www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 24, 2024 1:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS312»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 1:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
2 tona na Mavrovica ???? 2 Tona ima kaj Mome u Gogomond bre Sale ....

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 1:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne e losa taa kilaza za taa voda, ima riba u ezeroto ne se plasete tolku,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 1:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Slabo bre petel i ti znaes deka treba da ima mnogu povekje....

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 1:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ico baits НапишиCOLON
nema potreba da dokazuvam a i ne se trudam, nego iznesuvam moj stav, za voda sto sum ja pecal pred site,,
prasajte kaj treniraa prvata reprezentacija na mk,2003,,ke vi kazat,,
Ама тоа ти е реален став и баш така треба да биде,несакам да напагам никој но не ми е јасно како се одлучува на кој вода ке се одржува лигата,кој се прашува за тоа,не ли треба да биде јавно па да се прашат повеке од искусните крапџии во делот на натпревари па и слободен риболов.Зошто се иде со глава во цид.Од лани,полани не ли научивме дека такви езера каде нема рамноправни позиции не се во ред,не може да се крстиме на раката и каква позиција ке извлечеме,не може мај месец да ловиш крап на 10метри длабочина,верувам дека тоа го знаат лугето од комисијата и пак се бират такви езера..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 2:02 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa ne izmisluvam nistyo bre,, ja znam taa voda presusena, ja znam polna, znam sto nudi, ja znam cela konfiguracija itn,,
prviot pat bev so tatkomi i eden prijatel negov po poteklo od selo edno blisku do brana, na 2 dena,, ta god branata bese i vodata pod bagremite,, ova go zboruvam pred 2000 god, posle nekolku ribolovi pocnavme so jovica da odime na pecanje i zapoznav togas dosta ljudge tamu koi i do den denes nema da zaboravam zosto krapovite im kinea,,posle rabrav deka ne go koriste regultaorot :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 2:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ico baits НапишиCOLON
pa ne izmisluvam nistyo bre,,
:head_bang: Не се разбираме,не викам дека измислуваш,викам дека си во право и дека така треба да биде,како што кажа за сектори,рамноправни позиции и слично.

Разбираш :D

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 2:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Poribete za 2015 i vekje 2016 ke nema sto da se lovi :D :D :D :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 2:09 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Секоја година, во некои работи, се повеќе напредуваме. :lepi:
Убаво е и не може да и се замери на МРФ што размислува и се обидува нешто да смени гледајќи ги нашите резултати на меѓународни натпреварувања во последниов период.
Најдобронамерна критика навистина носи развој, но таа не се поткрепува со епитети од типот ова е глупост, кој тоа седи таму во УО, појма немаат од крапски риболов и обратно со провокации.
Секогаш ќе има некој незадоволник, дали заради календарот, дали заради кастингот ....Натпреварите сепак мора да се организираат.
Ќе се обидам порелаксирано да размислувам и да си кажам што мислам.
Промените се неопходни, тоа е очигледно. Сепак треба да има и некоја спортска логика во нив.
Паметни луѓе се адаптираат на можностите и постоечките услови. МРФ тоа се труди да го направи и респект за трудот и досегашните промени.
Досегашните пропозиции за Лигата (првите три екипи одат на СП) ја правеа интересна и најголемиот мотив за учество во нејзе беше шансата да се "заработи" место во Репрезентацијата. Со воведување на измената, четвртото дуо да биде избор на Капитенот, од една страна некако и ќе се сложам заради идејата таа екипа да биде со квалитети адаптирани на ревирот каде ќе се лови на СП. Од тоа произлегува голема веројатност таа екипа и да "влезе" во игра на самиот натпревар.
Ова со кастингов, сигурен сум дека е под големо влијание од последното СП во Италија, каде далечината одигра голема улога. Меѓутоа, со воведување на категоричен услов секое дуо да мора да има човек што ќе оди над 140 м.+, мислам дека навлегуваме во други води. Мора да имаме во предвид дека секое СП и водата на кое се одржува е приказна секоја за себе. Апсолутно точно е дека можноста да се лови и над 130м. е потребен квалитет. Но не е одлучувачки и затоа да се постави како предуслов за одење на СП за мене е пресмело. Ете во 2015 година, според достапните информации, СП се одржува на вода каде во националната шпанска лига и другите натпревари се лови претежно на 80-90 м.
Да не заборавиме, кастингот си е посебна дисциплина, а ловењето крап има потреба и од други неопходни квалитети.
И да заклучиме, МРФ бара промени за подобар квалитет и конечно да мрднеме на табелата нагоре. Воопшто не е за замерка, тоа им е и должност. Притоа, да се обидеме, како директни учесници, да им помогнеме да се задржи правиот пат за развој, без да ја величаме и нагласуваме глупоста.
Некои стари искусни крапџии се трудат да укажат на најважната работа т.е. за Лигата 2015-та да се одбере ревир со можности за сместување и да има добри резултати. А нив ќе ги има ако има ревир за комплетно сместување во еден термин на сите екипи, ако има доволен рибен фонд за активност на тие екипи и она што се обидува да укаже :ico: , да се определат термини кога тој рибен фонд ќе биде активен. Колку е можно и изводливо.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 2:10 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ova go slusam od pamtivek :D :D

ako se fakalo taka krap kazav i porano,, sliki ke stavavte na sekoj 2 min,,

sega koga ke se otvori akvarium ima da redite ovde prikazni :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2015
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 30, 2014 2:12 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
marks НапишиCOLON
Секоја година, во некои работи, се повеќе напредуваме. :lepi:
Убаво е и не може да и се замери на МРФ што размислува и се обидува нешто да смени гледајќи ги нашите резултати на меѓународни натпреварувања во последниов период.
Најдобронамерна критика навистина носи развој, но таа не се поткрепува со епитети од типот ова е глупост, кој тоа седи таму во УО, појма немаат од крапски риболов и обратно со провокации.
Секогаш ќе има некој незадоволник, дали заради календарот, дали заради кастингот ....Натпреварите сепак мора да се организираат.
Ќе се обидам порелаксирано да размислувам и да си кажам што мислам.
Промените се неопходни, тоа е очигледно. Сепак треба да има и некоја спортска логика во нив.
Паметни луѓе се адаптираат на можностите и постоечките услови. МРФ тоа се труди да го направи и респект за трудот и досегашните промени.
Досегашните пропозиции за Лигата (првите три екипи одат на СП) ја правеа интересна и најголемиот мотив за учество во нејзе беше шансата да се "заработи" место во Репрезентацијата. Со воведување на измената, четвртото дуо да биде избор на Капитенот, од една страна некако и ќе се сложам заради идејата таа екипа да биде со квалитети адаптирани на ревирот каде ќе се лови на СП. Од тоа произлегува голема веројатност таа екипа и да "влезе" во игра на самиот натпревар.
Ова со кастингов, сигурен сум дека е под големо влијание од последното СП во Италија, каде далечината одигра голема улога. Меѓутоа, со воведување на категоричен услов секое дуо да мора да има човек што ќе оди над 140 м.+, мислам дека навлегуваме во други води. Мора да имаме во предвид дека секое СП и водата на кое се одржува е приказна секоја за себе. Апсолутно точно е дека можноста да се лови и над 130м. е потребен квалитет. Но не е одлучувачки и затоа да се постави како предуслов за одење на СП за мене е пресмело. Ете во 2015 година, според достапните информации, СП се одржува на вода каде во националната шпанска лига и другите натпревари се лови претежно на 80-90 м.
Да не заборавиме, кастингот си е посебна дисциплина, а ловењето крап има потреба и од други неопходни квалитети.
И да заклучиме, МРФ бара промени за подобар квалитет и конечно да мрднеме на табелата нагоре. Воопшто не е за замерка, тоа им е и должност. Притоа, да се обидеме, како директни учесници, да им помогнеме да се задржи правиот пат за развој, без да ја величаме и нагласуваме глупоста.
Некои стари искусни крапџии се трудат да укажат на најважната работа т.е. за Лигата 2015-та да се одбере ревир со можности за сместување и да има добри резултати. А нив ќе ги има ако има ревир за комплетно сместување во еден термин на сите екипи, ако има доволен рибен фонд за активност на тие екипи и она што се обидува да укаже :ico: , да се определат термини кога тој рибен фонд ќе биде активен. Колку е можно и изводливо.
post na mesto :lepi:

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3637383940ELLIPSIS312»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 63 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum