www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 21, 2024 9:23 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: doverba
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 09, 2013 12:34 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
ТафТабиТ НапишиCOLON
па затоа е :ico: :lol: :lol: :lol:

јас искрено сеуште не сум ја истестирал доволно бојлата за да можам да кажам дека имам 100% доверба во неа .

Има време , ке се лови , тестира , додава , одзема ...
Testirana na kozjak raboti , na mavrovica raboti za tie dve vodi od mene...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 16, 2013 10:10 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Довербата може да биде за свој микс исто како и доверба во некој купечки микс кој се покажал доста добро.
Она што можам да го забележам е дека на многу натпревари повеќето од натпреврувачите се натпреваруваат или пак речено имаат повеќе доверба во купечка боила (боили спремени од купечки микс) од некој за нив познат производител.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 16, 2013 10:37 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Шетаме по миксови.. ама секогаш имаме една константа која ја носиме со нас..

Доверба 1001% во тоа што ке го направам јас..

Готови миксови 50%.. пата пата доверба затоа што не сум го замиксал јас..

На крај разликата од мојот микс со готовиот микс е разлика во маргини од 150 ден за кг..

Меѓутоа.. не лежи тука проблемот.. да има продавница која ке носи компоненти за миксови.. верувам дека сите ние ке си работиме наши миксови.. па и да речеме да е од ццмур се јас би ги користел и нивните рецепти со некој додатоци мои.. ама нема таква продавница.. па мираш да праиш сначи се па живи.. па некогаш нема да го има тоа што го сакаш/треба за во миксот.. па ке мора да импровизираш...

Е сеа.. реално секогаш што имаш на располагање се компоненти за неутралец микс.. и пелети.. па од овие компоненти може и да склопиш и месен..

Втора варијанта е да си купиш готов микс и да го пресечеш со неутралец твој.. и да добиеш и до 50% плус..

Сепак.. најбитна е постојаноста во миксот..

И да коњ кој победува не се мења.. само се фризира да тера по јако..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 07, 2014 8:39 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
За да не дојдеме во ситуација да ги мешаме темите овде во ДОВЕРБА ќе започнам една занимлива околу боилите.

Оваа година со нас имавме два типови на боили
1. Овошна- банана со ананас, и
2. Клаб микс
големини 14-ки, 16-ки и 18-ки. Купечки миксови- сечени (крапџиски кажано) према некое долгогодишно искуство.
Кога ги отворивме боилите зајко вели ова се прејаки миксови за оваа вода треба лабава боила или издишана :confused:
Генерално земено немвме ниту една извадена риба на овие боили (нерачунајќи караш) и ќе рече чивек изгледа Ицо имал право :confused: .
После враќењето Пепи замина на Велешко езеро со 14-ките и имаше 25 удари на крап и америчко сомче и некој си 12-13 реализирани- извадени крапови. Иста боила, дива вода, се има доверба во своето или се нема доверба во туѓото?

Моето мислење како за овогодишното така и за минатат година е дека типот, големината, аромата, миксот, купечка, домашна,...немаше значење.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 07, 2014 10:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Предраг НапишиCOLON
За да не дојдеме во ситуација да ги мешаме темите овде во ДОВЕРБА ќе започнам една занимлива околу боилите.

Оваа година со нас имавме два типови на боили
1. Овошна- банана со ананас, и
2. Клаб микс
големини 14-ки, 16-ки и 18-ки. Купечки миксови- сечени (крапџиски кажано) према некое долгогодишно искуство.
Кога ги отворивме боилите зајко вели ова се прејаки миксови за оваа вода треба лабава боила или издишана :confused:
Генерално земено немвме ниту една извадена риба на овие боили (нерачунајќи караш) и ќе рече чивек изгледа Ицо имал право :confused: .
После враќењето Пепи замина на Велешко езеро со 14-ките и имаше 25 удари на крап и америчко сомче и некој си 12-13 реализирани- извадени крапови. Иста боила, дива вода, се има доверба во своето или се нема доверба во туѓото?

Моето мислење како за овогодишното така и за минатат година е дека типот, големината, аромата, миксот, купечка, домашна,...немаше значење.
Taka e, imase Pepi udari dosta, no bea positni krapcinja...
Realno gledano eve i Zajakot neka kaze pa i Jane e dosta prisuten na Velesko, tie krapcinja grubo zemeno do kaj 4 kg i ne se tolku prebirlivi... Se vadat i na pcence i toa OTROV dipuvano, se vadat i na gumeno pcence, ubava bojla, skapanica... Normalno i tie ne se op trop pa sto padne sve da sobere ama ke izvadis nekoe ako mu go pogodis mestenceto samo.. E za krupniot krap e veke sosema drug muabet, toj bira i te kako... Veke pocnav da mislam deka se sheta so kod skener u nego i vadi od gaz tocen sostav na bojlata. EDNA rabota ako ne mu e ok, ne ja zima pa ako sakaj i shaman bidi baj nu 3 pati na den...

2. Bojlata sto ja fakase Pepi sega vratenata od svetsko, racunaj kolku vreme prosla vo avtobus vo frizider na staza pa pak avtobus pa pak frizider pa pak na staza... Ogromen period vo koj sto bojlata konstantno izdishuva, kako aromi taka i atrakti taka i ostanati hemii, sto e mnogu normalno...
Taka da ne e verodostojno spored mene deka bojlata bila ista kako na staza na italija i na velesko, ista e ama ne e ista :D

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 07, 2014 10:29 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Предраг НапишиCOLON
За да не дојдеме во ситуација да ги мешаме темите овде во ДОВЕРБА ќе започнам една занимлива околу боилите.

Оваа година со нас имавме два типови на боили
1. Овошна- банана со ананас, и
2. Клаб микс
големини 14-ки, 16-ки и 18-ки. Купечки миксови- сечени (крапџиски кажано) према некое долгогодишно искуство.
Кога ги отворивме боилите зајко вели ова се прејаки миксови за оваа вода треба лабава боила или издишана :confused:
Генерално земено немвме ниту една извадена риба на овие боили (нерачунајќи караш) и ќе рече чивек изгледа Ицо имал право :confused: .
После враќењето Пепи замина на Велешко езеро со 14-ките и имаше 25 удари на крап и америчко сомче и некој си 12-13 реализирани- извадени крапови. Иста боила, дива вода, се има доверба во своето или се нема доверба во туѓото?

Моето мислење како за овогодишното така и за минатат година е дека типот, големината, аромата, миксот, купечка, домашна,...немаше значење.
odma ke te pobijam so ova deka necini.Jas ranev so ovie boili.I krseni iceli.Koga gi dobiv ribite imase frleno okolu 2 kg samo boili plus krseni.Ako neciniese boilata i bese jaka nemase ni gospod da udri
Ico istot go kaza i lani za portugalija pa so pepi gi ubivme na taa jaka boila-tamu bese drug problemot

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 07, 2014 10:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
@Предраг

Само да разграничиме колкави беа рибите на Пепи? Од мое искуство конкретно на Градче со јака боила ме уништија ситни крапчиња 0,5кг,1кг и 1,5кг,додека поголем немаше.Кога ја сменив ситни крапчиња немав ни едно,исто клен и краш ниту еден додека предходно и тоа факав,туку во рок од месец и пол има 17 риби просек 4кг,имаше и од 3кг и 5кг,но ниту еден под 3кг.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 07, 2014 11:27 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Ајде ќе одиме по ред.

Станува збор за натпревар каде во прв момент е најбитно да се запишат со улов над 1,5кг.!!!
Никој не вели дека треба да се класифицира големина на крап па ајде сега ќе не нападне ситен од 2-4кг. и ние со полабава боила ќе го бркаме покрупниот.
И да небидам погрешно разбран невелам јас дека нечинеле боилите туку дека треба да се има доверба со она со кое ловиме. За мене дали ќе ми даделе ЦЦмур -метеор боили оргинал, дали сечена или домашна ќе работам со таа и ќе имам доверба т.с. нема да мислам дека кај комшиите имаат подобра боила. Можеби имале топлива боила, можеби ловеле со паста одозгора :confused: .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Доверба
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 07, 2014 11:39 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Bas taka :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum