www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 6:10 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS16»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Натпреварувач или спортски риболовец против Мајстор (по нашки) рекреативен риболовец.

2 поими кои немаат никаква допирна точка!! Што сфатив јас?

Лани ова време после купот на глобочица кога се напалив како млад мајмун каде ловев со опрема
која ја имав од вкупно од 200е (и тоа половична) каде ветар ми го бутна род подот, ми скрши еден параболик и 2 сигнализатора. Каде за време на слободен риболов скршив уште 2, каде Јане ми скрши уште еден и ми купи уште еден, и каде тој истот го скршив уште еднаш....видов дека ми треба опремааааа.

Добро, купив опрема со едвај скоцкани пари, купив тоа што можев, имав 2 солидни машини (окуми) и докупив уште една да бида 3. Параболици после 4 скршени ми беше да купам квалитетни ( да не се кршат пред се) и да не одам
зијан како што отидов со овие каде фрлив 150е за џабе!!

Купив 3 трски (половни) 250е, купив мантракуки уште 150 евра, 80 евра за уште една машинка, здрав род-под 100е.

Се на се сум полесен за 6 месеци скоро 700е за да имам се. Пази 700е за да имам комплет-сет за да ловам.
Арно ама, тој истиот може да ми брка работа за мој скромен кеф, на вратница, на беровско, глобочица, гого-мого и тука завршува приказната.

Купот на Црничани каде после 6 удари успеав да извадам еден од 10кг. ме подлажа уште повеќе за да прво коло
ме УДРИ РЕАЛНОСТА!!!!

Сите риби ги изгубив! И јас и Гоце...параболици се виткааа, конци пукаа, мшинките почнаа да покажуваат мани.
Од тегнење се заглувавше конецот на прстенот измеѓу пластиката, се јадеше, пукаше после 3 риба додека видам каде грешам изгуб 3 ГОЛЕМИ РИБИ. Гранките и условите беа немилосрдни. Условите бараа многу...јас неможев да одговорам. Следните 2 кола санирав дел од тоа, но недоволно....ниту 10%.

Значи моите Окуми (кој веќе ги немам), Параболиците мои кој се супер квалитет (се за праење кеф и уживање) за разлика од другите...не се за натпревари под такви услови!
Таа трска сум ја купил зошто ми било кеф и се само за мојот кеф. Не за натпревари.

Од тука доаѓа моето разочарување после лигата.
Залудно се пумпаме сите, треба инвестиција, треба работа треба труд!

Не се разочарав од резултатот кој секако не го заслуживме, се разочарав од фактот дека овој спорт е ЗАХТЕВЕН!
Овој спорт бара жртви исто како и еден најобичен спортист, тенисер, скијач итн. Ајде еден просечен споортист
кој сака професионално да се занимава со тоа.

Значи знам дека ми треба следново за да дојдам до резултат во лига, на светско првенство, на меѓународни купови итн...

1 сет (4 трски) Daiwa AKN (Tournament) - 1500e
1 сет (4 машини) Shimano Ultegra XTC 14000 - 800e
1 тон (мантракуаки) јадици, пва, конци, плетеници, ситници - 200е
1 тон пари за превоз, натпревари, трошоци, прихрани, боили -1000е

Да не зборам за резервни сетови, шатори, кади и гачки...и уште еден тон ситници, безброј скриени трошоци!!

Значи за да влезам серозно, тренирам, ловам по купови у старт ми требаат 3000-4000е. Само да почнам!!!

Епа људи, ја ово НЕМОГУ!!! Нек ми извини БАКА, али кад радим радим...ал 2 пут, је 2 пут!

Полека со време, кога ќе набавам од ова погоре што мислам дека треба, кога ќе влезам во кругот, кога ќе осетам
дека времето ми е дојдено ...ќе тргнам, ќе натпреварувам, ќе вложам во себе (зошто нема друг начин) и моите
залагања, инвестиции, индвидуални квалитети ќе ги покажам.

Дотогаш ќе се трудам да еволуирам, да напредувам, да се надградувам итн...

Кондиција, фрлање, време на вода...тоа ако се решам да го правам е најмалата работа.
Во тоа лежат оние 10%...натпреварувачкиот дух, пасијата, амбициите, желбите и тако даље...кажав во еден пост за ова.

Се друго поразлично од набројаното е мачју кашаљ!!!

Во Македонија од тоа што можев да видам досега, нема ни 3-4 ца спремни...

Лигата ќе ја направиме, се што бара човечки ресурси, ќе најдеме...индивидуалните квалитети и труд се проблем.

На тоа никако да се осврнеме нели...јас гарантирам, тука лежи зајакот!

Постов подолу на Келтан е додаток од друга тема...

So edna recenica . . . STO te natera voopsto da vlezes vo ovaa igra ? NE ZNAESE li unapred sto te ceka , kolku pari trebaat ?? deka so krckrc masinki i trski ne ja biva ?? AKO ne si znael , togas greskata ti e uste pogolema !Si se pustil vo nesto za sto nemas pojma sto te ceka .. . A AKo si znael i pak si se vpustil vo taa avantura togas sto da ti napisam ne znam . .. :head_bang:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:37 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
a sto treba da napravi protiv svojata volja da ne faka u liga li,,rasi opremata

znaci od start odma na konj ke se kacuvame,,poleka bre prilepcanec, nie 15 god lovime i ne sme 50% spremni,, zivotot ima i drugi obvrski i problemi,,

a sto ne ja prekrstite temava,,, DA MU ODGOVORIME NA KELTAN........ :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Постот на Spaiva е чуден. Мислам за професионално да се натпреварувам ми треба велосипед од 10.000 евра, фул карбон. Меѓутоа доволен е и оној од 700 евра.

Едно се желбите и идеална опрема, друго е реалноста и минималната потреба.

Нормално, поубаво и поскапо е подобро, меѓутоа Spaiva ако не одиш на вода со таа твоја опрема од 5.000 евра и ако јас не возам по 3.000 км месечно со тој велосипед од 10.000 бадијала го имаме.


Последна промена од 1 на howitz, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
ico baits НапишиCOLON
a sto ne ja prekrstite temava,,, DA MU ODGOVORIME NA KELTAN........ :D :D
:lollol: :lollol: :lollol: :lollol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:40 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Иако не е овде место само ќе напоменам дека се размислува за организирање на еден натпревар -дружба во зафрлување на далечина и прецизност со трска која сакаш-крапска, дебелина на конец не потенок од 0,25мм и тежина на олово по свој избор. :lepi:
И второ организирање на Боила Куп каде ќе се користи само боили за време на натпреварот :filip:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Keltan НапишиCOLON
Pa izgleda ne znaat !! Tie sto znaat doma odnesoa medalji . . . :D OVA e tvojata LOGIKA deka ne se gleda koj e ubav nego koj ulovil , OK ?

I ne odgovaraj bez da procitas od pocetok temata , sega i tebe li da ti crtam treba sto predloziv ?? Eve Tafta uste edna samo za tebe sto predloziv a ti kazi sto ima loso vo toa ! Predlagam da se odrzi eden sobir na koj ce se takmicat site vo slednite disciplini .... Zarflanje vo dalecina mamec , zarflanje vo dalecina so alatki za hranenje ! precizno zafrlanje na dvete disciplini ! I za site nekoj sistem na bodovanje. Potoa odi ligata i tamu se sobiraat bodovi sprema uspehot ..ODAT na svetsko tie sto imaat VKUPNO najmnogu bodovi .Jasno li napisav ovaj pat ?? Ili nebiten Ti e ovaj del ..TEHNICKIOT . . . ?? otidov tri pati crnicani , trefnav ubava pozicija trite patii OPA -LA magija na svetsko ce odam ...??

јас многу добро ја прочитав темата од почеток до крај ... не се секирај ;)
посочи ми една држава во светот каде што се одлучува кој ке ја претставува државата по принципот кој ти го предлагаш ?
целта на натпреварувањето е сите тие способности да се сплотат во едно и да се фати најмногу риба и да се победи во лигата . тоа е натпревар . како впрочем и во било кој друг спорт ... победникот оди понатаму .
ако јас не маркирам како што треба и не прихранам како што треба , кои ми се шансите да фатам најмногу риба ???
а најмногу бодови имаат оние со највеќе уловена риба - јасно гласно и едноставно .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
a sto treba da napravi protiv svojata volja da ne faka u liga li,,rasi opremata

znaci od start odma na konj ke se kacuvame,,poleka bre prilepcanec, nie 15 god lovime i ne sme 50% spremni,, zivotot ima i drugi obvrski i problemi,,

a sto ne ja prekrstite temava,,, DA MU ODGOVORIME NA KELTAN........ :D :D
Ti zlaten prv pat vo zivotot vo raka BBLC fati kaj Keltan , nemoj da zaboravis toa . . . NIKOGAS :D A koj nema pari , neka si sedi doma . .sto treba oprema li klubska da obezbedime ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Аха и сеа јас сум крив? :lol:
Добро, извини што влегов и пробав...тоа е тоа. Нема повеќе, ти ветувам. :lol:

Мислам, делуваш како татко на крапскиов риболов овде.
Дај напиши еден правилник ти за крапски риболов, прати му го на Васил.
Ке пецаат сите по твои правила и норми.

Јас сум доволно храбар што признавам и од моја гледна точка давам осврт.
Не ми се сери на постот, кој максимално е точен и искрен...зошто тоа не го зборам на памет! Сфаќаш!
Јас знам мене што ми треба за да дадам резултат, сум пробал и сум видел.
Кој ме натерал да почнувам?? Трајко од Дивље! Бог да чува ти е цитатот!

Еве имаме интерес, имам масовност, има лига (тоа беше потстрек за враќање на крапскиот)

Но сега доаѓаме до други прашања, доаѓаме до 2-ро ниво, и време е да почнеме да работиме на тоа.
Апетите растат, сакаме резултати...нели?

Видов јас колку е саат и сега знам КАКО ТРЕБА! Ти сеа ми судиш и за тоа?
Ти се непоправлив, очигледно незнаеш што зборуваш!

Еве јас ке ти кажам....
Нема крпење, нема импровизации, нема проби? Сите други што мислат дека можат да скрпат, или претпостават
дека можат...се заебале гадно, како и до сега...

Assumption is the mother of all fuckups!!!!!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ТафТабиТ НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Pa izgleda ne znaat !! Tie sto znaat doma odnesoa medalji . . . :D OVA e tvojata LOGIKA deka ne se gleda koj e ubav nego koj ulovil , OK ?

I ne odgovaraj bez da procitas od pocetok temata , sega i tebe li da ti crtam treba sto predloziv ?? Eve Tafta uste edna samo za tebe sto predloziv a ti kazi sto ima loso vo toa ! Predlagam da se odrzi eden sobir na koj ce se takmicat site vo slednite disciplini .... Zarflanje vo dalecina mamec , zarflanje vo dalecina so alatki za hranenje ! precizno zafrlanje na dvete disciplini ! I za site nekoj sistem na bodovanje. Potoa odi ligata i tamu se sobiraat bodovi sprema uspehot ..ODAT na svetsko tie sto imaat VKUPNO najmnogu bodovi .Jasno li napisav ovaj pat ?? Ili nebiten Ti e ovaj del ..TEHNICKIOT . . . ?? otidov tri pati crnicani , trefnav ubava pozicija trite patii OPA -LA magija na svetsko ce odam ...??

јас многу добро ја прочитав темата од почеток до крај ... не се секирај ;)
посочи ми една држава во светот каде што се одлучува кој ке ја претставува државата по принципот кој ти го предлагаш ?
целта на натпреварувањето е сите тие способности да се сплотат во едно и да се фати најмногу риба и да се победи во лигата . тоа е натпревар . како впрочем и во било кој друг спорт ... победникот оди понатаму .
ако јас не маркирам како што треба и не прихранам како што треба , кои ми се шансите да фатам најмногу риба ???
а најмногу бодови имаат оние со највеќе уловена риба - јасно гласно и едноставно .
A poradi toa sto nie nemame takvi uslovi go predloziv toa sto go predloziv . . . ./ako jas ne markiram kako treba i ne prihranam kako treba / . .abe AMAN so toa .. . . pa pola ekipi na svestko ne se zapisaja so riba ,ALOO , sto ? ne znaat da markiraat i hranat ?? Ili NE MOZEA da dofrlat kade treba ??????

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 03, 2013 11:54 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
NEMA VRSKA TEMAVA SO MUABETOT....

ne e poentata koj koga fatil i kupil bblc, nego dali bez toa bblc moze da faka u liga i dali e moralno da go ima............

treba kvantitet u liga , treba dobra voda so dobra staza , treba sredstva za taa voda, treba organizacija, i treba druzenje medgu natprevaruvacite i medgusebno pomaganje, toa E POBITNO OD KOJ KE ODI NA SVETSKO,,za ova treba da se diskutira na ovaa tema,,

jas moeto go zvrsiv crnicani i portugal ,,, se osekam penzionerski :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS16»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 58 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum