www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 11:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS16»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 4:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Па тоа велам бре Крсте, кај некого хранилиштето ќе биде на 30, кај некого на 60, а кај некого на 90 метри... Не затоа што тој кој лови на 90 е помал мајстор од оној кој лови на 30 и неможе да ја донесе рибата три пати поблиску ТУКУ ЗАТОА ШТО ТЕРЕНОТ, ДНОТО ТОА НЕ ГО ДОЗВОЛУВАААА !!! А тоа не го прави помал мајстор...

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 5:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Spaiva НапишиCOLON

Што се плашат сите, го читам и Трасул некни...абе со тоа што имаш ќе пробаш.
Спаива далеку од страв,реков сонувам да се такмичам до вас,највеќе ради дружбата не ради успеси (сега за сега додека сум почетник) :) но јас НЕЗНАМ уште доволно за крапскиот риболов.Плус финансиите играат улога,котизација,мамци,тракатанци колку кошта тоа ќе ми кажеш? И многу битна работа е немам јас партнер,ретко кој другар ми е рибар,а уште помалку крапџија.
Но не се секирам јас,додека има луѓе како тебе,Крсте,Тафта кои се расположени да помагаат секогаш знам и дека ќе научам и дека ќе влезам во натреварувачките води.

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 5:29 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Najmalku ti treba oprema.oprema se pozajmuva ama treba da znaes da ja koristis.

Treba pred se instinkt.
Treba stabilnost i nervi
Treba znaenje i umesnost-citaj oskustvo
Boilata ke ja napravime ama treba da znaes da ja izrabotis.sekoja boila razlicno se razrabotuva,razlicno se hrani
Treba kondicija fizicka
Treba borben duh
Treba odsutnost na ego
Само да се надоврзам на постот на Јане..
Тоа што од се што имаме искусено во моментот на натпревар е да знаеш како да го поднесеш притисокот и да останеш со ладна глава.. Тоа се стекнува само со искуство..

Искуството се гради на натпревари.. не 1 на 1 или што ти ја знам..

За да е по голем притисокот на натпреварите треба масовност..

Таа масовност ја имаме.. и се уште ке расте..

Од 30 дуа.. ке се исфилтрираат кој и како за понатаму..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 5:46 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
krste1978 НапишиCOLON
SantaFe НапишиCOLON
krste1978 НапишиCOLON
Keltan majstor si ribata da dojde kaj sto hranis a ne ti da ja brkas, dali ke lovam 100 ili na 20 bitno e ribata da ja doneses na hraniliste.....Toa e celta vo ovoj ribolov a ne toj sto ke zafrli najdaleku....
Хммм... Значи според ова што ти го кажуваш, Јанко не е мајстор пошто не успеа да ја донесе рибата „до мад**а“, така ?!
Не држи вода ова, можеби во теорија тоа е така, или пак во услови кога сите натпреварувачи се изедначени со позициите (што во пракса го нема никаде), па тука би дошло до израз тоа кој поблиску ќе ја собере рибата, ама на светско барем јас мислам (а и се докажа на ова светско) дека не е така. Според мене Јане е феноменален натпреварувач, тоа го докажа во сите три кола од лигата, има огромно натпреварувачко искуство и има инает во него како во Перуанско магаре, според мене комплетен натпреварувач, но тоа што не ја донесол рибата на 60м. не го прави помалку вреден. Едноставно не држи вода муабетов... :nono:
Aj i tebe da ti odgovoram,,,,Dojdi na eden obicen kup naj obicen pa ke vidis kako se lovi i na koja dalecina.....Ne go zimaj Jane za primer nigde ne go spomnav.....Svati deka ribata treba da ja doneses na hraniliste a ne da ja brkas....
Крсте.. се согласувам со ова ама и не.. добро е да одработиш да ја донесеш рибата и да слегне на хранилиште ама уште е подобро да најдеш каде и е природното хранилиште и пласираш мамци таму..

Така да ако се најдеш во ситуација да треба да се козиш додека дорфлиш до природната патека и хранилиштето.. тогаш да.. ке работиш да ја донесеш на твое хранилиште.. во спротивно муабетот е она на ицо „читање на водата“.. така да се сведува се на разбирање на водата.. при откривање на крапот кај се движи и кај јаде..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 5:47 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
SantaFe НапишиCOLON
Па тоа велам бре Крсте, кај некого хранилиштето ќе биде на 30, кај некого на 60, а кај некого на 90 метри... Не затоа што тој кој лови на 90 е помал мајстор од оној кој лови на 30 и неможе да ја донесе рибата три пати поблиску ТУКУ ЗАТОА ШТО ТЕРЕНОТ, ДНОТО ТОА НЕ ГО ДОЗВОЛУВАААА !!! А тоа не го прави помал мајстор...
Така си е .. за некој мајка за некој макеа.. Врска нема мајсторлукот дали на некој ке му јаде на 120м ... 40м или 10м.. ама ВРСКА нема.. Благе везе..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 6:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Dimitar НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Najmalku ti treba oprema.oprema se pozajmuva ama treba da znaes da ja koristis.

Treba pred se instinkt.
Treba stabilnost i nervi
Treba znaenje i umesnost-citaj oskustvo
Boilata ke ja napravime ama treba da znaes da ja izrabotis.sekoja boila razlicno se razrabotuva,razlicno se hrani
Treba kondicija fizicka
Treba borben duh
Treba odsutnost na ego
Од цела тема прв пост што држи вода и не знам од каде тој заклучок на Диме(Спаива) дека треба баш таква опрема:

1 сет (4 трски) Daiwa AKN (Tournament) - 1500e
1 сет (4 машини) Shimano Ultegra XTC 14000 - 800e
1 тон (мантракуаки) јадици, пва, конци, плетеници, ситници - 200е
1 тон пари за превоз, натпревари, трошоци, прихрани, боили -1000е
Па јас за мене си пишувам, не за тебе. Не реков дека тебе или на било кој друг тоа му треба!!
Не крпам веќе, машинки немам 3 месеци...нема ни да има додека не купам асални.

А прашај го Јане каква опрема има, мислам и дека знаеш...така да, голем дел од работите погоре
сум ги совладал или ќе ги совладам. За тоа не ми требаат пари.

Ако го прочита мојот пост добро, ќе сфатеше што ми беше поентата...така да, знам јас што МЕНЕ ми треба!!
Лично на мене!!

Гачки дека ќе фрлиш со таа трска толку, или со таа боила така, или тИуе машини онака...ЈОК!

Пак ќе ти кажам, тоа е опрема што МЕНЕ и ЛИЧНО на мене ми треба. Го посочив моето искуство.

Кој како мисли, така нека тера...ако ти мислиш дека грешам, твое право.

натпреварувај со тоа што мислиш дека треба....не се мешам и не солам памет!!

Постот на Јане држи вода, ама прашај го колку пари на опрема има фрлено....?!?!?

Морал продавање веќе до бескрај...никој не е реален, апсолутно никој..исклучок 2-3ца.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 6:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
И да се надоврзам уште еднаш...ЗА ЖАЛ, ретко кој сфати темава и која ми беше целта.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 6:52 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Crven НапишиCOLON
Убаво напишано Диме....затоа ја си седам на страна и си одам на слободен....

Од тоа што го напиша ти јас само би додал...

За крапски натпревари треба да имаш
ВРЕМЕ - т.е можност најмалку 3 пати (три кола Лига) да дојдеш во лига на датуми кои не ги одредуваш ти.....некој може, некој неможе да излезе од работа баш секогаш (на слободен риболов си одиш кога ти ќе можеш, а во лига кога е закажано), ако одиш и на светско тоа е друга приказна

и повторно ВРЕМЕ - како ограничен ресурс за кој треба да се одлучиш дали ќе го трошиш на спортски натпревари, или на слободен риболов....кој како ја сваќа работата, за некој поважно е првото, за некој второто, а денови се избројани...
За времето посекако мислев, дури покрај онакви потешкотии...времето некако не го ни земав како фактор.
Малтене, ќе да е најдрагоцено!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 6:55 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Trasul НапишиCOLON
Спаива далеку од страв,реков сонувам да се такмичам до вас,највеќе ради дружбата не ради успеси (сега за сега додека сум почетник) :) но јас НЕЗНАМ уште доволно за крапскиот риболов.Плус финансиите играат улога,котизација,мамци,тракатанци колку кошта тоа ќе ми кажеш? И многу битна работа е немам јас партнер,ретко кој другар ми е рибар,а уште помалку крапџија.
Но не се секирам јас,додека има луѓе како тебе,Крсте,Тафта кои се расположени да помагаат секогаш знам и дека ќе научам и дека ќе влезам во натреварувачките води.
Алек мзпз, ете ти ортак за пецање...Дечкото набави опрема за почеток доста солидна. Најдете се. :lepi:
Мислам дека сте искрени и добри момци, лесно ќе ви биде!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 9:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Spaiva НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Najmalku ti treba oprema.oprema se pozajmuva ama treba da znaes da ja koristis.

Treba pred se instinkt.
Treba stabilnost i nervi
Treba znaenje i umesnost-citaj oskustvo
Boilata ke ja napravime ama treba da znaes da ja izrabotis.sekoja boila razlicno se razrabotuva,razlicno se hrani
Treba kondicija fizicka
Treba borben duh
Treba odsutnost na ego
Од цела тема прв пост што држи вода и не знам од каде тој заклучок на Диме(Спаива) дека треба баш таква опрема:

1 сет (4 трски) Daiwa AKN (Tournament) - 1500e
1 сет (4 машини) Shimano Ultegra XTC 14000 - 800e
1 тон (мантракуаки) јадици, пва, конци, плетеници, ситници - 200е
1 тон пари за превоз, натпревари, трошоци, прихрани, боили -1000е
Па јас за мене си пишувам, не за тебе. Не реков дека тебе или на било кој друг тоа му треба!!
Не крпам веќе, машинки немам 3 месеци...нема ни да има додека не купам асални.

А прашај го Јане каква опрема има, мислам и дека знаеш...така да, голем дел од работите погоре
сум ги совладал или ќе ги совладам. За тоа не ми требаат пари.

Ако го прочита мојот пост добро, ќе сфатеше што ми беше поентата...така да, знам јас што МЕНЕ ми треба!!
Лично на мене!!

Гачки дека ќе фрлиш со таа трска толку, или со таа боила така, или тИуе машини онака...ЈОК!

Пак ќе ти кажам, тоа е опрема што МЕНЕ и ЛИЧНО на мене ми треба. Го посочив моето искуство.

Кој како мисли, така нека тера...ако ти мислиш дека грешам, твое право.

натпреварувај со тоа што мислиш дека треба....не се мешам и не солам памет!!

Постот на Јане држи вода, ама прашај го колку пари на опрема има фрлено....?!?!?

Морал продавање веќе до бескрај...никој не е реален, апсолутно никој..исклучок 2-3ца.

Многу добро разбрав што сакаш да кажеш и ке те прашам.Дали Ти мислиш дека ако ги имаше тие или слични до тој ценовен ранк (тој квалитет)стапови и машинки ке ги извадеше тие риби кои ги изгубивте во лигата?Или сепак не е проблем опремата туку искуството и по малку среќата?Бидејки опремата која ја имате Ти и Тафта не е за потценување и Јане знам каква опрема има.
Јане лови со стапови(Пролоџик) моментално кои се горе доле во цена-квалитет колку и Спортексот и Чабот,за машинките не коментирам ама знам дека твоите машинки беа доста квалитетни и доста ловени машинки од многу крапџии и имаат многу позитивни оценки,Јане ловеше и со Центури ама мислам дека во лига вадеше и губеше риби подеднакво и на двата модела,значи пак не е фактор ВИСОКИОТ квалитет на опремата за да бидеш успешен туку е битно искуството кога ловиш во такви неверојатни кршови каде што не знам каква опрема и да имаш ако немаш техника и искуство за џабе се и најскапата и најквалитетната опрема на цел свет.

За машинките не коментирам за таква машинка како Шимано Ултегра вреди да се дадат 150-200еу,бај да веј и јас сум загреан да купам такви во скоро време :)

Околу тие 200еу за ситнурии и тука пак е до искуство.На почеток кога почнуваш купуваш се и сешто и пробуваш,купуваш еден вид на јадици па не ги бидува.Купуваш друг па втор,трет и додека ги најдеш вистинските веке отишле 50-70-100еу.Купуваш подвез прв,втор итн и пробуваш секакви можни видови на системи додека го најдеш вистинскиот да не кажам универзален и оп отишле 10-20м. и купуваш нов па ајде потенок,подебел без скин со скин и овде веке одат 20-30еу.Купуваш клипсови,конуси и 300 други заебанции што коштаат и со тек на време доагаш до 2-3системи кои ке си ги користиш цела риболовна кариера :) Земаш конци разно разни и додека најдеш кој е вистинскиот (Шимано Техниум)гледаш дека си дал многу повеке од тие 50еу колку кошта шиманото.Ова го кажувам од мое искуство бидејки знам колку пари имам дадено до пред некое време кога лутав за разика од сега кога за ефтини пари си земав три модела јадици,два подвеза,еден конец,3пак. сејфти,рингови,лидкор.

Горе наведеното важи и за боилите и хемијата која ја користиме.Со тек на време и искуство се сведуваш на 2-3 микса,5-6 ароми,2 амина,еден бетаин,уље,засладувач,робин ред и некој екстракт,атрактор,активатор.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS16»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 42 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum