www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 7:28 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS9293949596ELLIPSIS110»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:29 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Чек да ја сменам сликата :D

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Toj so naocarite sigurno e opasen logisticar. Mu se gleda od stavot sto go ima fateno, se snima, i na tilot oci ima za da ne mu pobegne nesto.
Ova kolku sto mozam da procitam od slikata.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип НапишиCOLON
Ицо барем има МУДА и ДОБЛЕСТ да испеца лига, па ако победи да оди на светско. За некого реалност, за некого фантазија :D
Bravo za Ico, ama na ico babuna nikogas ne mu rece Koj te ebe, drugive pravat rezultat , kjuti i davi se :D :D
Uuuuuaaaaaaaaaa ! Hahahaha

U na kraj kraeva idi procitaj uste ednas postot vo drugana tema i citaj go 100 pati znam deka ti treba vreme da go skontas ;)
A u na kraj kraeva sho glumis petel na buniste be :D 10 dena te nema nigde sea najde da vrzuvas muabeti daj olabaj se be coek, ako nema slivi kazi ke te castam jas i shatka i sliva ke ti omeksha tenzijata :D

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Поздрав до сите кој не подржуваа а поздрав и до оние кои не критикуваа.
Спортски е да се победи но спортски е и да се признае пораз. Оправдување НЕМА без разлика дали се работи за далечина, храна, прихрана, топла вода, лоши позиции, лоши комшии, блиски позиции,....ние едноставно не успеавме да се снајдеме и како што вели Келтан да не фатиме едно рипче :hit_head:
По завршувањето на натпреварот доста се дискутираше, доста се прибиваа информации од веќе завршениот натпревар со останатите екипи и повторно ќе повторам оправдување за нашиот неуспех едноставно нема.

Ќе доловам некои мој видувања посебно за сектор Б, секторот во кој што ловевме со тафта. После извлечените сектори во кампот се среќавам со пријателот од Словенската репрезентација со кој ловевеме на Балканското минатата година на Пескара по потекло од Босна и ми вели( мојве беа на тренинг овде и во сектор Б каде што и тој ќе лови има некакви пањеви на 80 метри и има доста кинење. Таму има многу искинати конци и системи едноставно доле се мрежи од конци) нормално сето ова го примаме со некаква резерва. Се појавуваме во бокс со тафта и гледаме од лево комшии Франција кои веќе ги растовараат фрижидери и плински бци НО и една скала од некој си 2 метра :confused: . Пред нас брег со два реда габиони- насип од камењеа преку кој треба да се извади риба ( на состанокот решиле да може да се влезе во вода и над колена за овој сектор) Почнува маркирање и фрлам прво само олово јас едно а тафта друго. На моето прво зафрлување над 90м. оловото потскокнува до 80м. и оп се укопа и прво кинење. Кај тафта од 75м назад се е чисто. Повторно иста приказна дали лево или десно на 78-90м. има некаква пречка и кинење. До 75м. далечина имаме 5,2м длабочина а позади препреката имаме 6,8м па нагоре до 8м. длабочина. Со две трски идеме далеку со две пред препрека. Да не должам на овие две трски на првиот маркер после се што направивме ниту едно тит, ниту еден скок ниту еднаш чепнат мамец. Се проба се од 30м. до овие 75м. од шекерац, пченка, боила ситна, попап, зиг-риг апсолутно СЕ и ништо 72 саати. Дека на оваа далечина нема риба тоа е сигурно затоа што Французите кој веќе го посетиле двапати езерото знаеа се и си работеа по ПС. Оние кој не беа упатени како нас беа Израел и УСА кои исто така почнаа како нас од блиску па натаму. Она за кое збори спаива дека ловат близу не е вистина можеби фрлале харана или топки но ловеа над 130м. и 8м. длабочина.
На вториот маркер излегуваме подалеку и од 100-120м. храниме и фрламе НО на секое префрлување кога ќе сакаме да извадиме трска или се закачува на 80м. и кинеме или како што вртиме само ќе осетиме олеснување и како со жилет исечен конец. После сите литкори кој ги имавме спремено почнавме со систем за испаѓање на олово за да можеме да извадиме мамец и ситем а оловото да ни остане. Изгубивме некој си 30 системи(зигови, предвези, литкори, брзи спојки и некој си 50-сетина олова) :cray: Не ми е жал за изгубеното но после секоја помисла дека треба да се прфрли ми се стемнуваше (само еднаш евентуално двапати се извади надвор се). Подочна за време на натпреварот добиваме инфо дека порано езерото било помало и таму кај што ни закача е стариот брег на кој има камења, школки како и пањеви :hit_head:
Лево до нас искусните французи хранат постојано цел ден со партикли и ловат на зиг-риг но немаат улов. Првата ноќ ја добија првата риба на дно и си велиш нели некој залутан. Втор ден цел ден ракетираат за зиг и пак без удар но вечерта добиваат три риби на дно и во ноќта ги гледаме како кога ќе има удар едниот ја зема трската ез другиот ја поставува скалата за да се качи и да ја извади рибата. (се надевам дека тафта ќе постави слики). Третиот ден пак исто сценарио лупаат со ракети и на сред лупање им зима на зиг и така серија од некој си 3-4 удари и риби извадени на зиг. Исто и кај Белгиците лево од французите си зима на зиг на сред хранење но дури последниот ден.
Ова се случуваше околу нас и кај нас. Ние на второто хранилиште од 116-120м. пробавме и дење и ноќе и на дно и на зиг, на сите врси мамци и висини но освен двапати тит немавме ништо друго, само кинења на секое префрлување.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:41 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип НапишиCOLON
Ајде да удриме по такмичарите, сега е моментот
многу ме интересира зашто си циник и провокатор.. каде ти виде било кој да брбља за такмичарите..
гледаш ли дека сите ние а и такмичарите укажуваат на истите грешки кој сите ние заедно ги знаеме кој се..
зошто мора провокаторски?? не си ми јасен.. изгледа провоцирањето ти е мелем за душа?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:43 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Krki НапишиCOLON
Slbodno drugar izvolte ama i Capan da se ukluci....
Posetuvanjeto na vodata e eden od faktorite megu koj drugi sei odrzuva nje na liga priblizna na taa voda.....
A takva voda nemame ili imame e dali ima ribi vo nejze e znak na prasanje...
Да си ми жив и здрав Крки.. со ова што го напиша..

полно луѓе овде на форум збореа дека лигата е лига.. нема што лига да се меша со светско.. ама знаеш и самиот дека не е така..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:46 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Krki НапишиCOLON
I najbitno od sve kvalitetna krapska liga na voda slicna na taa....
I kvalitetni treninzi....
<3 :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Bravo Predrag za postov, iskreno i sportski pravilno napisano , greskata potpolno si ja priznavas i ne ja baras vo nisto drugo nego vo samiot sebe!!!

:NotWorthy: :NotWorthy:

Bas mi e krivo iskreno sto ti se ima padnato ovoj sektor so prepreki, barem za tebe znam deka nemas problem da rabotis nad 120 130 metra imas i oprema imas i znaenje, da bese druga konfiguracijata na terenot siguren sum deka nemase da bide ovoj rezultat!

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:49 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
martinMK НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Ајде да удриме по такмичарите, сега е моментот
многу ме интересира зашто си циник и провокатор.. каде ти виде било кој да брбља за такмичарите..
гледаш ли дека сите ние а и такмичарите укажуваат на истите грешки кој сите ние заедно ги знаеме кој се..
зошто мора провокаторски?? не си ми јасен.. изгледа провоцирањето ти е мелем за душа?
Еден куп постови имаше, дел останаа, дел се избришани (во канта) :howitz:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 30, 2014 1:49 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Crven НапишиCOLON
тој што ќе се пласира во лига 2015 нема да оди на светско во 2015, туку во 2016-та и таа 2016-та ќе оди да вежба еднаш пред светското и после ќе оди да натреварува истата година...кој 6-те натпреварувачи и уште некој плус, може само и натреварувачите во едно комбенце
Вака функционираат пливкарите.. мислам дека и не е лош систем затоа што дава многу време за тактики, искуство, тренинзи и собирање кеш..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS9293949596ELLIPSIS110»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 79 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum