www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 1:23 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS70»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 6:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sto se odnesuva do amurot i trevata.... Vratnica porano do pola ezero letno vreme bese vo treva.Odnosno kaj shto gidinava fakaa spaiva,krste,kremenadla do tuka od uliv bese se treva i nemozese da se frla.So poribuvanje na 700-800 kg amur za edna godina ja snema trevata i veke neraste.Da ne vi pokazuvam sliki od trska kolkava imase a sega e pusta breznica.Znaci so golem broj na amuri i toa brzinski se reshava.Po mene so eden ton amur toa ezero godinava ke bide ama ne za vo liga sredeno do temel

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 7:39 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Не е целта да се докажуваме. Целта е да се запознаеме со езерото. Немојте ко Латас за опозиција. Езерото по површина е повеќе од три пати поголемо од некогашен Аквариум. А на Аквариум имаше 12 позиции. Ако се сака се се прави. Како вода изгледа како рај за крап и амур. Има работа и тоа не е дилема. Веројатно газда Истатов нешто планира. Веројатно и организаторот на државното првенство нешто планира. Инаку не ми се верува дека туку така се порибува, ако не се сака да се среди како некој вид крапски центар (како Тресет, Ада Сафари, Аквариум). Кој би акал на рекреативен риболов ако нема услови. Само малку повеќе верба. Ќе појдеме, ќе го видиме. Можеби оваа година ќе има проблемчиња кои не се нерешливи. Но со тек на време, веројатно, езерото ќе биде најдоброто со крупни примероци во Македонија. Не сакам депресија да ме мава. Доста ми е ова сивилово надвор. Ај мислете како амур од 15 кгр или крап од 10 кгр ќе се извади со препреки. Водата во Мај и Јуни е на највисокото ниво. Како за еден така за сите. А сите не сме за никаде.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 7:44 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
marks НапишиCOLON
Не е целта да се докажуваме. Целта е да се запознаеме со езерото. Немојте ко Латас за опозиција. Езерото по површина е повеќе од три пати поголемо од некогашен Аквариум. А на Аквариум имаше 12 позиции. Ако се сака се се прави. Како вода изгледа како рај за крап и амур. Има работа и тоа не е дилема. Веројатно газда Истатов нешто планира. Веројатно и организаторот на државното првенство нешто планира. Инаку не ми се верува дека туку така се порибува, ако не се сака да се среди како некој вид крапски центар (како Тресет, Ада Сафари, Аквариум). Кој би акал на рекреативен риболов ако нема услови. Само малку повеќе верба. Ќе појдеме, ќе го видиме. Можеби оваа година ќе има проблемчиња кои не се нерешливи. Но со тек на време, веројатно, езерото ќе биде најдоброто со крупни примероци во Македонија. Не сакам депресија да ме мава. Доста ми е ова сивилово надвор. Ај мислете како амур од 15 кгр или крап од 10 кгр ќе се извади со препреки. Водата во Мај и Јуни е на највисокото ниво. Како за еден така за сите. А сите не сме за никаде.

BAsh taka Dule si ima vreme.Dolga zimava bre....

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 11:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Eve nesto sto ke vi posluzi za Crnicino.
Eden vid kosa za treva koja se montira na drska od meredov.

Seymo Weed Cutter

[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:05 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
I dokade ke kosish koga smee do kolenici da zagazis vo voda??? Baska ovie ke se iskrivat posle pola saat

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:12 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Најпрвин не треба да има разочарување за ова езеро. Исто за секоја позиција и за секоа екипа. Трева за секого, риба за секого, секој ќе изгуби риба ама и ќе фати. Искуството, мајсторијата, опремата, колегата се си има влиание на оваа вода.
Едно знам и сум сигурен дека без разлика на епилогот после натпреварите сите ќе го засакаат ова езеро па макар изгубил и десет риби.
Вчера го посетив ова езеро и моменталната состојба е за десет сантиметри качено или за еден метар во ширина.
На езерото имаше екипи ловџиски од Штип, Скопје..и таму беше и Г-дин Благој Истатов. Разговарав со него и тој ме информира дека во близината имало бунар со добра вода и дека со потопна пумпа ќе може да го дополнува езерото (до бунарот има и струја) и му пресметале дека со оваа вода може да го реши проблемот со вода.
Езерото дефинитивно ќе се коси и чисти од трева, дали тоа ќе го стори Г-дин Истатов, дали МРФ или пак и некои од нас ќе сакаат да помогнат за надминување на овој проблем со трева ќе видиме набрзо. Чамец со косилка која коси 1,4-1,8м ќе се донесе на езерото. После едно неделно косење не е на одмет да со чамци и од обала се собере искосената трева и да се извади надвор.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:13 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Седи мирен Јане , не го знаеш ти Филип007 ... кога ке влезе има цело езеро да го среди како бебешко газе ке го направи . :mrgreen:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:19 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Предраг НапишиCOLON
Најпрвин не треба да има разочарување за ова езеро. Исто за секоја позиција и за секоа екипа. Трева за секого, риба за секого, секој ќе изгуби риба ама и ќе фати. Искуството, мајсторијата, опремата, колегата се си има влиание на оваа вода.
Едно знам и сум сигурен дека без разлика на епилогот после натпреварите сите ќе го засакаат ова езеро па макар изгубил и десет риби.
Вчера го посетив ова езеро и моменталната состојба е за десет сантиметри качено или за еден метар во ширина.
На езерото имаше екипи ловџиски од Штип, Скопје..и таму беше и Г-дин Благој Истатов. Разговарав со него и тој ме информира дека во близината имало бунар со добра вода и дека со потопна пумпа ќе може да го дополнува езерото (до бунарот има и струја) и му пресметале дека со оваа вода може да го реши проблемот со вода.
Езерото дефинитивно ќе се коси и чисти од трева, дали тоа ќе го стори Г-дин Истатов, дали МРФ или пак и некои од нас ќе сакаат да помогнат за надминување на овој проблем со трева ќе видиме набрзо. Чамец со косилка која коси 1,4-1,8м ќе се донесе на езерото. После едно неделно косење не е на одмет да со чамци и од обала се собере искосената трева и да се извади надвор.





predrag daj definiraj koja trava,,

dasli vo ezeroto u natre e celo opsieno so treva kako na treska ili ni kazuvas od obala 10-20 m ima li ezeroto kade sto nema trava,,dali vnatre ima cisti pozicii so trva i bez treva toa sakame da go objasnis si bil i treba info,,


ako e zatvoreno celo i zaguseno so treva toa ke bide smeski na taa voda, sto i da se odrzuva...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:34 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Ицо некаде претходно напишав и пак ќе повторам споредбено со Треска како сектор Б. Тоа значи дека има гледано од боксот твој чисто 4-5м па појас од трева 4-5м. овој е најгуст и најпроблематичен па пак чист терен од 10-15м. па пак појас на трева оваа е веќе добра, поретка и поатрактивна држи риба. Она каде што треба да се коси, чисти скубе е оној појас блискиот до позициите.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЦРНИЧАНИ
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:43 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Еве и некоја слика направена вчера. Ова до куќарката за шатки се ловџиите.
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
еве и некоја слика направени од другата страна на браната
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS70»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 63 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum