www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 9:19 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS43»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 3:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
JaneMK НапишиCOLON
Sportex e vo avganistan
hehehehe..ico ne smee da zboruva..jas ke ti kazam..tuka e..samo ne se javuva na forumov...kaj i da e...nema da izdrzi..ke pise nesto :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 3:32 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Ке бидам груб и знам дека ке навлеземе во критики и расправии..

Значи....

Не е битно кој бил на светско што направил.. и ред други работи..
Не е битно кој отишол „надвор“ да се натпреварува..
Кој каква опрема имал, кој праел боили.. и као се гинело мушки итн..

Ја уткате темата скроз..

Тоа што е битно е:

Што вие искусните, (пошо јас не сум бил на светско.. не сум такмичел надвор итн итн).. треба да пренесете е кон што треба да се обрне внимание.. а не да плукате едни по други и по политика итн.. џабе вртите и лаете на тоа дрво.. срања секоаш ке има..

Место вие да споделите искуства и што треба да правиме СИТЕ НИЕ заедно за да дојдеме до подобар пласман, вие си ги кажувате болештиите како некој ве заебал.. и што тоа ве заебал?? Сте биле на светско.. сте направиле некој пласман.. што има тука погрешно..

Врз сето тоа.. како пауни се дуете и ги уривате сите млади надежи во овој спорт.. премногу сте негативни и полни со себе..

Контрадикторни сте.. во еден момент велите дека еве ние искусните ке помогнеме а следниот момент кажувате.. „шо бе вие.. појма немате на светско ја коа бев да вииш шо праев“.. знаете што.. баш ми е гајле што вие сте правеле.. ако имате да каќете нешто да помогнете на младинава крапска.. ок.. ако не подобро не зборете..

Работата е да научиме од историјата за да ни биде иднината подобра.. а не да збориме дека иднината е срање..

Неможам да ве разберам..

До ден денес секој кој ме прашал за тактики па дури и во сред натпревар и за боили и ароми и што се не.. сум бил 100% искрен..

Крапскиот риболов не почна од мене па да се курчам.. како што јас сум научил од други.. така треба и од мене да научат уште 10 пати повеке.. затоа ништо не кријам и не правам фолови и заврзлами..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 3:38 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sekoj si go sfaka kako saka procitaj te go vtoriot del od mojot post i tuka nema jas ili ti nego kako do odlicen plasman na svetsko.

Formulata e taa.NA admiralite e da ja sprovedat a ne samo da se napravi liga poshto poto i da se odi na svetsko.Ako bide po pravilnik i nema favoriziranje ke pobedat stvarno onie koi vo toj moment znaat najveke.Nema sreka toa tie shto izgubile mozat da si zborat.Ama ke pobedat samo ako predhodno bidat site uslovi namesteni

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 3:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Така е Мартин...треба некој да го затвори старото поглавје.

Време е да видиме што ние сакаме и како сакаме да се движи овој спорт.
Сите ние сме тие двигатели, впрочем и самите си ставаме сопки.

Ајде вака...

Настрана проблемите и да заборавиме на момент (знам дека е тешко), но ајде да почнеме од некаде.

Ајде да зборуваме прво за конструкција на тимови.

- ТИМ (ДУО)
Крапскиот риболов (спортски и натпреварувачки) е тимски спорт.
ЗА УСПЕХ е потребно да секој тим функционира како 1.

Дуото во Бокс треба:

- Да биде синхронизиранио
Подразбира интервали на работа кој секој треба да ги извршува во временски период според зададена стратегија.
Истовремено дуото да работи на секое поле додека еден дел од тактитката е во процес другиот да е во подготовка.

- Како до добри 3-4 тимови- дуа?
Лигата мора да си има свои предности и адути, 3 води каде неслучајно ке дојде до двоење.
Секоја вода ќе донесе резултат за тој што работи и има спремна стратегија и посветеност.
Сите тие кои ќе излезат на површина сепак ќе бидат над сите и причина зошто влегле во игра за СП.
Секако дека тие ќе имаат некои недостатоци во работата.
Дали технички, дали не добро усовршени способоности или помалку кондиција....сепак никој не е совршен, дури и најискусниот.

Е сега....одиме понатаму.

-Тренер (ЛИДЕР)

Одкога ќе се дефинираат тимовите, водачот кој ќе дојде по пат на гласање или селективен избор од страна на
сите кои се учесници во лига или надлежен на истата.
Тој треба да биде со каракктеристики кои ги набројав погоре во описот за КАПЕТАН. :saso:

Тој треба да ги анализира сите тимови кои ќе влезат во селекција за натпреварување.
Треба да ја прати лигата цело време, да ги анализира сите учесници и да гледа со што располагаме како арсенал.
Одкога ќе се дефинираат сите ДУА, должен е да направи анализа за тимот.
Секој натпреварувач да го анализира со (предности и недостатоци) и да работи со сите т.е ги тренира и донесе
до највисоко можно ниво и спреми за она со ко е треба да се соочи на СП.

Усовршување на зафрлање, наметнува свој стратегија на предвези, пласирање на мамец, сподирање, кобрирање,
да ги подели задачите во тимовите и да работат сите како саат.
Сите 6 натпреварувачи да дишат и функционираат како 1.

Одкога ќе поработи на вештини и синхронизација ќе продолжи со тактитка и стратегија.
Но тренерот мора да е ТОЈ, ТОЈ ШТО СИТЕ ЌЕ ГО СЛУШАМЕ.
МОРА ТАКА ДА БИДЕ, ТАКА Е ПРАВИЛНО ВО ТИМСКИ СПОРТОВИ. ТОА Е ДЕЛ ОД УСПЕХОТ!!


Продолжете и настрана се, да дефинираме како треба да функционира тим.

На крајот се ќе сумирам и направам еден китап на се што сме напишале и ќе донесеме
сите ние заедно еден КОДЕКС за НАТПРЕВАР кој ќе биде од самите нас и ќе ни биде свето писмо.

А да, и повик до сите кои не пишуваат да се приклучат само во темава и да помогнат да сите заедно
донесеме еден КОДЕКС, кој истиот на сите ќе ни биде свето писмо.

Кога сите ќе учествуваме во донесување на истиот и сите предлози ќе ги донесе заедно за КАКО ТРЕБА,
нема да има проблеми и нема да има недоразбирање (мислам за нас крапските риболовци).

Мораме да ги дефинираме нашите ставови и само со тоа ќе си помогнеме самите на себе.

КОДЕКС или ПРАВИЛНИК за НАТПРЕВАРИ (од сите спортски крапски риболовци во МК).

Убеден сум дека тоа ни е спасот и решението. Мора да почнеме теоретски!
Заборавете на погорните проблеми, заборавете на пари и организатори.
Ова е лично за нас, САМО ЗА НАС!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 6:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
u temava moze da se uklucat i ostanati clenovi ,sto ne se povrzani so liga i krapski ribolov, da se cue i nivno mislenje,,povelete kolegi..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 8:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Marks ima pravo koga veli, kocete so izjavite malce.
Da, treba da se sedne i napravi zdrav razgovor. I ke se sedne i ke se napravi.
Finansiranjeto ne bi smeelo da e problem.
Iako zvuci cudno.
Pa imame 9 meseci za toa.
A veke znam eden koj sigurno ke participira so iljadarka.
I znam edno zdruzenie koe sigurno ke pomogne.
I ima eden forum koj isto taka ke pomogne.

Ne sakam da slusam samo kritiki. Sakam da procitam i od ostanatite zasegnati nesto kako sto e ova gorenapisanoto.
I dosta veke, kriv e Petko, Stanko......
Rabotete vo pravec na realizacija na proektot.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 8:57 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Neznam zoshto site go spomnuvaat finansikiot del za svetsko koga uste liga ne se napravila.Zosto se spomnuva omraza i klevetenje.
Spaiva mnogu ubavo prasa i mu dadov odgovor

Nie ke imame materijal za svetsko.Da se repliciram so dodatoci

AKo nema sudii koi ke sudat za odredeni timovi(do sega milion pati napraveno)-POVTORNO ISTOTO SE PRAVI
Ako nema progleduvanje niz prsti na nikogo pa i na najgolemite krapdzii vo drzavava(do sega milion pati napraveno)
Ako ligata se gleda kako krajno profesionalna rabota i se odi spored pravilnicite pa ako sakaat i site neka se odkazat
Ako se napravi staza od strucni lica ne po kniga nego po iskustvo od krapski natprevari(tuka sme mnogu malku takvi)POVTORNO SE PRAVI
Ako se najde sredstva ili pola od niv za informatori i pomagaci namesto da odat pretsedateli i politicari za da se prosetaat(tie nemu trebaat na timot)PAK LI KE SETATE OJLEVCI DOJLEVCI KOI NEZNAAT SO E OLOVO A SO JADICA NA SVETSKO EVE EDEN VEKE ZNAM SO KE MU PLATAT DA ODI A POJMA NEMA
Ako site koi sakaat da se natprevaruvaat pocnat da idat na kupovi nadvor od mk i steknat iskustvo koe itekako e potrebno-CLEN 50 OD PREDLOGOT TREBA DA E OBRATEN
Ako se najde trener koj ke gi obedini site i site go slushaat kako shto treba.Nemoze eden takmicar da bide pojak od trenerot i da si pravi po negovo pa koj saka neka e.Za toa sledi disfalifikacija za dve naredni ligi kaj sosedite.I ZA OVDE KE SE NAJDE NEKOJ SO KE MU PLATAT DA SETA
Ako se napravat paricni kazni za site ucesnici vo ligata pocnuvajki od komisijata,pa sudiite pa natprevaruvacite oti MAkedonce samo taka svaka.DALI AKO SE REPNE KOMISIJATA I NEJZINITE CLENOVI KE SE ZAMIZI

Znaci Spaiva eve ti odgovor kako na svetsko.AKo se ispolnat ovie uslovi ke imash 4 jaki tima(nikoja zemja ne ide so 3) ke imas dobar trener i ke imash pozadina koja ke ja dade i dusata i srceto za da vi dade informacii kako treba i na so-sto znaci kompletna ekipa za na svetsko

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 9:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Nekoj spomna ke ste odele vo MRF na sostanok.Pa prepisete go ova i ponudete mu go na nadlezniot,podobar i poseriozen predlog tesko deka nekoj ke sostavi.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 9:18 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 8:00 am
МислењаCOLON36
Znaci Spaiva eve ti odgovor kako na svetsko.AKo se ispolnat ovie uslovi ke imash 4 jaki tima(nikoja zemja ne ide so 3


Нашата иде стално со 3 екипи, :ok_ok: ,во другите држави и 4тата екипа носи опрема ама кај нас е обратно.И еве на пример ти ловиш на светско и ти вика капитенот да излезеш да те сменат,дали би ја отстапил опремата на 4тата екипа :nono: ,а знаеш дека не носат.Како да ја дадеш? малку лоша ситуација нели?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 23, 2012 9:23 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Za toa i zboram Jovan.del od problemite

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS43»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 29 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum