www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 9:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS21»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 29, 2013 10:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
JaneMK НапишиCOLON
Badar e odlicno mesto ama bara ogromna rabota.Prvo treba ogromen nasip za da se zastiti od poplavuvanje.Seriozen pristap a ne kako stariot koj znae da bide poplaven ,iskop na site ezerca vo dlabina i spojuvanje vo edna golema celina.ograduvanje na ezeroto kako i postavuvanje na objekt.
Dokolku ne ste znaele rasprasajte se kolku kosta saat bager i kamion.samo ogradata za ograduvanej na celiot kompleks bi bil 20-30000 eur.Toa e startot a kade se ostanato.
Znaci ezera imame.I toa odlicni imame i ezera kade netolku mnogu vodata paga.Problem se drustvata koncesioneri koi nego gledaat Pelagicevo vo nivnata voda nego si gledaat interes a so raka da ne pomrdnat.Ne gi obvinuvam vprocem celata drzava ni e taka.
Inaku zajarki e 86 hektari kako i velesko pa e krstete ja komercijala.So ubav ostrov so suma na nego i preku 200 glavi nad 20 kg.rekordot e 32 kg.Go drzi drustvo a ne gazda.Se naoga pokraj Zagreb.Drustvoto go poribuva so golemi primeroci,drustvoto so cuvari go odrzuva.Ako te fatat zigosan si vo pola hrvatska a kaj nas gi zabole utre ke si peca na druga voda.

Sve se moze ako se saka.Kako sum nosel kaj nas i spanci i germanci site go kazuvaat istoto.Vie neznaeete kakvo bogastvo imate i neznaete da go iskoristite.Da e ova kaj nas ke vrie od ribari....

Se nadevam deka eden gazda ili edno drustvo ke se opameti ili ke zeme voda pod koncesija i na kraj nemora da ja pravi komercijala.Mnogu nasi vodi si imaat prirodni stazi i pateki.Ama e mnogu bitno da se poribi i odrzuva taa voda kako sto treba


Токму за тоа напишав,нај лесниот дел е да се направи одржувањето е тешкото

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 29, 2013 10:47 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
JaneMK НапишиCOLON
eve eden podatok.Vo 2-3 godina od akvarium imase po 92 karti dnevni prodadeni sto se zapisani.Pa vidi dali ima ili nema zainteresiranost.Sekoj pokraj divata voda koja ja posetuva cel zivot saka odvreme navreme da si napravi kef na dusata so kapitalni ribi-pa uste ako ima so drustvo da drmne nekoja i seto toa da mu plasirano-odlicno
Јане и ја сакам кеф на душата тоа стои и треба таква вода затоа и влегов во дискусија,ама таа вода да биде само за кеф и ништо друго,да не се почне ко Алек шо правеше.Тоа ми е муабетот,ме разбираш?

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 30, 2013 10:35 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
caparius НапишиCOLON
JaneMK Напиша:
eve eden podatok.Vo 2-3 godina od akvarium imase po 92 karti dnevni prodadeni sto se zapisani.Pa vidi dali ima ili nema zainteresiranost.Sekoj pokraj divata voda koja ja posetuva cel zivot saka odvreme navreme da si napravi kef na dusata so kapitalni ribi-pa uste ako ima so drustvo da drmne nekoja i seto toa da mu plasirano-odlicno


Јане и ја сакам кеф на душата тоа стои и треба таква вода затоа и влегов во дискусија,ама таа вода да биде само за кеф и ништо друго,да не се почне ко Алек шо правеше.Тоа ми е муабетот,ме разбираш?
caparius НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Badar e odlicno mesto ama bara ogromna rabota.Prvo treba ogromen nasip za da se zastiti od poplavuvanje.Seriozen pristap a ne kako stariot koj znae da bide poplaven ,iskop na site ezerca vo dlabina i spojuvanje vo edna golema celina.ograduvanje na ezeroto kako i postavuvanje na objekt.
Dokolku ne ste znaele rasprasajte se kolku kosta saat bager i kamion.samo ogradata za ograduvanej na celiot kompleks bi bil 20-30000 eur.Toa e startot a kade se ostanato.
Znaci ezera imame.I toa odlicni imame i ezera kade netolku mnogu vodata paga.Problem se drustvata koncesioneri koi nego gledaat Pelagicevo vo nivnata voda nego si gledaat interes a so raka da ne pomrdnat.Ne gi obvinuvam vprocem celata drzava ni e taka.
Inaku zajarki e 86 hektari kako i velesko pa e krstete ja komercijala.So ubav ostrov so suma na nego i preku 200 glavi nad 20 kg.rekordot e 32 kg.Go drzi drustvo a ne gazda.Se naoga pokraj Zagreb.Drustvoto go poribuva so golemi primeroci,drustvoto so cuvari go odrzuva.Ako te fatat zigosan si vo pola hrvatska a kaj nas gi zabole utre ke si peca na druga voda.

Sve se moze ako se saka.Kako sum nosel kaj nas i spanci i germanci site go kazuvaat istoto.Vie neznaeete kakvo bogastvo imate i neznaete da go iskoristite.Da e ova kaj nas ke vrie od ribari....

Se nadevam deka eden gazda ili edno drustvo ke se opameti ili ke zeme voda pod koncesija i na kraj nemora da ja pravi komercijala.Mnogu nasi vodi si imaat prirodni stazi i pateki.Ama e mnogu bitno da se poribi i odrzuva taa voda kako sto treba


Токму за тоа напишав,нај лесниот дел е да се направи одржувањето е тешкото
Баш така.. плус и чуварите мајка расплакаа.. и што се не се дешаваше..
Затоа треба некој кој ке стави вистински чувари со морални вредности и високо размислување.. и езерото ке има менаџерски тим кој ке носи паметни одлуки.. а не хај хуј.. колку да биде..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 30, 2013 10:54 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Vo denesno vreme e mnogu tesko da se napravi edna vakva voda vo MK.
Golem del od pricinite se veke kazani pogore.
Megutoa, od druga strana smetam deka nikogas ( poslednive godini ) ne sme bile poblisku da se napravi takvo ezero.
Crnicani nudi mnogu i ima uslovi da bide respektabilna takmicarska voda.
So malku pari i so najmalku trud ( vo sporedba so drugite vodi ) moze lesno i veke do prolet da bide toa sto go sakame.

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 01, 2013 9:24 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Crnicani e prekrasna voda koga e polno ezeroto I prepolna so ubavi primeroci.gazdata Istatov e odlicen covek I malku treba da se sredi taa voda zosto go globala e veke sredena.treba da se odrzava kako ribniot fond taka I nivoto na vodata

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 01, 2013 11:32 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
crnivcani e voda koja enajdobra natprevari i komercijalen ribolov, sama e sredena i bogata so riba koja so ne golema investicija moze da bide mn podobra,,

sekoj golema voda e pogolem problem , i pogolema investicija ..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 01, 2013 12:34 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
saso НапишиCOLON
Vo denesno vreme e mnogu tesko da se napravi edna vakva voda vo MK.
Golem del od pricinite se veke kazani pogore.
Megutoa, od druga strana smetam deka nikogas ( poslednive godini ) ne sme bile poblisku da se napravi takvo ezero.
Crnicani nudi mnogu i ima uslovi da bide respektabilna takmicarska voda.
So malku pari i so najmalku trud ( vo sporedba so drugite vodi ) moze lesno i veke do prolet da bide toa sto go sakame.
Клучно е да се реализира идејата која произлезе на последниот меморијален крапски куп на Црничани. А тоа е оваа вода да се прогласи за спортско рекреативна зона или вода, со единствена намена за рекреатиевен и спортски риболов. Со тоа беше запознает и актуелниот ресорен министер кој изрази подготвеност за помош во реализацијата на оваа идеја. Со тоа ќе се симне од дневен ред намената за наводнувања и сл. Не знам зошто, но постапките околу концесија, намена и сл. нешто се оддолжија. Кога сето ова ќе се реализира, се отвара вратата овој ревир потполно да се среди по сите веќе наведени проблеми.
Мислам дека одржувањето на Јадранско-подунавскиот куп токму на оваа вода, ќе поттурне некои работи.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 01, 2013 1:34 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
marks НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Vo denesno vreme e mnogu tesko da se napravi edna vakva voda vo MK.
Golem del od pricinite se veke kazani pogore.
Megutoa, od druga strana smetam deka nikogas ( poslednive godini ) ne sme bile poblisku da se napravi takvo ezero.
Crnicani nudi mnogu i ima uslovi da bide respektabilna takmicarska voda.
So malku pari i so najmalku trud ( vo sporedba so drugite vodi ) moze lesno i veke do prolet da bide toa sto go sakame.

Клучно е да се реализира идејата која произлезе на последниот меморијален крапски куп на Црничани. А тоа е оваа вода да се прогласи за спортско рекреативна зона или вода, со единствена намена за рекреатиевен и спортски риболов. Со тоа беше запознает и актуелниот ресорен министер кој изрази подготвеност за помош во реализацијата на оваа идеја. Со тоа ќе се симне од дневен ред намената за наводнувања и сл. Не знам зошто, но постапките околу концесија, намена и сл. нешто се оддолжија. Кога сето ова ќе се реализира, се отвара вратата овој ревир потполно да се среди по сите веќе наведени проблеми.
Мислам дека одржувањето на Јадранско-подунавскиот куп токму на оваа вода, ќе поттурне некои работи.

Оваа идеа за Црничани е скоро две години. И освен годинава што е направено нешто,збрда-здола не е помрднато од првобитнто езерце.Дај Боже да си во право,ама мое мислење е дека не е све во добивањето на концесија.Има тука "НЕШТО" некој ИГРИ што не го знаеме.
Интуицијата и искуството ми го зборуваат тоа.Дај Боже да грешам.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 01, 2013 5:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Треба да се постават критериуми за тоа што значи вода и стаза за натпревари.

Јас ако се прашам, Грдата мома т.е Ноу Камп нема апсолутно никаква патна инфраструктура, ни стаза, далеку од идеални услови од поглед на самата вегетација со чпртови, гранки, треви итн. со просечен рибен фонд и класична изолација на боксовите....

Доколку таму се одржува меѓународен куп, и да треба хрвати или романци или англичани да ги мкнеш до 13-ка со чун кај што нема место да се постави шатор ...мислам дека или сме неарни или сме заслепени од желбата.

Треба еден проект за ова да направи МРФ, да го истурка по институции да се претстави како проект од јавен интерес
за да некој исече лента таму за да успее.

Не ми личи баш дека тоа со малку работа ќе се постигне, мада сето оваа кошта колку еден пишљив парк во аеродром со 5 фонтани, старо авионче и 3 брвнари.

Убаво рече Капариус, сите бегате од суровата реалност.

За 3 кола во лига, ќе помине...за меѓународни натпревари јас не би се осудил да помислам на Црничани.

Едвај чекам за решение и краен исход за организацијата на Јадранско - Подунавскиот ни куп. Кое само чудо ќе се оствари..

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Moze li Makedonija da ima takmicarska voda ????
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 01, 2013 9:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Дек 10, 2010 1:43 am
МислењаCOLON258
lele majkata od najubajte vodi vo evropa i posiroko ke se sramime nema kaj da go naprajme toi kup


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS21»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 79 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum