www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 21, 2024 8:01 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 03, 2011 11:07 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
stole si rekol vo drzava ..toa e golem zbor


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 11:46 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Колеги во државава Македонија постојат органи кои треба да си ја вршат работата за која се платени од нас преку даноци и останати давачки,тоа се министерство за земјоделие и водо стопанство,а за еколгија имаме дури цело министерство за екологија,неколку пати сум се јавувал за загадување на река Лепенец,секретарката ми вели немало инспектор да испратат на терен,ова се случува после пладне,се загадува водата со секакви отпадоци од хемиска индустрија,Алкалоид со погонот за мириси сапуни и останати хемиски производи,Адинг со бои и лакови,ЈСП со прегорено масло и дизел гориво,септичките јами се празнат во реката Лепенец.Оваа река ја познавам веќе 30 години,волку загадена не била никогаш,сепарациите се посебна приказна,работат дено ноќно секој ден и во саботи,недели и празници не престануваат да исфрлаат тони тиња директно во реката.Како да се спротивставиме на ова,да си купиме еден мобилен со апарат па да ги сликаме овие појави,да ги ставиме на форумов па нека гледаат министриве колку ја штитат мајка Македонија,нека гледаат странци колку се грижиме за природата.Сведок сум на загадувања од сапуни,на каскада кај канал 5 тв,се подигна сапуница висока 1 м,ова загадување траеше 1 недела во попладневни часови кога нема инспектори,сведок сум на загадување од прегорено масло преку цела река во тенок слој што трае цела недела,меѓутоа тоа не е регистрирано со видео,затоа сакам да кажам ако сме во можност да направиме видео запис,како сведоштво за загадувањето.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 11:51 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
ka\i mi kakov e efektot od muabetov da li nesto se smenilo od tvoe javuvanje ?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 12:19 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Ефектот е тој дека државата кренала раце од овој проблем дали намерно дали случајно не знаеме,мораме самите да преземеме нешто,јас нешто предложив некој ќе се согласи некој не.Инаку за сепарациите велат дека се на владини луѓе кој перат песок немилосрдно не водејќи сметка за живиот свет во неа.Инаку тоа што го напишав е да се запознае јавноста што се случува со водата во река Лепенец.Инаку намерно ги спомнав фирмите кои загадуваат,Алкалоид,ЈСП,Адинг,за да знаеме со кого си имаме работа.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 4:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Goce jas te razbiram no ne si ni prv ni posleden sto prijavil nekoi EKo problem..Problemot mislam deka ke bide resen na nacin - Del od Evropski pravila za vlez vo EU ke bide i ZELENA POLITIKA ..ako si primetil ..dosta bavno ide.... kontejneri za plastika,metal,hartija....Do togas ne sme vo mok da bilo sto napravime osven : Samoinicujativno cistenje na obalata,samoinicijativno sadenej na drva,ostavanje korpi,samoinicijativno slikanje na tie sto pravat toa sto go pravat...razni drugi dejstvija..razni drugi aktivnosti-edukacija itn...Zato kazav DRZAVA e golem zbor ..treba toa da go pravi ona ne ti ja Janko,Petko,Mire... itn...bilo koi drug....No rabotata e i vo svesta koja ni e na mnogu nisklo nivo.....
No temata bese separacija a ova e neizbezno....Samo ke ti kazam za edna rabota :KOI PROVERIL I KOI SE PRIDRZUVA VO SEPARACIITE NIVNO RABOTNO VREME I REZIM KOGA SMEAT AKOGA NE DA RABOTAT I KAKO /
toa e prasanje za site na sajtot....Tuka treba da moze nesto da se napravi....drugo da go stopiras edniot da ne frla gubre ..e vo red no ne mozes drugiot go stopiras sto frla frizider vo vardar :ugeek:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 04, 2011 10:58 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Пак се враќаме на истото.
NATURALE, Ние одиме на вода и ние гледаме што злочини се случуваат таму. Мојот комшија Веле појма нема дека на Пчиња кај Коњарињата има 2 сепарации кои водата ја прават “ораница“. Од него реакција и не може да има, меѓутоа од нас ТРЕБА И МОРА. Гоце изреагирал иако ефектот бил никаков, меѓутоа за следниот пат би му предложил преку електронска пошта да се обрати, а истото обраќање да го достави и до медиумите. Од нив ќе се најде некој новинар кој ќе изреагира, можеби не првиот, не вториот ама еднаш ке “опали“ ќе се дигне врева. Впрочем “ држава“ по дефиниција е “апарат за принуда и насилие“ ... и ние сме тие кои со нашите реакции треба да ја натераме да го принуди несовесниот да се однесува одговорно кон останатите членови на заедницата.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 12:36 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ako ne reagiras nema rezultati dali nija dali nekoe nevladino drustvo a najveke treba ministerstvo za zivotna sredina zaedno so MRF i min za zemjodelie.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 12:37 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Kolku sto znam separaciite spagat pod zakon za eskpolatacija na rudno bogatstvo(ili nesto slicno) koj go napravija mnogu strog i kazniv.Duri postavija i besplaten telefon za da se javi koj saka.
E sega od kako go donesoa toj zakon skoro nitu edna separacija ne gi ispolni uslovite i ne dobi preporaka od vlastite.Mislam deka treba da se dobijat 7 potpisi od najrazlicni institucii.Taka da na separaciite im ostana da si kjutat i da rabotat popladne i vo nedela.Isto taka da imaat i dobar lokalen politicki grb.
Sto ni ostanuva na nas e da se javuvame postojano na besplatniot telefon i da go prijavuvame sekoj nelegalen iskop

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 9:25 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Ups sum go utnal ministerstvoto :oops:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 05, 2011 10:22 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Колеги ве разбирам дека нема ефект да се кажува било што,ако не е преземено ништо,меѓутоа подобро е да си го кажеме проблемот,за да се запознаат тие што не знаат,отколку да молчиме и да се правиме дека не гледаме,а уште поубаво е да го регистрираме со видео ако имаме мобилен,јас спаѓам во тие што немаат,инаку да ви кажам дека сум пишувал и на мејлови на министерства,слабо фајде од сето тоа,се прават глуви и слепи за тоа што се случува со нашите води во република Македонија,како да се работи за друга држава а не за нашата.Друго што сакам да кажам,промените мора да ги бараме во себеси а потоа во другите,ако себеси не се промениме не може да ги смениме другите.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum