www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 21, 2024 6:07 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do koncesionerite i MZSV
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 1:38 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Keltan НапишиCOLON
emil.matoski НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
A se znae li koj odlucil taka da bide ,odozgora ili lokalno :D
Законот одлучил така и мора да се почитува.

Доколку дозволата важи за една година од денот на издавање, кога концесионерите да доставуваат предлози за цени на дозволи и за кој период би важеле годишните?
Кога концесионерот да доставува годишни планови и за кој период би важеле тие планови?
Ај оваа година на дел од водите се доделија концесии на среде година. Оваа 2012 ќе помине и ќе доде 2013. Што тогаш? Пролет нема да вадиме дозволи, ќе се шлепаме и ќе се караме со рибочуварите и ќе се молиме кај концесионерите да ни простат затоа што ќе извадиме дозволи после мрестот. Ќе помини мрестот и пак со стара песна ќе бараме некои цаки за да не платиме дозвола затоа што поминала половина година.

Според мене ова не смее де се случува !!!
A kade procita deka nekoj saka bez pari da lovime Emile :D Pokraj dozvoli vadime i clenski kniski ,pa od MRF legitimacija.ete ti osnovi pa pravi planovi kolku sakas ! Jas sakam dozvola sto ce mi vazi 365 dena.Kako jas vo januar ,februar da odam na riba ? Mi garantiras li deka na 1 mart 2013 godina ce imam republicka dozvola ???? TOGAS mi treba.vo spootivno ce bidam primoran da vadam od ACO Selecta i kaj mi e krajot taka ??
Koje crno slepanje koe crno karanje so ribocuvari Emile ??????? pa bas poradi toa sakam godisna dozvola sto vazi 12 meseci a ne DEVET :D
Па тогаш и нема проблем.
Треба да си платиме дозвола во март и истата ќе ни важи до март, односно 12 месеци.
Зошто да бараме проблем таму каде што нема проблем. Зошто е проблем да се извади дозвола во март, а не е проблем да се извади дозвола во септември, на пример ? (ова не се однесува за 2012 затоа што оваа година е исклучок )
Државна дозвола ќе можиш да извадиш веднаш по формирањето на дозволите од концесионерите. Ова е сигурно. Можеби недела - две покасно од другите дозволи, ама сепак навреме.
Е сега за предлогот од kompir99 може да се размисли. Зошто да нема полугодишна или месечна? Добро би било и тоа да се воведе, ама не од концесионерите туку со Закон.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do koncesionerite i MZSV
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 2:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Mislam deka nesto nerazbiras sto sakame da kazeme
ЦитатCOLON
Па тогаш и нема проблем.
Треба да си платиме дозвола во март и истата ќе ни важи до март, односно 12 месеци.
Naodzas mani a go potvrduvas ona za sto se zalaga Keltan,da vazi od datum do datum,
Kako vadam dozvoli uste kako srednoskolec nepomnam nekogas da mozelo da se izvadi od 1 januari,sekogas mi ja davale posle 15mart,znaci toj luft od 3 meseci sum bil bez dozvola
ЦитатCOLON
Проблем беше цената на државната дозвола - се реши и тој проблем ама речиси никој не извади таква дозвола.
Da bese problem,i stvarno se resi :idea: se kaci cenata za istata skoro za duplo,iako i predhodnata ako gledame po cena bese nedostapna za 99,9% od ribarite

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do koncesionerite i MZSV
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 3:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
filip030682 НапишиCOLON
Mislam deka nesto nerazbiras sto sakame da kazeme
ЦитатCOLON
Па тогаш и нема проблем.
Треба да си платиме дозвола во март и истата ќе ни важи до март, односно 12 месеци.
Naodzas mani a go potvrduvas ona za sto se zalaga Keltan,da vazi od datum do datum,
Kako vadam dozvoli uste kako srednoskolec nepomnam nekogas da mozelo da se izvadi od 1 januari,sekogas mi ja davale posle 15mart,znaci toj luft od 3 meseci sum bil bez dozvola
Кога си имал проблем да риболовиш со стара дозвола до оној момент кога ќе се пуштат во промет новите?
Месец март го спомнав симболично, во смисла кога ќе излезат новите дозволи тогаш треба да си извадиме годишна. Ако од оваа година се сменат работите, а мислам дека ќе се сменат, тогаш ќе речам од јануари до јануари, но не може од септември до септември.
filip030682 НапишиCOLON
ЦитатCOLON
Проблем беше цената на државната дозвола - се реши и тој проблем ама речиси никој не извади таква дозвола.
Da bese problem,i stvarno se resi :idea: se kaci cenata za istata skoro za duplo,iako i predhodnata ako gledame po cena bese nedostapna za 99,9% od ribarite
Мислам дека цената од 7000 денари е реална за државна дозвола.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do koncesionerite i MZSV
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 3:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Tasim НапишиCOLON
AKO JE ONAKA KAKO NEKOJ SI ZAMISLUVA JAS LOVAM ISKLUCIVO KRAP TOGAS CE JA CEKAM SEZONATA SEMP.. OKTOM.. PA TOGAS CE SI VADAM DOZVOLA:lol:
UBAVA RABOTA TOGAS KONCISIONEROT NEKA SI KUBA KOSA HEHEHEHE
Tasim zosto da si kube kosata,eve kako kaza ja vadis vo septemvri i ti trae do naredene septemvri,koga ke ti dojde sezonata pak ke moras da ja izvadis.Policijata si ja kube li kosata za rigistraciite :?: :?: vazat od datum do datum
I druga rabota zosto vie koncesioneri si ja vrtite vodata kade vas vi odgovara,gledajte malce i od nasa perspektiva,kako i da ja vrtis samo vie ste vo car,a nie vo ovoj sluvaj vo zaguba....vo ovoj slucaj primer ke izvadam godisna koja nema da vazi cela godina,a ako ne izvadam povece pari ke potrosam na dnevni.....samo objasnimi dali e toa posteno :!: :!:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Do koncesionerite i MZSV
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 11:49 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 1:56 pm
МислењаCOLON678
filip030682 НапишиCOLON
Tasim НапишиCOLON
AKO JE ONAKA KAKO NEKOJ SI ZAMISLUVA JAS LOVAM ISKLUCIVO KRAP TOGAS CE JA CEKAM SEZONATA SEMP.. OKTOM.. PA TOGAS CE SI VADAM DOZVOLA:lol:
UBAVA RABOTA TOGAS KONCISIONEROT NEKA SI KUBA KOSA HEHEHEHE
Tasim zosto da si kube kosata,eve kako kaza ja vadis vo septemvri i ti trae do naredene septemvri,koga ke ti dojde sezonata pak ke moras da ja izvadis.Policijata si ja kube li kosata za rigistraciite :?: :?: vazat od datum do datum
I druga rabota zosto vie koncesioneri si ja vrtite vodata kade vas vi odgovara,gledajte malce i od nasa perspektiva,kako i da ja vrtis samo vie ste vo car,a nie vo ovoj sluvaj vo zaguba....vo ovoj slucaj primer ke izvadam godisna koja nema da vazi cela godina,a ako ne izvadam povece pari ke potrosam na dnevni.....samo objasnimi dali e toa posteno :!: :!:
filip da gi pojasnime rabotive objektivno ako sporeduvame edno zdruzenie so nekoja si druga struktura kako sto je sporeduvas policijata samo zema ama bas nisto nedava
zdruzenieto raboti so eden opredelen broj na clenovi taka sto toa zdruzenie nema nikakva potkrepa od drzvava.
filipe i jas licno sum ribolovec kako ti i jas placam god.. dozvola kako sekoj drugi ali edno znam sekoe zdruzenie golema maka i bitka vodi da bi opstojalo veruvas ili ne:
ipak nie kako ribolovci sme skoro 365 dena na voda nemame bas nikakava zabrana toa doaza na den 10den koga bi kostala godisna dozvola (3650den) :)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum