www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 1:26 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS328329330331332ELLIPSIS342»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 4:56 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Тешки муабети дечки... непотребни... И не навлегувам воопшто во тоа кој е во право кој не е, само морам да ви кажам дека ме иритира, мноооогу ме иритира кога во крапскиве теми ќе прочитам „ти немаш право да коментираш, ти не си учествувал“... Абе дечки, никој од нас не учествува на Светско првенство во фудбал - Бразил 2014, ама тоа незначи дека немаме право да коментираме Делбоске кого требаше да стави во игра или која формација ќе беше поуспешна... Ме чуди само како тоа сакате после неактивните или помалку активните членови да пишуваат кога секој трет пост е - „ти не си учествувал немаш право да коментираш, не си компетентен“... Сметам дека компетентен не те прави тоа што некаде си учествувал, еве јас сум учествувал на трка со картинзи пред едно 7-години и сега јас сум компетентен повеќе од вас кој не сте учествувале на вакво или нешто слично да пишувам за задното адаптибилно крило на болидот на Алонсо во Формула 1 ?!?!
Абре еднаш за секогаш треба да го разграничите следново:
Ова е отворен форум на кој секој може да се зачлени и да се чувствува рамноправен со останатите членови; или
Ова е организирана форма на дружење на некоја група риболовци, надредена над другите.
Најдобронамерно, така мислам - така пишувам, можда не сум во право...
Поздрав

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 6:18 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ilco...
Za da naucis treba da vlozis i da se orentiras samo kon eden nacin na fakanje riba.....
Mene mi e 4 godina kako pecam krap a 2 kako takmicam....Malo iskustvo ama zavisi za kogo i kako...
Ne znaci deka ako pecas 20 god i treba da bides najdobar...Sekoja cest na tie koj se spomnati vo mnogu postovi i ima od niv uste dosta da se uci...
Nikola....
Prvin za da komentiras za toa ezero ili bara treba barem da se poseti ednaska i posle toa ke imas kakva takva slika.....
Ali komentari od tipot vcera naucija da pecaat i pobedija toa se sosema nepotrebni.....Ne samo sto gi omalazuvas takmicarite koj ucestvuvale i osvojle nesto nego i onija koj ucetvuvale i uste mnogu drugi mladi koj imaat vo plan da se prijavat vo 2015....
Ako gi birame takmicarite po iskustvo ajde togas neka nema liga neka gi izberat koj mislat deka se najdobri i najiskusni i neka teraat na takmicenej........
A sve dodeka ima liga i ima luge koj se nafatile da ja organiziraat do togas ke se biraat po plasman i ke se peca na ona ezero kade sto mislat deka treba da se organizira....
A ako nekoj misli deka ima znaenje poveke od tie sto ucestvuvale neka poveli vo 2015 i neka go pokaze toa....
I Nikola sto velis Kostarika do kaj ke dogura iako se amateri bez iskustvo i ne pecale na crna reka....

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 9:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
SantaFe НапишиCOLON
......
Некој треба да разграничи што е коментирање на тема крапска лига,а што е омаловажување на натпреварувачите кои какви такви потрошија многи пари,време итн..И не ми е јасно мајстор Келтан(кој многу го поштувам како рибар)што сака да каже,што сака да постигне со тие коментари кои ставрно се непотребни.Да се коментира тоа пред почеток на лига пример да има прва/втора лига и нешто слично за да се најдат најдобрите кои ке идат на светско,да се направи езеро кое нема да биде “бара“ невидена и слични предлози...Не овака после завршувањето ке се правиме паметни.

Сами коментар мој без да сакам некој да навредам. ;)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 10:06 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Колеги риболовци во секој спорт па и во нашиов крапскиот риболов постои среќа или пак среќата ги прати упорните. Доколку некој од овогодишната лига не се пријави и не зема учество во неа наможеше да биде ни прв а пак ни последен, без разлика дали е млад=нов натпреварувач или пак стар= искусен.
Што се однесува за и околу езерото "барата" Црничани споредено со она дека доколку лигата беше на езеро Младост-Велешко, езеро Мавровица, Глобочица....езера кои се диви води верувајте дека максимално 3 екипи по натпревар ќе имаа уловено риба а сите останати ќе беа без улов. Сме организирале и сме се натпреварувале на овакви води и овакви лига натпревари и ќе повторам резултатот на прво пласираните т.с. првите четири екипи немаше да биде коректен. На овааа бара- езеро имаше улов и требаше да се прочита, осмисли и изработи три кола, а повторно ќе се навратам на факторот среќа, моментот на откажување на некои екипи па фаворизирање на некои позиции. Од друга страна временските прилики и неприлики важеа за сите, тревите во водата ги имаше насекаде, откачени и изгубени риби имаа скоро сите а сепак некој мора да победи и РЕДНО е да им се пружи рака и да им се честита за сработеното и на нивниот успех. Јас пред некое време споменав дека успехот на оваа лига е доколку Алијанса, Сикрет, Богданци, Астерикс и Обеликс, Арнаудови-посебно младиот и перспективен колега, успеат да се во врвот на табелата и да ја осетат дражта НО и критиките за нивниот успех. Така се гради успешна крапска кариера со мотив плус со искуство плус НО мораме да признаеме на младите останува светот па и нашиов крапски риболов.

Лигата 2014-ста заврши, резултатите се тие а за догодина сите треба добро да се преиспитаме каде што пропуштивме, каде и со што можеме да се подобриме а најрадосен ќе бидам доколку колегите кои се вклучени во дискусиите на форумов се приклучат во лигата 2015-та :thumbs_up:


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 10:42 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Критики секогаш ке има без разлика кој е прв а кој последен и за кој станува зор.. за некој е битно тоа за некој не ( за критиките )..

Лигата дали била добра или не останува понатаму да се направи ретроспектива за да се увидат грешките и да се исправат.

Што се однесува за барата.. се знае дека позицијата одлучува се.. веке е јасно од километар..
Треба да се има што по рамноправна стаза за да се избегне фактот дека позицијата бира сѐ на една вода како што е Црничани.

Имаме уште многу фурни леб да јадеме за да стигнеме на ниво каде нема да има проблеми.. Пример треба да земеме од некој од поуспешните ни комшии за како тоа се организира и кој ресурси треба да се имаат за воопшто да се организира правилно.

Нејкам никој да омаловажувам затоа што пари, време, напор е вложено во секој резултат каков и да бил.. само едно ке повторам.. се додека ти одлучува позицијата се до тогаш ке имаме вакви расправии.. Но како и да е знам дека џабе го пишувам ова кога на крај одговорот ке е истиот..

Една ни е таа вода нема друга.. нема друга стаза итн.. се додека не ги разгледаме сите опции за да има 3 води 3 кола.. се до тогаш ке има расправии и омаловажувања и се ке е сведено на позиција..

А ако ништо друго бар да се средат сите позиции да се како што доликува на едно езеро за натпревари..
Моментот дека на 3/4 полна вода се косеше трева ??

зошто не се искоси и не се среди на време кога сите ние овде на форум пекавме??
Зошто позициите не се средеа на време па мораше се да се прави урла бурла..??

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 10:50 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Ајде малце и од друга страна ... колку што знам , на секоја вода има позиции кои работат и позиции кои не работат во одреден дел од годината или како и да е ...
Дури ни Аквариум не работеле сите позиции исто , него имало фаворит позиции и ќутук позиции .
Па и едно Пелагичево кое важи за топ дестинација има ќутук позиции ... колку што читав за куповите што беа на таа вода , имало доста екипи без улов .

А "барата" Црничани не бара многу инвестиција да биде квалитетна вода за натпревар ... само прашањето е со кого и за кого ...

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 10:54 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Veruvam deka raceto mnogu odlucuva ....
Ajde nekoja retrospektiva...
Profa bese na 14 kade sto ne bese riba izvadena...Jas na 13 kade sto riba ne bese izvadena..
Jane na pozicija kade se izvadija 3 ribi...Predrag na 2 aj ke recete deka gi potepal zs nemalo ekipa na 1 ama ne go stori toa srekata toa go storija ekipite sto ne dojdoa toa e za 3 kolo....
Poleka naprajte analiza i za drugite kola ke vidite deka nekogas i e sreka ama i malce znaenje.....
2 kolo Ico famozna 12 i Tafta 17....
Znaci ne sekogas e raceto....

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 11:02 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Некои и на добитна позиција не знаат да фатат риба, така да и тоа не е мерило.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 11:05 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Еве уште еден пример за нас :eusa_liar:

Второ коло и позиција 16-ка крајна и опа очекувам дека ќе биде супер но не до позицијата туку до мене :oops: катастрофални и непоправливи грешки :hit_head:
- не беше проблем позицијата,
- не беше проблем тревата,
не беше проблем ветерот

-проблемот беше она што верувам дека го има кај сите менување на стратегија и тактика во погрешно време или поточно на местото каде што чекам да ми удри а ( а сигурно место под врбата) и хранам еден ден и една ноќ менувам тактика и одам на зиг-риг и фрлам ракети со супа за зиг-риг катастрофална грешка.
Пазете комплет опремен со квалитетни боили НО и со комплетна храна и мамци за зиг-риг а јас во погрешно време и на погрешно место си ја бркам рибата :oops:

Ова е реалноста за мојот неуспех во второто коло и фаќање на последен воз во неделата од три рипшиња на сосема нова локација.

Она што неможам да му замерам или пак поточно што е за поздрав како и минатат година така и оваа година е на сталоженоста и неменување на однапред спремената тактика на Јане :shake_hand:


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 03, 2014 11:17 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Jas neznam deka nekade ima voda kade site pozicii se isti ( ili priblizno isti ).
Jas neznam natprevar kade nekoj nema kazano, abe toj sto pobedi imase dobra pozicija, ili ne mi se pogodi pozicijata ili ja izvledkov najlosata pozicija.

I jas neznam do koga ke polemizirame za toa dali Crnicani e dobra ili losa voda.
Fakt e deka vo momentov nemame druga za odrzuvanje na bilo kakov natprevar, nemame druga kade ima dovolno riba.

Sto ke bese Globocica ako ja imavme sitacijata ,, ide Dunav ,,. Ke imase ispoudaveni i odnesena oprema.
Ili pak sto ke bese Mavrovica ili Velesko ako vo kolo imase 4-5 ribi fateno ?

Tek togas ke imase sto da se cita na forumov.

Ajde da se sobereme i da razmislime kako mozeme da napravime golema dobra voda za takmicenje, da napravime zastitena voda od ribokradci, da napravime uslovi za takmicarite a ne samo da kritikuvame.

_________________
[ img ]


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS328329330331332ELLIPSIS342»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 64 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum