www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 22, 2024 4:04 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7576777879ELLIPSIS81»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 2:40 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
g.cuculoski НапишиCOLON
epa od tie 1.900 denara sto gi davas vo zdruzenieto za sto se ???? neli se za poribuvanje i ostanati ceremonii drustvoto sto ke gi pravi ???
Да, ама ти можеш и преку РИБАР да извадиш државна и да риболовиш каде сакаш ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 2:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Филип НапишиCOLON
g.cuculoski НапишиCOLON
epa od tie 1.900 denara sto gi davas vo zdruzenieto za sto se ???? neli se za poribuvanje i ostanati ceremonii drustvoto sto ke gi pravi ???
Да, ама ти можеш и преку РИБАР да извадиш државна и да риболовиш каде сакаш ;)
epa togas bi trebalo da ne zima tolkava suma RIBAR , bidejki ne e koncesioner , bi trebalo kolku uslugata za prodazba da zeme

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 2:58 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Тоа не го измислил Рибар, така го пропишала државата со закон. А што мислиш, дека 30 луѓе ќе извадат преку Рибар? :D 3-4ца следната година макс.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 3:24 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
g.cuculoski НапишиCOLON
zdruzenijata ke gi cuvaat i ke zemaat od site drzavni dozvoli % od ministerstvoto


Ова не е точно.
Парите што одат во буџет остануваат таму.
Парите што одат во здружението преку кое е издадена дозволата си ги наменува тоа здружение како сака.
Е сега, во МК државна дозвола ќе извадат најчесто Скопјани. Пример, од Стружаните ретко кој риболови на друг риболовен ревир освен на ОЕ, Глобочица, Дебарско и Црн Дрим, па немаат потреба за државна дозвола. Скопјани најчесто риболоват на различни риболовни води затоа што немаат атрактивна риболовна вода во близина на Скопје, а и инфраструктурата им дозволува лесно, брзо и релативно евтино да стигнат до билокоја друга вода, а згора на се голем град и многу полесно е да се организираат повеќе луѓе со кола или комбе за риболовен ден или викенд на некоја вода во внатрешноста на МК.
Доколку државната дозвола е со прифатлива цена за сечиј џеб, мислам дека концесионерите од внатрешноста ќе изгубат многу на сметка од скопските здруженија.
За да биде иронијата уште поголема, касата ќе си ја полнат здруженија од Скопје биле или не биле концесионери, имале или немале обврски за заштита и порибување на одредени води, а на нивна сметка концесионерите од внатрешноста мака ќе мачат да состават крај со крај.

Бубе, и јас мислам дека законот лошо ги има дефинирано работите кога е во прашање државната дозвола, но тука не може ништо преку ноќ да се смени. А ќе се смени, кога тогаш.

Со ова во никој случај не сакам да ја негирам државната дозвола. Таа важи и ќе важи за цела територија на МК како што пропишал Законот, му одговарало некому или не.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 3:36 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Феб 16, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON305
Toa znaci deka drzavata ke lapa i od koncesionerite i od ribarite.Bi trebalo del od taa dozvola da pripadne na koncesionerite,no mislam deka golem e nivniot broj pa toa sto ke se podeli ke bide smesno.
Mojot predlog e:poevtina godisna dozvola,za da bide pomasovna, i tie pari ke odat direktno kaj sto treba-koncesionerot i oplemenuvanje na negoviot revir.Sepak poveke iznesuvaat 200 godisni X 1000 den. otkolku 50 X 2000.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 4:14 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
bube НапишиCOLON
Toa znaci deka drzavata ke lapa i od koncesionerite i od ribarite.Bi trebalo del od taa dozvola da pripadne na koncesionerite,no mislam deka golem e nivniot broj pa toa sto ke se podeli ke bide smesno.
Mojot predlog e:poevtina godisna dozvola,za da bide pomasovna, i tie pari ke odat direktno kaj sto treba-koncesionerot i oplemenuvanje na negoviot revir.Sepak poveke iznesuvaat 200 godisni X 1000 den. otkolku 50 X 2000.
Zato e drzava drzavata...Ovde ili kade sakas so nejze nema igracka...ti odgovaralo tebe toa ili ne....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 5:17 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
bube НапишиCOLON
Toa znaci deka drzavata ke lapa i od koncesionerite i od ribarite.Bi trebalo del od taa dozvola da pripadne na koncesionerite,no mislam deka golem e nivniot broj pa toa sto ke se podeli ke bide smesno.
Mojot predlog e:poevtina godisna dozvola,za da bide pomasovna, i tie pari ke odat direktno kaj sto treba-koncesionerot i oplemenuvanje na negoviot revir.Sepak poveke iznesuvaat 200 godisni X 1000 den. otkolku 50 X 2000.
Zato e drzava drzavata...Ovde ili kade sakas so nejze nema igracka...ti odgovaralo tebe toa ili ne....
Ако со овакви аргументи се брани законот за концесионерство, риболовните основи и др., на секој риболовец не му преостанува ништо друго освен да извади ГОДИШНА државна дозвола од соседните земји.
Колку што знам и таму државата е држава, ама државноста не се искажува со арачиновски методи спрема ептен многу профитабилната дејност како што е спортскиот и рекреативен риболов.
Предлагам да се воведе и ДДВ и акциза на риболовните дозволи, белким тогаш ќе се задоволи буџетот?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 5:31 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Zatoa ne vadam drzavna nego si vadam godishni na dva revira kade najmnogu barem malku ke im pomognam a na ostanatite vodi dnevna ili vikend.Samo taka realno ke my pomognam na drushtvoto koe mi ovozmozilo da fakam kako sakam.Drug nikoj ne mi ovozmozil.Poveke da se so razmisluvanje kako mene drugacije ke bide ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 5:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Kosta ne e mesto za zezanje.
Drzavnata dozvola kosta 7.000 denari i e duplo poskapa od najskapata godisna dozvola na bilo koe zdruzenie.
Se uplaka na dve uplatnici. Na prvata 4.900 koj odat na smetka na MZSV i na vtorata 2.100 koj odat direktno vo Zdruzenieto cij clen e uplatuvacot.
Realno od ovie pari kar ima drzavata i Zdruzenieto na clenot.
Moe licno mislenje e deka narednata godina preku Ribar 2011 ke se izvadat desetina vakvi dozvoli. Toa ne se golemi pari pogotovo ne za Zdruzenijata koj imaat reviri pod koncesija koj sekojdnevno izdavaat dnevni i svoj godisni. Od druga strana se pari koj se potrebni na edno Zdruzenie ( kako Ribar 2011 ) za da moze da egzistira ( kako taka ).
Neznam za drugite Zdruzenija no ( ova sum go kazal i porano ) Ribar 2011 na ovoj ili drug nacin ke gi vrati ovie pari vo vodite na RM. Dali ke bide Globocica, godinava, Kozjak dogodina ili Dojransko tretata,......... site ke dojdat na red.
Na nikogo dolzni ne sme ostanale.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 17, 2012 6:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Eveja mojata matematika..ribolovam debarsko-5.000,00 den so camec + kozjak 5.000,00 so camec + kozjak bil podelen do mostot i uste eden koncesioner nad....znaci na prolet na drenka uste 2.000,00 den + vardar (septemvri oktomvri noemvri )3 reviri negotino demirkapija gevgelija 4.000,00 za site tri i dosta e.....300 eu. god za dozvoli.a kako mene zabegani ima veruvajte dosta.e pa sega so 7.000,00 e izdrzlivo ama nikoj da ne me zakaca.pa vo srbija za istoto ova placaat 45 eu.i veruvajte ce ima interes za godisna...t

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7576777879ELLIPSIS81»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum