www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 2:59 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS119»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 10:17 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Se slagam so filip030682 da se namali cenata na drzavnata dozvola. Ako Srbija moze da izdava drzavna dozvola po cena od 2500-3000 denari a znaeme deka ima pogolemi i pobogati reviri so riba, togas nasata drzavna dozvola dozvola treba da e okolu 2000 denari a ne 5000 denari, a ne da plakam regionalna za isti pari a posle ne vazi Veles i na red drugi mesta. A i so plati sme poslabi od Srbija ama zatoa so cenite gi sisame.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 10:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Филип НапишиCOLON
Vasil Kostov НапишиCOLON
tapa НапишиCOLON
a kaj se tie 600 denari od lanskite sponzoriranja vo vardar ???
sto imame nie od toa ;zastiteni vodi,poribuvanje,takmicenja???ne mi e jasno koja usluga dobivme za 600 denari???
Ова прашање треба да го адресирате на друго место. На ЗСР Вардар каде ги имате уплатено 600 денари. За другиот дел од прашањето веќе зборував.
Тапа, Вардар ги лажеа луѓето дека нивната “членска“ е замена за регуларната дозвола за риболов, и на тој начин си обезбедија пари за трошење во услови кога не можеа да заработат од продавање на дозволи! Кој се заеба, се заеба.
Баџо НапишиCOLON
Vasil Kostov НапишиCOLON
ДРЖАВНА ДОЗВОЛА за риболов која важи на рите риболовни води во земјава
I kolku jas shto sum zapoznaen takva dozvola ima izvadeno samo Menduh Taci :mrgreen:
Јас неколку години по ред (до годинава), имав таква дозвола и никаде немав проблем со истата. Дозволата се вадеше од Мин. за земјоделие и чинеше околу 5000 ден. Секако, имаше и гратиси.
filip za lazenje ima i zatvorski kazni...dali voopsto mrf go opomeni vardar deka raboti protiv zakonski i go laze clenstvoto ??
ili dokolku nema ingirencii da opomenuva logicki e da alarmira do nadlezna institucija !!
ili se vo nekakva sprega so vardar i tendenciozno manipuliraat so sportskite ribolovci .

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 11:12 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
tapa НапишиCOLON
filip za lazenje ima i zatvorski kazni...dali voopsto mrf go opomeni vardar deka raboti protiv zakonski i go laze clenstvoto ??
ili dokolku nema ingirencii da opomenuva logicki e da alarmira do nadlezna institucija !!
ili se vo nekakva sprega so vardar i tendenciozno manipuliraat so sportskite ribolovci .
Вардар продаваше членски книшки од самото друштво. Исто као што утре нашето идно здружение ќе продава членски книшки (односно ќе дава по уплатена членарина). Значи, ништо незаконско. Но, Вардар ги продаваа уз муабет дека “имаат договорено“ со инспекторите (секако неофицијално), ако риболовиш со нивна книшка, да ти прогледуваат низ прсти. Ова е незаконски, но истовремено не може да се докаже дека било така, нема никаков пишан траг и сл :)
Како што кажав, кој се “з“, се “з“. ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 11:25 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
jas nemav takvo pisulce zasto od poodamna imam golem otpor kon vardar i nesto ne mu veruvav na slatkoreciviot kire,ama mi bese zal za nekoi dedovci koi pokusavaa da objasnat na kontrolite(debar)deka se im e regularno,im kazale vo skopje deka ce si lovat slobodno !!
e sega bi bil presrecen dokolku po naseto formiranje napravime drustvo koe bi bilo dobra konkurencija na vardar..
filip vardar moze da go diskutirame vo razno !!

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 4:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Сакам да го прашам г-н Костов нешто поразлично за разлика од концесии и дозволи што според мене е најбитно
и највеќе ме интересира:

Дали има основа да секој риболовец биде ограничен на количина и големина на уловот кој сака да го понесе,
Т.Е дали може со некој вид клаузула, акт или незнам како правно МРФ ги ограничи концесионерите да спроведат вакви закони според мене ИСКЛУЧИТЕЛНО БИТНИ на водите со кои ке стопанисуваат??


Знам дека сето ова МРФ не го зема во предвид и секако во прв план е да се наплати за дозвола и чланарина или да се заработи на тендерот за концесија, но според она "ПОРИБУВАМЕ" - што ете до некаде е така, некако да се инвестира кон зачувување на веќе постоечкиот рибен фонд. Дали со контроли на вода од МРФ или од самиот концесионер.
На крајот од краиштата тоа е најголемата болка според мене овде (настрана загадувањата и фекалиите).

И покрај годинте изминати каде еве на пр. на Козјак со стопанисувањето на Јасен, луѓе со 2-3 дена риболов со спиење носеле ВРЕЌИ риби по дома!!!
Зачувувањето на постоечкиот риболовен фонд сега за сега е оставен на индивидуалната совест!!

Благодарам однапред

_________________
CT Asterix & Obelix


Последна промена од 2 на Spaiva, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 4:28 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Sto da pravime so Stopanskiot ribolov kade nema ogranicuvanje i so pomorite koi se slucuvaat postojano. So trska ednas ke ulovis pocesto ke se prosetas. Po mene najgolem problem e pomorot na riba koj zacesti epten, pa mrezarite i ostanatite krivolovci a sportskiot ribolovec najmalku ja unistuva ribata.
Treba da se pocituvaat pravilata za dozvolen ulov i da se vratat starite merki za dozvoleno kolicestvo i golemina na riba, sega se kasa popara napraveni standardite.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 8:16 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Dragan.S НапишиCOLON
Vasil Kostov НапишиCOLON
И уште нешто МРФ на Македонска Крапска Асоцијација за учество на меѓународни натпревари и развој на крапскиот риболов има префрлено ни помалку ни повеќе туку 680.000 денари во тек на неколку години. Исто така има и спонзорства кои се уплаќани директно на нивната сметка за светско првенство, а ги лобирал и барал некој од МРФ. Не знам зошто зборувате само за средства од самофинансирање. Согласно барањата на крапчиите сите ингеренции за учество и организација на крапските натпревари беа префрлени од МРФ на МКА. Дури и парите од котизации и спонзорства не одеа на сметка на МРФ туку на МКА. Информирајте се подобро каде се парите и кој и како ги трошел. Развојот на крапскиот риболов е моја заложба и сакам да помогнам. Тоа што помеѓу крапските риболовци има групирање и поделби е проблем кој јас тешко дека ке можам да го решам ако нема желба тој да се реши. За информација во Управниот Одбор секогаш имало (на мое инсистирање) лица кои ги застапувале интересите на крапчиите. На многу седници биле присутни крапчиите. Неколу пати направив обид сите да ги седнам на иста маса и да ги решиме проблемите. Повторувам од моја страна поддршка имаат сите крапчии.
Еве отворен повик до сите. Бујрум да ве видам на натпревар во лига систем наредната година.
Не сум доволно запознаен со дешавањата или можам да ги наречам игрите мегу МРФ и МКА...само знам дека имаше некои тужбени побарувања на кои МРФ падна на суд,така имам слушнато...после Вашите состаноци проблемите не се решија туку се продлабочија!!!!!!
А за повикот,однапред благодарам...првиот чекор е Ваш,да видиме што ќе понудите,до сега од ветеното пред крапџиите фала богу ништо немате исполнето..!!!!
Ве молам не го сваќајте ова навредливо,ама многу ми е лошо искуството со соработката и со МКА и со МРФ,Ве почитувам како спортки крапски такмичар,како таков и Ве познавам,а се додека на виделина не излезат вашите ветувања околу крапскиот спортски риболов,непотребно само ќе коментирам кога немам доверба...поздрав!!!

Поздрав Драган
Да не ме разбереш погрешно, но ништо веќе не ветувам и ништо не нудам во врска со спортските крапски риболовци.
Она што е извесно и многу сигурно е тоа дека Натпреварувачката комисија, наредната година ќе има повторно повик за пријавување на екипи кои би сакале да учествуваат во лига натпреварите. Доколку има пријавено повеќе од 6 екипи првенството ќе се одржи. Во спротивно пак нема да има натпревари. Она што можам да го ветам е тоа дека и наредната година ке пријавам екипа и ке платам котизација.За висините на котизацијата, календарот на натпреварите, патеките каде ке се натпреваруваме се друго поврзано со натпреварите, одговорна е Натпреварувачката комисија и јас лично не и се мешам во работата и одлуките. Со цел да се издвојат и поделат работите ги поделивме и сметките. Така да за спортските активности има посебна сметка и сите средства наменети за финансирање на спортот одат на таа сметка. За спортот одговара претседателот на Натпреварувачката комисија.
Јас уште еднаш ги повикувам, па и ги предизвикувам на спортски натпревар сите крапски риболовци. Ај да видиме кој е подобар на терен.
Голем поздрав


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 8:21 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
ilija НапишиCOLON
Nemam nikakvo prasanje no sakav da spomnam deka me raduva faktot sto konecno ja imame MRF na "linija" prestavuvana od Pretsedatelot.
Keiflija sum sto zaposnuva nekakov dijalog posebno zatoa sto sme na istata strana od boisteto.Sakam da go potikam G-dinot Kostovski da ostane "vklucen" i da vidime kako mozeme zaednicki da resavame nekoj gorlivi prasanja.Se nadevam deka MRF konecno ke pocne da razmisluva deka ribarite vo Makedonija ne se "livadari" tuku deka mozat da se organiziraat vo nekakvi strukturi kako sto e forumov i deka ke pocnat da povikuvaat na odgovornost.Vremeto na "lezi lebu da te jadam" e minato i bas me raduva deka eden vakov covek (spored biografijata) e izbran za da gi razburicka rabotite. Koj kogo ke pridobie?Vremeto ke pokaze.
Sakam samo da spomnam deka ocekuvam deka ke ima "tezok razgovor" na ovaa tema za sto molam da se vozdrzite od nepotrebni komentari.
I na kraj da kazam deka kaj ribarite "дошаја нож до коске" posebno zaradi nedodeluvanjeto na koncesi za ovaa godina poradi sto se cuvstvuva odredena nervoza vo eterot.Imajte razbiranje.
Здраво Илија
Секако дека сме на истата страна на боиштето. Ке останам „вклуќен“ и ќе одговарам на сите прашања, а и ќе предлагам определени решенија и ќе наметнам одредени дискусии. Останувам на располагање на сите и дефинитивно не се плашам од „тешки разговори“ ако се во функција на решавање на некој проблем и кои водат кон подобрување на работите.
Поздрав.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 8:41 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Vasil Kostov НапишиCOLON
Dragan.S НапишиCOLON
Vasil Kostov НапишиCOLON
И уште нешто МРФ на Македонска Крапска Асоцијација за учество на меѓународни натпревари и развој на крапскиот риболов има префрлено ни помалку ни повеќе туку 680.000 денари во тек на неколку години. Исто така има и спонзорства кои се уплаќани директно на нивната сметка за светско првенство, а ги лобирал и барал некој од МРФ. Не знам зошто зборувате само за средства од самофинансирање. Согласно барањата на крапчиите сите ингеренции за учество и организација на крапските натпревари беа префрлени од МРФ на МКА. Дури и парите од котизации и спонзорства не одеа на сметка на МРФ туку на МКА. Информирајте се подобро каде се парите и кој и како ги трошел. Развојот на крапскиот риболов е моја заложба и сакам да помогнам. Тоа што помеѓу крапските риболовци има групирање и поделби е проблем кој јас тешко дека ке можам да го решам ако нема желба тој да се реши. За информација во Управниот Одбор секогаш имало (на мое инсистирање) лица кои ги застапувале интересите на крапчиите. На многу седници биле присутни крапчиите. Неколу пати направив обид сите да ги седнам на иста маса и да ги решиме проблемите. Повторувам од моја страна поддршка имаат сите крапчии.
Еве отворен повик до сите. Бујрум да ве видам на натпревар во лига систем наредната година.
Не сум доволно запознаен со дешавањата или можам да ги наречам игрите мегу МРФ и МКА...само знам дека имаше некои тужбени побарувања на кои МРФ падна на суд,така имам слушнато...после Вашите состаноци проблемите не се решија туку се продлабочија!!!!!!
А за повикот,однапред благодарам...првиот чекор е Ваш,да видиме што ќе понудите,до сега од ветеното пред крапџиите фала богу ништо немате исполнето..!!!!
Ве молам не го сваќајте ова навредливо,ама многу ми е лошо искуството со соработката и со МКА и со МРФ,Ве почитувам како спортки крапски такмичар,како таков и Ве познавам,а се додека на виделина не излезат вашите ветувања околу крапскиот спортски риболов,непотребно само ќе коментирам кога немам доверба...поздрав!!!

Поздрав Драган
Да не ме разбереш погрешно, но ништо веќе не ветувам и ништо не нудам во врска со спортските крапски риболовци.
Она што е извесно и многу сигурно е тоа дека Натпреварувачката комисија, наредната година ќе има повторно повик за пријавување на екипи кои би сакале да учествуваат во лига натпреварите. Доколку има пријавено повеќе од 6 екипи првенството ќе се одржи. Во спротивно пак нема да има натпревари. Она што можам да го ветам е тоа дека и наредната година ке пријавам екипа и ке платам котизација.За висините на котизацијата, календарот на натпреварите, патеките каде ке се натпреваруваме се друго поврзано со натпреварите, одговорна е Натпреварувачката комисија и јас лично не и се мешам во работата и одлуките. Со цел да се издвојат и поделат работите ги поделивме и сметките. Така да за спортските активности има посебна сметка и сите средства наменети за финансирање на спортот одат на таа сметка. За спортот одговара претседателот на Натпреварувачката комисија.
Јас уште еднаш ги повикувам, па и ги предизвикувам на спортски натпревар сите крапски риболовци. Ај да видиме кој е подобар на терен.
Голем поздрав
za pozdrav e tvojata volja da se natprevaruvas vo krapski ribolov i posebno go cenime tvoeto prisustvo narocito na natprevari, ama sustinata e drugo gd kostov..

sakame da cueme vas stav kako precedatel na mrf za vo idnina kako treba da se odvivaat rabotite, a ne .....odma.....ograduvanje...... natprevaruvacka komisija ;) ;) ;) ;) ;)

koja natprevaruvacka komisija nemaat 2 dopirni tocki so ribolov... :( :( i trsaka nemaat fateno u raka vo zivotot, zatoa se sluci ova sto sega go gledate, da ne zaboravite deka ligata bese so 24 ekipi, a sega 6 ako ste soberele i ke se odrzela..sto kvalitet ke izvlecete od 6 ekipi i tie ke ne prestavuuvat na sampionat..pozdrav :arrow: :arrow:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 9:01 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Poliz НапишиCOLON
Еве и јас да поставам едно прашање.Искрено за натпреварите не се интересирам ,ама длабоко ме засега едно друго прашање,
Рековте дека според Вас,има услови за порибување со смуџ во сите наши води......Еве јас сум посетил многу различни води,населени со најразлични видови на риби(зборувам за во странство)по местоположба,услови за риби,растителен свет се исти со нашите води....Прашањето ми е е :!: :!: Зошто во нашите води отсуствува освен смуџот,една штука,една деверика,амур,толстолобик,јагула....и мн.други видови.Нај конкретно-ШТУКАТА.Секој кој малку прелистал за штуката не верува во стереотипи дека штуката е штетна риба,која ги уништува другите....Ма нема врска.Штуката е една атрактивна риба за спортски риболов,која успева секаде,која одржува баланс секаде,која е ефтина да се донесе и пориби,која брзо успева.....
И нај конкретно ДОЈРАН релација ШТУКА.Зошто досега не е направено ништо по ова прашање.Ги има сите услови во шаварот,има природна храна во плашките,карашите,црвеноперката(читај болни и повредени риби од овие видови)значи има се штои треба а со тоа спорсткиот риболовец ќе добие непроценлив кејф.....
Ако е до финансирање,кое не верувам дека е проблем,еве ние од форумот да се организираме би го порибиле Дојранско....но не смееме сами нели??
Ова прашање со видовите риби ,кои ни фалат бесконечно многу.....мора да се разјасни.
П.С
Од мене поздрав за храброста да влезете во жарот на борбата овде,и искрено се надевам дека заедно сме посилни :!: :!:
Здраво
Не би сакал да бидам непристоен, но сите наведени видови риби веќе ги има во определени води во Македонија. Во водите на Македонија има смуѓ, амур, толстолобик, штука, јагула па и деверика. Ако прашањето е зошто ги нема во сите води тогаш одговорот би бил многу покомплексен.

Ке се обидам да одговорам на кратко. Прво, девериката, амурот, толстолобикот и смуѓот се риби кои не се автохтони (домородни) па природно ги нема во нашите води и истите треба да се внесат со порибување. Амурот и толстолобикот не се размножуваат природно, во наши услови, па треба постојано да се порибуваат. Смуѓот многу тешко се транспортира како возрасен затоа што е многу нежен и чувствителен, па мора да се носи во облик на икра, во гнезда. За него има оправданост да се пушта во акумулациите во МК и веќе кажав дека неколку пати се обидов тоа да го сторам, ама се беше против мене. Едноставно не се поклопија коцките.

Потоа, официјално порибување на природните езера и реките со алохтони (недомородни) видови риби е тешко. Тука голем отпор даваат еколозите и биолозите кои се повикуваат на потпишаните конвенции за заштита на биолошката разновидност и заштита на природните езра. Ако мене ме прашуваш, како риболовец, искрено би бил среќен наведените видови да ги има во сите води. Не би имал ништо против штуката во Дојранско и Преспанско Езеро. Дефинитивно во двете езера има идеални услови за нејзин живот и интензивен раст. Многу „бела“ риба, трска како скривалиште и живеалиште, услови супер. Искрено уште се чудам како никој не ја донел во Дојран и Преспа. Да не ме сватите дека алудирам на нешто, не дај боже да мислите дека јас сега некого наведувам да стори прекршок, па не дај боже да улови штука на Црна и на своја рака да ја пушти во Преспа или не дај боже некој да улови штука од Струмешница па да ја пушти во Дојран. Тоа официјално не го одобрувам. Инаку ловот на штука почнува. Веќе убаво се лови и на Црна и на Струмешница (Струмица).
Порибувањето на Дојран и Преспа со толстолобик и амур го одобрувам и научно можам да го оправдам. Дури и инсистирам да се порибуваат затоа што позитивно ќе влијаат на квалитетот на водата. Имам силен отпор од страна на еколозите и биолозите кои слепо се држат за догмите наречени конвенции. Но не престанувам во настојувањата и еден ден и тоа ќе биде.

Трето. Порибување со јагула не е забрането и сите води во РМ може да се порибуваат со јагула. На своја рака и со помош на ентузијасти и пријатели многу јагула е пуштена во водите во МК во изминатите години. Единствен проблем при порибувањето со јагула е исклучително високата цена на подмладокот.

На темава има многу да се зборува ама ај за сега толку.

Поздрав.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS119»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum