www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 3:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 1:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
E toa barav :D
Konecot e po biten za prezentacija odkolku za lazenje na ribata pa i na kraj kraveva da go gleda kakva opasnost predstavuva nekoe si konce na ribata ? Kako sto kaza caparius.
Preferiram potenok konec na reka bidejki po prirodno se ponasha mamecot vodata koga go nosi dodeka na ezero obicno na dno lovam (karash,kostrez..) ne mi pravi razlika debelinata togas samo menuva konec ako cekam pokrupna riba.
Zaboraviv da dodadam deka ribata ako e pogolema tocno deka e do negde po predpazliva ali od druga strana sto e pogolema poveke ima muda da napadne nesto pogolemo da jade i ne gledam zosto bi se isplasila od konec.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 2:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Keltan НапишиCOLON
SantaFe НапишиCOLON
Често сум доаѓал во заблуда што од неискуство што од слушање на муабети на „искусни“ рибари, така да сега во мојот арсенал за бела риба може да се најдат конци од 0.8 до 0.18мм.
Во последно време, после подолго користење на овој дијапазон на монофиламенти од 0.8 до 0.18мм. сватив дека за мои потреби, за лов на попадика, карас, клен на Козјак најдобар избор ми е 0.16мм. Раат да си ловиш без да му ја мислиш што ако удри поголем клен или карас или ако се закачи на некое мало коренче или камче што не е случај со 0.8-0.10мм каде немаш таква комоција. Сум експериментирал во ист ден со конец на едната шпулна 0.8мм, а на другата 0.16 и никаква битна разлика не сум приметил, и на едниот и на другиот ловев и попадики и караси, а попадиките важат нели за по претпазливи риби. Според мене (по 1000ти пат) најбитна е презентацијата на мамецот, конфигурацијата на теренот, климатските фактори, конецот игра „ЗНАЧАЈНА“ улога само во нашите глави, освен во ситуациите каде потанки конци се подобри за подалеку зафрлање, она што го напиша Васил и така натаму, но бидејќи сум АПСОЛУТЕН ПОЧЕТНИК во крапскиот риболов воопшто не би сакал да се впуштам во дискусија со поискусните, барем за сега додека не стекнам некое искуство и сам не увидам што е најдобро. Што се однесува до дубинките користам 0.28 за на езеро и 0.35 за на река.
Поздрав и бистро!
Debelinata na konecot e vazna , znaci ne moze som da lovis na 0.16mm ama ne mozes ni skobal na 0.40mm .Isto taka ne mozes vobler od 4 grama da frlas so 0.30mm konec . .. A debelinata na konecot spored mene e najvazna za ISPRAVNA PREZENTACIJA NA MAMECOT . Znaci sto poprirodno da deluva pod voda . . . . nisto drugo .
Се сложувам, се разбира од таргетот кој го имаш односно од целната риба која ја ловиш, според неа и се раководиш со дебелината на конецот се разбира. Неможш да кажиш дека чекаш сом на 0.16мм или пак дека ќе ловиш попадика на 0.40мм. Јас погоре зборував за мојата целна група и затоа ја нагласив таа дебелина од 0.16 како најпогодна за она што јас го ловам.

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 4:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Jas sum zadovolen si dobiv odgovor na prasanjeto bidejki od uvek me kopkalo kako nekoj postar cika od 60 i kusur godini moze na 0,30 na tapa da pravi rastur,a jas na fina oprema (sto ne ja plasi ribata :lol: ) ne fakam tolku.Moja predpostavka bese deka nema vrska toa konecot tuku znaenjeto ali cesto ke slusnev nekoj ribar ke spomne podebel konec ja plasi ribata redno bese da se rascisti :lol: :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 5:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
ilija НапишиCOLON
Hmm interesno.
Jas imam edna teza. Fakjame pastrmki od 300 grama na 0,14 konec a koga odime na krupna pastrmka stavame 0,22. Sto toa znaci deka golemite se pokjoravi pa ne im smeta 0,20 mm konec a malite imaat ostar vid pa moras da gi prelazes so 0,14 mm?
Neli pogolemite se poiskusni pa bi trebalo da bide obratno: pogolemite da se lovat so potenok konec. :ugeek:
Koristis 0,14 koga lovis so suva musica na povrsina . Ako vidis pastrmka od 5 kg da zima od povrsina dali ke smenis na 0,22 ? Ne veruvam , mozebi 0,18 ili 0,20 ako si na razbranuvana voda, na mirna voda i samiot znaes samiot deka so 0,22 podves nemas uspeh.
Druga e logikata so strimer. Za razlika od suvata musica kade ribata najcesto ima sansa da ja proanalizira musicata pred nego sto ke se odluci dali da ja zeme ili ne a pritoa i da ti go zdogleda podvezot, so strimerot najcesto ne e taka. Strimerot proaga pored nea i najcesto instinktivno go napaga. Zatoa i mozes da si go dozvolis luksuzot od 0,22 a ne deka ribata e korava. Zatoa i Keltan moze so pletenica zatoa sto ja lovi ispod voda i vo toj slucaj faktorot na iznenaduvanje e presuden kade ribata nema vreme za analiziranje, za razlika od musicarenjeto so suva kade ribata najcesto ima veme da razgleda sto e toa sto i pliva po povrsinata.
Nekoj ne ni koriti podvez, a za eden musicar nekogas i dolzina na podvezot znae da bide presudna.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 25, 2013 11:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Илчо НапишиCOLON
E toa barav :D
Konecot e po biten za prezentacija odkolku za lazenje na ribata pa i na kraj kraveva da go gleda kakva opasnost predstavuva nekoe si konce na ribata ? Kako sto kaza caparius.
Preferiram potenok konec na reka bidejki po prirodno se ponasha mamecot vodata koga go nosi dodeka na ezero obicno na dno lovam (karash,kostrez..) ne mi pravi razlika debelinata togas samo menuva konec ako cekam pokrupna riba.
Zaboraviv da dodadam deka ribata ako e pogolema tocno deka e do negde po predpazliva ali od druga strana sto e pogolema poveke ima muda da napadne nesto pogolemo da jade i ne gledam zosto bi se isplasila od konec.
Onaj den koga ribata nauci da razlikuva pod voda sto e konec , sto e trevka , pa tek jadicka i olovo . . . slobodno mozeme da gi zakacime trskite na zid kako ukras . . . :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 25, 2013 11:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
онај ден кога рибарот ке научи како движи мамецот со 0,50 и со 0,10 нека си ја откачи од ѕидот трската и нека си тера риболов ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 25, 2013 11:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
E tuka lezi zecot mozda ribarite mislat deka ribata se plasi od debelinata na konecot,a ono ustvari mamecot ne se dvizel tolku realno :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 26, 2013 8:38 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
NAUKA :head_bang:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 26, 2013 11:22 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Keltan НапишиCOLON
Илчо НапишиCOLON
E toa barav :D

Onaj den koga ribata nauci da razlikuva pod voda sto e konec , sto e trevka , pa tek jadicka i olovo . . . slobodno mozeme da gi zakacime trskite na zid kako ukras . . . :D
Ako ribata ne pravese razlika sto e konec a sto treva , bojnicarite ke ja lovea na monofilament :D
Ja sum ubeden deka debelinata na konecot igra uloga i deka ja plasi ribata. Mozes da ja lovis so pletenica zatoa sto go koristis momentot na iznenaduvanje. Voblerot proaga pored ribata i ona instiktivno go napaga, ako se resi ribata da analizira i ako ti ja zdogleda pletenicata ke ti go prati voblerot a nema da udri. Ne vikam deka ribite pravat naucna studija na mamecot ili dlaboka analiza na ona sto se pojavilo pred niv , ali ne se ni magarija pa da gi javame kako sakame :D
Moe ubeduvanje.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 6:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da , pravi razlika ama vo glavite na ribolovci . . . . a znaes li Atanasovski deka go lovat skobalot i na vestacka treva i toa uspesno :D

PS . koga sakas ce ti demonstriraeden kolega deka i skobal i crvenoperka se lovi uspesno i na pletenica :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum