www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 7:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1213141516ELLIPSIS43»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 10:58 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Saso od takmicarite imas sekogas podrska prasanjeto e dali ke imas od politicarite :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 11:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
na lista e staven i nema kaj da bega :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 11:50 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Менаџерот нема потреба да биде искусен крапџија. Во погорниот пост се обидов да објаснам дека се работи за чисто менаџерски способности околу бркање и обезбедување средства, планирање и организирање на превоз, пријавување и комуникација со ЦИПС, сместување. Не глеам дека нешто ти фали за ова Сале. Бољи во моментов не знам. Време е за Македонија. :D
Искусен крапџија треба да е тренерот, за на стаза, да знае да сними, пренесе, да носи решенија и одлуки, да осмисли заедно со тимовите тактика, видови мамци, прихрани, подготовки.
Капитенот треба да е јазичар и да ги знае добро правилата на ЦИПС и повеќе да функционира како делегат.
Во минатото често се поистоветуваа тренерската и капитенската функција. Но заради секојдневните состаноци за време на натпреварот, многу време се губи натака навака и често повеќе време се проаѓа со ЦИПС отколку со сопствените натпреварувачи. Тоа истоштува. Затоа мислам дека многу подобро и поефикасно е тренерот да биде ослободен од такви состаноци и да биде цело време на стаза.
Кога секој од наведените добро би си ја завршил работата тогаш се дава огромен придонес за евентуален успешен настап. Најважно е совеста да е чиста, дека се е направено што е во наши моќи, макар и да не го освоиме она што сме го планирале, сме направиле се тоа да го постигнеме. А успехот, покрај ксметот, е последица на добра атмосфера, тимска работа и давање максимум од секој кој е составен дел на Репрезентацијата.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 11:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Тешко е предвреме и за до септември да се назначи и тренер и капитен и менаџер професоре.
Ќе мора да се поработи на ова посеризоно и во договор со мрф.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 30, 2013 12:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
Spaiva НапишиCOLON
Тешко е предвреме и за до септември да се назначи и тренер и капитен и менаџер професоре.
Ќе мора да се поработи на ова посеризоно и во договор со мрф.
ne e nisto tesko druze...dokolku vo narednive dva meseci se naznaci menadzerot na reprezentacija,ke moze istiot da si ja pobrka rabotata okolu obezbeduvanje sredstva za avionski karti (dokolku se odi so avion) ,normalno bez ime i prezime,a posle zavrsuvanjeto na ligata samo da se vmetnat pretstavnicite na reprezentacijata...ova treba da se napravi se so cel da se namalat trosocite za pat..a znaeme dokolku se cekira karta 5-6 meseci oddnapred...patot ke ispadne dzabe.

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 30, 2013 1:12 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Spaiva НапишиCOLON
Тешко е предвреме и за до септември да се назначи и тренер и капитен и менаџер професоре.
Ќе мора да се поработи на ова посеризоно и во договор со мрф.
Се е тешко и ништо не е тешко, ако се сака.
Погоре напишав. Од најдобронамерни причини за што поуспешно подготвување, менаџерот може својата работа да ја брка уште од вчера и место само три месеци да брка се, тоа може порелаксирано и поуспешно да го прави 7-8 месеци. За капитенот и тренерот може и после лигата. Се разбира дека одлуките за тоа ги носи МРФ т.е. УО.
Момци мене ми е сеедно. Можам јас да си седнам у подрум, полека да си се средувам, да си дојдам у лига да си отпецкам без збор, тивко и ни да помислам да се оптеретувам со менаџери, капитени, тренери, пари, светско, системи, правила. За мене доволно си знам. Ај да видиме. Времето ќе покаже.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 30, 2013 9:31 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Не Дуки :nono: седење и чекање :nono: .

Па нели целта беше да се донесе календар, пропозиции и котизација на крај од 2012 за да може навреме да се превземе се! Нели јас велев дека ТРЕБА сите ЗАЕДНО да помогнеме за што поуспешна да биде лигата а воедно и уште поуспешна репрезентацијата на РМ. Сите треба да дадеме максимум од себа да успееме во оваа цел. Лобирање во УО на МРФ, во натпреварувачка комисија, изнаоѓање на најдобар превоз за Португалија, прводи од ЦИПС и новитети за оваа година, чепкање по комшилук на форуми и по пријатели како комшиите се спремаат за Португалија, ......безброј информации. Секој може да даде свој придонес, па така ќе бидеме поуспешни.

:shake_hand:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 30, 2013 10:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
daniel_veles НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Тешко е предвреме и за до септември да се назначи и тренер и капитен и менаџер професоре.
Ќе мора да се поработи на ова посеризоно и во договор со мрф.
ne e nisto tesko druze...dokolku vo narednive dva meseci se naznaci menadzerot na reprezentacija,ke moze istiot da si ja pobrka rabotata okolu obezbeduvanje sredstva za avionski karti (dokolku se odi so avion) ,normalno bez ime i prezime,a posle zavrsuvanjeto na ligata samo da se vmetnat pretstavnicite na reprezentacijata...ova treba da se napravi se so cel da se namalat trosocite za pat..a znaeme dokolku se cekira karta 5-6 meseci oddnapred...patot ke ispadne dzabe.

Nema da ti dozvolat Ime vo Avion da prenesuvas tolku tezina, maksimalno e 30kg po covek....Drzi muabetot deka kartite se poeftini ama samata avio kompanija si ima ogranicuvanja na kilazata zima-leto ne e bitno.Gledas i samiot sto se desi na nasata Rakometna Reprezentacija ne im dadoa da letaat bidejki imaat povekje od dozvolenoto.A mozes da ne zamislis nas sto ke se nosi 500-600 kila samo prihrana ??? Jas mislam deka avionskiot prevoz ne treba da se stava vo planot za prevozot, moe mislenje e podobro da se angazira nekoe saglam kombe so 20 i kusir sedista so televizor i takvi raboti i da se pojde porano na pat..Ovaa e samo moe mislenje.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 30, 2013 10:39 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
samo REIZ nisto drugo :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 30, 2013 10:41 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Даниел пријателе, претходно е разговарано за повеќе опции каде што имавме опција да се патува со авион евтини летови а опремата со харани, прихрани.. да ја донесат со комбе. На тој начин нема да има малтретирање од неколку денови возење а опремата би ја донел човек професионален шофер а воедно и наш натпреварувач кој добро се разбира околу ова Јоцо.

Треба се да се икалкулира и да се одлучи. За оние кој непатувале една информација. Автобусот патува пример со два шофери и имаат ограничување на возење 16 саат возење па пауза од незнам колку... Кога патувавме за Франција пауза требаше да правиме во Италија ноќе а екипажот нормално има млади, стари, со финансии вакви и такви... и едни сакаат во хотел да преспијат а другите во автовусчето, на едни тесно на други.... и сето тоа траае и трае.

Затоа треба да се разгледаат двете опции

1. Репрезентацијата со четкичка за заби патува со авион (цена на повратни билети збир) + превоз со комбе цена=

2. Цела репрезентација со превоз на Автобус комотен (цена на превозот повратен + 2 или 3 шофери +патарини...СЕ )каде што МОРА да се договори ангажманот на шоферите каде ќе спијат, дали ќе дојдат на гала вечерта...и да се стави вкупната сума!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1213141516ELLIPSIS43»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 73 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum