www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 21, 2024 8:03 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 4:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Zanimliva bese i emisijata za Ohrid i prespa na Deustche Welle/televizija alfa ,na 17/11/12 vo 19hi 30 min/ za Ger.donacija od 3.5 miliona evra za zastita na flora i fauna na ovie 2 ezera kako edinstveni ne samo vo evropa tuku i vo svetot..Albanija vednas kupi gliser za patroliranje niz obalata i za suzbivanje na drvokradci na obalata na prespa i na Ohrid...no ne samo toa ..bese prikazani i luge od HBZ so poribuvanje na pastrmka vo Ohrid..prilogot vo emisijata EVROMAGAZIN bese kratok no ubav...
Dokaza deka poveke se grizat strancite za nase ,nego nie samite..opstina,gradov,drzavata..sami Ohrigjani...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: [email protected]
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 19, 2012 4:26 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Аријан Мероли од Билатералниот секретаријат за заштита на Охридското Езеро ги демантира информациите за еколошки инцидент на албанската страна на езерото и вели дека станува збор за вообичаена практика на испуштање третирани отпадни води во езерото од пречистителната станица кај селото Дрилон во близина на граничниот премин „Свети Наум“.
- Станува збор за вообичаено испуштање на отпадните води во езерото од пумпната станица, кои овој пат биле испуштени со побрзо темпо, па поради поголемиот притисок дошло до создавање пена која набрзо потоа исчезнува, појасни Мероли.
Тој додаде дека надлежните служби во Албанија редовно вршат мониторинг со контрола врз примероци земени од отпадните води што се испуштаат во езерото, како и дека концентрацијата на фосфор во преработените води никогаш не е поголема од максимално дозволената, во конкретниот случај до 60 проценти пониско.

http://www.time.mk/read/cc829dabc0/1642 ... index.html

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 14, 2013 11:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... под селото Љубаништа се планират да се градет Згради, хотелски Објекти, Пристаниште, а во водите на Охридско Езеро да се градит Објект/Хотел :!:
[ img ]

Јас сум директно засегнат, првенствено тоа шо сум против градба на Објекти во ОЕ, имам место кое не сакам да го продам, а наводно земјата во околината на кампот „Љубаништа“ ќе била национализирана т.е. одземена и платена пошо-зашо, но јас не сакам да ја продам ... Несфатливо е како лесно е објаснето дека одпадните Води ќе се пречистат и водата ќе се пуштела директно во ОЕ пошто Колектор на тој дел нема. На место каде е најдлабокиот дел во близината на „Свети Заум“ каде ќе се таложит потешкиот дел од одпадните „прочистени“ Води, неминовна е еколошка катастрофа за краток период :!:
Да спомнам дека на пристаништето шо ќе го граделе, наречено „МАРИНА“, после не така долг период ќе се наполнит со Јахти, Глисери, Кајчиња ... и веројатно наскоро ќе заличит на каналот Студенчишта ...
За наводниот Аеродром, само обележан на водата, мојте да замислите како ќе бидат авионите полнети со гориво, пошто за да полетаат им треба ново полнење со гориво ...

Ако то се напрајт шо го планират Субрата Рој или некој друг, тешко Охридско Езеро :(

Ме интересират вашето мислење ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 14, 2013 11:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Slusam na Roy mu gi zatvorile smetkite vo neznam kolku banki niz svetov. Dolzel nasekade.
Kuti sto ne pocna da kopa po Ohridsko

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕКОЛОГИЈА - ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 14, 2013 11:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Ситница......за 3 МИЛИЈАРДИ евра + 15% камата

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕКОЛОГИЈА - ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 14, 2013 11:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Така е САШО и јас истото го слушнав ,да почнеше со работа тек тогаш ке ни беше убаво суреден ОХРИД . ;)

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕКОЛОГИЈА - ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 12:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... абе добро за то шо му ги „замрзнале“ сметките е негов проблем, мене ми е стравот то шо се планират за градби во ОЕ, а никој од екологистите во МК не се спротивставуват, а сигурно ќе настанит еколошка катастрофа :(


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕКОЛОГИЈА - ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 12:15 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Дејствие во 1987 г. Јас со моите во Охрид (по кажување). Се возиме со бродчето накај Св. Наум а малиот Раде прашува:

Синот: Тато, тато, може ли да му кажеш на капетанот да застанеме и да си наполниме вода, да се напиеме од водата, види ја каква е?
Таткото: Ратче сине, ова е прекрасна вода и човек може да ја пие, но ајде седи мирен, ќе стигнеме уште малку и ќе пиеш вода на Св.Наум...
Синот: Ама тато, види ја колку е бистра и сигурно е ладна а и времето станува жешко, ај речи му на капетанот тебе ќе те послуша па ти си бил морнар!
Таткото: Ајде, земи од шишето од мајка ти, ќе стигнеме на брегот, таму ќе пиеме ладна вода и ќе пробаме да фатиме некое рипче.............

Дејствие во 2012-та. Јас со другар од Охрид ме вози со кајчето накај Трпејца и Заум:

Ристета: Мор Рашо, истај то раката од водата цел пат ја држиш внатре...што мерак е неможам да разберам....
Раде: Е што да не ти го земам правецот...море Ристе, отсекогаш сум сакал да се напијам од оваа вода, така ме мами, така ми присакува душата од неа на жешково...
Ристета: Е арно де, па ја ко да не носам вода со мене, сум пијал секојпат, земи и напиј се..ништо не ти е, магаре си ти......

Дејствие 2067-ма, лето, тревник....... некогаш во иднината:

Телевизорот: Денес е пуштен продложениот крак од водоводниот систем од Охридскиот резервоар, кој преку Пелагонија освен Битола и Прилеп, сега ќе го напојува со чиста вода за пиење и Кавадарци, Неготино и Велес, ....По големите климатски промени и сушите кои ја погодија територијата на Балканот, Македонија денес вода за пиење обезбедува од единствениот и непресушен извор, убавото Охридско езеро. Чувано деноноќно од будните воени и полициски сили, заштитено со антиракетниот штит од типот „ИЗВОР“, ова најголемо богатство на државата и дава живот на нацијата. Многупати на удар на разни узурпатори, шарлатани и со безброј преживеани обиди за негово уништување, ова езеро одолеа на нападите и државната политика се покажа како стратешки исправна...денес Македонија е горд чувар на овој дар од бога.....

Раде: Еех мило, прв пат од оваа вода кришем од мајка ми, татко ми ја наполни раката и се напив од неа, потоа уште како млади, на една прошетка со баба, се напив повторно, ах колку беше убава...наполни ми една чаша, па уште еднаш да го осетам тој вкус......
Раде (со растреперен глас): успеавме, ја зачувавме...овој резервоар ќе ја гаси жедта и на твоите внуци.....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕКОЛОГИЈА - ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 12:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... БРАВО за текстов :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕКОЛОГИЈА - ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 11:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... баш ме интересират кај се еколошки настроените колеги од на форумов ... ак сте на Риби ставете некоја Репортажа и после то би ме интересирало вашето мислење за комплексот кој се планират да се изградит под селото Љубаништа и во дел на ОЕ ... ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum