www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 21, 2024 4:12 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS127»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 06, 2013 6:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Е ова е веќе детски муабет... :hit_head:

и никаде не реков дека нечини, реков дека има подобри во секој можен поглед па дури и за цената.
Тенкови ако идам да пукам, јас одам на риболов...сакам осцилации и хармонија. :lol:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 06, 2013 6:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ТафТабиТ НапишиCOLON
повеќе би ценел ако некој ми покаже и докаже од лично искуство а не од интернет презентација
за да ти продадам нешто има да ти направам клип да паднеш на око ... китови да вадиш со машинка или трска за плашки :evil:
личното искуство е искуство а не некој пацер што е платен за да дроби сами на нет како ова или она е супер :!: :!: :!:


pa toa e problemot petel..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 06, 2013 8:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Луѓе гледајте што е докажано BBLC и Okuma Longbow се произведуваат и успешно се продаваат(ако не се меѓу најпродаваните во свои класи) повеќе од 10 години


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 06, 2013 8:29 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
300 људи 300 чуди..

За мене секогаш била машина ББЛЦ и секогаш ке биде..

постојат и други.. и сум вртел разноразни шимана и даиви.. но сепак таа што мене ми лежи е ББЛЦ.. другото некако се ми е или лесно и губам баланс.. или ми е пластикарија.. нешо нови материјали итн..

А дали крапот е туна или не.. пробајте да тегнете 660 грама спод назад па ке видиме кој е трактор со редуктор..

Плус како и да е.. на моиве 127кг да земам некое леснотииче не ми прилега..

Ако следно нешто сакам да купам е аеро техниум некој уау модел изведба.. чисто онака да си имам и такви..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 12:38 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Јас сум задоволен од Окумата како фирма ... последниве 10 години користев окуми само помали и послаби модели за тапа и за спин и никогаш не ме изневериле .
Затоа највеке и се решив за крапски да земам Окуми ...
Моите се Окума Дистанс Карп ... дали се добри и како ке се покажат ке каже времето .
Вода уште не виделе ама оваа година ке бидат квалитетно тестирани и малтретирани :D
Е кога ке ги пројдам убаво со секакви разноразни ситуации , ке можам на фоум да напишам дали ги бива или не ги бива или дали вредат за парите ....

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 12:52 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Гоце, истите се тие како моите па дури и сам виде, така да може само да бидат уште подобри.
Иста глава, механизам, осцилации, иста шпулна па дури и адаптерот за free drag пасува...

Слободно кажи дека се добри. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 12:59 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Не викам дека се лоши ... далеку од тоа , ама за да кажам за некоја машинка дека е тенк , екстра , нема боља или што ти ја знам ... треба прво асално да се уверам во тоа ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 1:05 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Јас за Power Liner-от можам да кажам дека се ТЕНК, екстра, и работат како мерцедес...нема бољи. :lol:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 1:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ovaa masina ja imam na nisan vece podolgo vreme,imaat slab marketing pa slabo se zboruva za niv,ali koj ja ima los zbor za nea nemoze da kaze.Ako dade gospod i bide se kako sto treba ke bidat vo moj posed ovaa godina.

[ img ]

Tica Scepter GTX 9000
Tehnički podatci:

7+1RB lagera od nerđajućeg čelika.
Instant Anti-Reverse
Kompjuterski balansiran rotor sa sistemom protiv upredanja.
Power Line Roller
Worm Shaft System
Težina 620gr
Rezervna alu špulna veličine 5000
Namotava 90cm najlona jednim okretom ručice
Kapacitet špulne: "9000" 0,45mm/280m
Kapacitet špulne: "5000" 0,28mm/285m

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапски МАШИНКИ (општо)
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 3:27 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Пред се.. во една машинка без разлика дали е бејтранер или квик драг.. тоа што е најбитно е кочницата.. на второ го ставам мотањето на конецот.. а трето ми е дали е метално и од кој метал е телото.. четврто е преклопникот дали е солиден или јако направен..

Сум ловел со разноразни машини.. сум фрлал со разноразни.. но ниедна не фрла како Басиа, особено со тенок конец.. е сеа тоа што на неколку наврати имам сретнато да тропка.. да подгребнува.. можеби е тоа од коа ке се разработи..

Не велам дека не е добра.. само мене не ми се допаѓа да нешто ме зврчка

За разлика од другите машини.. кој пак ке кажам биле во моја сопственост.. Виндкастот на Кирца е екстра изработен, фрла као сон.. со неговите трски 85 метри као шала.. со никакво замарање..

Е сеа доагаме на муабетот зошто бблц..


Прво статусен симбол.. ;)

Кочницата е ултра прецизна.. исто така и сетирањето на бејтранеррот.. цела е од метал.. таткото на бблц.. и самиот бејтранер систем е измислен за тежок тролинг.. па адаптиран во бблц..

Нема компромиси во самата изработка тоа е јасно од старт..

Екстра брза машина за влечење на конец како за ракета.. така и за крап.. екстра моќен пренос кој е наравен од инокс/220ц и 310ц челици, месинг и алуминиум..

За сервис многу проста и стандардизирани лагери кој може сегде да се најдат.. како за стандардните лагери така и за вањкастиот лагер..

Ултра стопер кој не мрда ни микрон назад..

Ладно кована шпулна која е потоа избалансирана на дребонзи и не мрда ни микрон..

Ултра дебела и јака осовина на која седи шпулната..


Како за пример ке земам бблц кој ги има Пепи и Мики.. за Пепи знам дека тој им е трет или четврт газда.. не ме фаќајте на збор.. но до ден денес ниту тропка ниту зврчка.. а и тоа како се малтретирани и ашкани.. Пепи има модел кој пишува ЛонгКаст.. а не ЛЦ.. тие се првите модели на бблц.. значи стари се библија.. а до ден денес не е мрдната..

Од овде доага и самата цена која ја држат.. затоа што се повеке се поскапи металите.. па затоа се бараат решенија кој ке направат композити кој ке имаат или исти или подобри специфики од металот.. (Даива направи подобар вид на компосит од сите кој се вика зајон)

Кој сака да ви продаде нешто неуништиво? само некој од шимано и даива.. мада сеа за сеа како стојат работите со модерниве некако се повеке сум скептик..

Едина маана која можам да ја признаам е тежината.. која пак ке кажам не ми смета мене лично..

Кога се купува бблц.. се купува и за поколение :)

Ова е само еден мој осврт кој ги изкажува моите ставови за што мене една машина за крап треба да преставува..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS127»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum