www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Сеп 25, 2024 1:21 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS176177178179180ELLIPSIS228»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:30 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
ne be diplomatski pasos sega ke im dadat i imunitet ,ama tesko godinava deka ke im pomine.Taka mi mirisa

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Предраг НапишиCOLON
Добро утро на сите риболовци во земјава а и пошироко кои го читаат и следат форумов.

Пред да ги прочитам сите овие изнапишани страни за да можеме да продолжиме понатака ќе Ви пренесам информации за и околу светското првенство.

На овогодишното светско првенство ние како крапска репрезентација имавме:

- 100 кг. боили од Солар 18мм. MLX + 17 шиченца прелив-дип за боилите,
- 100кг. ферментирана пченка,
- 40кг. прашкаста храна,
- 20кг. спремен тигров орев,
- 15кг. спремен коноп,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црвена,
- 20кг. 14мм. Копенс пелета - црна,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црвена,
- 40кг. 20мм. Копенс пелета - црна,
- 10-15кг. своја боила (по екипа),
- ситни пелети за ПВА кеси,

Одлуката за оваа храна беше на капитенот кој верувајте крајно го ценам Пепи, во договор и консултации со локалниот водич на Ебро Гари Шеридон.

Од договорот за ловење беше доколку се извлече крајна (лева или десна) позиција таа екипа да трпа храна према комшијата и да лови на спротивниот дел од боксот, а оние кој ќе бидат во средина ловење ШТО ПОДАЛЕКУ.

За да нема недоразбирања што кој и како ловел или фаќал како кај нашите екипа така и кој останатите најдобро ќе видите и согледате од емисиите на Рибарска Вистина на Г-дин Радован. Радован снимаше скоро СЕ од логистика, припрема, договарање, ловење,....па пред некого да обвините или браните проценете сами.

Во нашиот бокс Б-20 при маркирање на деталната мапа (онаа која ја спомена Сергеј) на 120м. имавме длабочина од 10,5м. на 90м. далечина имавме 6м. длабочина и на 40м. имавме 3,5м. длабочина ( се разбира целосно исцртана со каменеста структура на која постојано се тапат јадици.

Почнавме како и сите останати (лево ни беа шпанците а десно босанците) хранилиште на 85м. далечина и на 110м. Онаа дистанца за која можеме да работиме 72 саата. се покажа дека онаа информација дека доколку сме во средина мораме што подалеку БЕШЕ ПРЕСУДНА. При опрема од 9 шпулни со конец Шимано Техниум 0,35мм.Басии и ББЛЦ, 6 шпулни Шимано Техниум 0,30мм. Басии и ББЛЦ, 3 шпулни Шимано Техниум 0,25мм.на Ентох.

Повторно Ви напоменувам има со сите нас интервјуа со Радован (по мене) ВООПШТО не беше пресуден мамецит, должината на предвезот, големината на мамецот, јадицата и оловото, интензитетот на хранење ТУКУ ПРСУДНА БЕШЕ ДАЛЕЧИНАТА. СИТЕ оние кој можеа да ловат и да хранат на 155+ а верувајте ги има и оние на 180+ имаа улови.

Да ви доловам од нашата обала до соседната имаше 645м далечина. Рибата ВООПШТО не сконаше и ниту ја имаше поблиску едноставно беше побегната далеку. На хранилиште од 150м. далечина и ловење позади хранилиште на 160м.+ БЕШЕ ДОБИТНАТА КОМБИНАЦИЈА.
За жал она што како и минатата година го реков далечинат ни е проблем (немамае води каде што се лови на оваа далечина, немаме потреба од толкави далечинаи и најбитното НЕВЕЖБАЊЕ ЗА КАСТИНГ) најголемат дистанца со фрлен мамец (РЕАЛНА ИЗМЕРЕНА) беше 137м. не беше доволна за НИТУ една риба.

Сите екипи после првиот ден кој целосно направија замени или поединечно УФРЛИЈА фрлачи добија резулата.

Десно до нас за прва пат босанците имаа еден левак кој фрлаше одлично успеа ЕДНА трска да фрла на 150+ и САМО на оваа трска имаше 3 риби. Истите мамци како и ние истите системи са мо ДАЛЕЧИНАТА РАЗЛИЧНА.

Да небидам погрешно разбран дека остатокот не бил важен ЗБОРУВАМ за една добиена риба во сектор А и сектор Б. За правење резулат потербни се оние детали за кој зборува Сергеј.

Секоја чест за СИТЕ крапџии како постари (поискусни) така и помлади надежни за одвоеното време и посветеност за ова светско првенство. Никого неможам да навредам туку едноставно ќе им се :NotWorthy: на СИТЕ, од компјутер не се учи се учи на вода.

Едноставно неможам да се лутам на логистика- поздина, за ненавремени информации, за немање комуникации со токи-воки (преголема далечина) немње телефонска мрежа во денешно време во Европска Унија,.....едноставно ДАЛЕЧИНАТА И КАСТИНГОТ Е НАШИОТ ПРОБЛЕ.

eve sto se izjasnija .
so sega ke kazat deka ova sto go napisale bila lazna izjava???????

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:37 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Јане иако мислам дека скоро за се си во право,освен во делот каде што знаеш за сите се :) ,мислам дека немаш право да им кажуваш да не одат во лига бидејќи секако си имаат ЛЕГИТИМНО право на учество и освојување на ЧЕТВРТО место и автоматски пласман на светско.

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:38 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ma oni mozat i najgolema riba ako sakaat :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

Drugar nesum za se vo pravo i mnogu pati koga sum mislel i pogresil sum se izvinil

Ama ovojpat itekako znam

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
JaneMK НапишиCOLON
Samo uste ova da go napomenam i veke nikogas niti davam informacii za svtsko niti pa se mesam vo idnite ligi.slobodno bi sakal da mi zabranite da pisuvam vo natprevari.

Se dodeka Vasil neja ispravi kilazata na Fb deka krapot vo pelagicevo sto go fatil e pomal za skoro 2 kg,
Se dodeka ne go vratat zasluzeno peharot na Ico i Daniel so JAVNO izvinuvanje do site sto bea tamu deka lazele za kilazata
Se dodeka JAvno ne se izvinat na site ucesnici vo ligata za site gluposti sto gi napravija godinava vo ligata
Se dodeka ne se izvinat za site malverzacii sto gi napravija za idenjeto na svetsko(ovde ne stanuva zbor za pari ) tuku za luge

Dotogas ke pisuvam kaj ke stignam za niv.I nema da ima realna liga i svetsko
petle zavrsena e taaa rablota, peharot e vratyen

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:40 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Nemam tolku mesto ovde za da gi stavam site sliki sto gi imam i objavi od 3 drzavi-kade imam pofalnici za izvestuvanjeto

Tolku se dobro ispadfnati nasive sto duri i bemkite im se gledaat :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:41 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
ico baits НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Samo uste ova da go napomenam i veke nikogas niti davam informacii za svtsko niti pa se mesam vo idnite ligi.slobodno bi sakal da mi zabranite da pisuvam vo natprevari.

Se dodeka Vasil neja ispravi kilazata na Fb deka krapot vo pelagicevo sto go fatil e pomal za skoro 2 kg,
Se dodeka ne go vratat zasluzeno peharot na Ico i Daniel so JAVNO izvinuvanje do site sto bea tamu deka lazele za kilazata
Se dodeka JAvno ne se izvinat na site ucesnici vo ligata za site gluposti sto gi napravija godinava vo ligata
Se dodeka ne se izvinat za site malverzacii sto gi napravija za idenjeto na svetsko(ovde ne stanuva zbor za pari ) tuku za luge

Dotogas ke pisuvam kaj ke stignam za niv.I nema da ima realna liga i svetsko
petle zavrsena e taaa rablota, peharot e vratyen

BEZ JAVNO IZVINUVANJE DO SITE UCESNICI ISTO KAKO DA NEE

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
JaneMK НапишиCOLON
Nesakam da napisat,

sakam da slusnam izvininete, vi blagodarime i prijatno zasekogas,A lugeto napisaaa deka pepi e vinoven .

TOA NEMA NIKOGAS DA IM GO OPROSTAM.laaaaaaazat

A sega za sve ke podnesat ovdeka referat a posle ke prejdam na ligata i tamu da podnesat referat
Jas eve kako prozvan vo ovj post i del od takmicarite ke go napisam slednovo....
Kade vide ti deka jas sum go nasocil Pepi za kriv....
Kade vo mojot post osven sam krivicata sto si ja barav sum posocil na nekoj drug...
A da zaminam od krapskiot ribolov nikogas, koga togas ke napravam rezultat za razlika od nekoj luge sto se jaki na tastatura tie nikogas nema da napravat zasto se picki vo dusa....
I edvaj cekam za ligata da vidam vo koja jas stanav drzaven prvak sto tolku loso sum napravil....

_________________
[ img ]


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 8:45 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Krkiiii nemas za sto da se izvinuvas I nesi prozvan.aman covek neli svati do sega

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 14, 2015 9:26 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
saso НапишиCOLON
Dobro be Jane zarem mislis deka ne svativme kon kogo samo pukas.
Daj be ostavi g malku lugeto da zemat zdiv pa da napisat dva tri reda.
Vaka samo ke gi uplasis.
JOk ! Muva ne gi lazi ovie :foottap: Se kladam deka PRVI vo liga ce se prijavat slednata godina :hit_head: I gledas li sega kade i vo sto se pretvora tvojata zelba ,vreme , trcanje , investiranje pari ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS176177178179180ELLIPSIS228»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 59 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum