www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 29, 2024 9:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS11»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 6:59 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Темава е добра и ОК е да секој каже што мисли. Но мислам дека малце се расфрламе сите со термините.

Мислам дека со СПОРТСКИ риболов се мисли на фер-плеј, џентлментски однос, а не на ФИЗИЧКА подготвеност и сила.

Второ. Често се користи фразата АКО САКАШ ДА СИ ВИСТИНСКИ ПРОФЕСИОНАЛЕЦ. Па професионалец е оној што со активноста со која се бави заработува.

А што е со ЦИГАРИТЕ. Во СПОРТОТ и тие се ЗАБРАНЕТИ :confused:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:01 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Neznam za drugite ama jas na takmicenje neodma bez malku rakika.Ne mi trgnuva odsabjle bez cokance ama samo edno.ZNaci bez preteruvanje

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
доста дискутабилна тема
според мене секој онај кој се бави со ова ајде да ја наречам професија, треба да почитува сигурно и некои норми
не за нас да ни угоди овде - него лично за него како спортист
нормално би било кога си да речиме на натпревар да ти биде челата концентрација во натпреварот и како до поголем успех, а не дали е готова салатата или колку ракија ке носиме

од друга страна цуцулот спомна погоре и некои норми во кои кажа дека секој онај кој се осека како таков треба да ги почитува и третманот со рибата фати и пушти, за кој јас лично мислам дека е 100% во право ама за тоа во друга тема да не ја разводниме оваја

според мене мора да постои дисциплина - посебно кај оние кои се решиле да натпреваруваат па и да претстават држава како репрезентација

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Многу од спортистите се банирани од натпреварување поради Clenbuterol кој е забранета супстанца.

А замислете, спортистот јадел свинско, но фармерот кој што ги одгледувал свињите во фармата ги хранел со такви супстанци за да пораснат побрзо :)

Дебилно нели ? Јадеш кременадла, одиш сабајлето на допинг тест и ОП позитивен.

И тука влага 4 екипа на СП.

Samo da te ispravam malce...

clenbuterol e lek namenet za luge sto patat od astma i drugi problemi povrzani so disenjeto.
e sega, vo sportot medikamentot zema se pogolem zamav prvobitno i najveke od bodibilderite i se koristi vo vreme na definicia ( t.e. trosenje, gubenje na masnite naslagi ) raboti na princip sto ja zgolemuva prirodnata temperatura na teloto, go olesnuva dishenjeto i toa zacuduvacki mnogu, koncentracijata tie zgolemena i potesko se zamoruvas, idealna kombinacija za vreme na kardio treninzi... I da vleguva vo grupata na medikamenti, doping, steroidi...
taka da ima sosema razlicen efekt od onoj koj ti go navede, deka se raste, moze na drug nekoj medikament mislese?

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Clenbuterolot ги зголемува црвените крвни зрнца во организмот за да можат да испорачаат повеќе кислород во телот. Затоа е и декларирано како допинг средство. Ги зголемува перформансите на спортистите каде што има кардиореспираторен капацитет.

А за свињите најверојатно го мешаат овој медикамент со друг, тоа веќе навлегува во тешка медицина за да се зголеми масата на животното.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:19 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sto ima vrska disciplinata so konzumiranje alkohol vo normalni kolicini.Uste ne e pocnata ligata a vie se fativte za najnebitnata rabota.Za mene disciplina e sosema drugo.

Frlanje samo vo tvojot box ni mm nadvor.Dali hrana ili marker ili spod ne e bitno.
Neizleguvanje niti vleguvanje vo tug box i sopstven bez dozvola od sudijata i takmicarite.
NAvremeno doaganje na takmicenje (i edna minuta znaci disfalifikacija)
Vo box nesmee osven po prigovor ni gospod da vleze a kamoli sudija bez tvoja dozvola
Nema urlanje i derenje niti svetlenje prema voda i sosedni boxovi.
MAmci i prihrana spored pravilnik
Sistemi spored pravilnik
Sudenje spored pravilnik(da ne zaboravime deka i sudiite treba da se disciplinirani)

Znaci nema od nisto pomestuvanje i premizuvanje ili ima od sve.Nema vaka i taka

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Добро е да се знае но не и да се претерува околу овие правила (алкохол и енергетски пијалоци)

Мораме да сватиме сите ние дека сме како едно семејство сите се знаеме кој е и каков е, а оние кои се нови ќе се запознаеме. Не можеме да бараме крајна професионалност во нашава лига, како од натпреварувачите така и од страна на судиите!!!

Крајната суштина после извлечените позиции кај сите е да влезат во бокс и да почнат со стратегија, хранење и се разбира успешно вадење на уловените риби. Една чашка ракија е смешно да се замараме уште сега дека ќе се казнува. Сепак толеранција мора да има :lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Јане пишува ли во правилникот дека не смее алкохол ? Пишува.

Поентата е да се дискутира, подобро за ова него за ЗСРРК Вардар.

А отстапки знаеме дека има.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Предраг НапишиCOLON
Мораме да сватиме сите ние дека сме како едно семејство
Семејство кое во последните 20 години очи си вади. Се до 2012 каде што се осети промена.

Небитно, темата ја отворив за да се дискутира, да се општи.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 11, 2013 7:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Poentata ne mi ja razbravte.Krsti ja temata disciplina vo liga.

Zosto ovie raboti koi gi navedov od iskustvo se praveni premizuvanja,zamizuvanja i red drugi odstapki poradi odredeni licnosti.Po mene nesmee da ima nizakogo odstapki.Toa e disciplina.

Kako za sudii taka i za naprevaruvaci nema pardon.Zolt,crven i na sudija i na takmicar i zabrana za vlez vo liga barem dve godini.Pa prljavi raboti neka ide da go vidam na drugo mesto da pravi

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789ELLIPSIS11»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 38 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum