како било пред две години

... за ова секој ке треба да си се вложи себе си со тренирање (према искуството на луѓето кој веќе такмичеле на корбу во 2012)

... што се однесува до изборот на опрема несомнено е дека треба да е издржлива (секој си знае со што располага и доколку е потребно колку е спремен да ја поднови / подобри )

... за делот на тактиката на романците за годинава ... секоја информација би била од корист ... само да има кој да слуша (без суета и ego trip на поединци) ... бидејќи секако дека романците ќе ја искористат таа предност на нивни терен ... за да не се трошат залудно и време и средства ...


... НАЈБИТННО ОД СЕ ... е да се обезбеди пласман за Светско ... :filip:

_________________
KEEP CALM AND CARP ON !!! ... or ... RIDE A BITCH ... :filip:


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 10:07 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
bla bl a muabeti za pari.Mene edno nemi e jasno.Se takmicime na svetsko sekoja godina i site znaeme sto e i kako e i sekoja godina,jovo nanovo.

Eve mrf ke najde pari i ke plati ama ke bara:

72 saati nespienje vo box, so ova nema kompromis
Profesionalna rabota na site natprevaruvaci i slushanje na naredbi/i ovde nema kompromis
Hranenje na 120+ metri vo tocka i zafrlanje edno 1000 pati/i ovde nema kompromis
150 kg hrana vie neste ni videle a kamoli da isfrlite vo tie 72 saati
opremenost do besvest a ne tamu da kukate na toki voki,jas nemam ova ili jas nemam ona
Krajno profesionalno odnesuvanje sprema hranata koja e najbitna rabota za natprevarot

Da se zaprasame se kolku ke gi ispolnime ovie uslovi pa posle da se prasuvame kolku pari ke dade MRF

Ova namerno go potenciram zosto znam kako bilo 2012 kaj nasite ekipi
Edna ekipa nema sreden so dvajca koja moze da go izdrzi ova tempo edniot ke padne a samo eden nego izdrzuva ova

Koga ke imate odgovor na ovie stavki togas idete spremni pred mrf za pari

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 10:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ivanov НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
мислам дека треба и овде да се напрај и подели исто како кај пливкарите
- лига, државен шампион(кој сака нека учествува, со кукуруз, мумуруз, пченки, и домашни кекси, и т.н)
- супер лига
е од овде да се бира екипата за на светско и за балканско да се знае од старт дека сите тие што се пријавиле се решени и имаат потенцијал(опрема, сретства, волја време - профсеинализам) да не претставуваат
МРФ - плаќа од парите на рибарите(членски) да не мислите дека од дома некој пари носи за во мрф ?
тие пари што ги ијма како буџет - се тие и сега сите само во парите и само за тоа станува збор

овде ке земи некој три бамбуси - како што викаше келтан и во лига па и на светско ке оди, ајде дај молим те

неможи да биди вака како што е сега и да функционира - ама баш професионално, во оваа лига и тој за сеир и тој озбилниот на исто дереџе се

мора да има некој критеериуми или некој договори - вака до без крај ке ја тупиме
Toa se vika vaka,koj ima dobra oprema + 2000 evr MRF ke ve nosi na svetcko vo romanija,i vie ke bidete reprezentacija na MAKEDONIJA.Ni liga ti treba ni nisto.Edno kupce,prviot drzaven prvak, dosta e. :cray:
Зошто тогаш јас да си ја тупам главата да се спремам за во лига и да трошам пари(кои не се малку),и после да идам да ја преставувам Македонија и пак да плакам од мој џеп...Зошто тогаш да се натпреварувам за државата кога не добивам ништо од неа??
Подобро со тие пари ке си идам на приватни купови каде може и да добијам нешто или да вратам барем дел од вложените средства..Или на крај краева ке идам на некое езеро или река (ебро,реинбов и слични) и ке се го правам кефот.
Мора од догодина да има и прва и втора лига,па така да се селектираат најдобрите и никако не смее да биде критериум финансиската состојба на екипата тоа е не видена глупост ако се смета тоа за критериум..Убаво кажа некој дека кошаркарите,фудбалерите и други спортисти не си плакаа од џеб коа учествуваат на светски или евро натпревари.Има футбалери кои играат со две различни копачки,со искинати дресови ама ако се покажат како квалитетни и влезат во репрезентација тогаш државата и купува квалитетен дрес и копачки и цела друга опрема за да ја престават државата како што треба и доликува и да ги има сите услови да направи резултат..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 10:14 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
a nekoj pistol li ti stavi na glava,kako do sega bilo prasaj gi daco pa pak sakaaa da takmicat i ke takmicea da nema daco mnogu privatni raboti koi mu iskocija
ligata i svetskoto se prestiz koj ne e ni lesen ni eftin,i site sakame da se iskacima barem ednas na toj pidaestal

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 22, 2014 10:15 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
bla bl a muabeti za pari.Mene edno nemi e jasno.Se takmicime na svetsko sekoja godina i site znaeme sto e i kako e i sekoja godina,jovo nanovo.

Eve mrf ke najde pari i ke plati ama ke bara:

72 saati nespienje vo box, so ova nema kompromis
Profesionalna rabota na site natprevaruvaci i slushanje na naredbi/i ovde nema kompromis
Hranenje na 120+ metri vo tocka i zafrlanje edno 1000 pati/i ovde nema kompromis
150 kg hrana vie neste ni videle a kamoli da isfrlite vo tie 72 saati
opremenost do besvest a ne tamu da kukate na toki voki,jas nemam ova ili jas nemam ona
Krajno profesionalno odnesuvanje sprema hranata koja e najbitna rabota za natprevarot

Da se zaprasame se kolku ke gi ispolnime ovie uslovi pa posle da se prasuvame kolku pari ke dade MRF

Ova namerno go potenciram zosto znam kako bilo 2012 kaj nasite ekipi
Edna ekipa nema sreden so dvajca koja moze da go izdrzi ova tempo edniot ke padne a samo eden nego izdrzuva ova

Koga ke imate odgovor na ovie stavki togas idete spremni pred mrf za pari
Да се кфалиикувам за светско и да знам дека МРФ ке ми плати се,цело лето ке идам во теретана,со еден велосипед секој ден ке идеме до гратче со спод и со два разни параболика и ке фрламе по 200 пати на ден и ке се спремаме како што треба,под услов да не ме боили главата дали ке имам пари за 100 боила,500м. пва и слично..Кога ке ми возврати МРФ(државата) кога ке ми даде мотив ке се скинам од припреми и цигарите ке ги откажам :mrgreen:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 71 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum