www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 9:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS322323324325326ELLIPSIS342»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 29, 2014 4:55 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON745
marks НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
ivanov НапишиCOLON
E kako u B sektor,cetri top pozicii,i sto ako se prijavat 16 ekipi.
Ezeroto se deli po dolzina i sirina na pola,i se dobivaat cetri sektori,sektorite se delat na onolku delovi kolku ekipi se prijavile,se pecaat cetri kola,i toa sektor A1,A2,A3 I A4.Sektor B1,B2,B3 I eB4.Sektor C1,C2,C3 I C4,Sektor D1,D2,D3 I D4.Koga bi se prijavile 16 ekipi.I taka. :jane: :jane: :foottap: :foottap: :shake_hand: :shake_hand: :tafta: :tafta: :eatdrink: :eatdrink:
Милчо, како и да направиме..пак нешто нема да ни одговара. :D
Бонџорно Димас. Важно е да имаш добра тенда, добар кревет, столица и миризливи марамици. Другото е наше и ќе си дојде. А на рачето ќе му забаеме. Да беше Милчо на 8-ца, 10-ка и 17-ка ќе ја сликавме ладата у Перуџа. Гарант. :beeee: :yahoo:
Sve si imam,a ladata ke ja slikate na velesko. :volku_golema: :volku_golema:


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 9:45 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Имам чуство дека џабе пишуваме. Колку да ни помине времето. Ако. Можеби некој од одговорниве ќе прочита и ќе потегне...
Убава идеја е на Милчо да се подели езерото на 4 дела, глобално и во зависност од бројот на екипи да се обележат позиции во тие 4 сектори. Проблем е сепак да не е многу 4 кола?
За 4 кола и 4 сектори, убави бројки се 12 екипи, 16 екипи, 20 екипи.
За 3 кола и 3 сектори пак убави бројки се 12 екипи, 15 екипи и 18 екипи .....
Затоа, најпожелно е пријавувањето на екипи да се затвори порано, за да има време да се среди стазата за Лигата. Бидејќи зимата е период на стагнација и не е тешко за оној што наумил да натпреварува да си среди со здружение и да се пријави за Лига до крајот на Март. Тогаш се добива на време од цел месец, да се среди стазата.
Од изминатава Лига се наметнуваат 2 проблема, организациски гледано, а да оставиме на страна фонд на риби, крадење, треви и сл. Ете има најава дека за Балканското, Црничани ќе се освежи во тој поглед.
Првиот проблем беше немањето можност за менување на календарот според временските прилики. Знам дека е тешко да се обезбедат слободни денови за натпреварите. Но мислам дека џабе ни е и ентузијазам и желба и спремност, ако ни се погоди време како во првото коло (иде дунав). Периодот на одржување на 3 кола во Лигата се протега цели 2 месеци (Мај и Јуни). Не е страшно (освен обврските на работа) доколку се најави невреме да се помери целата календарска приказна за еден викенд. Мое мислење.
Вториот проблем е континуитетот на самиот календар. Не е препорачливо да имаме 2 недели размак од прво до второ коло и цел месец до третото коло. Приоритет е Лигата. Ако се почне во Мај, на две недели, Лигата може да се реализира до крајот на Јуни и со евентуални померања (ради евентуални невремиња). Повторувам, знам дека е тешко да се ослободуваме од работа, но од друга страна џабе ни е натпревар на кој треба да спасуваме жива глава. Пак, мое мислење.
Убави одмори на сите и да бидеме во тек да им помогнеме на момците за Балканското (крај на Август) и особено за Светското (крај на Септември).

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 9:47 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
I najbitnoto Duki,Promena na pravilnik na mrf za odkazuvanje od liga 10 god zabrana i za zdruzenieto i za ekipata pa neka mu ja mislat

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 9:50 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
ke cekam da vidam kolku ke gi kaznat ovogodinesnite i ekipi i zdruzenie

Ako zajakot koj ne e vraboten gi istera site tri kola i jas koj mi odkaza i sponzorot uste pred prvo kolo i prvo kolo fakav so 73 god covek neopravduvam ama bas nikoj...Vaka iskacame nie budali :nono: :nono: :nono: :nono:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 9:51 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Samo kjutek ...

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 9:58 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
JaneMK НапишиCOLON
I najbitnoto Duki,Promena na pravilnik na mrf za odkazuvanje od liga 10 god zabrana i za zdruzenieto i za ekipata pa neka mu ja mislat
Се согласувам со тебе Јане дека треба да има ред и дисциплина. Но сепак, да бидеме реални, на прсти се бројат оние што се заинтересирани за натпревари. Ние сме си тие. Треба да се прифатиме такви какви што сме и да се обидеме да поправиме нешто. Толерантноста е тесно поврзана со причините за отсуството од натпревар. Тоа не значи дека се залагам за анархија, но не е целта да ги загубиме ионака малиот број натпреварувачи. Многу од нив, после неуспех во Лига или заради нездрави меѓусебни односи ја продаваат опремата и му викаат збогум на крапскиот риболов. Мислам дека една година забрана е сосема доволно да се почуствува грешката. Две или 10 години забрана е блиску до конечно збогување со нашава приказна.
И здружението нема врска со екипата. Во нашиов случај треба Рибар да биде казнет за откажување на негова екипа, а околностите се сосема други.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 11:41 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Dobro be uste li krivi klinci ispravate ?

Aj toa ama i ova stavovive i muabetite vi se menjaat vi se vrtat kako soncogled... ili kao amdi bajram partii so menja...

Neznam sega koj e praviot muabet iskreno dali onoj sto tera tet a tet ili po telefon ili ovoj na forumov daj reshetese veke dosta vrti kapa muabet...

Jane pa i ti li be brate brute ?
I ti li najde tamba lamba na forumov, a po telefoni i vo zivo cile mile superiska muabeti najgolemi drugarcinja ?
Kazi be prijatele sto e tolku rabotata so sum ti zgresil ?
Ili sosema obratno koga i da pritrebalo nesto sum bil tuka vo bilo koe vreme... mozda e muabetov fala za eden kup raboti zavrseni... Si mi zavrsil i ti mene eden kup raboti, i stalno sum bil blagodaren za toa i NIKOGAS AMA BAS NIKOGAS ne sum napravil vakov muabet za tebe nitu javno nitu pozadi grb... Vo momenti koga i drugi serele za tebe a slucajno sum bil i jas tamu sekogas sum ripal i sum se raspraval i sum te velical kako licnost... Neznam samo so sto zasluziv vakov muabet ... Ako veke ima nesto stvarno, kako sto imas telefon moj za dobri raboti taka imas i za losi pa ako sum ti zgresil nesto slobodno javi mi se i oteraj me kaj sto ne treba... I nema da se nalutam em zatoa sto bilo licno za mene em zatoa sto sum go zasluzil... Vaka na forum javno i ne izdrzani muabeti i sosema razlicni od onie sto gi terame po telefon i vo zivo, te molam nemoj.

I toa ne samo Jane vo ovoj slucaj, ova se desava megu krapdziite uste od koga znam deka sum fatil krapska trska vo raka, cel zivot vaka tera rabotata...

A ova odnosno vrti kapa muabeti i sosema treto vo zivo se desava i vnatre vo zdruzenieto, a toa bese edna i od najgolemite "iskri" za moe licno napustanje na vaseto zdruzenie, veke dojde do stadium da mi brojat i kolku pati sum se isprdel dul sum bil po riba i odms ko maline decinja vo gradinka trci lazi preuvelicuvaj i TASTAJ!

NA EDEN KOMITA, 2CA KODOSHI ! :D Toa e MAKEDONSTINA, gledanje vo dvorot na komsijata, a ustvati pod tvojot nos smrdi, i sve ostalo ti smeta...

Momci uzivajte si, peckajte si, labavete se, poveke slivi i sve ke bide ok... Ako vi trebam nesto i za dobro i za loso imate moj telefon, ako nemate kredit titnete ja ke vi se javam ama vakvi muabeti kolku da se potpolni nekoj post dosta se veke...

Pozdrav od srceto na Skopje,
VARDAR TEAM

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 11:49 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
MAli kuti vo kos.Nikoj ne ja spomna ekipata na ribar.Ekipata uredno se odkaza kako i zdruzenieto so dopis.Sve bese navremeno
Odkazuvanje na den na natprevar so izgovor nikoj neni kaza za datum e sramotno.

Duki takmicar se kalemi so neuspesi za da si gi spoznae greskite.So uspesi se kalemi samo egoto.Ako si svati na vreme kaj gresel ke go bide ako ne ke si tera cel zivot.Nekoi se so vroden instinkt kako zajakot i toj ne se uci,nekoi so iskustvo se prilagoduvaat sprema vodata.
Megutoa da se odkaze zosto nemal rezultatii??????Toj ne e roden za takmicar i mnogu lesno se odkazuva.Takmicar se bori cel zivot.Problemot e slobodniot ribolov i takmicenjeto se dve sosema razlicni raboti i koj ke go svati ke odi napred.
Se odkazuvale.Ke se odkazat i ke ima novi.Pa nie kako se kalemime so odkazuvanje?????Kolku pati sme imale neuspesi i uste imame pa terame dalje..

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 11:58 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Максим

премногу значење си даваш другар ... спушти се малце . Не знам какви црни искри и толку џева за напуштање на Рибар 2011 :?
Напуштивте лига поради финансиски причини , па прејдовте во Вардар поради тоа што они покривале све :hit_head: ние сме биле клошари и сме ги пиеле парите по кафани а вардар улагал у спортот и у тимовите :head_bang: :head_bang: :head_bang: ај диши малце и погледни околу наоколу .
некој со финансиски ппроблеми не планира купови по Србија и риболовни излети по нашиве води ... затоа ако некој кажува гачки прикаски ...
А и не гледам негде дека Јане дирекно ве посочи за санкциите од МРФ кои патем нема да ги има бидејки не се во правилникот , туку се планира да се внесат во правилник и да се спроведуваат за понатаму .
ЈАс лично немам проблем ни со тебе ни со Мартин , дури и се видов со Мартин кај Пепи . Кажа некои работи кои не ми се допаѓаат но тоа е тоа ... негово мислење .
така да ако имаш нешто да кажеш , а очигледно имаш , пошто муабетите лесно се шират ... јави се , ке разјасниме ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 01, 2014 12:06 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
ТафТабиТ НапишиCOLON
Максим

премногу значење си даваш другар ... спушти се малце . Не знам какви црни искри и толку џева за напуштање на Рибар 2011 :?
Напуштивте лига поради финансиски причини , па прејдовте во Вардар поради тоа што они покривале све :hit_head: ние сме биле клошари и сме ги пиеле парите по кафани а вардар улагал у спортот и у тимовите :head_bang: :head_bang: :head_bang: ај диши малце и погледни околу наоколу .
некој со финансиски ппроблеми не планира купови по Србија и риболовни излети по нашиве води ... затоа ако некој кажува гачки прикаски ...
А и не гледам негде дека Јане дирекно ве посочи за санкциите од МРФ кои патем нема да ги има бидејки не се во правилникот , туку се планира да се внесат во правилник и да се спроведуваат за понатаму .
ЈАс лично немам проблем ни со тебе ни со Мартин , дури и се видов со Мартин кај Пепи . Кажа некои работи кои не ми се допаѓаат но тоа е тоа ... негово мислење .
така да ако имаш нешто да кажеш , а очигледно имаш , пошто муабетите лесно се шират ... јави се , ке разјасниме ;)

Како прво секој куп на кој ке одбереме како 3 тима да идеме.. Вардан ни покрива СЕ.. од пат.. котизација.. храна.. и мамци..
Така да без денар ке одам каде ке се договориме 3те тима од Вардар..

Второ.. секој тренинг е покриен..

Трето.. сите финансиски проблеми си ги решив на време додека траеше лигата..

Санкции треба да се стаат у правилник.. нема потреба тоа да не го има.. Никој не го спори тоа.. него ме нервира она што лижете каде веке сте сереле и плукале.. не иде бе.. останете си на ставот..

А тоа дека јас РИБАР 2011 сум ги нарекол клошри се само твои зборови и показател на твоја подсвест за како ти размислуваш..

п.с. максим кажа една од причините зошто си отидовме од рибар.. има повеќе.. но за тоа друго време друго место.. нема потреба цела „фела“ да ме чита..
Поздрав..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Последна промена од 1 на martinMK, променето е 0 пати

Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS322323324325326ELLIPSIS342»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 77 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum