www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 9:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS43»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 2:35 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Колеги, инспириран од неколку поста решив да пробаме сите заедно т.е колегиве кои веќе биле
актери на едно вакво случување да дефинираат неколку работи и дадат свое мислење за целиот
настан.

Слушаме секакви мислења и секакви информации за сите репрезентации кои постигигнале и не
постигнале успех, па добро е да дадеме и овде појасна слика како треба да изгледа еден настап
на Македонска репрезентација на едно Светско првенство во крапски риболов.

Што е НАЈ битно?

- Искуство
- Финансии
- Стратегија
- Информација
- Знаење
- ТИМ
- Селектор
- Логистика
- Прихрана, Боила, Опрема
- Спремни дечки со кондиција
- МРФ
- СЕ

Дали е битно да се учествува или е битно да се проба и направи резултат?

- КАКО ДО РЕЗУЛТАТ???
- Имаме ли Крапски риболовци за резултат??
- Знаеме ли да работиме 72 часа без престан како ТИМ??
- Спонзори??
- Дали лигата е чиста формалност??
- Дали со лигата сме добиле вистински ТИМ??
- Дали треба одбрани луѓе кои треба да не претставууваат??

Се што сакам да кажам и да постигнам со темава е да најдеме можеби сите заедно еден рецепт кој ќе ни
помогне конечно да направиме резултат со кои ќе излеземе од една јама во која се наоѓаме.
Дали е возможно да сами извлечеме една добитна стратегија која би ни дала можност да бидеме
конкурентни на еден ваков настан и извлечеме некои од првите 3-5 места.

Ке го поставам пофторно линкот на Браца, кој во 2006 токму во Португалија бил светски шампион (поединечно).
Има опишано се од А-Ш, како работел, какво темпо, каква стратегија и како се поставил за да биде 1-во место.

http://www.carp-system.com/sr/vesti-car ... ugalu.html

Ајде ова е многу битно и ги повикувам сите кои имале и немале учество на СП да дадат свој осврт....
Самите ќе извлечеме заклучок кој 100% сум сигурен ќе ни помогне за во иднина.

Добар тек колеги... :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 2:42 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Дали ова треба да ни е доволен мотив?

[ img ]

Мене ДА!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 3:38 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
prava tema ......

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 4:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
da lokacija i sreka za mesto vo eden sektor,, e kako im se posreki vo site tri sektori..

ja znaea cela strategija ljudgeto odnapred, i od samiot start pocnaa da pravat kilaza..

a i da ne se zaboravi,, taa boila da ja plasiras so kobra u taa kilaza i na taa dalecinatreba da znaes,,
koj od vaasta reprezantacija go mozese toa, jas ne vidov takov..toa e razlikata,, treba TIM KRAPSKI DA RABOTAT SEKOE DUA KAKO EDEN,, a ne setanje i bitno e ucestvo, pravenje ne validna liga od 5 ekipi, so drugarski dogovor za da sen pozaebavame u romanija, zatoa ke nema rezultat,,
sto se odnesuva do iskustvo i do povrzanost so krapski ribolov i pominati denovi na voda za da ostanes u dfobra forma, kaj vasata rerprezentacija toa bese naucna fantastika,, site ve interesira edna liga, da ja napravite kako takva, vo osnova nikakava, gi pecate tie 6 dena na voda i samo toa vi e povrzano so krapski ribolov,,
e prasanje e sto ti znaes od krapski ribolov, koga na voda ne si izlegol i nemas 2 ribi fatweno, a da ne prestavuvas na svetski sampionat..taka ne biva i nikogas nema da bide,,

ne planiram da razubeduvam nekoj na ovaa tema , a i ne mora nekoj da me razbere jas sto pisuvam, nego tereba sekoj da svati vo idnina.. na svetski sampionati treba da odat ljudge sto znaat da fakaat krap, a ne ljudge sto mislaat deka znaaat da fakaat, toa e golema razlika..
za preastojnava liga ako ja ima , treba da se pripremi teren otvoren za site, so dobra namrera od strana na instituciite, i da se dade volja na site da se prijavat sto sakaat i da se izvlece kvalitet, pomala liga od 12 ekipe se e izlisno se e dgabe i se ke odi na neproduktyiven trosok.za sampionatot mora da se izjasnat nadleznite ke se odi ili nema da se odi.. toa da im bide na prvo mesto..

постот е префрлен. S

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 4:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
:nono: нема тука наши и ваши,
:nono: нема тука вашата репрезентација туку нашата,
:ok_ok: никој никого не го закочи и нема да го кочи од натпревари секој сам одлучува,
:seir: може некој сака да седи на страна и да коментира што нечини но нека повели нека учествува и нека биде дел од лигата-репрезантацијата!

п.с. во лигата ако учествува екипа со ,Пепи, со Ицо, со Јане, со Предраг, со .... пак ќе има Прв, Втор, Трет... и последен :confused:

постот е префрлен. S


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 4:28 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Според мене:
- Искуство
- Финансии
- Стратегија
- Информација (посетување на водата каде ке се одржи првенството, и логистика од тим лидери кој ке „шпиунираат“ што другите прават)
- Знаење
- ТИМ / комплетна репрезентација која е сложна и согласна..

+ ке додадам

Егото и големината да се остави дома.. за на маса у кафана итн.. таму одиме како ЕДНО под знаме на Р.М.
ЦитатCOLON
Дали е битно да се учествува или е битно да се проба и направи резултат?
Резултат секако.. ако беше за учествување воопшто нема предизвик тогаш..
ЦитатCOLON
КАКО ДО РЕЗУЛТАТ?
- Имаме ли Крапски риболовци за резултат?? - ДА
- Знаеме ли да работиме 72 часа без престан како ТИМ?? - ДА
- Спонзори?? - НЕ
- Дали лигата е чиста формалност?? - НЕ
- Дали со лигата сме добиле вистински ТИМ?? - Немора да значи
- Дали треба одбрани луѓе кои треба да не претставуваат?? - Не, сите треба да имаат исти шанси за преставување, затоа е и лигата.

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 4:53 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Предраг НапишиCOLON
:nono: нема тука наши и ваши,
:nono: нема тука вашата репрезентација туку нашата,
:ok_ok: никој никого не го закочи и нема да го кочи од натпревари секој сам одлучува,
:seir: може некој сака да седи на страна и да коментира што нечини но нека повели нека учествува и нека биде дел од лигата-репрезантацијата!

п.с. во лигата ако учествува екипа со ,Пепи, со Ицо, со Јане, со Предраг, со .... пак ќе има Прв, Втор, Трет... и последен :confused:

постот е префрлен. S

kako nema vasi i nasi,, ete ima od prosla godina sto uscestvuvas u nekoja sin liga so 5 ekipi koja ne validna e spored site zakoni..

e kako od 100 krapdgii samo ti se najde nepovreden od mrf i rabotata na vasil kostov, koj samiot vi potpolni broj za da bide ligata pogolema..
svrti se edans kon dobroto za site , a ne 6 dena fakas u godinata samo da se prosetas i da se izreklamiras kako krapdgija,,
za toa pusto svesko prvebnstvo koe mi lici na edna obicna druzina koja saka samo da se seta i klurci,,

eve ti malku da ti pojasnam sto e da gines na teren,,

odime u itali 2003 god bez niedna boila na praveena,, stasubvame u edno kombe za 7 l;judge so polna oprema i nie 8 ljudge vo nego 3 dena pred natprevar,,
spieme vo park, pravime tamu boili 30kg pred natprevar so nosenje cela oprema od roleri hemija plinski mixsovi, koj cel svet ni se smeese..
za taa zasluga na kraj donesovme peghar u makedonija 3to mesto poedinacno,,

e toa e ginenje i timska rabota,.,

portugal... kompletna hrana kompletna strategija i nesreka so prepravanjeto na pravilnikot za golemina na riba, koja ne jkostase zlaten medal sigorno,,

francija bese so mene,, 4 so kilaza na riba u svetot , ti nisto zoki pakung nisto,, Znaes zosto, oti si sueten, ne veruvas i ne prifakas za nekoj sto ima pogolemo iskustvo od tebe.. zatoa nemavte rezultat,,
da ne mozeme da se dogovorima na sto da lovime, toa ne mozam da go razberam, kaj ni e stratwegijata i koj na kogo ke mu pomogne koga mu treba pomos :?: :?:

prodolzuvamm odam na kafe so daniel

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 5:41 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Поради горенаведеното од ицо.. затоа го напишав и ова..

- ТИМ / комплетна репрезентација која е сложна и согласна..

Не „ја имам моја бојла ја со таа ке терам.. и не го кажувам миксот.. кој ве е*е..“ тоа не е тим.. тоа е себичност..
Таму одиме сите заедно да работиме не 100%... туку 150%..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 5:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
martinMK НапишиCOLON
Поради горенаведеното од ицо.. затоа го напишав и ова..

- ТИМ / комплетна репрезентација која е сложна и согласна..

Не „ја имам моја бојла ја со таа ке терам.. и не го кажувам миксот.. кој ве е*е..“ тоа не е тим.. тоа е себичност..
Таму одиме сите заедно да работиме не 100%... туку 150%..


da ama na nekoj toa ne mozes da mu go kazes,,,


abre prvo merak treba da ni bide da si napravime boili nasi,,MK PROIZVOD.. e togas i da napravime rezultat ke ni bide poslatko 10 pati poveke , od sto sme gi e...e solar hacinson itn :D :D a i gi imame e..o dosta pati

nikogas nema da se posomnevame deka sme zgresile so prihranata iako ne napravime rezultat, togas sme srabotile i tolku sme mozele,i nikoj nema da go ospori toa..

jas eve pred cel forum javno ke go kazam moeto iskreno razmisluvanje za samponatot,,
iskreno sko se ploasiram u reprezentacija i ako se odi na samponat, eve ke go dadam moeto ucestvo na covek sto jas ke go odberam da me zameni,samo da se raboti timski domakinski i so dobra logisticka podrska u pozadina... nekoj mora da pomaga da informira i da pridonese da im se olesni i na natprevaruvacite,,

od 3te tima eden ke bide jak sigorno, negoviot nacina na rabota i prezentacija so hrana i slicno, mora da go zapazat i poslabite timovi so i ne slucajno ide do rezultat..
za eden sampionat da spremis tim i reprezentacija za fakanje treba dobra psihicka i fizicka podgotovka, koj site mora da imaat edna cel u glavata,,odime po rezultat i gineme do kraj, ovie se site mali za nas..
toa sekoj koga ke go svati i tie 20% + od negovata moznost ke gi odraboti,,

na sveski sampionati verujte deka site neznatt da pecaat riba,, kakvi drva sum gledal tamu kolegi za ribolov toa e nesporedlivo i neopislivo,, zatoa postoi strategija koja i ima vreme da se napravi so dobra komunikacija medgu nas, i sekogas ima prostor makedonaija da bide u prvite 10 ekipi a ne posledni...

samponatot ne e kup liga ntprevar nego e sosema drugo i samata tezina sto ja nosi sekoj, se lovi u 3 ralicni sektori i zatoa vikam deka site 3 sektori treba da se borat za podobar plasman sto i taka se pravi rezultat.

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2012 6:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ico baits НапишиCOLON
ete ima od prosla godina sto uscestvuvas u nekoja sin liga so 5 ekipi koja ne validna e spored site zakoni..
Ico da te popravam malce.Ne bea 5 ekipi nego 4 ekipi,petata ekipa postoese samo fiktivno na hartija.Taka da site bea plasirani i bez borba na svetsko prvenstvo.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS43»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 66 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum